اخبار روز اجتماعی ؛ ساکنان روستاهای چابهار آب شرب را با احشام شریکند/آب شور تانکرها هر سه ماه یکبار می‌رسد / «حج» کالای ضروری شناخته شد

نگام ، اجتماعی _ رتبه ۱۰۵ ایران در میزان شاد بودن جامعه از میان ۱۵۶ کشور  ، بعد از ۶ سال می‌گویند، خوب نمی‌شوید!/موش آزمایشگاهی شده‌ایم  ، فعالیت یک میلیون دستفروش در ایران ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها :ساکنان روستاهای چابهار آب شرب را با احشام شریکند/آب شور تانکرها هر سه ماه یکبار می‌رسد

نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها در تشریح شرایط طاقت‌فرسای زندگی روستاییان این منطقه گفت: مردم در برخی روستاها ۱۰ روز یکبار هم حمام نمی‌روند. آنها فقط برای زنده ماندن آب پیدا می‌کنند. در بعضی مواقع آب در گودالی سرباز و بزرگ که از قدیم وجود داشته، جمع می‌شود و مردم و حیوانات به‌صورت مشترک از آن استفاده می‌کنند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

«حج» کالای ضروری شناخته شد

علی قاضی‌عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفته هزینه حج در سال ۹۷ با نرخ «ارز مبادله‌ای» محاسبه شد. این بدان معناست که سفر حج در زمره کالاهای ضروری مردم قرار گرفته و دولت آن را مشمول ارز ارزان دولتی به حساب آورده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رتبه ۱۰۵ ایران در میزان شاد بودن جامعه از میان ۱۵۶ کشور

مبنای پژوهش منتشر شده سنجش وضعیت «شادی» کشورها، شش مولفه «سرانه تولید‌ناخالص داخلی»، «حمایت‌اجتماعی»، «امید به زندگی‌سالم در بدو تولد»، «آزادی‌انتخاب زندگی»، «فعالیت‌های خیرخواهانه» و «ادراک‌فساد» است. طبق این بررسی، برداشت عمومی از واقعیات و پدیده‌های‌اجتماعی مانند «حمایت‌های‌اجتماعی، آزادی انتخاب زندگی و فساد» تاثیر بیشتری روی سطح نشاط‌عمومی در مقایسه با شاخص‌هایی مثل «رشد اقتصادی» و حتی «امید به زندگی» دارد. اقتصاد شادکامی حوزه نسبتا جدیدی در اقتصاد است که در سال‌های اخیر اهمیت ویژه‌ای در معادلات سیاستگذاری بسیاری از کشورها پیدا کرده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

گزارشی از سرانجام درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی؛ بعد از ۶ سال می‌گویند، خوب نمی‌شوید!/موش آزمایشگاهی شده‌ایم

آسرین یکی از دانش‌آموزان حادثه‌دیده شین‌آبادی می‌گوید: چند روز گذشته که جلسه کارگروه پزشکی‌مان برگزار شد، به ما گفتند؛ هیچ وقت به حالت نرمال خودتان برنمی‌گردید و به طور کامل خوب نمی‌شوید. این جواب است که بعد از ۶ سال به ما می‌دهند؟

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

فعالیت یک میلیون دستفروش در ایران

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف در مراسم روز ملی اصناف اعلام کرد در ایران یک میلیون دستفروش وجود دارد. او دستفروشان را عامل «اختلال در نظام بازار و روند کسب و کار» توصیف کرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید