مقاومت مدنی مانع از خودسری ها شد ؛ خلق صحنه هایی زیبا نوید بخش فرهنگ سازی در ورزشگاه ها با حضور خانواده های سالم و مترقی در آینده

 

 

نگام ، ورزشی _ کنفدراسیون فوتبال آسیا در حساب رسمی خود در توئیتر و اینستاگرام به حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی واکنش نشان داد.

حساب رسمی توئیتر AFC به حضور خانواده‌های ایرانی در ورزشگاه پس از سال‌ها واکنش نشان داد. کنفدراسیون فوتبال آسیا در توئیتر رسمی خود نوشت: خانواده‌های ایرانی سرانجام در ورزشگاه آزادی حضور یافتند و بازی تیم ملی ایران مقابل اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را در کنار یکدیگر تماشا کردند.

 

 

مسابقه فوتبال ایران و اسپانیا نشان داد بعضی از رویدادهای ورزشی را نباید تنها در حد و اندازه یک مسابقه ساده دید. در سال گذشته عربستان مجوز ورود زنان به ورزشگاه برای حضور در جشن ملی را صادر کرد و به دنبال آن زنان اجازه پیدا کردند تا با فرمان ملوکانه پادشاه از حق تماشای بازی در استادیوم‌های فوتبال برخودار شوند.

در ایران اما شرایط متفاوت بود. سالهاست این مساله محل اختلافی برای دموکراسی‌خواهان و بخش تندروی حاکمیت در ایران تبدیل شده است. بعد از روی کارآمدن حسن روحانی و درحالی که از قبل هم ورود زنان برای تماشای بازی‌های والیبال آزاد بود، انصار‌حزب‌الله با آن مخالفت و در بیانیه‌ای تهدید کرد در صورت حضور زنان در ورزشگاه «خون خواهد ریخت».

روز چهارشنبه نیز با وجود آنکه مجوز پخش مسابقات فوتبال در استادیوم آزادی برای بازی ایران و اسپانیا از قبل صادر شده بود، اما دو ساعت مانده به برگزاری مسابقه از ورود تماشاگران به استادیوم آزادی ممانعت شد. نیروی انتظامی در مقابل در ورزشگاه به مردم اعلام می‌کرد که به دستور دادستان این ورزشگاه پلمپ شده است. اما مردم ناامید نشدند و با پیگیری‌‌های صورت گرفته درب استادیوم به روی مردم باز شد.

براساس گزارش مدیرمجموعه ورزشی آزادی ۲۰ هزار نفر مسابقه را تماشا کردند. او در باره ممانعت از ورود مردم گفت: «به عنوان اجراکننده این برنامه می‌گویم که مجوزهای لازم را گرفته بودیم و هیچ مشکلی نداشتیم. در واقع هیچ نامه رسمی به ما داده نشد و ما توانستیم مجوز شورای تأمین و همچنین استانداری تهران را اخذ کنیم.»

روز بعد ابتکار معاون رئیس جمهور با انتشار تصویرش در میان تماشاگران خبر داد که درب ورزشگاه با دستور مستقیم رئیس‌جمهور باز شده است. اما هیچ کس توضیح نداد که دستور «پلمپ ورزشگاه از سوی چه کسی صادر شده بود؟ یا اساسا چنین دستوری وجود داشت یا آنکه برخی با خودسری تشخیص داده بودند باید در مقابل قانون ایستادگی کنند؟» تاکید مدیرمجموعه برعدم وجود «نامه رسمی» به معنای رفتار همیشگی در دور زدن قانون بود. راز ماجرا در نبود همان «دستور رسمی» است. چون مخالفان نمی‌خواستند مسئولیت کاری که می‌کنند را برعهده بگیرند. این موضوع بهترین پاشنه‌آشیل آنهاست.

جالب‌تر اینکه مدیرمجموعه ورزشی آزادی خبر می‌داد که «خانواده‌ها با نظم و فرهنگ خاصی به استادیوم آمدند و به لطف همین فرهنگ بالا نیز در انتهای دیدار، زباله‌ها را جمع کردند که این اقدام بی‌سابقه بود. سیگار کشیدن نیز رعایت می‌شد که همه اینها نشان دهنده درک و فهم مردم است.

یک مقاومت مدنی در مقابل خودسری برخی در مقابل قانون به سرانجام رسید و نتیجه آن نیز نشان داد نه تنها شاهد صحنه‌هایی که دلواپسان از آن واهمه داشتند نبودیم، بلکه صحنه‌های زیبایی خلق شد که می‌تواند فرهنگ ورزشگاه‌ها را نیز به واسطه حضور خانواده‌های مترقی‌تر و سالم‌تر کند.

 

 

 

عصبانیت احمدی نژادی ها از ورود بانوان به ورزشگاه آزادی

 

ارگان احمدی نژادی ها دستور رئیس جمهوری برای باز کردن درب استادیوم آزادی به روی بانوان را «تحقیر»آمیز خواند

به نوشته این سایت، ورود زنان به استادیوم برای تماشای فوتبال از نمایشگر جای افتخار نداشت.

احمدی نژاد در ابتدای دولتش خواستار ورود زنان به ورزشگاه ها شد و پس از انتقادها عقب نشینی کرد و دیگر حرفی در این باره نزد.

روزگذشته با حضور خانواده ها در استادیوم مخالفت و درب ورزشگاه بسته شد اما با دستور شخص رئیس جمهور برای نخستین بار بعد از انقلاب،زنان وارد استادیوم آزادی شدند.

 

واکنش ابتکار به حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی

 

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور  ضمن حضور در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی تیم‌ ملی در پیام‌های جداگانه نسبت به بازگشایی درب استادیوم بر روی خانواده‌ها ابراز خوشحالی و امیدواری کرد.

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور شب گذشته برای تماشای بازی تیم‌های ایران و اسپانیا در ورزشگاه آزادی در میان مردم حضور یافت.

وی در صفحه شخصی خود در تلگرام، ضمن اعلام حضور خود در ورزشگاه نوشته است که دستور شخص رئیس جمهور منجر به بازگشایی درب ورزشگاه آزادی شد. هم‌چنین وی در صفحه اینستاگرام خود، تصویری با محتوای «دیشب در ورزشگاه آزادی در جمع دوستداران فوتبال» منتشر کرده است.

 

 

ابتکار هم‌چنین در صفحه توئیتر خود ضمن قدردانی از افرادی که امکان تماشای بازی تیم‌ ملی را در ورزشگاه آزادی برای خانواده‌ها فراهم آورند، نوشت: «دیشب خانواده‌ها، زنان و مردان، کودکان و نوجوانان کنار هم بازی خوب ⁧‫تیم ملی‬⁩ کشورمان را در ورزشگاه آزادی دیدند. نشاط و هیجان تماشای بازی در ورزشگاه چیز دیگری است. از تمام کسانی که این امکان را فراهم کردند تشکر می‌کنم. ادامه این روند را در روزهای آینده شاهد خواهیم بود، انشاءالله.»

 

ابتکار: دیشب زن‌ومرد بین دو نیمه نماز خواندند/خبری از فحش و فساد هم نبود!

ابتکار هم چنین با انتشار عکسی نوشت: دیشب بین دو نیمه، نه کسی فحش داد؛ نه کسی به خانم‌ها چپ نگاه کرد و نه فسادی ایجاد شد…

ابتکار با انتشار عکسی نوشت: دیشب بین دو نیمه، نه کسی فحش داد؛ نه کسی به خانم‌ها چپ نگاه کرد و نه فسادی ایجاد شد…

معصومه ابتکار با انتشار این عکس در کانال تلگرامی خود نوشت: دیشب بین دو نیمه، زن و مرد تو ورزشگاه آزادی نماز خوندن. نه کسی فحش داد؛ نه کسی به خانم‌ها چپ نگاه کرد و نه فسادی ایجاد شد…

