پیام کرملین از اوپک به تهران : روی ما حساب نکنید ، زنگنه گل زد ؛ بدعهدی روس‌ها ، بهروز نعمتی: روس ها در جریان مذاکرات اوپک پشت ما را خالی کردند

 

نگام ، اقتصادی _ امروز هم چشممان به روسیه بود اما نه تیم ملی در جام جهانی بازی داشت و نه خبری از شگفتی‌هایی مثل شکست آرژانتین بود. در روسیه همه چیز مطابق انتظار پیش می‌رفت برزیل کاستاریکا را برد و در کرملین هم عده‌ای مشغول نقشه کشیدن بودند. اما نقشه هایشان قرار بود کیلومترها آن سو تر و در وین اجرا شود. جایی که مقر دائمی اوپک است.

روس‌ها مطابق انتظار ما باز هم در یک بزنگاه تاریخی پشتمان را خالی کردند و طرف دشمنمان ایستادند.

توافق عجیب روسیه و آمریکا برای پوشش دادن کاهش صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌ها و تلاش برای افزایش چشمگیر تولید اوپک دست روسیه را در دست امریکایی قرار داد که سردترین رابطه را با آنها دارد. آنگونه که بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس که در سفر به وین همراه بیژن زنگنه وزیر نفت حضور دارد کوتاه و مختصر نوشت: “روس‌ها باز هم به ما رکب زدند.”

زنگنه اما نشان داد چرا روحانی تمام اعتبارش را پای رای اعتماد او گذاشت و در تمام این پنج سال دست کم اجازه نداد از درون دولت کسی چوب لای چرخ نفت بگذازد.

وزیر نفت کرمانشاهی ایران ابتدا به حالت قهر و با عصبانیت نشست همتایانش را ترک کرد تا نشان دهد راه برای خروج از هر توافقی که منافع ایران را تامین نکند باز است و سپس در مذاکراتی فشرده آن هم با وزیر نفت عربستان بومرنگ نقشه روس‌ها را به سوی کرملین پس‌ فرستاد تا در نهایت بگوید توافق فعلی اوپک نظر ایران را تامین می‌کند.

آنچه امروز در وین رخ داد برای ناظران بی‌طرف قابل پیش‌بینی بود. اما در تهران آیا کسی هست که پیام رفتار امروز روسیه را درک کرده باشد؟

بازگشت زنگنه به تهران و نحوه مواجهه  دلواپسان با او نشان می‌دهد پیام رفتار روس‌ها در پایتخت سیاسی ایران دریافت شده یا قرار است دوباره خود را به خواب بزنند.

 

مهمترین نتایج نشست اوپک / اوپک مدل پیشنهادی ایران را پذیرفت

 

با اجماع امروز اعضای اوپک در نشست صدوهفتادوچهارم این سازمان، پایبندی ۱۰۰درصدی به توافق همکاری اوپک که نوامبر ۲۰۱۶ حاصل شده بود، تثبیت شد.

صدوهفتادوچهارمین نشست اعضای اوپک در وین به پایان رسید و اعضا اعلام کردند که توافق قبلی اوپک (نوامبر ۲۰۱۶) مبنی بر کاهش تولید تا سقف یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه همچنان به قوت خود باقی است. بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران هم پیش از برگزاری این نشست اعلام کرده بود که ایران با هرگونه افزایش تولید نفت اوپک مخالف است، زیرا بازار با عدم تعادل مواجه نیست.

توافق همکاری کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش در مجموع روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای (یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه اوپک و ۶۰۰ هزار بشکه کشورهای غیر اوپک) همچنان معتبر خواهد بود. اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست نوامبر ۲۰۱۶ (۱۰ آذرماه ۹۵) تصمیم گرفتند میزان تولید خود را به سطح ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانند که این توافق در نشست ۱۷۳، تا پایان نوامبر ۲۰۱۸ تمدید شد.

 

بندهای این توافق به شرح زیر است:

۱- توافق همکاری کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش در مجموع روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای (یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه اوپک و ۶۰۰ هزار بشکه کشورهای غیرعضو اوپک) همچنان معتبر خواهد بود.

۲- اعضای اوپک و غیراوپک در ماه‌های گذشته یک میلیون بیشتر از میزان تعهد خود کاهش عرضه در بازار داشته‌‌اند و این بدان معناست که به جای یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه کاهش عرضه صورت گرفته است، به گونه‌ای که اکنون میزان تعهد و پایبندی آنها حدود ۱۵۰درصد است.

۳- بنابر تصمیم نشست ۱۷۴ اعضای اوپک، آن دسته از اعضا که در توافق حضور داشته (به غیر از نیجریه، لیبی و ایران) و بیش از میزان تعهد خود کاهش تولید داده‌اند، براساس سهم تعیین شده خود تولید خواهند کرد، به گونه‌ای که در این شرایط میزان پایبندی مجموع اعضای اوپک کاهش می‌یابد و به رقم به ۱۰۰درصد می‌رسد.

۴- در صورت عملی شدن این تصمیم، در عمل روزانه یک میلیون بشکه نفت بیشتر وارد بازارهای جهانی خواهد شد که این به معنای افزایش تولید نیست و تنها به منزله پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق همکاری اوپک و غیراوپک است، در همین حال ممکن است امکان روانه شدن همه این یک میلیون بشکه به بازار وجود نداشته باشد و میزان کمتری وارد بازار شود.

۵- اگر یکی از اعضای حاضر در این توافق کاهش تولید قابل توجهی داشته باشد، برای جبران این کاهش تولید با آن کشور مذاکره و در صورت توافق طرف‌ها، جبران این کاستی انجام می‌شود.

 

 

بهروز نعمتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، که در نشست اوپک در وین حضور یافته، در یک رشته توئیت از تحولات این نشست و بدعهدی روسیه نوشت:
*اوپک محل تعامل است نه تقابل؛ نه تنها بین تولیدکنندگان بلکه بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان*مذاکرات بسختی پیش میره، متاسفانه روس‌ها  مثل همیشه در زمان های حساس جا خالی دادن

*روسیه نمی‌تواند شریک استراتژیکی برای ما باشد، آزموده را آزمودن خطاست

*تقریبا می‌توان گفت: روسها همیشه به ما رکب جدی زدن؛ بازم گلی به جمال ونزوئلا

*جلسه ایران وعربستان برای حفظ شرایط فعلی تولید نفت، نتیجه بخش بود

*پس از چند روز مذاکرات سخت و فشرده، لبخند تیم مذاکره کننده با حفظ سهمیه

 

photo_2018-06-22_17-18-28