اخبار روز اجتماعی ؛ توقف صدور مجوز برای ساخت پاساژ در منطقه یک تهران/ شمیران در محاصره مال‌ها و پاساژها / خشکسالی و کمبود آب خشونت در خراسان شمالی را افزایش داد

نگام ، اجتماعی _ هشداری که باید آنرا جدی گرفت: « تغییرات اقلیمی نزدیک نیست بلکه هم اکنون آغاز شده»  ، در مدارس لاکچری در تهران چه می‌گذرد؟ ، برخورد سلبی و انهدامی با کولبران جواب نمی‌دهد/انحصارطلبان از عدم توسعه اقتصادی سود می‌برند  ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

توقف صدور مجوز برای ساخت پاساژ در منطقه یک تهران/ شمیران در محاصره مال‌ها و پاساژها

مهندس حبیب اله تاجیک اسماعیلی شهردار منطقه یک در بیست و پنجمین همایش “تهران امید دارد” که با حضور الهام فخاری عضو شورای اسلامی شهر تهران، قائم مقام و معاونان شهرداری منطقه یک ،جامعه شناسان، اقتصاد دانان و شورایاران محلات شمال تهران با هدف بررسی مجتمع های تجاری چند منظوره و تاثیر آنها بر کیفیت زندگی شهروندان برگزار شد با اعلام مطلب فوق اظهار داشت:مجتمع های تجاری متعددی در شهر تهران در حال ساخت و یا فعالیت است که بدون بررسی پیوست های اجتماعی و مطالبات محلی احداث شده اند و زندگی ساکنان مناطق همجوار را دچار اختلال کرده اند و دیگر نمی توان با آن ها مقابله کرد اما می توان جلوی ادامه این روند را گرفت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

خشکسالی و کمبود آب خشونت در خراسان شمالی را افزایش داد

ابراهیم محجوب معاون پیشگیری اداره کل دادگستری خراسان شمالی بدون بیان جزئیات «خشکسالی و کمبود آب» را یکی از علل بروز خشونت در مناطق روستایی این استان دانسته است. او گفته: در یکسال گذشته ۲۸ هزار و ۸۳۱ پرونده مربوط به خشونت وارد دستگاه قضایی این استان شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

هشداری که باید آنرا جدی گرفت: « تغییرات اقلیمی نزدیک نیست بلکه هم اکنون آغاز شده»

اکنون ۳۰ سال پس از این پیش بینی‌ها تغییرات اقلیمی بطور گسترده‌ای به وقوع پیوسته به طوریکه زمین به شکل قابل توجهی گرم‌تر، آب و هوا طوفانی‌تر و شدیدتر و میلیاردها تُن از یخ‌های قطبی ذوب شده و همچنین سطح آب دریاها تا تریلیون‌ها گالن آب بالا آمده و میزان آتش سوزی‌های جنگلی به طور گسترده‌ای افزایش یافته است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

در مدارس لاکچری در تهران چه می‌گذرد؟

مدارس لاکچری همان مدارسی هستند که نقطه تمرکزشان در مناطق بالایی پایتخت کشور است، مدارسی که خدمات ویژه به مخاطبان خاص خود (فرزندانی از طبقات قدرت و ثروت) ارائه می‌دهند و در قبال برنامه‌های لاکچری و فانتزی خود از منوی باز ناهار و استخر تا مشاوران خارجی و فوق برنامه‌هایی عجیب، هزینه‌های نجومی هم می‌گیرند، هزینه‌ای که در پایه اول ابتدایی از ۱۴ میلیون تا ۲۵ میلیون تومان است و کاملا طبیعی است که این هزینه برای سال‌های آخر دبیرستان و آماده‌سازی کنکور تا چندین برابر افزایش یافته و بسته به نوع خدمات به مرز ۵۰ میلیون تومان می‌رسد و اگر کلاس‌های آمادگی المپیادها را هم به آن اضافه کنیم که هزینه دریافتی بسیار بالاتر از ۵۰ میلیون تومان است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

کمال اطهاری :برخورد سلبی و انهدامی با کولبران جواب نمی‌دهد/انحصارطلبان از عدم توسعه اقتصادی سود می‌برند

بسته شدن مرزهای کولبری در غرب کشور و تاکید بر لزوم مبارزه با قاچاق از طریق سد کردن معاش حداقلیِ مردم کم‌درآمدِ استان‌های غربی، اعتراضاتی را در شهرهای مرزی در پی داشته‌است. روزهای پیاپی مغازه‌داران بانه‌ای و مریوانی، کرکره‌ها را پایین کشیدند و به برخوردهای سلبی اعتراض کردند. نمایندگان مردم کردنشین در مجلس نیز از دولت درخواست کردند که رویکرد خود را تغییر دهد و با کولبری برخورد سلبی و قهری نداشته باشد؛ البته در روزهای گذشته، نشانه‌هایی از تغییرات ساختاری مشاهده شد و آیین‌نامه هیات دولت تحت عنوانِ «نحوه‌ی واردات توسط کولبران»، نهم خرداد ماه، به استانداری‌ها ابلاغ شد که براساس آن «بازارچه‌های غیررسمی موقت» به رسمیت شناخته شده تا از این پس کولبران در نواحی مرزی بتوانند از تخفیفات گمرکی البته با اعمال شرایط و محدودیت‌ها، بهره‌مند شوند؛ با این‌وجود به نظر نمی‌رسد نگاه کلی دولت به پدیده کولبری تغییر کرده باشد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید