صاحب نظران طیف های مختلف سیاسی هشدار می دهند : دولت صدای اعتراض مجلس و مردم را بشنود ، پاسخ ندادن به مطالبات مردم خشم فروخورده آنها را به ناآرامی می‌رساند

 

 

 نگام ، سیاسی _ با اعتصاب و تظاهرات بازار تهران، جمهوری اسلامی آخرین پشتیبان سنتی خود را هم از دست داد ، “انقلاب کوخ نشینان” که حالا بالاترین مقام نظامش هم نمیتواند انقلابیون دیروز را از کاخ های غصبی امروزشان بیرون بکشد، دهه هاست که تمام ایران را به کوخی در دامنه ی کاخ قدرتش بدل کرده است. “انقلاب پابرهنگان”، پابرهنگانش را با همان آغاز تکنوکراسی “سردار سازندگی اش” مانند گردی از تنش تکاند و زیر پا گذاشت. روحانیت را خیلی زودتر و از همان روزی که اجازه اقامه ی نماز بر جسد کاظم شریعتمداری را نداد و با حصر حاج حسن و شیخ حسین قمی از موجودیت ساقط کرده بود و در طول چهار دهه آن را به حقیرترین و منفورترین کاست اجتماعی در تاریخ حیات مردم ایران بدل کرد.

 

امید شمس ضمن اشاره به مطالب بالا در صفحه فیس بوک خود در ادامه نوشت : اما بازار، این بزرگترین حامی و تدارکاتچی انقلاب ۵۷، را هرگز اینطور از خود نرنجانده بود. درست مانند ناپلئون، خوک قلعه ی حیوانات که مهمترین قانون انقلاب حیوانات را شکست، روی دو پا بلند شد، و آخرین پیوندش را با متحدین سنتی اش قطع کرد، جمهوری اسلامی هم آخرین متحد سنتی خود را امروز کنار گذاشت، کتکش زد، بازداشتش کرد و به سویش گاز اشکاور شلیک کرد. این آخرین فاز بدل شدن جمهوری اسلامی به هیولایی نوین است هیولایی که متحدین جدیدش را رانت خواران، اولیگارشهای حاکمیت، مافیای دلالها، نظامیان اقتصاد و توله هایشان در اروپا و آمریکا می سازند. از امروز حکومت نه تنها در باطن، بلکه در ظاهر هم به مثابه ی یک گنگ، یک دار و دسته ی راهزن حکومت خواهد کرد.
امروز پایان انقلاب اسلامی بود. چه روز فرخنده ای.

 

در ادامه دیدگاه صاحب نظران طیف های مختلف سیاسی را در مورد وقایع اخیر با هم می خوانیم :

 

 

هاشم‌زایی:برخی دنبال بهانه هستند تا بر موج تجمعات سوار شوند/ عدم پاسخگویی باعث سوق دادن اعتراض‌ها به ناآرامی می‌شود

 

نماینده مجلس شورای اسلامی با ذکر این موضوع که اعتراض را حق مردم می‌دانم، گفت:‌ برخی دنبال بهانه‌ای هستند تا در صورت شکل‌گیری هرگونه تجمع بر موج سوار شده و سوء‌مدیریت و عدم پاسخگویی باعث سوق دادن این اعتراض‌ها به ناآرامی می‌شود.

 

‫هاشم زایی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

عبدالرضا هاشم‌زایی در گفت‌گو با خبرنگار ایلنا، عدم پاسخگویی مسئولان در دولت و مجلس را یکی از علل مهم ناآرامی‌های اخیر دانست و عنوان کرد:‌ تنها مشکلات اقتصادی را عامل نارضایتی نمی‌دانم بلکه مردم دچار برخی دغدغه‌های سیاسی و اجتماعی هستند که عدم رسیدگی به آنها از سوی مسئولان باعث می‌شود هرگونه اعتراض شکل گرفته با ریشه اقتصادی و بصورت مدنی با همراهی این افراد به ناآرامی تبدیل شود.

این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: وقتی حتی به مردم اجازه تجمع و بیان دغدغه‌ها و مشکلات داده نمی‌شود در این حالت است برخی دنبال بهانه‌ای هستند تا در صورت شکل‌گیری هرگونه تجمع بر موج سوار شده و سوء‌مدیریت و عدم پاسخگویی باعث سوق دادن این اعتراض‌ها به ناآرامی می‌شود.

جهانبخش محبی‌نیا هم در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، در خصوص تجمعات اعتراض‌آمیز کسبه و درخواست آنها برای اعتصاب بازار گفت:‌ مردم تا الان هم به مسئولان دولتی فرصت دادند تا مشکلات اقتصادی را حل کنند.

وی افزود: توصیه می‌کنم مسئولان حرکت مردم را با عنوان اینکه از خارج از کشور هدایت شده است، تلقی نکنند.

 

دبیر کل اصناف و بازار: شروع اعتراضات بازار از افرادی بود که ربطی به بازار نداشتند/بستر برای چنین اتفاقی آماده بود/ دولت نباید علت وضعیت کنونی را به گردن اخلالگران بیاندازد/بازار رضایتی از بستن مغازه ها نداشت/دولت باید فاصله اش را با مردم کم کند/ تصمیم های اشتباه تیم اقتصادی دولت قیمت دلار را افزیش داده است/ وزارت اطلاعات می دانست چه کسی این وضعیت را دامن می زند

 

دبیرکل انجمن های اسلامی اصناف و بازار گفت: کمک بازار به دولت ها برای همیشه بوده و است. هر نوع کمکی از دست ما بر بیاید دریغ نمی کنیم اما دولت نباید فکر کند خودش مالک مملکت است، کشور برای مردم است.

به گزارش نامه نیوز، بخشی از صنوف بازار تهران همچون طلافروشان، پارچه‌فروشان، بزازان، کفشان، آهنگران و ابزارآلات و یراق‌آلات در اعتراض به گرانی و نوسانات شدید ارزی و کسادی بازار، مغازه‌های خود را تعطیل کردند. در همین رابطه احمد کریمی اصفهانی گفت: آنچه دیروز بعد از ۴۰ سال اتفاق افتاد و بازار به نشانه اعتراض بست، نتیجه عملکرد بد دولت و تیم اقتصادی بود.

‫کریمی اصفهانی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید.

****

به نظر شما اعتراض های دیروز بازار ادامه خواهد داشت؟

شروع قضیه از تعدادی افرادی بود که ربطی به بازار نداشتند اما در ادامه اصناف و بازاری ها هم به آنها پیوستند. علت هم این است که بستر برای چنین اتفاقی آماده بود. درست است شروع اتفاق از بازار نبود و بازار رضایتی از بستن مغازه ها نداشت و امیدواریم امروز بازار به حالت عادی برگردد اما فرافکنی دولت درست نیست. وضعیتی که تیم اقتصادی دولت به وجود آورد، آن را نباید به گردن اخلالگران یا صرافان بیاندازد. معتقدم دولت و آقای رئیس جمهور بستر اختلال را به وجود آوردند. دولت با صداقت صحبت نمی کند و ظرف ۲.۵ ماه گذشته بیست مرتبه سیاست اقتصادی خود را تغییر داد. اگر آخرین سیاست درست است چرا دولت اولین سیاست را شتابزده اجرا کرد. اگر بگوییم یکسری بیگانگان وضعیت بازار ارز را چنین کردند، خیر این طور نیست، خود دولت بستر را فراهم کرد. آنچه دیروز بعد از ۴۰ سال اتفاق افتاد و بازار به نشانه اعتراض بست، نتیجه عملکرد بد دولت و تیم اقتصادی بود. بهترین چاره آن است که تیم اقتصادی دولت اعلام کند «ما اشتباه کردیم و در حوزه اقتصادی نتوانستیم خوب تصمیم بگیریم و از همه ملت ایران عذرخواهی می کنیم».

دولت نمی دانست که چنین اتفاقی قرار است در بازار رخ دهد؟

می دانست. تصمیمات غلط تیم اقتصادی دولت دلار را در این قیمت قرار داد و بعد هم گفتند «ما تمام تقاضاها را جواب می دهیم»، آیا نمی دانستند که قرار است در مملکت توطئه ای رخ دهد؟ اتفاقا ۷-۸ روز بود که برخی رسانه ها زنگ می زدند و سئوال می کردند آیا اعتراض و شلوغی در بازار رخ خواهد داد و ما نیز در جواب می گفتیم «خیر چنین مسئله ای فعلا وجود ندارد». ما مردم کوچه بازاریم اما وزارت اطلاعات نباید روزی که اتفاق می افتد تازه اعلام کند. وزارت اطلاعات از ماه ها قبل وضعیت را رصد می کرد و می دانست چه کسی این وضعیت را دامن می زند.

فکر می کنید بیگانگان هم در اعتراض دیروز بازار نقش داشتند؟

اینکه بیگانگان تلاش دارند که خواسته های شان در ایران دنبال شود، شکی نیست. دشمن از سال ها قبل صحبت از انقلاب مخملی می کرد اما ناراضی تراشی در مردم را بیگانه نمی تواند ایجاد کند بلکه عملکرد مسئولان اجرایی عاملش می شود. البته عواملی مزدور بیگانگان هستند اما تعمیم دادن چنین اتفاقی به همه مردم نادرست است. مردم مطالبات به حقی داشتند باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

با این اوصاف بازاری ها حاضرند به دولت کمک کنند؟

هیچ بازاری غیر این عمل نمی کند. مخالفت با دولت ها یعنی اقتصاد را نابود کردن. اصلا یک صنف نمی تواند با دولت مخالفت کند. بازار و اصناف از ولایت تبعیت می کنند. ولایت هم صحبتش این است که «حفظ نظام با همراهی با نظام است که دولت نیز بخشی از نظام محسوب می شود». کمک بازار به دولت ها برای همیشه بوده و است. هر نوع کمکی از دست ما بر بیاید دریغ نمی کنیم اما دولت نباید فکر کند خودش مالک مملکت است، کشور برای مردم است. دولت باید فاصله اش را با مردم کم کند اما دولت هرروز این فاصله را بیشتر کرده است.

با اشاره به اتفاقات اخیر
ابتکار: دولت ازتحقق مطالبات عقب‌نشینی نکرده/ مردم دولت را همراهی کنند

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر اینکه دولت به هیچ عنوان از تحقق مطالبات کوتاه نیامده و عقب نشینی نکرده است، گفت: سیاست‌ دولت همراهی با مردم و جلوگیری از سودجویی‌ها و شفافیت بیشتر و مطالبه گری در چهارچوب قانون است.

 

‫ابتکار‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

معصومه ابتکار در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه اقتصاد کشورها فراز و نشیب‌های زیادی دارد و شرایط اجتماعی، سیاسی و عمومی همه کشورها دچار تغییراتی می‌شود، گفت: کشور ما دقیقا در نقطه اوج پیشرفت و تحولات مثبت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی قرار دارد اما با تغییر رویه، عهدشکنی دولت آمریکا و انتخاب رئیس جمهوری آن که با همه معاهدات بین‌المللی مشکل داشته و رفتارهای غیرعادی از خود بروز می دهد، دچار آسیب‌هایی شده است.

وی با اشاره به اینکه مسائل روز کشور، صرفا مسائل داخلی نیستند، افزود: شرایط داخلی کشور تا به الان رو به رشد بود، برای مثال اینکه تاحدی برجام محقق شده و یا مانع شده بود که تحریم‌ها شکل گسترده‌تری به خود نگیرد از جمله این موارد است. همچنین از نظر فضای اجتماعی و عمومی کشور و وضع دانشگاه‌ها، تغییراتی ایجاد شده بود برای مثال در دانشگاه‌ها نزدیک به ۳۰۰۰ نفر دانشجوی ستاره‌دار داشتیم که الان تعداد آنها بسیار کمتر شده است و به زیر ۵۰، ۶۰ نفر رسیده است. پیش از این تئاتر در کشور تعطیل شده بود اما الان گفته می‌شود روزانه بیش از ۱۰۰ نمایش تئاتر در تهران برگزار می‌شود. بین سال‌های ۹۱ تا ۹۲ تقریبا وضعیت تئاتر تعطیل بود و بحث این بود که فعالیت در تئاتر منتفی است. همچنین فعالیت‌های احزاب کلا به عنوان یک تهدید محسوب می‌شد، اما الان احزاب در حال فعالیت هستند و حتی چهار حزب مربوط به زنان هستند و مجوز دریافت کردند به طوری که در همین چند ماه گذشته کنگره برگزار کردند.

ابتکار با تاکید بر اینکه فضای اجتماعی و سیاسی کشور نسبت به گذشته بهبود یافته است، تصریح کرد: بسیاری از آزادی‌ها و طرح مسائل اتفاق افتاده است. در مورد بحث اینترنت با تمام مشکلاتی که در مورد تلگرام به وجود آمد شرایط متفاوت شده است. باید شرایط عمومی کشور را به یاد داشته باشیم و فراموش نکنیم که در چه شرایطی قرار داریم و چه وضعیتی در پیش روی ما قرار دارد. به نظر می‌رسد آگاهی و شناخت شرایط کشور و دنیا و اتفاقاتی که الان در سطح جهان رخ می‌دهد بسیار مهم است و خانواده‌ها و آحاد جامعه باید نسبت به این شرایط کاملا آگاه باشند.

دشمنان برای ایران، یک جنگ اقتصادی تدارک دیده‌اند

وی در ادامه افزود: مردم درباره اتفاقات اخیری که رخ می دهد باید انتخاب‌های درست و تشخیص‌های درستی داشته باشد. بحث داشتن تشخیص درست در فضای مجازی و فضای عمومی سیاسی، اقتصادی و … بسیار مهم است. اینکه امروز چه رفتار اقتصادی به نفع کشور است، بسیار مهم است. عده‌ای فکر کرده‌اند تا الان شرایط اقتصادی رو به ناپایداری حرکت کرده است باید سکه خریداری کنند. این رفتارها ممکن است از سر منافع آنی و زودگذر فردی باشد. اما افراد باید منافع بلندمدت خودشان، خانواده وکشورشان را ببینند. این موارد ریشه زیادی در باورهای انسان و خانواده دارد و ما باید در هر زمانی برای آینده ایران و جامعه‌مان فکر کنیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: رئیس جمهور منتخب مردم است و برای رفاه مردم و رفع این شرایط و برای گذراندن آن با حداقل آسیب ها و با عزت ملی تلاش می کند. طبعا در چنین شرایطی باید اول فکر امنیت و عزت ایران و اصولی که همه ما را کنار هم نگه داشته است باشیم. مرحله بعد این است که دولت باید برای این شرایط از قبل فکر کرده باشد. بسیاری از تدابیر قبل از اینکه ترامپ خروجش را از برجام اعلام کند، پیش بینی شده و اقداماتی صورت گرفته بود اما مشخص بود که دشمنان برای ایران، یک جنگ اقتصادی تدارک دیده‌اند.

همه باید کنار هم باشیم تا بتوانیم جلوی فساد و سوءاستفاده‌ها را بگیریم

ابتکار با بیان اینکه بعضی از همسایگان در منطقه آماده این اقدامات شده اند، تصریح کرد: از یک طرف کشورهایی هم سرسختانه با ایران دشمنی کرده و جنگ اقتصادی و روانی ایجاد کرده‌اند. آنها با همکاری و حمایت آمریکا و اسرائیل و برخی از کشورهای منطقه این تدارکات را چیده بودند که همزمان با اعلام خروج آمریکا از برجام، اتفاقاتی داخل کشور بیفتد، دولت در این سال‌ها با وجود همه فشارها و مشکلات تورم را کنترل کرد و این غیرقابل انکار است، هیچ کس نمی‌تواند انکار کند که در چهار سال و نیم گذشته و حتی الان بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی اعلام کرده است، تورم هنوز زیر ۱۰ درصد است البته مشخص است که با تغییراتی که در نرخ ارز اتفاق افتاده است و فشارهایی که وجود دارد این نرخ حتما تغییر خواهد کرد.

ابتکار تاکید کرد: دولت تمام توان خود را گذاشته و خواهد گذاشت تا مردم ارزاق عمومی و زندگی روزمره‌شان آسیب نخورد . باید تلاش کنیم و به دولت کمک کنیم. امروز آن لحظه‌ای نیست که هر کس به سمت خودش حرکت کند و منافع لحظه‌ای خودش را ببیند و باید تلاش کنیم تا نتیجه به نفع همه ما باشد و به آسایشی که می‌خواهیم و رفع حداقل نیازهایمان دست پیدا کنیم. همه باید کنار هم باشیم تا بتوانیم جلوی فساد و سوءاستفاده‌ها را بگیریم اما یک عده‌ای دست به سوءاستفاده زدند و می‌خواهند به جای اینکه این فضا را برای پیشبرد تولید کار و اقتصاد ملی استفاده شود، عده‌ای آمده‌اند این فضا را برای منافع فردی‌شان استفاده می‌کنند، باید با این موضوع برخورد شود و دولت تمام تلاش خودش را انجام می‌دهد تا مشکلات را برطرف کند اما مردم باید هوشیار باشند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: دولت در مورد هر موضوعی آماده مذاکره است، حتی شب گذشته آقای جهرمی وزیر ارتباطات در محل اجتماع مردم حاضر شده و بهترین واکنش را با انتشار اسامی کسانی که ارز را گرفته‌اند و به مصرف واقعی خودش نرسانده‌اند؛ انجام داد. این رویه با دستور رئیس جمهور ادامه پیدا خواهد کرد. شفافیت بهترین راه و شیوه است. این دولت دولتی است که با مردم همراه است، دولتی است که اصلا دلش نمی‌خواهد حتی یک جوان بیکار باشد و دستش از حداقل نیازهای معیشتی خودش کوتاه باشد. دولتی است که با رای مردم روی کار آمده است و تمام توان خودش را برای تحقق شعارهایش به کار می‌برد. نمونه اخیر آن را می‌بینید که در جامعه اتفاق می‌افتد. خیلی از این موارد حاصل پیگیری‌ها و پافشاری‌هایی است که شخص رئیس جمهور برای حل این مسائل دارند.

مردم می‌توانند به صورت خودجوش با دولت همراهی کنند

ابتکار به مردم اطمینان خاطر داد که دولت برای حل مسائل تلاش می‌کند و به هیچ عنوان از تحقق مطالبات کوتاه نیامده و عقب نشینی نکرده ولی در شرایط جدید بین‌المللی قرار گرفته و این شرایط بین‌المللی طبعا دولت را به تغییر یک سری سیاست‌ها واداشته است. ما در برابر این تهدیدات باید بتوانیم کشور را در آرامش و معیشت مردم را حفظ کنیم و تدابیر لازم را بی‌اندیشیم، تدابیری که در بسیاری از کشورهای دنیا بدون این تهدیدات وجود دارد از الان مهمترین مسئله همراهی با دولت است. مردم می‌توانند به صورت خودجوش با دولت همراهی کنند، سیاست‌های دولت در همراهی با مردم و جلوگیری از سودجویی‌ها و شفافیت بیشتر و مطالبه گری در چهارچوب قانون است.

وی افزود: دولت مخالف مطالبه گری و انتقاد نیست و اخیرا فضاهایی را برای اعتراضات تصویب کرده است. دولت، دولتی است که کاملا به این مسائل نگاهی باز دارد و نگاهش پیشرو است. بهترین کار این است که هر خانواده‌ای فکر کند برای اینکه بتوانیم از این شرایط عبور کنیم و با سرافرازی در مقابل دشمنان ایران بایستیم چه کار می‌توانیم بکنیم و چه گامی را می‌توانیم برداریم؟ الان زمانی است که دولت، نیاز به انسجام، همراهی و پشتوانه‌های قوی مثل خانواده‌های ایرانی دارد. زمانی است که باید فکر کنیم چه نقشی را می‌توانیم ایفا کنیم تا دشمنان ایران طمع نکنند.

 

نماینده تهران :پاسخ ندادن به مطالبات مردم، خشم فروخورده آنها را به ناآرامی می‌رساند

عضو فراکسیون امید مجلس اظهار کرد: مسئولان باید در رویکرد خود در مسائل سیاسی و امنیتی تجدیدنظر کند، در واقع ایجاد محدودیت برای مردم، به جای خالی شدن خشم و اعتراض مردم، آنها را خشمگین‌تر می‌کند و ناخودآگاه خشم فروخورده آنها را به ناآرامی می‌رساند.

 

‫غلامرضا حیدری‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

غلامرضا حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در خصوص اینکه برخی نمایندگان در مورد مصوبه اخیر دولت برای تجمعات اعتراضی مردم ابراز داشتند که این لایحه موضوعیت ندارد و قابل اجرا نیست، اظهار کرد: مصوبه‌ای که دولت اعلام کرد، آئین‌نامه اجرائی قانون مصوب مجلس است، که در آن موظف بودند آئین‌نامه اجرایی بنویسند.

عضو فراکسیون امید مجلس افزود: یکی از بندهای آئین‌نامه تعیین مکان‌هایی برای برگزاری تجمعات است، اما در کنار همه این اهم و مهم‌ها موضوعی که از همه این موارد بیشتر اهمیت دارد، تضمین امنیت تجمع‌کنندگان بعد از تجمعات اعتراضی آنها است، در واقع نباید برای معترضان مشکلی ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: به طور ناخودآگاه در همه تجمعات و اعتراضات مردمی، بعضی افراد محوریت هدایت اعتراض‌ها قرار می‌گیرند، نباید بعد از اعتراضات آن افراد از ادامه زندگی بازبمانند.

نماینده مردم تهران با اشاره به برخورد مسئولان در مواجهه با اعتراضات مردمی، خصوصا اعتراضات اخیر در دی ماه که بسیاری از دانشجویان هم طی آن بازداشت شدند و اخیرا برای آنها احکامی صادر شده، اظهارکرد: مسئولان باید در رویکرد خود در مسائل سیاسی و امنیتی تجدیدنظر کند، در واقع ایجاد محدودیت برای مردم و پاسخ ندادن به مطالبات آنها به جای خالی شدن خشم و اعتراض مردم، آنها را خشمگین‌تر می‌کند و ناخودآگاه خشم فروخورده آنها را به ناآرامی می‌رساند.

وی با بیان اینکه اگر اعتراض‌ها به موقع پاسخ داده نشود، با گذشت زمان تبدیل به ناآرامی می‌شود، افزود: در اینصورت دیگر نمی‌توان آن را به سادگی پاسخ داد و متحمل هزینه‌های بسیاری خواهیم شد.

حیدری در ادامه گفت: مردم می‌دانند تغییر باید به طور تدریجی و با اصلاحات صورت بگیرد. افرادی که روز به روز بر محدودیت مردم می‌افزایند قطعا می‌دانند با این رفتارها اعتراض‌ها نسبت به آنها بیشتر می‌شود و محبوبیت آنها هم بین مردم هر روز کم‌تر می‌شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: در دیدار نمایندگان با رهبری مهم‌ترین تکیه سخن ایشان ایجاد امید در بین اقشار مختلف جامعه بود، اما برخی افراد این امید را از مردم می‌گیرند. البته این افراد خودشان را به هیچ نهادی پاسخگو نمی‌بینند. با اینکه مدعی هستند تابع ولی فقیه هستند و امیدواریم که همین‌طور هم باشد

 

بادامچیان:رئیس جمهور قبل از اینکه دیر شود فکری کند/ به گروهی قوی، مسلط و آشنا به اقتصاد عملیاتی نیازمندیم

نایب رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به فعالیت سازمان‌یافته شبکه‌های نفوذ و سودجو در اقتصاد کشور گفت: اگر شخص به تنهایی بخواهد با این شبکه مقابله کند، این شبکه او را می‌شکند.

اسدالله بادامچیان در گفت‌و گو با ایسنا، درباره راهکارهای حل مشکلات اقتصادی و ارزی کشور اظهار کرد: برنامه موتلفه برای حل این مشکلات، بررسی میزان ارز موجود و تقسیم عادلانه صحیح و کارآمد و کارشناسی شده ارز است. مسئولان ناکارآمد، شبکه سودجو و سیاست‌های غلط مشکلات ارزی را ایجاد کرده است.

‫بادامچیان‬‎ ile ilgili görsel sonucu

وی همچنین بیان کرد: دولت اگر می‌تواند مشکل را حل کند به مردم بگوید. مثلا بگوید در دو ماه مشکلات را حل می‌کنم  و اگر نتوانست در پایان دو ماه مشکلات را حل کند، از ملت عذرخواهی کرده و بگوید می‌خواستم مشکلات را حل کنم اما نتواستم. رئیس جمهور قبل از اینکه دیر شود باید فکری کند. شنیده‌ایم بحث‌هایی برای تغییر در دولت وجود دارد. دولت تغییر را به صورتی انجام ندهد که فایده ای نداشته باشد. تغییر باید اساسی و اصولی باشد که به مردم امید بدهد.

متن گفت و گوی ایسنا با اسدالله بادامچیان درباره راه‌های حل مشکلات اقتصادی کشور به شرح زیر است:

مسایل اقتصادی و ارزی  مشکلات زیادی را در جامعه و بازار ایجاد کرده است.  شما چه پیشنهادی به دولت برای حل این مشکلات دارید؟

اداره کشور دست قوه مجریه است و مردم، رییس‌جمهور را انتخاب می‌کنند. نمایندگان مجلس هم به وزرا رای می‌دهند تا اداره امور به نحو مطلوب انجام شود بنابراین در هر موردی دولت باید مشکلات را حل کند. رویه امثال من این نیست که با دولت‌ها یا مسئولان دعوا کنم، باید به کسی که مسئول می‌شود کمک کرد تا مشکلات کشور حل شود نه اینکه ایستاد و با او دعوا کرد، از دعوا هیچ چیزی در نمی‌آید. بحث من برخورد جناحی و سیاسی با دولت نیست.

اداره کشور بیش از دو قوه مجریه و مقننه به دست دولت است. اگر مجری توانایی اجرای قانون خوب را نداشته باشد، آن قانون خوب را به باد می‌دهد بنابراین دولت باید برای حل مشکل اقتصادی، مشکل ارز و سوء استفاده‌ها از وضعیت بازار راه‌حل داشته باشد و اگر نمی‌تواند مشکلات را حل کند صادقانه به مردم بگوید. وقتی پزشکی نتوانست بیمار را معالجه کرد، بیمار پزشک خود را عوض می‌کند. کسی نباید به خاطر مقام در جایگاه خود بایستد. دکتر ظریف که من برای ایشان احترام قائلم در اتاق بازرگانی می‌گوید که خیال نکنید اگر اصولگرایان سر کار بیایند با این وضعیت موفق می‌شوند. با این اظهارنظر و این وضعیت، دولت موفق نخواهد شد زیرا این وضعیت مال همین دولت است،‌ اگر دولت نمی‌تواند موفق شود چرا مانده است؟ رییس‌جمهور از مردم عذرخواهی کند و از آنها بخواهد که دو مرتبه در یک رای‌گیری، نظر خود را بدهند.

از کجا معلوم می‌شود اگر اصولگرایان بیایند وضعیت عوض نمی‌شود؟ به نظرم اگر اصولگرایان بیایند وضعیت عوض می‌شود چون شرایط فعلی حاصل کار اصلاح‌طلبان، امید و اعتدالیون است که نه در مجلس و نه در دولت نتوانستند کاری کنند. از نظر موتلفه حل مشکل اقتصادی و ارزی کشور به یک مجموعه سالم، قوی و حزبی نیاز دارد و اشخاص نمی‌توانند این مشکلات را حل کند زیرا شبکه‌های نفوذ و سودجو وجود دارد که سازمان یافته هستند و اگر شخص بخواهد به آن رویارویی کند این شبکه او را می‌شکند بنابراین به یک حزب سالم، قوی و پاک نیازمندیم تا مسئولیت را بر عهده بگیریم.

رییس‌جمهور می‌تواند بماند اما با چه کسانی در دولت می‌خواهد کار کند؟ با کسانی که تجربه نشان داده است کارایی لازم را ندارند؟ البته اینها کارهایی هم کرده‌اند اما نتوانستند مشکلات مردم را حل کنند. برای حل مشکلات آینده هم نمی‌توانند کاری کنند. در ۲۲ فروردین رییس‌جمهور گفت کمبود ارز نداریم و کسی نگران نباشد ولی ارز تامین نشده است. اگر ارز نداریم واقعیت را دولت به مردم بگوید.

در زمان شهید رجایی مساله کمبود قند و چای مطرح شد، جنگ بود و ارز کافی هم نداشتیم، ‌شهید رجایی از مردم کمک خواست تا در مصرف قند و چای صرفه‌جویی کنند، مردم هم به حرف او گوش کردند چون رجایی را قبول داشتند و می‌دانستند به جای حقوق ۲۰ هزار تومانی نخست‌وزیری که بازرگان آن را گرفته بود، ۴۶۰۰ تومان حقوق می‌گرفت یعنی به اندازه وزرا. شهید رجایی به نوربخش و نعمت‌زاده گفته بود چون پدران شما پولدارند، حق حقوق گرفتن ندارید. وقتی چنین تفکری باشد، در زیرمجموعه شهید رجایی در دولت  و  شهید لاجوردی در دادستانی نه اختلاس شکل می‌گیرد و نه حقوق‌های نجومی و مشکل مردم هم حل می‌شود. من معتقدم دولت باید در اختیار یک حزب سالم و متدین باشد که اهل خلاف هم نباشند. کشور در زمان جنگ با درآمد هفت میلیارد دلاری هم به خوبی اداره شد.

بهتر نیست به جای مطرح کردن کناره‌گیری دولت، جناح‌های سیاسی به دولت کمک کنند تا این مشکلات حل شود؟

کسی می‌تواند کار را به پیش ببرد که کارآمد، قوی و مقتدر باشد. هر چه به دولت ضعیف کمک کنیم چون ناکارآمد است نمی‌تواند به پیش برود. من هیچ امیدی ندارم که اگر همه جمع شوند کاری انجام شود  چون با کسی که نمی‌تواند کار را حل کند، نمی‌شود کار کرد.

ما در کشور حزبی با این شرایط که شما اشاره کردید داریم که بتواند از پس مشکلات برآید؟

مگر موتلفه اسلامی را نداریم؟  یکی از آن احزاب، موتلفه است. این همه حزب داریم، همه آنها که بد نیستند. موتلفه اسلامی در ۵۵ سال فعالیت حزبی خود هیچگونه خلاف مالی، اخلاق یا سیاست غلط نداشته است و هر جا افراد این حزب از جمله شهید رجایی،‌ باهنر، لاجوردی و مرحوم عسگراولادی کار کردند، درخشیده‌اند. مهندس میرسلیم که نامزد انتخابات شد کسی نتوانست بگوید که او یک قران در وزارت ارشاد یا فدراسیون نجات غریق خلاف کرده است. هیچ تخلفی از آقای حبیبی سراغ ندارید. ما احزاب مسلط، قوی و خوب داریم.

آیا سلامت اخلاقی یا مالی برای در اختیار گرفتن دولت کافی است؟

نه، اما یک سیاستمدار باید در کنار پاکی و سلامتی، تخصص هم داشته باشد و در امتحان مدیریت موفق باشد. وقتی حزبی سابقه پنجاه سال دارد و  با قدرت عمل کرده و یک تخلف هم نداشته است پس می‌تواند کشور را اداره کند. البته متخصص منحرف بدتر از متدین بدون تخصص است. سعدی می‌گوید چو دزدی با چراغ آید گزیده‌تر برد.

اگر موتلفه همین امروز سر کار بیاید چه برنامه‌ای برای حل مشکلات ارزی دارد؟

در اگر که نمی‌شود خانه ساخت. برنامه‌های ما برای مهار ارز روشن است. بررسی میزان ارز موجود، تقسیم عادلانه صحیح و کارآمد و کارشناسی شده ارز. اگر دولت می گوید کمبود ارز نداریم پس مشکلات ارزی به چه دلیل است؟ یک مشکل این است که دولت، مسئولان ناکارآمدی سر کار گذاشته که نمی‌توانند مشکل را حل کنند. مشکل دوم شبکه سودجویی است که ارز ۴۲۰۰ تومانی را می گیرد اما ۸هزار تومان می‌فروشد. کسی می تواند با این شبکه سودجو مقابله کند که اگر میلیاردها تومان به او پول بدهند خلاف نکند. ولی یک نفر با  ۵ میلیون تومان خریده می‌شود و یکی هم با دو میلیارد پایش می لرزد. مشکل سوم سیاست‌های غلط ارزی است. کسی که می‌خواهد دان مرغ وارد کند، ارز را نباید به او بدهند بلکه باید به محل خرید او بپردازند یا کسی که برای بیماری‌ارز می‌خواهد ارز را باید به محل درمان بپردازند. حل این مشکل به یک گروه قوی، مسلط و آشنا به اقتصاد عملیاتی نه اقتصاد دانشگاهی نیاز دارد بلکه دوستان خیلی خوب هستند ودلشان می‌خواهد کار کنند  اما چون اقتصاد مردمی و ملی را نمی‌شناسند نمی‌توانند اقتصاد را اداره کنند.

اگر سیاست درستی اتخاذ شود نظارت خود به خود ایجاد می‌شود اما اگر سیاست غلط باشد هرچند نظارت داشته باشیم چیزی درست نمی‌شود.  رئیس جمهور قبل از اینکه دیر شود باید فکری کند. شنیده‌ایم بحث‌هایی برای تغییر در دولت وجود دارد. دولت تغییر را به صورتی انجام ندهد که فایده ای نداشته باشد . تغییر باید اساسی و اصولی باشد که به مردم امید بدهد کسانی باید به سر کار بیایند که وظایف خود رابه خوبی انجام دهند. مرحوم عسکر اولادی در کمیته امداد وقتی می‌گفت مشکلی را حل می‌کنم، همه می دانستند که مشکل حل شدنی است زیرا او تجربه آموخته، متدین و خالص بود. الان آقای جولایی که در ستاد دیه کار می‌کند از مردم ، دولت، آقا و بقیه پول می‌گیرد تا زندانی گرفتار را نجات دهد. به جولایی پول می‌دهند زیرا می دانند در عمرش ذره ای خلاف ندارد  و آدم سالمی است.

بالاخره شما معتقدید که دولت باید کنار برود یا کابینه ترمیم شود؟

من نمی گویم دولت کنار برود.  بلکه می‌گویم کسانی بیاییند که بتوانند مشکلات را حل کنند. چه ربطی به من دارد که دولت برود یا نرود. من می‌گویم دولت اگر می‌تواند مشکل را حل کند به مردم بگوید. مثلا بگوید در دو ماه مشکلات را حل می‌کنم  و اگر نتوانست در پایان دو ماه مشکلات را حل کند، از ملت عذرخواهی کرده و بگوید می‌خواستم مشکلات را حل کنم اما نتواستم.  در این شرایط احترام دولت خیلی بیشتر می‌شود.

 

 

قاسم میرزایی نکو: روحانی فضا را برای نقش آفرینی معاون اول رئیس جمهور در هدایت تیم اقتصادی دولت باز کند/ صدا و سیما با روحانی همراهی ندارد، دولت برای تشکیل یک رسانه قوی و مستقل به مجلس لایحه ارائه کند

آقای روحانی باید بدنه دولت را چالاک سازی کند و این چالاک سازی ممکن است با تغییرات در تیم دولت امکانپذیر باشد. تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی و بازگرداندن نقش اصلی معاون رئیس‌جمهور و همچنین تشکیل جلسات مستمر سران قوا می‌تواند تا حد زیادی راهگشا باشد.

 

‫میرزایی نکو‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

قاسم میرزایی نکو: روحانی فضا را برای نقش آفرینی معاون اول رئیس جمهور در هدایت تیم اقتصادی دولت باز کند/ صدا و سیما با روحانی همراهی ندارد، دولت برای تشکیل یک رسانه قوی و مستقل به مجلس لایحه ارائه کند
دیده بان ایران: اسم میرزایی نیکو نماینده مجلس دهم به گفت‌وگویی به دلایل افزایش اعتراضات و بررسی کارنامه دولت روحانی پرداخته است متن در ادامه می‌خوانید.

انتقادهای زیادی به عملکرد دولت دوازدهم مطرح می‌شود و بیشتر این انتقادات در خصوص تیم اقتصادی دولت است. اخیرا نیز مباحثی در خصوص تغییرات در دولت مطرح شد که حاکی از لزوم تغییر است. ارزیابی شما پیامون وضعیت فعلی دولت چیست؟

برخی تنها تلاش دارند دولت را بکوبند در حالی که این کار به سود هیچ‌کسی نیست. در شرایطی که کشور در شرایط سخت بین‌المللی و منطقه‌ای قرار دارد تضعیف دولت در واقع خیانت به کشور است. البته نقد منصفانه هیچ‌اشکالی ندارد، اما در این میان امروزه می‌بینیم برخی برای دولت شمشیر خود را از رو بسته‌اند و بنا را بر دشمنی با دولت گذاشته‌اند. پیرامون مشکلات دولت عواملی وجود دارد که به هم متصل هستند. از شرایط سیاسی بین‌المللی همچون برجام گرفته تا فشارهای اقتصادی و همچنین کارشکنی‌ها و تبلیغات گسترده ضد دولتی در داخل همه و همه حلقه‌های زنجیری را تشکیل می‌دهند که دولت را در خود محصور کرده است. در چنین شرایطی اگر تغییری هم در دولت ایجاد شود یا وزیری تغییر کند گمان نمی‌رود مشکلی از مشکلات دولت حل شود، البته تغییر خوب است اما شرایط حاکم بر کشور اجازه نمی‌دهد این تغییرات روند رو به مثبتی داشته باشد. این شرایط، شرایط عمده منطقه‌ای و بین‌المللی هستند که کشور را با چالش‌های بزرگی مواجه کرده‌اند و تا زمانی که ما نتوانیم این چالش‌ها را برطرف کنیم و به یک جمع‌بندی واحد در خصوص مواجهه با این چالش‌ها دست یابیم همچنان باید با مشکلات متعدد سیاسی و اقتصادی روبه‌رو باشیم. در شرایط فعلی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور در حوزه اقتصاد است و برطرف شدن این مشکل زمانی میسر می‌شود که کشور بتواند مشکل جذب سرمایه‌های خارجی و حفظ سرمایه‌های داخلی را حل کند. در چنین شرایطی به‌نظر می‌رسد آقای روحانی باید بدنه دولت را چالاک سازی کند و این چالاک سازی ممکن است با کمی تغییرات در تیم دولت امکانپذیر باشد. تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی و بازگرداندن نقش اصلی معاون رئیس‌جمهور و همچنین تشکیل جلسات مستمر سران قوا می‌تواند تا حد زیادی راهگشا باشد. البته آنچه که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است مطلع کردن مردم از مصوبات جلسات مشترک قوا و در جریان قرار دادن مردم از روند اقدامات انجام شده است. البته نباید غافل شد که دشمنان خارجی ملت بیکار ننشستند و از هر فرصتی برای ضربه زدن به این کشور استفاده می‌کنند. آسیب‌پذیر‌ترین بخش کشور هم همین‌ساله اقتصاد است. اقتصاد تاثیر مستقیمی بر پیکر جامعه دارد و تضعیف آن کشور را از درون با چالش مواجه می‌کند.

