اخبار روز حقوق بشر ؛ محرومیت درمانی نگران کننده محمدرضا جلالی؛ استاد دانشگاه محکوم به اعدام / محکومیت دو نوکیش مسیحی در تهران به حبس

نگام ، حقوق بشر _ کمپین حقوق بشر در ایران: پیام‌رسان‌های داخلی به حکومت امکان جاسوسی می‌دهند‎‎ ، از بیمه‌درمانی تا آموزش: مشکلات پناهندگان معلول در ایران همزمان با روز جهانی پناهندگان ، گزارشی از مشکلات مضاعف زندانیان محبوس در زندان سقز ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

محرومیت درمانی نگران کننده محمدرضا جلالی؛ استاد دانشگاه محکوم به اعدام

احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی که به تازگی شهروندی سوئد را نیز دریافت کرده و به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده است، با وجود بیماری‌های مختلف و وضعیت وخیم جسمانی کماکان از دریافت خدمات درمانی و اعزام به مراکز درمانی محروم است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

محکومیت دو نوکیش مسیحی در تهران به حبس

مجیدرضا سوزنچی کاشانی و فاطمه محمدی، دو نوکیش مسیحی که آبان ماه سال گذشته بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند، به ترتیب به پنج سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شدند. آقای کاشانی اکنون در زندان اوین در انتظار دادگاه تجدید نظر به سر می برد، خانم محمدی نیز با پایان دوران حبس به تازگی از بند نسوان زندان اوین آزاد شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

کمپین حقوق بشر در ایران: پیام‌رسان‌های داخلی به حکومت امکان جاسوسی می‌دهند‎‎

«کمپین حقوق بشر در ایران» در گزارشی در رابطه با فیلترینگ تلگرام، می‌گوید مسدود کردن این پیام‌رسان، تلاشی‌ست برای قطع دسترسی شهروندان ایرانی به اطلاعات و ارتباطاتی که توسط دولت کنترل نمی‌شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

از بیمه‌درمانی تا آموزش: مشکلات پناهندگان معلول در ایران همزمان با روز جهانی پناهندگان

هم زمان با فرا رسیدن ۳۰ خرداد روز جهانی پناهندگان چندین تن از پناهندگان افغانستانی در ایران به کمپین حقوق بشر در ایران گفتند که موضوع فقدان خدمات بیمه و مشکلات آموزشی مثل ثبت نام در مدارس از جمله مشکلات عمده‌ای است که پناهندگان در ایران با آن مواجهند.پناهندگانی که دارای معلولیت هستند، با مشکلات بیشتری مواجه هستند. یک زن افغان که فرزندش دارای معلولیت است به کمپین گفت:«فرزندم توانایی حرکت کردن ندارد اما هیچ‌گونه خدماتی به او تعلق نمی‌گیرد و همه هزینه‌های او به عهده ماست. حتی برای تمدید کارت اقامت او هم از ما پول می‌گیرند.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

گزارشی از مشکلات مضاعف زندانیان محبوس در زندان سقز

طی روزهای اخیر سه تن از زندانیان محبوس در زندان سقز به علت “کشیدن سیگار”، توسط مسئولان زندان مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفته و به سلول انفرادی منتقل شدند. همچنین زندانیان دیگر این زندان به علت مشکلات مضاعفی از جمله کف خوابی، کیفیت غذای نامناسب، نبود تهویه هوای مناسب، نبود امکانات ورزشی و برخورد سلیقه‌ای مسئولان زندان در شرایط غیرانسانی نگهداری می‌شوند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید