نماینده مجلس: ذهنیت گردشگر نسبت به ایران و گردشگری ما پس از ورود به کشور با مشاهده نابسامانی بازار ارز تغییر می‌کند

 

نگام ، اقتصادی _ التهاب بازار ارز که از اواخر بهمن سال گذشته مشکلات بسیاری را برای بسیاری از افراد فعال در حوزه های مختلف تولید ایجاد کرده و یک نابسامانی در سطح گسترده را در ایران رقم زده است، بر گردشگری نیز تاثیر گذاشته و از این حیث انتقاد کارشناسان و نمایندگان را برانگیخته است. به گونه ای که شهاب نادری، نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس به طور مشخص بازار ملتهب ارز و تاثیر آن در صنعت گردشگری را مطرح و نکاتی چند را در این رابطه عنوان می کند که قابل تامل است.

سارا آکالین _ نادری به خبرگزاری خانه ملت می گوید: نمایندگان مجلس تذکرات بسیاری برای نابسامانی موجود در بازار ارز به رئیس جمهور می‌دهند اما متاسفانه تا امروز اقدام چندانی برای بهبود شرایط انجام نشده است؛ التهاب بازار ارز تاثیرات نامناسب بسیاری بر حوزه‌های مختلف از جمله صنعت گردشگری دارد.

این نماینده مجلس در ادامه می افزاید: ذهنیت گردشگر نسبت به ایران و گردشگری ما پس از ورود به کشور با مشاهده نابسامانی بازار ارز تغییر می‌کند؛ معمولا گردشگران پس از بازگشت به کشورشان تجربه خود از سفر به ایران را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند ولی با توجه به اینکه در وضعیت کنونی گردشگران مشکل تبدیل ارز به ریال را دارند مسلما این تجربه برای آنها به یادماندنی، خوب و اثرگذار نخواهد بود.
نادری در ادامه نکته ای را مطرح می کند که تاثیر التهاب ارز را به خوبی نشان می دهد. او می گوید: اگرچه گران شدن ارز برای گردشگری نکته مثبتی محسوب می‌شود و می‌تواند عاملی برای افزایش انگیزه توریست برای ورود به کشور باشد اما این ویژگی زمانی کارآمد است که گردشگر به راحتی بتواند ارز خود را تبدیل کند.
به گفته او، نمایندگان برای حل مشکلات موجود در بازار ارزی کشور پیشنهاداتی به دولت ارائه دادند و راهکارهای مناسب را مطرح کردند اما نه رئیس بانک مرکزی و نه وزیر اقتصاد به این راهکارها توجهی نکردند.
نایب رئیس فراکسیون گردشگری در مجلس با بیان اینکه نمایندگان حاضرند برای رفع مشکلات بازار ارز تعاملات لازم را با دولت داشته باشند، می گوید: سازمان میراث فرهنگی به همراه بانک مرکزی باید به صورت فوری برای تبدیل ارز گردشگر تصمیات لازم را گرفته و اقدامات موردنیاز را انجام دهند؛ ما به دنبال تبلیغ و رونق و گسترش صنعت گردشگری هستیم بنابراین باید تدبیر و تمهیدات لازم اتخاذ شود.