برای غلبه بر مشکلات باید از مردم کمک خواست. باید به‌نظرات مردم رجوع کرد و این ملت را غریبه ندانست و به آنان اعتماد کرد. باید قبول کنیم نظر اکثر مردم ممکن است با نظرات ما متفاوت باشد و در بسیاری از موارد همچون سیاست خارجی، اقتصاد و فرهنگی و اجتماعی مردم نظرات و عملکرد ما را قبول نداشته باشند. برای نزدیک شدن به مردم باید به آنان نزدیک شد و از آنان نظرخواهی کرد. این اولین قدم در راستای ایجاد اتحاد و همبستگی ملی است. مشکلات کشور همان‌طور که اشاره شد متعدد است به‌طور نمونه صداوسیما برای خود سیاستی اتخاذ می‌کند که نه مورد قبول مردم است نه مورد قبول دولت و از قرار مسئولان و مدیران این سازمان اهمیتی نمی‌دهند که دولت و مردم چه نظر و نقدی نسبت به عملکرد آنان دارند. در حالی که صداوسیما می‌تواند نقش کلیدی در ایجاد وحدت و انسجام ملی از خود نشان دهد، اما رویکردی که این سازمان در قبال دولت و ملت اتخاذ کرده را نمی‌توان چندان آسان رویکردی مثبت ارزیابی کرد.

ارزیابی شما از فاصله روزافزون میان مسئولان و مردم چیست و چه عواملی موجب افزایش این فاصله شده است؟

برخی به رغم ادعای قانونمندی و تبعیت از قانون، رفتاری مغایر با قانون اساسی از خود نشان می‌دهند. قانون اساسی برای جایگاه ملت و همچنین نظرات مردم ارزش و اهمیت زیادی قائل شده و به‌صراحت درباره آن سخن گفته است. وقتی مردم به من نماینده رأی داده‌اند تا به وکالت از آنان در مجلس از حقوقشان دفاع کنم نه اینکه نظرات خود را در غالب نظر مردم اعلام کنم. گمان می‌رود در چنین حالتی نیاز به یک فرایند مشخص داریم تا مردم همچنان بر عملکرد نمایندگان خود نظارت داشته باشند و بتوانند نظرات خود را با نمایندگان در میان بگذارند. امروزه فناوری و تکنولوژی این امکان را برای ما فراهم ساخته و باید از آن استفاده کرد. به‌طور نمونه نمایندگان می‌توانند در خصوص مسائل مختلف از طریق وبگاه‌های خود و حتی وبگاه رسمی مجلس از مردم نظرخواهی کنند و بر اساس آرایی که مردم می‌دهند تصمیم‌گیری کنند. البته این تنها یک مثال است و راه‌های مختلفی می‌تواند اتخاذ شود تا مردم تنها نقش رأی دهنده در زمان انتخابات را نداشته باشند و در تمام ایام بتوانند نظرات خود را اعلام کنند. با این روش تکلیف نماینده روشن می‌شود و دیگر افراد خاص از جایگاه‌های مختلف نمی‌توانند نماینده‌ای را مجبور به تصمیم‌گیری در جهت منافع خود کنند. باید نظر مردم را همیشه در نظر داشته باشیم. باید از طرق مختلف نسبت به آگاه‌سازی مردم پیرامون مسائل مختلف اقدام کنیم و اجازه ندهیم عده‌ای از عدم آگاهی مردم یا عدم دسترسی ملت به نمایندگان مجلس به خود اجازه دهند که از طرف ۸۰‌میلیون ایرانی نظر دهند و تلاش کنند نظرات خود را بر مجلس یا دولت با رفتارهای عجیب و غریب تحمیل کنند. در واقع قانون اساسی تکلیف همه را مشخص کرده است به شرطی که به آن اهمیت داده شود و برداشت‌های گزینشی از آن نداشته باشیم. دولت هم باید از نظرات ملت استفاده کند و نسبت به آگاه‌سازی مردم بی‌تفاوت نباشد. چه اشکالی دارد که اگر صداوسیما نمی‌تواند بی‌طرفانه در خصوص عملکرد دولت رفتار کند، دولت خود نسبت به اطلاع‌رسانی پیرامون اقدامات خود وارد عمل شده و یک شبکه تلویزیونی برای اطلاع‌رسانی تاسیس کرده و از طریق آن شبکه با مردم در ارتباط باشد. در واقع می‌توان یکی از نقاط ضعف دولت را در اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم دانست. دولت نباید نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشد. چندین‌میلیون ایرانی به این دولت رأی داده‌اند و انتظار دارند تا نتیجه انتخاب خود را ببینند. دولت از طریق ایجاد یک شبکه تلویزیونی به‌راحتی می‌تواند با مردم در ارتباط بوده و پیرامون بسیاری از مسائل اطلاع‌رسانی کند و از حقوق شهروندی و حقوق اساسی مردم دفاع کند. اگر این رویه فعلی همچنان ادامه پیدا کند به‌نظر نمی‌رسد تغییر چهره‌ها در دولت تاثیر زیادی در بهبود وضعیت کشور داشته باشد. در کشور ما قانون اساسی به‌نوعی مظلوم واقع شده است. در همان قانون اساسی آمده است که حافظ و ناظر قانون اساسی شخص رئیس‌جمهور است. او قسم یاد کرده تا مفاد قانون اساسی را اجرا کرده و از آن حراست کند. اینجا انتقاد به کسی است که وظیفه‌اش حراست و نظارت بر اجرای قانون اساسی است یعنی رئیس‌جمهور. رئیس‌جمهور نباید اجازه دهد قانون اساسی توسط عده‌ای محصور و تنها برداشت‌های گزینشی از آن شود و در برابر دیگر اصول این قانون که به حقوق ملت پرداخته شده، توجه چندانی نشود.

رئیس‌جمهور وعده‌های زیادی در زمان انتخابات دادند که محقق نشد عوامل مختلفی در عدم تحقق این وعده‌ها دخیل بودند، اما برخی از این وعده‌ها در چارچوب اختیارات رئیس‌جمهور قرار داشتند که باز آن نیز محقق نشد؛ ارزیابی شما نسبت به نوع عملکرد دولت چیست؟

باز این مساله برمی‌گردد به همان بی‌توجهی برخی افراد به قانون. در برخی مسائل سیاسی و محدودیت‌ها قانون تکلیف را روشن کرده است، اما موضوع برای مردم شفاف‌سازی نشده است. برای مثال گفته می‌شود برخی از این محدودیت‌ها بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی دستور بوده و دستور گشایش هم توسط همین شورا صادر شود اما برای ما هم این سوال مطرح است که چرا آقای روحانی با وجود آنکه چندین بار خودشان پیرامون این موضوع سخن گفته‌اند به‌عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی هیچ‌اقدامی انجام نداده و اگر انجام داده‌اند بنا به وعده‌ای که به مردم دادند، اقدامات خود را به اطلاع ملت نرساندند؟ در واقع دولت باید به سمتی حرکت کند که فاصله خود را با مردم کاهش دهد و مردم را محرم خود بداند. اگر در این میان موانعی وجود دارند که نمی‌گذارند دولت و ملت به هم نزدیک شوند، وظیفه رئیس‌جمهور است که راهکاری بیندیشد و این موانع را برطرف کند. رئیس‌جمهور بارها از شفاف‌سازی سخن گفته است، باید در عرصه عمل نیز شفاف ظاهر شده و با مردم صادقانه و با صراحت سخن بگوید. همان‌طور که اشاره شد دولت نیازمند یک رسانه قوی و فراگیر است تا بتواند با مردم ارتباط داشته باشد. برای ایجاد این رابطه دولت سازوکار لازم را دارد و فقط باید تصمیم بگیرد که این ارتباط برقرار شود. اینگونه است که می‌بینیم در بسیاری از مسائل قانون تعیین تکلیف کرده است، اما نادیده گرفته می‌شود حتی در برخی از مسائل بارها دیده شده مقام معظم رهبری به‌صراحت برخی از ارگان‌ها یا دستگاه‌های کشور را از برخی امور منع کرده‌اند اما باز این دستگاه‌ها به همان رویه سابق رفتار کرده و برخلاف نظر رهبر معظم انقلاب عمل می‌کنند. شاید بتوان گفت عامل این‌گونه رفتارها که هم از لحاظ قانونی و هم از لحاظ شرعی دچار شبهه و ایراد هستند، ضعف دستگاه‌های نظارتی است. این یک اصل مهم است که بر اساس قانون اساسی هیچ‌فرد، سازمان یا دستگاهی فرای قانون نیست و همه در برابر قانون برابر هستند، اما متاسفانه برخی خود را فراتر از قانون می‌دانند و این طرز تفکر است که کشور را با مشکلات متعدد مواجه ساخته است.

با توجه به قوانین صداوسیما و انحصار صدا و تصویر توسط این سازمان، دولت می‌تواند از داشتن یک رسانه مستقل بهره‌مند شود؟

دولت می‌تواند روند اجرای طرح مورد نظر خود را در قالب لایحه به مجلس ارائه دهد به‌طور حتم این لایحه با استقبال نمایندگان مواجه خواهد شد. اگر هم مشکل قانونی داشته باشد می‌توان آن را بررسی و رفع اشکل کرد، اما این کاری نیست که غیرممکن باشد. در شرایط فعلی اکثر نمایندگان تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا دولت را در انجام امور کشور یاری دهند و از هر کمکی به دولت دریغ نمی‌کنند. نیاز امروز دولت به یک رسانه مستقل از هر زمان دیگر بیشتر نمایان است. دولت باید یک رسانه مستقل داشته باشد تا بتواند راحت و بدون مشکل مردم را در جریان امور و اقدامات خود قرار دهد. نیاز به رسانه مستقل در مجلس به‌عنوان خانه ملت نیز احساس می‌شود. شاید گفته شود تمام اخبار مجلس به‌صورت رادیویی منتشر می‌شود، اما این نمی‌تواند جوابگوی ملت باشد. مجلس و نمایندگان ملت باید بتوانند از طریق یک رسانه مستقل با مردم در ارتباط باشند و البته ارتباطی دو طرفه به این معنی که مردم نیز در عین حال از طریق نظرسنجی‌ها و ارسال پیام نظرات خود را به نمایندگان منعکس کنند. وقتی در یک برنامه ورزشی ۸‌میلیون نفر در یک نظرسنجی شرکت می‌کنند، بنابراین می‌شود پیرامون موضوعاتی که به سرنوشت ملت و کشور گره خورده نیز از همین روش استفاده کرد. وقتی بشود از طریق یک رسانه مستقل مردم را از امور دولت و مجلس آگاه ساخت آن وقت افرادی نمی‌توانند از عدم آگاهی مردم برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود و جناح خود سوءاستفاده کرده و با ایجاد جنجال تبلیغاتی کار خود را پیش ببرند. آگاهی و اطلاع از امور کشور حق مردم است و وظیفه مسئولان ایجاب می‌کند که نسبت به آن بی‌تفاوت نباشند.

چه عاملی موجب می‌شود عده‌ای با ایجاد تنش و جنجال اهداف سیاسی خود را پیش برده و همواره در رسیدن به مقاصد سیاسی خود از روش‌های نامتعارف استفاده کرده و به هیچ‌مقامی نیز پاسخگو نباشند؟

این مساله در کشور ما یک مساله عادی است که عده‌ای علاقه زیادی به جوسازی دارند. پیرامون موضوع FATF هم اگر شفاف‌سازی شده بود و دولت این امکان را داشت که مسائل را به اطلاع مردم برساند، عده‌ای این فرصت را پیدا نمی‌کردند تا مجلس را به تنش بکشانند. در آن روزی که بررسی این لایحه قرار بود در مجلس انجام شود و دلواپسان نظم مجلس را بهم ریختند، ما با ۱۰۳ رأی خواهان بررسی این لایحه شدیم، اما دولت بر خلاف رأی ما اعلام کرد بررسی این لایحه با ۲ ماه تاخیر انجام شود. در چنین حالتی که نمایندگان برای همکاری با دولت تمام تلاش خود را به‌کار گرفته‌اند، اما دولت خود عقب می‌کشد دیگر چه کاری از نمایندگان بر‌می‌آید؟ مشکل دولت ما این است که نه‌تنها با مردم صریح سخن نمی‌گوید بلکه با دلسوزان کشور و کسانی که تلاش می‌کنند موانع پیش روی دولت را بردارند، همکاری نمی‌کند. از اول انقلاب عده‌ای بودند که بدون داشتن، حزب، تشکیلات، سازمان و یا مجوز هر وقت که می‌خواستند تجمع می‌کردند، تظاهرات می‌کردند، کفن پوشیدن و به کف خیابان آمدند، به خود اجازه می‌دادند به مسئولان عالی‌رتبه کشور یا نمایندگان مجلس توهین کنند و حتی مورد تعرض قرار دهند و در سال‌های اخیر نیز با اقدامات خود از جمله حمله به سفارتخانه‌ها چهره ایران را در عرصه بین‌الملی مخدوش کردند. اقدام اخیر آنان هم بمباران پیامکی نمایندگان بود نکته جالب این است که نظرات این افراد توسط رسانه‌های مهم پوشش داده شده و برخوردی با آنان صورت نمی‌گیرد و در مقابل برخی از احزاب و افراد شناخته شده وقتی درخواست مجوز برای یک تجمع قانونی می‌کنند به عناوین مختلف با آن مخالفت می‌شود. متاسفانه این رویه همان‌طور که اشاره شد از اول انقلاب وجود داشته و هنوز هم ادامه دارد، اما در یکجایی باید برای حفظ انسجام کشور جلو این افراد و اقدامات آنان گرفته شود. این افراد اگر واقعا دلسوز نظام و کشور هستند یکبار هم که شده به عواقب کارهای خود بیندیشند و اندکی فکر کنند که رفتارهای آنان چه تبعات منفی و هزینه‌هایی برای کشور و ملت به‌همراه خواهد داشت. اگر قرار است در یک مجلس ۵۰ نفر نظر خود را با اقدامات عجیب و غریب و ایجاد بی‌نظمی بر ۲۰۰ نماینده دیگر تحمیل کنند چرا نمی‌آیند با روشی معقولانه و به‌طور مثال با برگزاری یک همایش نظرات خود را بیان کنند و نظرات دیگران را بشنوند و از مواضع خود به‌طور خردمندانه دفاع کنند؟ باید عده‌ای بپذیرند که ۴۰ سال از انقلاب گذشته و فضای سیاسی کشور با فضای سیاسی دهه ۶۰ تفاوت دارد. دوران پیش برد اهداف با جار و جنجال و فرافکنی گذشته است و مردم دیگر اینگونه رفتارهای پرهزینه را نمی‌پذیرند.

احمد بخشایش اردستانی :کناره‌گیری روحانی به معنای به‌گل‌نشستن نظام است / انتخابات زودرس برگزار شود یک اصولگرا سرکار می‌آید

بخشایش درباره تشکیل دولت وحدت ملی گفت: تشکیل دولت وحدت ملی بی‌معنا است زیرا از هر طیفی نماینده دارند و کسانی بر سرکار می‌آیند که حوصله کار کردن ندارند و نمی‌توانند پا به‌پای مردم بدوند.

 

‫احمد بخشایش اردستانی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

جامعه ایرانی_ احمد بخشایش اردستانی، فعال سیاسی اصولگرا درباره احتمال برگزاری انتخابات زودرس گفت: احتمال دارد که یک چهره اصولگرا بر سرکار آید ولی حداقل آن این است که مردم ازلحاظ روانی تخلیه می‌شوند.

خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) و روبرو شدن کشورمان با مشکلات اقتصادی سبب شده است تا بحث طرح عدم‌کفایت رئیس‌جمهوری یا استعفا او به میان کشیده شود دراین‌بین برخی از چهره‌های اصولگرا که هنوز طعم تلخ شکست در انتخابات ریاست جمهوری را فراموش نکرده‌اند در این رابطه وارد میدان شدند.

طرح در دست گرفتن ریاست جمهوری توسط یک نظامی ازجمله مواردی بود که از سوی اصولگرایان به میان کشیده شد علاوه براین سعید حجاریان در گفت‌وگویی مطرح کرده است که اصولگرایان در حال انجام یکی از این گزینه‌ها یعنی پیشنهاد استعفا به روحانی، اعمال فشار تا کناره‌گیری او از قدرت و طرح عدم‌کفایت ریاست‌جمهوری در مجلس هستند.

احمد بخشایش اردستانی، نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌وگو با جامعه ایرانی در خصوص پیشنهاد اصولگرایان به استعفای حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری گفت: با استعفا آقای روحانی و به وجود آمدن محمل سیاسی در این رابطه موافق نیستم زیرا در ایران هر رئیس‌جمهوری دوره خود را به اتمام می‌رساند مگر اینکه آقای روحانی خود به این نتیجه دست یاید که از اداره مشکلات ناتوان است که رفتن به توچال هم همین را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه دلیل مشکلات ناهمگن بودن گروه اقتصادی آقای روحانی است گفت: دولت وظیفه خود را در خصوص مباحث اقتصادی مخصوصاً سیاست‌های پولی و مالی به‌درستی اجرا نمی‌کند و احتمالاً ما دچار بیماری هلندی جدیدی خواهیم شد. در زمان شاه هم به بیماری هلندی مبتلا شدیم بدین معنا که رکود و تورم باهم وجود داشت که باعث شد انقلاب، از آن حسن استفاده را کند.

این نماینده سابق مجلس در این رابطه اظهار داشت: افزایش قیمت دلار منطق اقتصادی ندارد دولت به‌اشتباه سیاست‌های کنونی‌اش را پیش می‌برد. باید سیاست‌های نخست‌وزیری دهه ۶۰ آقای موسوی یا احمدی‌نژاد برگردیم که شرایط به دلیل افزایش تحریم‌ها سخت‌تر بود، اما در دل مردم آب تکان نمی‌خورد.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه چند سناریو در رابطه با انفعال دولت برای کنترل وضعیت اقتصادی قابل‌تصور است، تأکید کرد: یکی از سناریوهای که مطرح می‌شود تلاش دولت برای به سرانجام رساندن FATF است. دولت در حال واردکردن فشارهای اقتصادی است تا ایران به FATF بپیوندد. سناریو دیگربراین نکته اشاره دارد که کار از دست دولت خارج‌شده و علاوه براین سناریو دیگر می‌گوید که میزان قاچاقی که توسط دولتمردان صورت می‌گیرد نیز گره کار را از دست آنان بیرون آورده است.

بخشایش ضمن تأکید بر این نکته که با کناره‌گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری مخالف است، یادآور شد: دلیل مخالفت با کناره‌گیری حسن روحانی از طریق استعفا یا استیضاح نهادینه نشدن دموکراسی در کشور است. سال‌های گذشته بر این تصور بودم که در صورت اختلاف بین مقامات کارها بهتر پیش می‌رود ولی امروز به این نتیجه رسیدم از یک جنس بودن نهادها سبب اداره بهتر کشور می‌شود.

وی در ادامه اضافه کرد: درصورتی‌که مجلس آقای روحانی را استیضاح کند، تفسیر می‌شود که اصولگراها اجازه کار به اصلاح‌طلب‌ها را نمی‌دهند و درصورتی‌که روحانی خود کناره‌گیری کند بدین معناست که نظام به ورشکستگی رسیده و به‌گل‌نشسته است. مگر اینکه آقای روحانی مانند آقای سیف با مردم صحبت کند و بگوید که بیش از این توان اداره کشور را ندارد.

این نماینده پیشین مجلس در این خصوص که درباره مفید بودن انتخابات زودرس در صورت کنار رفتن حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری اظهار داشت: درصورتی‌که از انتخابات برداشت سیاسی صورت نگیرد این کار مفید است.

این فعال سیاسی اصولگرا درباره خروجی انتخابات زودرس بیان کرد: احتمال دارد که یک چهره اصولگرا بر سرکار آید ولی حداقل آن این است که مردم ازلحاظ روانی تخلیه می‌شوند.

بخشایش درباره تشکیل دولت وحدت ملی افزود: تشکیل دولت وحدت ملی بی‌معنا است زیرا از هر طیفی نماینده دارند و کسانی بر سرکار می‌آیند که حوصله کار کردن ندارند و نمی‌توانند پا به‌پای مردم بدوند.

 

افروغ:جای دولت بودم شکاف درآمدی را تعدیل می‌کردم

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی امروز جامعه راهکار کوتاه مدت و بلند مدت دارد، گفت: راهکار کوتاه مدت، تعدیل شکاف‌های درآمدی و راهکار بلند مدت، آمایش سرزمینی، تمرکززدایی و خارج شدن از اقتصاد نفتی است.

 

‫افروغ‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

عماد افروغ در گفت‌وگو با ایسنا، درباره راهکار حل مشکلات اقتصاد کشور، اظهار کرد: اگر جای رییس‌جمهور بودم توجهی به اهداف و شعارهای انقلاب کرده و بررسی می‌کردم که این اهداف و شعارها چیست؟ همچنین نیم توجهی به عدالت اجتماعی کرده و سیر تاریخی آن را بررسی می‌کردم.

وی در ادامه افزود: من اگر رییس‌جمهور بودم شکاف رسمی درآمدی را تعدیل و تلطیف می‌کردم، این کاری نیست که از دست دولت بر نیاید چون دولت است که حداقل در بخش رسمی درآمد کشور را توزیع می‌کند. وقتی این شکاف‌ها کمتر شود، در مردم امید و اعتماد ایجاد می‌کند. بخشی از اتفاقاتی که در حوزه اقتصادی رخ داده است ناشی از بی‌اعتمادی به دولت است. دولت چه اقدامی کرده است که اعتماد مردم را جلب کند؟ جلب اعتماد مردم هم شعاری نبوده بلکه ساختاری و عینی است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: گام اول حل مشکل این است که درآمدها تعدیل شود، هیچ معنا ندارد که یک مدیر حقوق و مزایای آن‌چنانی داشته باشد و یک کارگر با حداقل معاش خود را قانع کند. این شکاف‌ها در هیچ نظامی که به عدالت توجه می‌کند، قابل توجیه نیست. این مساله هم چیزی نیست که از دست دولت بر نیاید. تعدیل شکاف‌های درآمدی مقدمه‌ای است برای جلب اعتماد مردم. وقتی اعتماد مردم جلب شد می‌توان با جو روانی که موجب گرانی می‌شود، مقابله کرد.

افروغ با بیان اینکه گام‌های اساسی هم وجود دارد که خیلی‌ها گفته‌اند، ولی متاسفانه هیچ اقدام عملی انجام نشده است، تصریح کرد: یکی از این گام‌ها این است که کشور را از تمرکزگرایی نجات دهیم. تمرکزگرایی و اقتصاد نفتی، کمر اقتصاد کشور را شکسته است، ولی متاسفانه هیچ اقدام عملی برای آمایش سرزمینی، تمرکززدایی و تفویض اختیارات به قابلیت‌های انسانی در مناطق مختلف انجام نشده است. آمایش سرزمینی و تمرکززدایی یعنی سعی کنیم بستری فراهم شود تا از مهارت‌ها و قابلیت‌های بالقوه و بالفعل نهفته در کشور استفاده شود، تمرکززدایی یعنی اینکه به مناطق اختیار بدهیم.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه وقتی بستر و ظرف لازم تعبیه نشده است چه توقع داریم که مظروف در آن شکل بگیرد؟ گفت: مظروف ظرف خود را می‌خواهد، ما فقط کشور را اداره کرده‌ایم، نه اینکه آن را به سمت تحول ساختاری هدایت کنیم. ما از گذشته از هشت سال جنگ تحمیلی و از ۴۰ سال انقلاب اسلامی عبرت نگرفته‌ایم و الگوهایی را دنبال می‌کنیم که جواب بدی پس داده‌اند. این مسائلی که اشاره کردم گام‌های بلند مدتی است که فکر نکنم در شرایط فعلی امکان‌پذیر باشد. من اگر جای دولت فعلی بودم به تعدیل شکاف‌های درآمدی اقدام می‌کردم تا مقدمه‌ای باشد برای جلب اعتماد مردم تا با فضای ذهنی و روانی که ناشی از بی‌اعتمادی‌ها است مقابله شود.

وی تاکید کرد: ظرف فعلی جواب نمی‌دهد، این ظرف، ظرف پهلوی است و ما در ظرف پهلوی نمی‌توانیم مظروف انقلاب اسلامی را بریزیم، این درد اصلی است. ما بعد از انقلاب دست به ترکیب این ظرف نزده و تحولی ساختاری ایجاد نکردیم. ما باید اجازه دهیم با تمرکززدایی، مراکز ما رشد کنند.

