اخبار علم و تکنولوژی ؛ مقایسه باتری اسیدی معمولی با سیلد AGM / کنترل سلامت با حسگرهای ارزان‌قیمت پلاستیکی

نگام ، علم و تکنولوژی _ کاسیو، پیشگام در محاسبه و زمان‌سنجی دیجیتال  ، تصویر تپه آبی رنگ در سیاره سرخ  ، ساخت لیزر با الهام از آفتاب پرست ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

مقایسه باتری اسیدی معمولی با سیلد AGM

اگر پیشرانه را قلب یک خودرو در نظر بگیریم، باتری می‌تواند عضو اصلی تأمین‌کننده انرژی جاری باشد. باتری یکی از مهم‌ترین بخش‌های قوای فنی خودرو است که عملکرد آن تأثیر مستقیم بر تجربه‌ی رانندگی می‌گذارد. در این مطلب قصد داریم با زبانی ساده به توصیف ویژگی‌های چند نوع باتری مختلف در خودرو بپردازیم. وظیفه‌ای اصلی باتری در خودرو ابتدا، تغذیه استارتر است. پس از روشن شدن پیشرانه، برق مورد نیاز برای تجهیزات رفاهی خودرو از طریق دینام (الترناتور) تأمین می‌شود. در اولین خودروهای جهان، به‌دلیل نبود باتری تجهیزات برقی مانند بوق، چراغ‌ها و استارتر به‌صورت امروز وجود نداشتند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

توسط محققین بین‌المللی انجام شد ؛ کنترل سلامت با حسگرهای ارزان‌قیمت پلاستیکی

این حسگرها می‌توانند مقدار متابولیت‌های حیاتی مانند لاکتات یا گلوکز که در عرق، اشک، بزاق یا خون وجود دارند را اندازه‌گیری کنند.زمانی که این حسگرها در یک دستگاه تشخیصی، ترکیب شوند، می‌توانند امکان نظارت بر مشکلات سلامتی را سریع، ارزان و دقیق فراهم آورند. همچنین، این دستگاه جدید از طراحی بسیار ساده‌ای برخوردار است و طیف وسیعی از احتمالات را تا سطح سلولی، برای نظارت بر سلامتی ایجاد می‌کند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

کاسیو، پیشگام در محاسبه و زمان‌سنجی دیجیتال

کاسیو (Casio Computer) شرکت بین‌المللی ژاپنی فعال در ساخت محصولات الکترونیکی است. مرکز فعالیت این شرکت در منطقه‌ی شیبویا در توکیو پایتخت ژاپن قرار دارد. کاسیو تاریخچه‌ای بیش از نیم قرن در تولید انواع محصولات الکترونیکی و دیجیتال دارد. این شرکت محصولاتی همچون ماشین حساب، ساعت دیجیتال، ادوات موسیقی، دوربین دیجیتال، پرینتر و کامپیوترهای اداری و حتی ساعت هوشمند را در سبد تولیدات خود قرار داده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تصویر تپه آبی رنگ در سیاره سرخ

مریخ به سیاره سرخ مشهور است اما سازمان ناسا به تازگی عکسی از یک تپه آبی رنگ در این سیاره منتشر کرده که توجهات را به خود مشغول کرده است.این عکس مربوط به یک تپه شنی در منطقه Lyot Crater مریخ است که در تصویر آبی دیده می شود.مدارگرد مریخیReconnaissance(MRO) این تصویر را ثبت کرده که نشان دهنده منطقه ای از تپه های شنی به شکل امواج است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ساخت لیزر با الهام از آفتاب پرست

آفتاب پرست ها از طریق کنترل فاصله بین نانوکریستال های موجود روی پوست خود به سادگی قادرند رنگ عوض کنند.این تغییر رنگ بر اساس ساختار سطح، دارای پایداری شیمیایی بوده و در مقیاس وسیع انجام می شود.همان طور که آفتاب پرست فاصله بین نانوکریستال های پوست خود را تغییر می دهد، لیزر محققان دانشگاه نورث وسترن نیز از آرایه های متشکل از نانوذرات فلزی موجود روی یک ماده پلیمری و انعطاف پذیر را مورد بهره برداری قرار می دهد تا رنگ پرتوهای نور را تغییر دهد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید