طنز سیاسی : شما دسته‌جمعی عزیز دل مایید! / فریور خراباتی

سخنرانی این روزهای دولتمردان را اگر عینا در همین ستون طنز کپی کنیم، انصافا چیزی از ارزش‌هایمان کم نمی‌شود و شما هم قطعا بیشتر به این حرف‌ها خواهید خندید. چند نمونه‌اش را امروز خدمت شما عرض می‌کنیم؛ معاون اقتصادی رئیس‌جمهور اعلام کرده: «اگر کالا گران است و علت گرانی آن‌ مشخص نیست، نباید آن را بخریم». از این بعد اساتید دروس منطق و استدلال باید قول بدهند که از این جمله به‌عنوان الگوی یک اظهارنظر منطقی استفاده کنند. باور کنید از میزان منطقی‌بودن و تفکری که پشت این جمله وجود دارد، به ژاژخایی افتاده‌ایم، واقعا تشکر می‌کنیم از معاون طنز و اقتصاد رئیس‌جمهور که در کنار اظهارنظرهای اقتصادی، به فکر نَشاط جامعه هم هستند.

 

در ادامه همین اظهارنظرهای گل‌منگلی، بانک مرکزی که ما را با خودش خیلی صمیمی فرض کرده که اینقدر شوخی می‌کند، اعلام کرده: « دلار ۴۲۴۴تومان شد». این را هم خدمت اساتید رشته بازیگری توضیه می‌کنم. یعنی بیایند و بروند و ببینند که فرهیختگان بانک مرکزی چگونه چند ماه است در نقش خود فرورفته‌اند و هیچ‌رقمه هم بیرون نمی‌آیند و هنوز هم بر این باورند که دلار ۴۲۰۰بود و در طول این چند ماه، فقط ۴۴تومان به قیمت آن اضافه شده است.

 

این ماندگاری در نقش را هیچ ‌بازیگری در طول تاریخ سینما نداشته و حتی آل‌پاچینو هم در مجموعه فیلم‌های پدرخوانده یک جاهایی از نقش خارج شده، اما بزرگان بانک مرکزی ظاهرا توی نقش مانده‌اند. همین قدر بدانید که این بانک مرکزی توانایی‌های زیادی دارد. مثلا آقای سیف گفته: «کالاها به سه گروه تقسیم شده‌اند که همگی با دلار ۴۲۰۰تومان تامین می‌شوند» که می‌توانیم از ایشان برای گروه‌بندی رقابت‌های ورزشی هم استفاده کنیم، بدون اینکه بدانیم روی چه حسابی تیم‌ها به سه گروه تقسیم شده‌اند، کدام تیم در کدام گروه قرار می‌گیرد و اصلا این تیم‌های خیالی از کجا آمده‌اند. فقط همین قدر متوجه این جمله شدیم که این سه گروه با دلار ۴۲۰۰تومانی تامین، اما با دلار «هرچی عشقت می‌کشه!» به مردم عرضه می‌شوند!