افروغ با اشاره به اینکه حرف بیهوده‌ای است که همه مشکلات را به سمت غرب و خارج از مرزها فرافکنی کنیم، تاکید کرد: درست است که آنها روی خوشی به ما نشان نمی‌دهند اما قرار نیست با روی خوش آنها حال ما منبسط شده و یا با روی بد آنها، حال ما منقبض شود. ما باید دنبال اقتصاد درون‌زا و مقاوم باشیم، این اقتصاد هم راهکار دارد و راهکارهایش کاملا مشخص است که باید به آن توجه شود.

این استاد دانشگاه درباره دلیل مسائل این روزهای بازار از جمله سوء استفاده برخی از واردات کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی و فروش آن با ارز آزاد، بیان کرد: به این پرسش باید کارشناسان اقتصادی، اداری و دولتی صاحب‌نظر جواب دهند که چرا این نوع اقدام در اقتصاد کشور انجام می‌شود، چه کسی باید جلوی آن را بگیرد؟ بخشی از این مشکل می‌تواند هم در دولت و بی‌نظارتی‌های مجموعه داخل دولت باشد و هم می‌تواند مربوط به بحث قضایی و بی‌نظارتی‌های آن قوه باشد.

 

وضعیت قرمز

از امروز با اعتصاب تجار بازار و تحرک طبقات متوسط و پائین دست، جمهوری اسلامی وارد مرحله “وضعیت قرمز” شد. چند ماه پیش وقتی “نامه به کروبی” را منتشر کردم و بعد طرح دولت “نیمه نظامی” برای گذار مسالمت آمیز به یک ایران بهتر را مطرح نمودم تا به امروز، همه حوادث و اکثر حرفهایی که از سوی افراد مرجع مطرح شده اند، در جهت تائید نظر من بوده است.

 

‫هوشنگ امیر احمدی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

 

چند نمونه: نامه های آقای احمدی نژاد به رهبری که عینا پیشنهادهای من در نامه به کروبی را تکرار کرده بود، اعتصابات کامیون داران، معلمان، مالباختگان و غیره، حرف آقای ظریف که کشتی ایران در حال غرق شدن است، خواست آقای حسین موسویان، سفیر سابق و از طرفداران برجام و دولت آقای روحانی، که رئیس جمهور لطف کنند و استعفا بدهند تا راه برای “انتخابات زودرس” باز شود، مصاحبه آقای حجاریان در شرق که بنوعی به لزوم یک دولت نظامی بعد از آقای روحانی اشاره داشت، انشعاب درون اصلاح طلبان بر سر چگونگی حرکت به جلو و خاتمه رهبری آقای خاتمی، برنامه اضطراری دولت برای کنترل قیمت ارز و بعد کنترل واردات به کشور که افزایش دوبرابری قیمت ارز های مهم در کمتر از چند هفته را بدنبال داشت، و دعوای رهبران نظام بر سر مذاکره یا عدم مذاکره با امریکا که آنها را عملا آچمز کرده است.

در نامه به اقای کروبی و قبل از آن هشدار داده بودم که “یا آقای خامنه ای انقلاب میکنند یا مردم انقلاب خواهند کرد”. متعاقبا عده ای هم طرح “رفراندوم” در کنار طرح ۴۰ ساله “براندازی” را برای نظام روی میز گذاشتند. متاسفانه آقای خامنه ای به “اصلاح طلبان” و “اعتدالیون” گوش دادند که میخواهند وضع موجود با تغییرات اندکی استمرار پیدا کند. حالا رهبری نظام فرصت را به قدر زیادی از دست داده است و ما به انقلاب مردم نزدیک تر شده ایم.‌ با این وجود هنوز فرصت اندکی مانده است که جلوی فروپاشی گرفته شود.

در نامه به اقای کروبی پیشنهاد داده بودم که آقای خامنه ای بهمراه سپاه و مردم چند تغییر ساختاری را فورا به اجرا بگذارند. نظیر انتخابات آزاد (بدون دخالت شورای نگهبان) برای قوای مجریه و مقننه، پاکسازی قوه قضاییه (و گماردن یک قاضی غیر معمم در راس آن)، تجدید نظر در قانون اساسی در باره جدایی دین و دولت و رفع همه اگر و مگر هائی که در ان اقتدار و آزادی مردم را بنفع مراجع دینی تضعیف میکند، تصحیح وضعیت “عدالت و استقلال”، پاک سازی کشور از فساد و بداخلاقی، و منع انتقام سیاسی در قانون اساسی جدید.

در طرح دولت نیمه نظامی هم نوشتم که بعد از روی کار آمدن “دولت مردمی جدید”، بخشی از کابینه، مشخصا وزارت خانه های کشور، دفاع، اطلاعات ، امور خارجه و شاید حتی اقتصاد در اختیار نیروهای نظامی و غیرخودیهای متخصص، مستقل و وطندوست قرار گیرد تا یک دولت مقتدر، قانونمند، منظبط و کارا بوجود بیاید. طی یادداشت دیگری، ویژگیهای این “دولت مقتدر” را توضیح دادم و وظایف اولیه اش را حل مشکلات سیاست خارجی و اقتصاد کشور مطرح کردم.

متاسفانه باید بنویسم‌ که با توجه به افزایش فشارهای اقتصادی و تندتر شدن رفتارهای خصمانه آمریکا و متحدان ان، فرصت برای شکل گیری چنین گذار مسالمت آمیزی دارد بسرعت از دست میرود. کشور امروز تقریبا به سر مرز “آشوب و دیکتاتوری” رسیده است.‌ در همین حال هم “کاهش اقتدار رهبری” در ماه های اخیر، که در چندین مقاله و مصاحبه هوشدار داده بودم، شانس یک گذار مسالمت آمیز را کم کرده است. این درحالی است که مخالفین جورواجور نظام هم انسجام لازم و قدرت کافی برای جانشینی سریع نظام اسلامی را ندارند. این وضعیت بمعنی سقوط بسوی آشوب است.

در چنین شرایطی، ورود قدرتمند نیروهای نظامی، در کنار مردم، به صحنه سیاسی و خروج عزتمند روحانیون اجتناب ناپذیر شده است. اگر این ورود و خروج بموقع انجام پذیرند شانس یک گذار مسالمت آمیز زیاد خواهد بود. سود دیگر این گذر سریع هم ماندن نیروهای نظامی کشور در کنار مردم خواهد بود که متعاقبا به دمکراتیزه شدن کشور کمک خواهد کرد. لازم است تکرار کنم که ایران امروز سر مرز دمکراسی و دیکتاتوری قرار ندارد بلکه سر مرز آشوب و دیکتاتوری است.‌ این را هم اضافه کنم‌ که نیروهای نظامی عموما ملی، عملگرا و مدرن هستند و نباید از حضورشان در سیاست واهمه داشت. ضمنا در وضعیت آشوب باز هم کشور بدست نظامی ها خواهد افتاد و پس گریز از آنها ممکن نیست پس باید با آنها وارد سازش و سازندگی شد.

در چنین وضعیتی نیروهای نظامی کشور وظیفه ملی دارند که وارد عمل شوند، در کنار مردم بایستند، و نگذارند کشور به سوی فروپاشی برود. در همین حال هم روحانیون ما باید بپذیرند که جز جایگزینی تدریجی، معقول و مسالمت آمیز آنها با نیروهای مردمی و نظامی، و حل مشکلات سیاست خارجی کشور (شامل روابط‌ با امریکا و همسایگان) از طریق مذاکرات عزتمند، قدرتمند، و حکمتمند، کشور راه دیگری برای برون رفت از بحران عمیق و خطرناک فعلی و توسعه بادوام و همه جانبه در آینده را ندارد.

به اعتقاد من همه نیروهای میهن دوست، که آرزوی یک ایران مستقل و یکپارچه که توسعه سیاسی و اقتصادی پیدا کند و در ان عدالت جاری باشد، را دارند باید از این طرح بعنوان مرحله اول گذار مسالمت آمیز به یک ایران با اینده دمکراتیک حمایت کنند. متاسفانه راه حلهای بینابینی، از نوع دولت های آموزگار تا بختیار که شاه فقید دنبال کرد کارساز نخواهند بود.‌ میدانم که مورد لعن آزادیخواهان ارمانگرا قرار خواهم گرفت اما در آینده چه به این مشاوره گوش فرا داده شود و چه نه، این طرح تاریخی موجب افتخار من خواهد بود. من طرفدار آزادی، عدالت و استقلال ملی هستم ولی نه از نوع خیالی آنها. و بیش از آزادی آرمانی، طرفدار یک ایران متحد، یکپارچه و آباد هستم.

در پایان، به تیم ملی کشورمان برای بازیهای افتخار آمیزی که ارائه دادند تبریک میگویم.

پاینده ایران

هوشنگ امیراحمدی
تیر ۱۳۹۷

 

هشدار روزنامه جمهوری اسلامی: این آتش دامن همه را خواهد گرفت/ توطئه علیه دولت/ سهم همکاران داخلی ترامپ دراعتراضات اخیر

 

روزنامه جمهوری اسلامی در مطلبی با عنوان «ضرورت نظارت بی‌مسامحه» درسرمقاله امروز خود آورده است :تحرکات روزهای یکشنبه و دوشنبه جمعی از کسبه و بازاریان تهران با توجه به شعارها و ابعاد مختلف این تحرکات، نشان از وجود یک جریان فرصت طلب و سوءاستفاده گر دارد که منافع ملی و مصالح عمومی را به راحتی قربانی سودجوئی خود می‌کند. به تحرکات این جریان فرصت طلب باید از چند منظر توجه شود تا راه گسترش سوءاستفاده‌ها سد گردد و اهداف دست‌های پشت پرده این تحرکات کاملاً خائنانه برای عموم روشن شود.

 

‫مسیح مهاجری‬‎ ile ilgili görsel sonucu

رئیس اتاق اصناف دیروز در یک موضع گیری روشن درباره تحرکات دو روز گذشته گفت: «دست‌های پیدا و پنهان دنبال برهم زدن بازار هستند و سرچشمه این حرکت در خارج از بازار است».
یک منظر همین است که یکی از با تجربه‌ترین افراد جماعت کاسب و بازاری هشدار می‌دهد و می‌گوید سرچشمه این حرکت در خارج از بازار است. طبیعی است که طرح رئیس‌جمهور آمریکا وارد کردن ضربه اقتصادی به مردم ایران است تا از این طریق بتواند به مسئولین نظام برای عقب نشینی در برابر مطامع شیطان بزرگ فشار وارد نماید و سازمان دهندگان این تحرکات با این طرح هماهنگ هستند.
منظر دیگر که با آن سرچشمه خارجی مرتبط است، همراهی عناصر خائن داخلی با طرح رئیس‌جمهور آمریکاست. اینها همان صاحبان دست‌های پنهانی هستند که عده‌ای را به راه می‌اندازند تا شعارهای مورد نظرشان را بدهند و مطالبات سودجویانه آنها را دنبال کنند و خودشان در دفاتر گران قیمتی که دارند و زیر باد خنک گزارش‌ها را به خارج می‌دهند و انعکاس تحرکات خائنانه خود را رصد می‌کنند و برای مراحل بعدی آماده می‌شوند. اینان، همان کسانی هستند که ارز دولتی را برای وارد کردن اجناس دریافت می‌کنند و حتی جنس‌های از قبل خریداری شده و در انبارها مانده را به چند برابر قیمت خرید می‌فروشند. ایجاد التهاب در جامعه و دامن زدن به حرص خرید نیز یکی از شگردهای این افراد است. بدین ترتیب، صاحبان دست‌های پنهان که همکاران داخلی ترامپ هستند، از یکطرف چپاول گری را پیشه کرده‌اند و از طرف دیگر طلبکاری می‌کنند و به عبارت روشن تر، هم از توبره می‌خورند و هم از آخور. روشن است که مردم حق دارند در شرایط سخت اقتصادی مطالباتی داشته باشند و در چارچوب قانون تجمع نمایند، ولی این تحرکات مربوط به مردم نبود و همانطور که رئیس اتاق اصناف گفت سازمان یافته بود و از بیرون هدایت می‌شد.
اکنون سوال این است که سهم این فرصت طلبان داخلی در ایجاد فضای ملتهب موجود و تحرکات خائنانه بیشتر است یا آقای دونالد ترامپ که طراح اصلی است؟
اگر طراح را همه کاره بدانیم باید سهم بیشتر را متعلق به ترامپ بدانیم ولی اگر این واقعیت را در نظر بگیریم که طراح نمی‌تواند بدون نیروهای میدانی کاری از پیش ببرد، ناچاریم سهم همکاران داخلی ترامپ را بیشتر بدانیم. اینها پادوهای رئیس‌جمهور آمریکا هستند که البته مزد پادوئی خود را از زمینه‌ای که او با خروج از برجام برایشان فراهم کرده دریافت می‌کنند.
منظر سوم، بی‌عملی‌ها در برابر این تحرکات است. دولتمردان ما این روزها سخن از نظارت می‌گویند ولی در عمل نظارتی مشاهده نمی‌شود. اینکه برای ورود پنجهزار خودروی خارجی برخلاف قانون فقط اظهار تاسف شود، به جائی نمی‌رسیم. مسئولان باید جواب بدهند که چرا در دستگاه تحت مسئولیت آنها چنین تخلفی رخ داده است. با خاطیان باید برخورد جدی شود. وقتی ارز دولتی به دستگاه‌ها یا افراد داده می‌شود باید عملکرد آنها تحت نظارت دقیق باشد تا نتوانند اجناسی را که وارد می‌کنند به قیمت آزاد بفروشند. نظارت بدون مسامحه اگر باشد با کسانی که اجناس از قبل خریداری شده را گران‌تر از قیمت واقعی عرضه می‌کنند باید برخورد قاطع شود. متاسفانه هیچیک از این اقدامات صورت نمی‌گیرد و دولتمردان به نصیحت و توصیه و شعار دادن اکتفا می‌کنند و به این واقعیت تلخ توجه ندارند که گوش فرصت طلبان و سودجویان بدهکار نصیحت نیست.
و چهارمین منظر، سکوت مسئولان دولتی است. این خیانت‌ها و همراهی عناصر معاند و بدخواه با تحرکات خائنانه سودجویان را چرا آقای رئیس‌جمهور و سایر مسئولان دولتی به اطلاع مردم نمی‌رسانند. درباره تحرکات دو روز گذشته تهران، افراد صاحبنظر و کسانی که ناظر صحنه بودند از جمله خود ما که در اطراف مجلس شورای اسلامی شاهد این تحرکات بودیم، سوال‌های بسیاری درباره جوانب مختلف این تحرکات داریم. این تجمعات و راه پیمائی‌ها آیا مجوز داشت؟ مجوز را چه کسی صادر کرده بود؟ نیروهای امنیتی و اطلاعاتی آیا خبر داشتند که قرار است چنین تحرکاتی صورت بگیرد؟ اگر نداشتند چرا؟ و اگر داشتند چرا مانع نشدند؟ ما شاهد بودیم که دیروز این افراد با فرصت کافی و خیال راحت هرچه خواستند گفتند و هر قدر خواستند ماندند و با خیال راحت کار غیرقانونی خود را انجام دادند. آیا اینها نشانه‌های یک توطئه علیه دولت نیست؟!
این را هم اعلام می‌کنیم که توطئه علیه دولت در همین مرحله نمی‌ماند. اگر تمام ارکان نظام به یاری دولت نشتابند و به معاندان و همدستان خارجی آنها مجال ادامه این تحرکات را بدهند، این آتش دامن همه را خواهد گرفت. کسانی تصور نکنند این دولت می‌رود و خودشان دولتی تشکیل خواهند داد و بر اریکه قدرت خواهند ماند. راه حفاظت از منافع مردم، کشور و نظام، حفاظت از دولت مستقر است. اگر شعله‌های آتشی که رئیس‌جمهور آمریکا و اذناب او در کشور ما برافروخته‌اند با همت همگانی خاموش نشود، دامن همه را خواهد گرفت. این هم قطعی است که اگر ارکان نظام متحد باشند، هیچ قدرتی، چه خارجی و چه داخلی، نمی‌تواند به نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران کوچک‌ترین آسیبی وارد کند.

