اخبار روز اجتماعی ؛ یک سد دوران هخامنشی با لودر و بیل مکانیکی تخریب شد/ ترک تحصیل ۱۵۱ هزار و ۴۶ دختر در سال جاری

نگام ، اجتماعی _ نتایج مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران نشان می‌دهد: ۸۰ درصد مردم در تلگرام هستند ، آبادانی‌ها از منابع آبی مطمئن استفاده کنند/عوارض آب شور برای بدن ، تجمع معلمان حق‌التدریس در اردبیل/ معوقات‌مان را تا بی‌ارزش‌تر نشده، پرداخت کنید  ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

یک سد دوران هخامنشی با لودر و بیل مکانیکی تخریب شد

سد بستان‌خانی، سدی با قدمت ۲۵۰۰ ساله متعلق به دوران پادشاهی هخامنشی ایران باستان زمستان سال پیش به شکلی ترمیم‌ناپذیر با لودر و بیل مکانیکی تخریب شده است. خبر این تخریب را اما چند روز پیش به میراث فرهنگی استان فارس داده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ترک تحصیل ۱۵۱ هزار و ۴۶ دختر در سال جاری

عباس سلطانیان (معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش) با اشاره به آخرین آمار ترک تحصیل دانش‌آموزان دختر در مدارس کشور گفت: در ابتدا باید به دو نکته اشاره کنم، در ابتدا اینکه چه اقداماتی را آموزش و پرورش برای جلوگیری از این کار انجام داده و دوم اینکه در این حوزه با چه چالش‌هایی مواجه هستیم؟ تعداد جمعیت دانش آموزان دختر که گروه سنی ۱۵ و ۱۶ ساله هستند در سال جاری، یک میلیون و هفت هزار و دو نفر است، از این تعداد دانش آموز ۸۱۷ هزار، ۹۵۹ نفر الان مشغول به تحصیل هستند. در کنار این آمار ما یک جمعیت ۱۵ و ۱۶ ساله هم داریم که در دوره‌های دیگر درس می‌خوانند یعنی بنا به دلایلی هنوز در دوره‌های متوسطه اول درس می‌خوانند، اما سنشان به دوره دوم متوسطه می‌خورد و تعداد این‌ها هم حدود ۳۷ هزار و ۹۹۹ نفر است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نتایج مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران نشان می‌دهد: ۸۰ درصد مردم در تلگرام هستند

نتایج آخرین نظرسنجی ایسپا در خرداد سال جاری نشان می‌دهد ۷۹ درصد از استفاده‌کنندگان پیام‌رسان تلگرام، پس از فیلترشدن در تلگرام مانده‌‌اند. این موضوع به زبانی دیگر نشان می‌دهد نزدیک به ۸۰ درصد از کاربران ۴۰‌میلیونی تلگرام حالا از فیلترشکن استفاده می‌کنند. کمتر از دو ماه از صدور فرمان فیلترینگ تلگرام در ایران می‌گذرد، دستوری که ۱۰ اردیبهشت خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه با این تیتر آن را منتشر کرد: «دستور قضائی درخصوص مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام صادر شد». از همان‌موقع این پیام‌رسان که براساس آمارهای رسمی نزدیک به ۴۰‌میلیون کاربر فعال در ایران داشت، به محاق فیلتر رفت.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

آبادانی‌ها از منابع آبی مطمئن استفاده کنند/عوارض آب شور برای بدن

مساله شوری آب شرب شهرهای خرمشهر و آبادان حدود یک ماه است مردم این مناطق را با مشکل روبرو کرده است. آنطور که عبدالله سامری – نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی- اعلام کرده:«پیشروی آب دریا از خلیج فارس به رودخانه اروند و کارون و برداشت بی رویه طرح‌های توسعه نیشکر از آب رودخانه کارون در مسیر اهواز به خرمشهر باعث شوری آب خرمشهر شده است.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تجمع معلمان حق‌التدریس در اردبیل/ معوقات‌مان را تا بی‌ارزش‌تر نشده، پرداخت کنید

روز گذشته (سوم تیر) جمعی از معلمان حق التدریسی اردبیل در اعتراض به شرایط معیشتی خود، تجمع اعتراضی برگزار کردند.حاضران در تجمع می‌گویند: وزارت آموزش و پرورش بایستی هرچه زودتر معوقات مزدی معلمان رسمی و حق‌التدریس را بپردازد؛ در شرایطی که روز به روز از ارزش نقدینگی و سرمایه مردم کم می‌شود، تاخیر در پرداخت مطالبات نقدی، به ضرر صددرصدی معلمان است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید