اخبار روز حقوق بشر ؛ نگرانی‌ فزآینده خانواده رامین حسین‌پناهی: «از نظر قانونی، هر لحظه احتمال اعدام وجود دارد» / محمد مظفری، جهت اجرای حکم راهی زندان اوین شد

نگام ، حقوق بشر _ استاد دانشگاه آزاد اراک به اتهام “توهین به مقدسات” به حبس محکوم شد/ سند ، اعتراض دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران نسبت به حکم سه دانشجو: خواسته ما یک کلام عدالت والسلام ، فرهاد جعفری، نویسنده و روزنامه‌نگار با تودیع وثیقه آزاد شد ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

نگرانی‌ فزآینده خانواده رامین حسین‌پناهی: «از نظر قانونی، هر لحظه احتمال اعدام وجود دارد»

امجد حسین‌پناهی برادر به کمپین حقوق بشر در ایران گفت با پایان ماه رمضان و آغاز اعدام‌ها در ایران، احتمال اجرای حکم اعدام برادرش رامین افزایش یافته و با توجه به وضعیت امنیتی در کردستان ایران و ترس از تجمعات احتمالی، نگرانی اعضای خانواده این است که این حکم بدون ابلاغ به وکیل و یا اطلاع به خانواده اجرا شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

محمد مظفری، جهت اجرای حکم راهی زندان اوین شد

محمد مظفری، فعال سیاسی که پیشتر به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۲ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود، امروز دوشنبه جهت اجرای راهی زندان اوین شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

استاد دانشگاه آزاد اراک به اتهام “توهین به مقدسات” به حبس محکوم شد/ سند

حکم حبس فاطمه موسوی میرک، استاد دانشگاه آزاد اسلامی اراک که در تاریخ ۹ اسفندماه سال گذشته توسط دادگاه کیفری اراک از بابت “توهین به مقدسات” صادر شده بود، توسط دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی تایید شد. این استاد دانشگاه متهم است در بحثی در رابطه با سند آموزشی ۲۰۳۰ در کلاس خود با اشاره به مسایلی چون ازدواج پیامبر اسلام و موضوع حجاب به “مقدسات اسلامی” توهین کرده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اعتراض دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران نسبت به حکم سه دانشجو: خواسته ما یک کلام عدالت والسلام

مجموعا ۱۱ دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در طی چند ماه گذشته بازداشت شدند. تاکنون حکم سه نفر از آنها صادر شده و بقیه نیز در انتظار صدور حکم هستند. پیش از این مقامات خبر از تشکیل پرونده قضایی برای ۴۱ دانشجوی دانشگاه تهران خبر داده بودند. مشخص نیست ۱۱ نقر دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی جز ۴۱ دانشجو هستند یا علاوه بر این تعداد بازداشت شده‌اند.  همچنین مشخص نیست که آیا این تعداد دانشجو به دانشگاه‌ها بازگشته‌اند یا پس از بازداشت از تحصیل محروم شده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

فرهاد جعفری، نویسنده و روزنامه‌نگار با تودیع وثیقه آزاد شد

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فرهاد جعفری، نویسنده و روزنامه نگار ساکن مشهد روز دوشنبه ۲۸خرداد ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد.پیش‌تر یک منبع نزدیک به آقای جعفری در رابطه با فعالیت‌های وی به هرانا گفت: “آقای جعفری در یک کانال تلگرامی به نوشتن دیدگاه‌ها و تفاسیر سیاسی اجتماعی ایران می‌پرداخت. با توجه به اینکه در زمان بازداشت، کامپیوتر و یادداشت‌های وی نیز توسط ماموران سپاه ضبط شده است، گمان می‌رود علت بازداشت انتشار این مطالب باشد کما اینکه تلویحا در دادگاه از سوی مسئولین به خانواده‌اش گفته شده بازداشت او در رابطه با حمایت از مبارزاتی که علیه حجاب اجباری در ایران در جریان است صورت گرفته”.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید