روسیه و چین در زمان‌های حساس پشت ایران را خالی کردند/ هند، روسیه و چین از تحریم‌های ایران در گذشته منتفع شدند

 

نگام ، بین الملل _ پس از اینکه اعلام شد عربستان سعودی با توافق روسیه به دنبال تصویب افزایش یک میلیون بشکه ای تولید نفت اوپک است و این اقدام با هدف جایگزینی کاهش صادرات نفت ایران به دلیل تحریم آمریکا صورت می گیرد و زنگنه، وزیر نفت ایران به شدت با این اقدام مخالف بوده و جلسه دیشب اوپک را به نشانه اعتراض ترک کرده است، داود هرمیداس باوند، دیپلمات سابق ایران در تحلیلی گفت: استفاده روسیه و چین از ایران ابزاری است و نه راهبردی، برخی‌ها در داخل کشور می‌گویند روابط ایران با روسیه و چین حالت استراتژیک به خود گرفته است در حالی که این گونه نیست و کشورهایی نظیر روسیه خط مشی جداگانه و مستقل از ما دارد.

 

سارا آکالین _ باوند افزود: تهران باید متوجه باشد که روسیه و چین نمی‌توانند شرکای قابل اتکایی برای ایران باشند، گفت: دنیای شرق نمی‌تواند صد در صد تامین‌کننده نیازها و منافع ایران باشد. از طرفی، مسکو و پکن درصدد بهره‌مندی حداکثری برای انتفاع و سود بیشتر از شرایط هستند. این یک نگاه و تحلیل غلط است که فکر کنیم شرق می‌تواند پشتوانه خوبی برای ایران در برابر غرب باشد چراکه آنها در زمان‌های حساس پشت ایران را خالی می‌کنند.

 

باوند در گفتگو با ایلنا در ادامه در نکته ای مهم تصریح کرد: تمام هم و غم روسیه حل مسائل و اختلافاتش با غرب در عین حفظ دستاوردهایش است. حضور در سوریه و نقش‌آفرینی‌هایش در این کشور به منزله کانونی برای حل نهایی ماجرا است و در این راستا تمایل دارد توافق نهایی میان روسیه و امریکا باشد.

وی با بیان اینکه روسیه و چین در مناسبات بین‌المللی منافع خود را در نظر می‌گیرند و نه ایران را، اظهار داشت: در گذشته هم دیدید که وقتی پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد رفت، روسیه و چین به هفت قطعنامه تحریمی ذیل فصل هفتم علیه ایران رای دادند. در شورای حکام آژانس بین‌المللی نیز آنها از ایران طرفداری نکردند و وقتی تحریم‌ها اعمال شد گفتند که به آن پایبند هستند هر چند که کشورهایی نظیر هند، روسیه و چین از این تحریم‌ها منتفع شده و در ازای دریافت نفت ایران، به ما ارزی ندادند و پول‌های ما در بانک‌هایشان بلوکه کرده و گفتند که به جای پول و ارز باید از ما کالا بخرید.

او با اشاره به روابط روسیه و اسرائیل اظهار داشت: در سوریه شاهد ارتباطات گسترده میان مسکو و تل‌آویو بودیم و شاهد یک نوع هماهنگی میان طرفین هستیم. در حملات ماه‌های گذشته اسرائیل به سوریه که به مواضع ایران و متحدان ایران بود، روس‌ها سکوت کردند.

باوند در پایان با اشاره به توافق روسیه و عربستان برای افزایش سقف تولید نفت گفت: حدود شصت درصد درآمد ارزی روسیه از فروش نفت و گاز است. مهمترین رقیب روس‌ها، سعودی‌ها هستند بنابراین مسکو بی‌میل نیست که سیاست‌های نفتی خود را با ریاض هماهنگ کند. این رویکرد، تامین‌کننده منافع حداکثری روسیه است و به نوعی در تقابل با ایران است. در اینجا شاهد هستیم که روس‌ها نه منافع تهران بلکه خود را در نظر گرفتند.

گفتنی است بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران روز پنجشنبه در هتل محل اقامتش در وین بعد از گفت‌‌‌وگو با گروهی از وزرا درباره به نشست حیاتی اوپک گفت: من فکر نمی‌کنم ما به توافقی برسیم.
بر اساس این گزارش، گفت‌‌‌وگوهای روز پنجشنبه، مذاکراتی مقدماتی برای همایش روز جمعه بود که قرار است میان ۱۴ کشور عضو اوپک برگزار شود. در این نشست قرار است درباره خروج از توافق کاهش تولید نفت که بین ده کشور عضو اوپک امضا شده و منجر به افزایش قیمت نفت تا دوبرابر شده بود مذاکره صورت بگیرد.