نماینده مجلس: مسئولانی در کشور وجود دارند که نااهل بوده و دلسوز مردم نیستند/ آب آبادان برای احشام هم قابل استفاده نبوده و درخت را خشک می کند

 

نگام ، اجتماعی _ در پی تجمع روز گذشته مردم خوزستان و بوشهر در اعتراض به وضعیت آب، غلامرضا شرفی، عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اکنون حدود ۳ الی ۴ روز است که مردم با توجه به شرایط موجود اعتراض مسالمت آمیز می کنند؛ اما هیچ کدام از مسئولان رفتار مسئولانه از خود نشان نداده اند.

سارا آکالین _ غلامرضا شرفی عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه امروز به معنای واقعی، شرایط آبادان و مردم آبادان بحرانی است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر آب آشامیدنی در آبادان وجود ندارد، در حالی که این مشکل از ماه های قبل قابل پیش بینی بود و می شد این بحران را پیش بینی و مدیریت کرد.

شرفی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت افزود: کدام منطقی قبول می کند که در گرمای بیش از ۵۰ درجه آب شور به مردم ارائه شود، در حالی که این آب برای احشام قابل استفاده نبوده و درخت را خشک می کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه مسئولانی در کشور وجود داشته که نااهل بوده و دلسوز مردم نیستند، تصریح کرد: مسئولان مربوطه می دانند که ظرف چند ماه آینده شرایط بحرانی در کشور ایجاد می شود؛ اما هیچ ترتیب اثری نمی دهند، در حالی که مردم در شهرهای مرزی از وضعیت موجود ناراضی هستند.

شرفی در ادامه درباره تعطیلی پتروشیمی آبادان به دلیل شوری آب نکاتی را عنوان کرد. او با اشاره به تعطیلی پتروشیمی آبادان به علت شوری آب، اظهار داشت: در چند روز گذشته سختی آب رودخانه بهمن شیر که برای مصرف آب شرب و مصارف صنعتی استفاده می شود، به ۱۷ هزار ppm رسید که این سختی آب پس از تصفیه به کمتر از ۸ هزار ppm نمی رسد. این آب، حتی برای کشاورزی نیز قابل استفاده نیست و سبب خورندگی دستگاه های صنعتی، لوله و رادیاتورهای بزرگ که برای پتروشیمی و پالایشگاه ها استفاده می شود، شده است.

وی افزود: بنگاه های اقتصادی به صورت مداوم موضوع شوری آب را یادآور شده اند و نزدیک به هفده ماه است که به مسئولان در دستگاه های مختلف درباره آب شهرهای آبادان و اروند به صورت کتبی و حضوری تذکر داده و اعلام شده که با توجه به کمبود نزولات جوی در فصل گرم سال آبادان و شهرستان های تابعه با مشکل روبه رو می شوند.

روز گذشته معترضان آبادانی شعار سرمی دادند “ما آب می‌خوایم نه غزه، بیست ساله که این وضعه، آبادان صاحب ندارد، دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست و وضعیت صف آب در این شهر و خرمشهر را به تصاویر شهرهای یمن و سومالی تشبیه می کردند. برخی از اهالی وحدتیه در استان بوشهر نیز در حرکتی اعتراضی جاده بوشهر-شیراز را بستند. محسن کعب عمیر، مسئول روابط عمومی مجتمع پتروشیمی آبادان اعلام کرد: به دلیل شوری بیش از حد آب در آبادان، تمام لوله های مجتمع دچار مشکل شده بودند و به رغم اینکه چند روزی این وضعیت ادامه داشت، اما در نهایت مسئولان شرکت تصمیم به تعطیلی تمامی واحدها گرفتند و به این ترتیب مجتمع تعطیل شد و روند تعطیلی تا بهبود وضعیت ادامه دارد.