سیاست انگلیسی وزیر نفت ایران در مواجهه با روسیه: چرچیل با روسیه که دشمن استراتژیک انگلیس در جنگ جهانی دوم بود متحد شد

 

نگام ، اقتصادی _ در حالی که واکنش ها و تحلیل ها به اقدام اخیر روسیه و عربستان سعودی برای تصویب افزایش یک میلیون بشکه ای تولید نفت اوپک با هدف جایگزینی کاهش صادرات نفت ایران به دلیل تحریم آمریکا ادامه دارد و در مهمترین آنها داود هرمیداس باوند، دیپلمات سابق ایرانی گفته استفاده روسیه از ایران ابزاری است و نه راهبردی و روسیه در زمان‌های حساس پشت ایران را خالی کرده است، بیژن زنگنه، وزیر نفت کشور پس از برگزاری اجلاس ۱۷۴ اوپک، گفت ما دوست و دشمن دائمی نداریم.

 

سارا آکالین _ او درباره دیدارش با وزیر انرژی عربستان سعودی و ارزیابی خود از این دیدار نیز گفت‌: ما در اوپک در طول تاریخ نشان داده‌ایم در عین اختلاف‎هایی که با یکدیگر داریم با هم همکاری هم داریم، این بنیان و اساس اوپک است و همیشه گفته‎ام که نه کشوری برادر ماست و نه دشمن دائمی ماست، ما برحسب منافع‌مان باید روابط‌مان با کشورها را تنظیم کنیم.

زنگنه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‎که با توجه به موضع‎گیری‎های اخیر روسیه درباره افزایش عرضه نفت، نسبت به ایران چه احساسی دارید، گفت: باید واقعیت‎ها را درک کنیم. جمله معروف چرچیل را از یاد نبرید که وقتی از او پرسیدند چطور با روسیه که دشمن استراتژیک ما در جنگ جهانی دوم بود متحد شدی، پاسخ داد بریتانیا دوست و دشمن دائمی ندارد، فقط منافع ملی دائمی دارد.

به گزارش خبرگزاری شانا وابسته به وزارت نفت، او درباره دیدارش با وزیر انرژی عربستان سعودی و ارزیابی خود از این دیدار نیز گفت‌: ما در اوپک در طول تاریخ نشان داده‌ایم در عین اختلاف‎هایی که با یکدیگر داریم با هم همکاری هم داریم، این بنیان و اساس اوپک است و همیشه گفته‎ام که نه کشوری برادر ماست و نه دشمن دائمی ماست، ما برحسب منافع‌مان باید روابط‌مان با کشورها را تنظیم کنیم.

 

زنگنه همچنین گفت: از مشتریان و شریکان خود نام نمی‌بریم، زیرا حتی وزیر امور خارجه آمریکا با آنها تماس می‌گیرد و از آنها برای خروج از ایران و عدم همکاری با ایران قدردانی می‎کند. بعضی شرکت‎های بزرگ اروپایی که با امریکا پیوند بیشتری دارند، گفتند از ایران نفت نمی‎خرند، مثل شل و توتال، اما ما همه تلاش‌مان را خواهیم کرد تا سقف صادرات‌مان را حفظ کنیم، اما نمی‌توانم درباره ارقام تولید چیزی به شما بگویم.

او تاکید کرد: ما تلاش می‌کنیم، مقاومت می‌کنیم، راه‌های بسیاری خواهیم یافت، اما نمی‌دانم که در ماه‌های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. وضع بازار بسیار مهم است. واکنش بازار در این زمینه چه هست؟ چه اتفاقی در بازار می‌افتد؟ قیمت در چه سطحی می‎ایستد؟ همه اینها مهم هستند. به ویژه پیش از نوامبر، زیرا پیش از نوامبر آنها یک انتخابات دارند.

وزیر نفت کشور در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: اروپایی‎ها مایلند برجام را حفظ کنند؛ شکی در اراده سیاسی آنها ندارم، اما در توانایی‎شان تردید دارم که باید این توانایی را نشان دهند.

زنگنه همچنین افزود: برای هر کشور یک سقف تولید وجود دارد. اگر شما تفسیر دیگری شنیدید، آنها به آمریکا پیام می‌فرستند تا آنها را راضی کنند، اما این طور نیست. تصمیم ما همان است که ازسوی ۱۴ کشور عضو امضا شده است. هیچ عضوی نمی‌تواند سهمیه ونزوئلا را تصاحب کند. اگر ونزوئلا بتواند، بیشتر تولید می‌کند، اما اگر نتواند، هیچ کس نمی‌تواند جانشین آن شود.

او با بیان این‎که فکر می‎کنم عرضه واقعی جدید در بازار، کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه باشد، در پاسخ به این سوال که این ۵۰۰ هزار بشکه‎ از سوی چه کشورهایی می‎تواند عرضه شود، گفت: به نظرم کشورهای عربستان، امارات و… می توانند تولید کنند.
وزیر نفت کشور روز پنجشنبه در هتل محل اقامتش در وین بعد از گفت‌‌‌وگو با گروهی از وزرا درباره به نشست حیاتی اوپک گفت: من فکر نمی‌کنم ما به توافقی برسیم.