 

Azadi Stadyumu ile ilgili görsel sonucu

 

یادداشت مشترک سه نماینده زن پس از تماشای بازی ایران – اسپانیا در ورزشگاه آزادی: همه ما برنده شدیم

 

بانوان کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از فراهم شدن امکان حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی برای تماشای مسابقه فوتبال ایران و اسپانیا ابراز خرسندی کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بانوان کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از فراهم شدن امکان حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی برای تماشای مسابقه فوتبال ایران و اسپانیا ابراز خرسندی کردند.

در یادداشت پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی و سیده فاطمه ذوالقدر با اشاره به حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی برای تماشای مسابقه فوتبال ایران و اسپانیا آمده است:

«درود بر جوانان ایران که نفس حریف را گرفتند و البته راهش را هم.

ما حریف آسانی نبوده‌ایم و نیستیم.

درود به وزارت محترم کشور و وزارت ورزش، و سلام بر ماموران محترم و وظیفه شناس نیروی انتظامی.

همه ما در استادیوم آزادی برنده شدیم، با هم و در کنار هم، با أهل و عیال و خانواده‌های‌مان!

در فضای باز زیر سقف خداوند در آرامش و امنیت کامل نشستیم و انگار که هزارسال بود که کنار هم نشسته‌ایم.

درود به مردم شریف ایران که با سعه صدر با احترام به قوانین و چهارچوب‌ها، آمدند و بازی را در کنار خانواده‌های‌شان نگاه کردند، که مستدام و بیش باد:

بر خلاف آمد عادت بطلب کام که من
کسب جمعیت از آن زلف پریشان کردم»

 

سیاوشی :امیدواریم شاهد تکرار فرصت‌ حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها باشیم/ نیروی انتظامی گزارشی از بی‌نظمی در آزادی نداشت

 

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درخصوص تماشای خانوادگی بازی ایران-اسپانیا در استادیوم آزادی گفت: با وجود جمعیت ۳۰ هزار نفری در استادیوم آزادی شاهد بی‌حاشیه‌ترین خروج از وزرشگاه بودیم.

طیبه سیاوشی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا،‌ درباره تماشای خانوادگی بازی ایران-اسپانیا در استادیوم آزادی گفت: قرار بر این بود که خانواده‌ها بتوانند این رویداد فرهنگی و ورزشی را در استادیوم از نزدیک ببینند، البته ک  مشکل کوچکی به وجود آمد که بعدا برطرف شد و این امر تحقق یافت.

وی با بیان اینکه برای به ثمر رسیدن این اتفاق مهم تمام هماهنگی لازم انجام و مجوز هم از شورای تامین استان اخذ شد، عنوان کرد: خوشبختانه این رویداد بدون حاشیه برگزار شد و نظم و مقررات به طور کامل رعایت شد. ان‌شاالله این امر فرصتی باشد که در آینده خانواده‌ها  بتوانند برای بازی‌های زنده حضور داشته باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی  در پاسخ به این سوال که حضور زنان در کنار مردان برای تماشای فوتبال  در استادیوم آزادی بازتاب جهانی داشته؛ به طوری که قریب به اتفاق بازیکنان مطرح دنیا این رویداد را یک اتفاق بزرگ قلمداد کرده‌اند فکر می‌کنید بعد از این اتفاق نگاه جهانی به ایران چگونه باشد،‌ گفت: این رویدادها علاوه بر این‌که برای نظام فرصت هستند، آرامش را به جامعه تزریق و فضای نشاط و شادمانی را به ارمغان می‌آورند.

وی با تاکید بر اینکه نظم و آرامش در رویدادهای اینچنینی با نظر مستقیم و مدیریت شده نیروهای انتظامی و امنیتی صورت می‌گیرد، گفت: این اتفاقات برای ما یک فرصت است ما باید از آن‌ها استفاده کنیم و به استقبال‌شان برویم.

سیاوشی تاکید کرد: این قبیل رویدادها غرور ملی مردم را تامین و همبستگی‌شان را نشان می‌دهد. در واقع خانواده‌ها در کنار هم به شادی دست پیدا می‌کنند که بسیار ارزشمند است.

وی با اشاره به وجود نظم کامل در استادیوم هنگام تماشای بازی فوتبال، عنوان کرد: طبق گزارش‌ها گفته می‌شود شب گذشته خروج خانواده‌ها از استادیوم آزادی با وجود جمعیت ۳۰ هزار نفری بی‌حاشیه‌ترین خروج طی این سال‌ها بوده است،‌ چرا ؟ چون آقایان رعایت مادران، خواهران، همسران و فرزندان‌شان را کردند و در کمال آرامش خارج شدند .

این نماینده دهمین مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شب گذشته نمایندگان رسانه‌های خارجی دیدند که آرامش در استادیوم آزادی وجود داشت ان‌شاالله این اطمینان خاطر هم بین مدیران ایجاد شود. حتما از این فرصت‌ها استفاده خواهیم داشت.

سیاوشی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه جو داخل ورزشگاه چگونه دیدید، گفت: به هیچ عنوان مشکلی به وجود نیامد،‌ نمایندگانی که در استادیوم حضور داشتیم چند دقیقه دیرتر از افراد حاضر محل را ترک کردیم تا شرایط را بررسی کنیم،‌ خوشبختانه تاکنون هم نیروی انتظامی هیچ گزارشی درباره مشکلی نداده است .

وی ادامه داد: بازیکنان تیم ملی مایه افتخار ما هستند آن‌ها مقابل  غول‌های بزرگ فوتبال بازی بسیار خوب و ارزشمندی را به نمایش گذاشتند که برای مردم شادی به همراه داشت امیدوارم دوباره شاهد این گونه فضاها  باشیم و این فرصت‌ها تکرار شود.

 

فاطمه ذوالقدر در گفت و گو با دیده بان ایران از جزییات حضور در ورزشگاه آزادی گفت:زنان، بدون هیچ گونه مشکلی به تماشای دیدار شب گذشته ایران نشستند/ همه هدف ما، تکرار و حضور مداوم زنان در ورزشگاه هاست/ پیگیر هستیم تا دیدار ایران پرتغال هم پخش شود/ با همکاری نیروی انتظامی و وزیر کشور مشکل حضور خانواده ها برطرف شد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم در پاسخ به این سوال که آیا دیدار ایران- پرتغال نیز به همین ترتیب در ورزشگاه پخش خواهد شد یا خیر، بیان کرد: همه هدف و پیگیری نمایندگان، تکرار این قبیل برنامه ها و همچنین حضور مداوم زنان در ورزشگاه هاست. شب گذشته با مشکلی در استادیوم آزادی مواجه نشدیم و تمام مردم راضی و خشنود بودند، تصمیمات و پیگیری هایی جهت اخذ مجوز برای پخش دیدار بعدی ایران و حضور خانواده ها در استادیوم آزادی در حال انجام است و نمایندگان مردم در حال رایزنی با مسئولان مربوط هستند.

زنان، بدون هیچ گونه مشکلی به تماشای دیدار شب گذشته ایران نشستند/ همه هدف ما، تکرار و حضور مداوم زنان در ورزشگاه هاست/ پیگیر هستیم تا دیدار ایران پرتغال هم پخش شود/ با همکاری نیروی انتظامی و وزیر کشور مشکل حضور خانواده ها برطرف شد

زنان بالاخره پس از مدتها توانستند برای نخستین بار پس از انقلاب وارد ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی شوند. همان استادیومی که تا همین چند وقت قبل، زنان و دختران ایرانی از آن به عنوان ورزشگاه یکصدهزار پسری یاد می کردند. به این ترتیب شب گذشته جمعی از خانواده های تهرانی دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را در ورزشگاه آزادی تهران به تماشا نشستند.