 

محمدخوش‌چهره :افزایش شکاف طبقاتی به شورش‌های اجتماعی منجر می‌شود/ سیاست‌های ارزی شایسته کشور نیست/ افزایش درآمد ریالی از بخش سکه، طلا و ارز تورم زاست

خوش‌چهره گفت: تشدید شکاف طبقاتی چالش مهم امنیتی، اجتماعی و ملی را در بر خواهد داشت که بعدها می‌تواند به اعتراضات و شورش‌های اجتماعی مبدل شود و نظام را زیر سوال ببرد و طبقات مرفه را هم مورد خطر قرار دهد.

 

‫خوش چهره‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

محمدخوش‌چهره ، اقتصاددان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در پاسخ به این پرسش که در حالی که قیمت جهانی طلا ( اونس) تغییری نداشته چرا در بازار داخلی هر روز شاهد رشد قیمت طلا و سکه هستیم؟ اظهار داشت:اقتصاد تک عاملی نیست که تنها بدنبال یک عامل برای این موضوع باشیم، مسلما افزایش نرخ‌ها ظاهر و ماهیت بدی دارند اما اگر می‌دانستیم که تقاضایی که در بخش سکه وطلا ایجاد شده منطقی است نگرش‌ها متفاوت بود.

در هیچ جای دنیا سکه، طلا و ارز کالا نیستند

وی افزود: این در حالی است که در هیچ جای دنیا سکه، طلا و ارز کالا نیستند که اینگونه مانند کشور ما برای خرید به آن هجوم می‌برند، اما این دولت و دولت قبل با نگرش غلط خود به دلیل اینکه درآمد ارزی‌شان از خام فروشی نفت بود منابع حاصل از آن را به کالا تبدیل کردند تا آن را گرانتر بفروشند و ریال بیشتری را بدست آورند.

خوش‌چهره تصریح کرد: اما باید گفت این سیاست‌های ارزی شایسته و مناسب کشور نیست و افزایش درامد ریالی از بخش سکه و ارز تورم زاست.

وی با بیان اینکه دولت بزرگترین مصرف‌کننده جامعه است و بیشترین ضربه را خواهد خورد، گفت: در خانواده بزرگ دولت، آموزش وپرورش، ادارات و سایر حقوق بگیران همه از مصرف کنندگان بزرگ جامعه هستند و دولت هم نمی‌تواند بودجه آنها را پرداخت کند و در نهایت این مشکلات بوجود می‌آید.

تصمیمات ناپخته‌ای در دولت گرفته شد

وی ادامه داد: در مدیریت کلان اقتصادی گاهی اینگونه می‌اندیشند که این افزایش بهای طلا و سکه، ریال بیشتری را نصیب دولت می‌کند و می‌تواند توزیع پول به همراه داشته باشد و به لحاظ سیاسی و انتخاباتی هم برایشان مفید است؛ این در حالی است که این نگرش غلط است اما هنوز به چالش کشیده نشده است.

خوش چهره افزود: این بخش مربوط به اراده دولت می‌شود که متاسفانه تصمیمات ناپخته‌ای گرفته شده و نیاز به پختگی بیشتری دارد.

وی با اشاره به عرضه ۱۰ تا ۱۵ درصد از ذخایر ارزی کشور از سوی ‌دولت گفت: این موضوع فاجعه است زیرا  عرضه این مقدار طلا اگر نسنجیده باشد مخاطره‌انگیز خواهد بود و زمانی که این ذخایر طلا  بازار را اشباع نمی‌کند نشان می‌دهد که نیرویی فراتر از سوداگری برای تبدیل دارایی ها وجود دارد در این افزایش ها سوداگر با منابع بالا داخل شده‌اند.

افزایش نرخ‌ها ثروت ثروتمندان را افزایش داده و فقر فقیر را گسترش می‌دهد

خوش چهره افزود: خریدهای عمده‌ای صورت گرفته که در برخی موارد به چند ده هزار سکه رسیده و از سوی افراد محدودی هم در حال خرید و فروش است و این فرصت طلایی تنها به خاطر غفلت وجهل بوده که منجر به این افزایش قیمت‌ها شده است.

وی گفت: اگر دولت مسئولیت پذیری بر سرکار بود این افزایش نرخ‌ها که ثروت ثروتمندان را افزایش داده و فقر فقیر را گسترش داده و فشار طبقاتی گستره‌ای را بوجود آورده هم اکنون بدنبال روش‌های کنترلی بود.

این اقتصاددان افزود: امروز شاهد آنیم که آثار شوم این جریانات باعث تشدید شکاف طبقاتی شده که این موضوع چالش مهم امنیتی، اجتماعی و ملی را در بر خواهد داشت که بعدها می‌تواند به اعتراضات و شورش‌های اجتماعی مبدل شود و نظام را زیر سوال ببرد و طبقات مرفه را هم مورد خطر قرار دهد.

وی تصریح کرد: با این افزایشها دولت باید با روشهای کنترلی ذخایر طلا را به سمت خود برگرداند و قیمت آن را پایین آورد و افراد سودطلب که ثروت‌های زیادی دارند را شناسایی کند.

افزایش خریدها نتیجه بی‌اعتمادی مردم است

خوش چهره افزود: اینکه فردی دو عدد سکه می‌خرد نوسان قیمتی چندان تاثیری بر روی دارایی‌اش ندارد اما کسی‌که تعداد بالایی سکه را خریداری کرده نوسان قیمتی بر روی ثروتش تاثیر گذار است.

وی با بیان اینکه متاسفانه برای این کنترل این آشفتگی هیچ برنامه‌ای ندارند، افزود: افزایش این خریدها نتیجه بی اعتمادی مردم است و ضعف و غفلت دولت در این خصوص جای تامل دارد.

 

فاطمه حسینی: دولت صدای اعتراض مجلس و مردم را بشنود/ رئیس‌جمهور پیام تغییر را به جامعه مخابره کند

یک نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت باید صدای اعتراض مجلس و مردم را بشنود، گفت:‌ خواستار تعجیل در پاسخگویی دولت و ترمیم کابینه هستیم.

 

‫سیده فاطمه حسینی‬‎ ile ilgili görsel sonucu

به گزارش ایلنا ، سیده فاطمه حسینی در گفت‌وگو با ایلنا و در پاسخ به این سوال که علت ناآرامی‌های روز گذشته بازار موبایل و اعتراض‌های امروز در بازار تهران را چه می‌دانید، گفت:‌ عمده اعتراض‌ها واکنشی است به تحولات بازار ارز که اتفاقی مربوط به امروز یا دیروز نیست بلکه از شهریور سال گذشته هشدارها در این خصوص از سوی کارشناسان داده شده بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود:‌ آسیب جدی را خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی مردم به سیاستگذاران حوزه اقتصادی می‌دانم.

حسینی یادآور شد: دولت و شخص رئیس‌جمهور می‌تواند با ترمیم کابینه پیام مهمی مبنی بر تغییر به جامعه مخابره کند.

 

راغفر:تضعیف رییس جمهور امنیت ملی را قربانی می‌کند/ پیشنهاد انتخابات زودرس ریشه در خارج دارد/ باید سیاست‌های اقتصادی دوران جنگ اتخاذ شود/ به نام بخش خصوصی غارت‌گری می‌کنند

 

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه کالا‌های اساسی باید به صورت کالا‌برگ در اختیار آحاد جامعه قرار بگیرد، اظهار داشت: شاهد هستیم که برخی گروه‌ها به دنبال القای اندیشه تغییر رییس‌جمهور و انتخابات زودرس هستند که این اندیشه ریشه در خارج از کشور و همسو با تلاش‌های امریکا و اسراییل برای ایجاد بی‌ثباتی‌های زنجیره‌ای است.

 

‫راغفر‬‎ ile ilgili görsel sonucu

 

حسین راغفر در گفت‌وگو با ایلنا در مورد اعتراضات اخیر بازاریان تهران گفت: زمانی که به تاریخچه اعتصابات در کشور‌های مشابه که دارای شرایط امروز ایران بودند، نگاه می کنیم، شاهد دخالت دولت امریکا و ایجاد بستر اعتصابات در صنوف مختلف برای تضعیف اقتصاد هدف و براندازی آن هستیم.

وی ادامه داد: این‌گونه سیاست‌ها در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی توسط امریکا در کشور‌های امریکای لاتین با سامان‌دهی اعتصابات کامیون‌داران و صنوف مختلف در راستای براندازی صورت می‌گرفت که البته عناصر نفوذی نیز زمینه‌های بی‌ثباتی سیاسی را فراهم می کردند.

اعتصاب بازاریان واکنشی به نوسانات شدید در اقتصاد ایران بود

وی تصریح کرد:البته منظور بنده از بیان این تجربه‌ها این نیست که اعتصابات امروز بازاریان را درآن مسیر تعریف کنیم، اعتصابات امروز کاملا قابل درک است و واکنشی به نوسانات شدید در اقتصاد ایران است.

راغفر یادآور شد: در سال گذشته از کل تولید ناخالص داخلی نزدیک به ۲۵ درصد آن به مصرف بخش خصوصی و ۱۵ درصد آن توسط دولت مصرف شد و جالب آنکه ۶۰ درصد آن به دلیل پایین بودن قدرت خرید مردم در انبار‌ها ذخیره شد.

در شرایط تورم همه متضرر می‌شوند

این کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش قیمت‌ها در ماه‌های اخیر گفت: متاسفانه ادامه این شرایط و افزایش قیمت طلا و ارز موجب ایجاد اضطراب و هراس در بین آحاد مردم و فعالان اقتصادی شده و زمینه انتقال پس‌انداز‌ها به بازارهای دیگر را فراهم کرده است و از سویی این نوسانات باعث شده تا تولید‌کننده از فروش تولیدات خود نیز خودداری کرده و موجب افزایش قیمت شود.

