طبق گزارش های واصله به کمیسیون قضایی مجلس در داخل زندان های ایران مواد مخدر توزیع می شود ، درگیری در زندان‌های ایران افزایش یافته است

 

نگام ، اجتماعی _ چندی پیش سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران اعلام کرد که در هر ساعت ۵۰ نفر وارد زندان‌ها می‌شوند و سالیانه شاهد ورود ۴۲۰ تا ۴۳۰ هزار مجرم به زندان‌ها هستیم و به دنبال این آمار نگران کننده یکی از نمایندگان مجلس از وضعیت بد زندان ها و افزایش درگیری در زندان‌ها و توزیع مواد مخدر بین زندانیان خبر داد که نگرانی ها را عمیق تر می کند.

سارا آکالین _ بهمن طاهرخانی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در اظهاراتی قابل تامل گفت طبق گزارش‌های واصله به کمیسیون قضایی در حال حاضر در داخل زندان‌ها مواد مخدر توزیع می‌شود.

وی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از ناهنجاری های به وجود آمده در نوع نگهداری از زندانیان به دلیل کثرت جمعیت، افزود: طبق گزارش های واصله به کمیسیون قضایی درحال حاضر در داخل زندان ها مواد مخدر توزیع می شود، ضعف نظارت ها سبب به وجود آمدن برخی مشکلات شده است؛ به طوری که عدم نظارت کافی موجب درگیری هایی در سطح زندان ها و ورود مواد مخدر به این اماکن می شود.

طاهرخانی با تاکید بر تناسب سازی میان تعداد زندانیان و فضای نگهداری از آنها، گفت: دربرخی جرائم برای اعمال مجازات می توان از مجازات جایگزین حبس استفاده کرد، بنابراین باید از افزایش جمعیت کیفری در زندان ها به هر نحوی جلوگیری کرد؛ البته این مسئله نباید مسئولان را از بحث امنیت جامعه غافل کند، نمی توان به بهانه کاهش جمعیت زندانیان افراد متجری و خاطی را درجامعه رها کرد؛ بنابراین باید هوشمندانه در برخورد با مجرمان عمل کرد.
این نماینده مجلس در ادامه تصریح کرد شرایط زندان ها درحال حاضر ایده آل نیست، اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت زندانیان کافی نبوده و ابزارها و سازوکارهای لازم در زندان ها برای حل مشکلات اجرایی نمی شود، از این رو مسئولان قوه قضاییه باید برای رهایی از مشکلات زندان راهکاری را در نظربگیرند.

او همچنین اظهار داشت: وجود برخی مشکلات در زندان های کشور اجتناب ناپذیر است، به عنوان مثال در زندانی که برای ۵۰۰ نفر ساخته شده اما ۲ هزار نفر به عنوان جمعیت زندانی نگهداری می شود، نمی توان به طور طبیعی نظارت جدی داشت؛ به ویژه در مواقعی که عوامل اجرایی که کنترل کننده مسائل زندان هستند به میزان کافی حضور نداشته باشند.

گفتنی است پیش از این اطهره نژادی، معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اعلام کرد که تعداد زنان زندانی در این کشور بیشتر از ظرفیت بازداشتگاه ها است.