در این بین برخی از نمایندگان مجلس اعم از پروانه سلحشوری، طیبه سیاووشی، فاطمه ذوالقدر و سید فرید موسوی و همچنین معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده هم در ورزشگاه یکصد هزارنفری آزادی درکنار خانواده ها و زنان ایرانی حضور داشتند و به تماشای بازی نشستند.

لذا در راستای تشریح فضا و جو حاکم بر ورزشگاه و همچنین شور و حال بانوان ایرانی به دلیل حضور در استادیوم آزادی به سراغ فاطمه ذوالقدر، نائب رئیس فراکسیون زنان مجلس دهم، و یکی از حاضران در ورزشگاه رفتیم و جزئیات این حضور تاریخی را از ایشان جویا شدیم.

فاطمه ذوالقدر در رابطه با فضای شب گذشته ورزشگاه آزادی به خبرنگار دیده بان ایران گفت: بنده شب گذشته در استادیوم آزادی حضور داشتم. جو بسیار مناسب و آرام توام با شادی و شعف در بین خانواده هایی که در استادیوم حضور داشتند، وجود داشت. با پیگیری هایی که در چند روز اخیر انجام شد و همچنین به وسیله قول و مساعدت استاندار تهران آقای مقیمی خوشبختانه پای زنان و خانواده ها بدون هیچگونه مشکلی به ورزشگاه آزادی باز شد.

وی ادامه داد: البته در ابتدا، امکان حضور و ورود خانواده ها به ورزشگاه نبود اما با پیگیری های موجود و همکاری با نیروی انتظامی و سردار اشتری، سردار اشراق و سردار رحیمی و دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور مشکل برطرف شد و درهای استادیوم برای تماشای بازی حساس ایران و اسپانیا برای خانواده ها باز شد.

ذوالقدرهمچنین افزود: تجربه تماشای دیداری ویژه برای تیم ملی ایران، شور و شوق خاصی را برای خانواده هایی که در کنار یکدیگر بودند به ارمغان آورده بود. از طرفی هیچ مشکلی به دلایل مختلف در استادیوم به وجود نیامد. در بین دونیمه نیز برخی از افراد به نماز و مناجات پرداخته بودند. شور و شعف بانوان نیز به جهت حضور در ورزشگاه وصف ناپذیر بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم در پاسخ به این سوال که آیا دیدار ایران- پرتغال نیز به همین ترتیب در ورزشگاه پخش خواهد شد یا خیر، بیان کرد: همه هدف و پیگیری نمایندگان، تکرار این قبیل برنامه ها و همچنین حضور مداوم زنان در ورزشگاه هاست. شب گذشته با مشکلی در استادیوم آزادی مواجه نشدیم و تمام مردم راضی و خشنود بودند، تصمیمات و پیگیری هایی جهت اخذ مجوز برای پخش دیدار بعدی ایران و حضور خانواده ها در استادیوم آزادی در حال انجام است و نمایندگان مردم در حال رایزنی با مسئولان مربوط هستند.

نائب رئیس فراکسیون زنان مجلس دهم درخصوص علت پلمپ شدن درهای آزادی پیش از شروع بازی اظهار کرد: سوء تفاهماتی به وجود آمده بود باعث این مشکل شده بود و همچنین مسئولان نیروی انتظامی حرفشان این بود که دیر در جریان اخذ مجوز قرار گرفته اند.

اما با این وجود زنان و دختران بالاخره توانستند در ورزشگاه آزادی حاضر شوند که امیدواریم در صورت ارائه مجوز برای دیدار بعدی تیم ملی کشورمان دیگر شاهد این ناهماهنگی ها نباشیم تا بار دیگر خانواده ها در کنار یکدیگر شاهد بازی زیبای بازیکنان تیم ملی ایران باشند.