وی اضافه کرد: باید توجه داشت که در تورم های لجام گسیخته مانند آنچه در دو ماه اخیر شاهد آن هستیم تقریبا همه اعم از تولید‌کننده، فروشنده و مصرف کننده متضرر می‌شوند و در بلند مدت آسیب‌های جدی به ساختار سیاسی کشور وارد خواهد شد.

تضعیف رییس جمهور امنیت ملی را قربانی می‌کند

راغفر در مورد دست‌های پشت‌پرده دراعتصابات اخیر گفت: من تردید دارم که دست‌های ناپیدای داخلی در اعتراضات و اعتصابات اخیر زمینه‌ساز این نا‌بسامانی‌ها باشند و اگر این‌گونه باشد یک ناهمسویی نا‌خواسته با منافع دولت ترامپ و اسراییل است.

وی ادامه داد: در این گونه موارد دستگاه‌های امنیتی باید نسبت به این اقدامات و پیامد‌های شکننده آن حساس باشند و اخطارهای لازم به این گروه‌ها داده شود که این اقدامات به زیان منافع ملی است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: از سویی اگر رییس جمهور از اقدامات این گروه اطلاعاتی در اختیار دارد، ابتدا باید با شخص رهبری و سران قوای دیگر و سپس با مردم درجریان بگذارد، وگرنه این‌گونه اقدامات آسیب‌های جدی برای دولت دارد.

وی افزود: ازسویی دیگر ناتوانی دولت در مواجهه با بحران‌ها و سیاست‌های ناقص می‌تواند امنیت ملی را قربانی کند که این هدف با تضعیف بیشتر رییس جمهور دنبال می‌شود.

انتخابات زودرس ریشه در خارج دارد

راغفر پیشنهاد برگزاری انتخابات زودرس ریاست جمهوری را موجب بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی دانست وافزود: شاهد هستیم که برخی گروه‌ها به دنبال القای اندیشه تغییر رییس‌جمهور و انتخابات زودرس هستند که این اندیشه ریشه در خارج از کشور و همسو با تلاش‌های امریکا و اسراییل برای ایجاد بی‌ثباتی‌های زنجیره‌ای است.

وی در مورد راهکار مقابله با این شرایط گفت: با توجه با اینکه تهران و شهرستان‌های دیگر و حتی دور‌دست، ظرفیت بالقوه‌ای در شکل گیری این اعتراضات دارند، دولت باید تصمیمات عاجل را اتخاذ کند.

در شرایط جنگی باید سیاست های اقتصادی جنگی اتخاذ شود

وی ادامه داد: با توجه به شرایط اضطرار و شرایط جنگی کشور، باید سیاست های اقتصادی دوران جنگ اتخاذ شود و تمرکز دولت در تخصیص منابع ارزی برای فعالیت‌های حیاتی باشد همانطور که در دوران جنگ شاهد آن بوده ایم.

وی یادآورشد: در سال ۵۶ کل درآمدهای ارزی کشور ۶ میلیارد دلار بود که ۳ میلیارد دلار آن برای کالاهای اساسی تخصیص داده می‌شد تا جامعه دچار مشکلات مانند قحطی و بیماری‌های اپیدمی نشود و این کالا‌های اساسی هم باید به صورت کالا‌برگ در اختیار آحاد جامعه قرار بگیرد.

به نام بخش خصوصی غارت‌گری می‌کنند

این استاد دانشگاه اظهار داشت: از سویی ارز تخصیص داده شده نباید در اختیار بخش خصوصی باشد که ترتیب دهنده فساد در کشور است و  به نام بخش خصوصی غارتگری می‌کنند و کسانی که در درون ساختار قدرت و ثروت هستند به نوعی برنده این غارتگری هستند و حساب این بخش را باید جدا از بخش خصوصی مولد دانست.

وی ادامه داد: این گروه‌ها بخش اعظم منابع را به خارج انتقال داده و طیفی بزرگی را در داخل به فساد کشیده‌اند که می تواند آسیب‌های جدی را به نظام تصمیم‌گیری کشور وارد کند.

نابرابری‌ها منشأ خشونت‌های ویرانگر هستند

وی در پاسخ به این سوال که تاثیر این نابرابری‌ها در شرایط امروز کشور چه می‌تواند باشد، اظهار داشت: نابرابری‌هایی که به موجب این مشکلات ایجاد می‌شوند، می‌تواند منشا خشونت‌های ویرانگر در جامعه باشند و از پیامدهای اجتماعی این نابرابری‌ها نمی‌توان به سهولت گذشت، البته تجربه کشورهای دیگر گویای آن است.

راغفر ادامه داد: باید توجه داشت که عناصری با هدف براندازی ساختار سیاسی کشور در ساختار اقتصادی نفوذ کرده‌اند و با عناوین مختلف به اتلاف منابع کشور همت گماشته‌اند و شواهد بسیاری در این مورد دراختیار داریم.

 

زهرا نژادبهرام، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران :آقای روحانی نشسته است و کارآمد نیست/ رئیس‌جمهور و تیم ایشان زمین‌گیر شده‌اند/ تعدادی از وزرا باید عوض شوند

 

آقای روحانی ۲۴ میلیون رای دارد. ایشان باید در شرایط سخت وارد میدان شود، پا به کار بگذارد و وارد عرصه کار شود. آقای روحانی نشسته است و کارآمد نیست. آن هم در دوره‌ای که این میزان فشار بر ما وارد می‌شود.
‫زهرا نژاد بهرام‬‎ ile ilgili görsel sonucu
به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران است. دکتری علوم سیاسی دارد و در گپ و گفت آغازین مصاحبه در معرفی خودش تاکید داشت که یک «زن مسلمان اصلاح‌طلب» است و سمت اولین معاون فرماندار زن ایران را نیز در کارنامه خود دارد. از فعالان فضای مجازی است؛ اگرچه حضورش در شبکه‌های اجتماعی بعضا حاشیه‌ساز بوده ولی معتقد است فضای مجازی به شورای پنجم و ارتباط اعضایش با مردم خیلی کمک کرده است. گفت‌وگوی مفصلم با زهرا نژاد‌بهرام از عملکردش در شورا آغاز شد و ناگفته پیداست که نمی‌شد از حواشی انتخاب شهردار مستعفی و جدید چشم‌پوشی کرد. نژاد‌بهرام از آن دست اعضای شوراست که ابایی ندارد به صراحت بگوید سبک مدیریتی نجفی، پرانرژی نبود و حتی از شرط و شروطش با نجفی قبل از انتخاب به عنوان شهردار می‌گوید.

این عضو هیات رئیسه شورای شهر، در لابه‌لای نقدهایش به نجفی گریزی هم به روحانی و دولت زد و مسیر گپ و گفتمان «خواسته» به آن سمت رفت. نژادبهرام هم مانند خیلی از هم‌جریانی‌هایش که این روزها بی‌پرده نقد دولت را تکرار می‌کنند، معتقد است روحانی رای خود را مدیون اصلاح‌طلبان است؛ بنابراین اصلاح‌طلبان امروز باید به نقد و مطالبه‌گری از دولت بپردازند. از این رو نقدهای صریحی به دولت و عملکردش دارد. از زمین‌گیر شدن روحانی و تیمش متاسف و معتقد است که روحانی در حال حاضر نشسته است و کارآمد نیست. اگرچه اعتقاد دارد روحانی مرد سیاستمدار و توانمندی است ولی به صراحت از وزرا به عنوان لنگرهای بسته شده به پای رئیس‌جمهور نام می‌برد و تاکید دارد روحانی باید لباسی از جنس دویدن و کارآمدی بر تن وزرای خود کند.

بحث‌های مربوط به عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و ریاست عارف بخش دیگری از این گفت‌وگوی مفصل بود؛ شورایی که به نظر این بانوی سیاستمدار اصلاح‌طلب، عالی عمل کرده و می‌گوید با چنگ و دندان به دنبال باقی ماندن این شوراست. تا آنجا که پاسخ‌هایی صریح برای منتقدان عملکرد شورای عالی سیاستگذاری دارد و تاکید می‌کند اصلاح‌طلبی که اخلاق او رشد نیافته باشد، اصلاح‌طلب نیست؛ عارف هم در مسیر اصلاح‌طلبان اخلاق‌مدار است و ما پاشنه ورکشیده لازم نداریم… .

آنچه در ادامه می‌آید مشروح گفت‌‌وگوی «فرهیختگان» با زهرا نژاد‌بهرام است.

ارزیابی شما از خروج آمریکا از برجام چیست و این اتفاق را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ حدود ۱۰ ماه از آغاز به‌ کار شورای پنجم می‌گذرد و در آستانه یک‌سالگی قرار دارد. چه نمره‌ای به عملکرد شورای شهر تهران در این مدت می‌دهید؟

فکر می‌کنم نمره دادن در سال اول، به‌طور طبیعی نمره واقعی نخواهد بود، چراکه سال اول است و یکسری کارهای زیرساختی و ساختاری باید انجام شود. به‌هرحال ما قبلا عضو شورا نبودیم و باید با فضای شورای شهر آشنا شویم تا ظرفیت لازم را برای ارتباط‌گیری ایجاد کنیم. به همین دلیل ترجیح می‌دهم نمره ندهم و همانند ارزیابی عملکرد و سطح‌بندی در دوره دبستان، در قالب کیفیت کار صحبت کنم. با این وصف من می‌توانم بگویم متوسط و خوب عمل کردیم. به این جهت که توانستیم ظرفیت‌های تازه‌ای را برای شورا ایجاد و نگاه تازه‌ای را از سوی شهروندان نسبت به شهر طرح کنیم.

یکی از جدی‌ترین کارهایی که انجام دادیم این بود که مقرهای فساد را تا حدود زیادی مسدود کردیم. ایجاد خزانه واحد در شهرداری تهران و شفاف‌ شدن معاملات بالای یک میلیاردی به روی همه شهروندان انجام شد. اینها مقرهایی بود که از آن امکان بروز فساد وجود داشت، ولی شورای شهر تهران این کارها را انجام داد. ضمن اینکه کارهای ساختاری هم انجام شد.

شورای پنجم دو تا سه کار خاص و ویژه دارد. از همه مهم‌تر حضور مستمر در سطح شهر است. مردم به‌طور مداوم با اعضا در ارتباط هستند. جالب اینکه اهالی شورا اهل صفحات مجازی هستند و با شهروندان در ارتباط هستند و مرتب از سوی شهروندان مورد سوال هستیم. خود من برخی مواقع نقد می‌شوم و امکان این وجود دارد هر کسی در صفحه اینستاگرام من هر چه می‌خواهد بنویسد و حتی فحش بدهد. اخیرا من در صفحه اینستاگرامم توصیه کردم چقدر خوب است از ظرفیت جامعه استفاده کنیم و حمیت، استحکام و وحدت ملی را به نمایش بگذاریم و در زمان جام جهانی همه با نصب پرچم بر سردر خانه‌های خود از این ظرفیت استفاده کنیم که با واکنش‌های گسترده‎ای مواجه شدم؛ هر کسی از یک منظری حرف خود را بیان کرده بود. حتی خیلی‌ها به من فحش دادند که این چه حرفی است بیان می‌کنید. من اصلا از این بابت ناراحت نشده بودم، برای اینکه احساس کردم چقدر خوب است مردم فرصت دارند و با من حرف می‌زنند. معمولا مردم نمی‌توانند با مسئولان در ارتباط باشند یا دسترسی ندارند. ولی به این طریق فرد معمولی که هیچ نسبتی با من ندارد و اهل صفحات مجازی است، این فرصت را دارد که با من گفت‌وگو کند.

همه دوستان و همکاران من در شورا همین حالت را دارند. حتی برخی مواقع چنان واکنش‌ها شدت پیدا می‌کند که مجبور می‌شوند در مصاحبه‌های رسمی پاسخ سوالات و نقدهایی که می‌شود را بدهند، لذا ارتباط گرفتن اعضای شورا با مردم فرصت کم‌نظیری بود که در شورای پنجم تجربه شد و قابل‌تامل است.

علاوه‌بر آن شنیده شدن صدای عدالت جنسیتی در صحن شورا اتفاق مبارکی است که در شورای پنجم انجام شد. من مصادیق را بیان می‌کنم، اگر می‌گویم نمره متوسط به بالا را برای عملکردمان در نظر می‌گیرم، برای این مصادیق است. عدالت جنسیتی موضوعی بود که همیشه در صحن شهر گم شده بود و به آن توجه نمی‌شد. در مجموعه مدیران شهری شاید کمتر از ۱۰ درصد می‌توانستند زن باشند، در دوره آخر بعد از ۱۲ سال مدیریت آقای قالیباف در سال آخر یک شهردار زن داشتیم.

در سایر موارد نیز مدیریت‌های مختلف وجود داشت. شهری که نیمی از جمعیت آن زن هستند و شاید بتوان گفت بیشترین بهره‌وران شهر زنان هستند؛ به خاطر اینکه بچه‌هایشان را به پارک و مدرسه می‌برند، در معابر حرکت می‌کنند، سرکار می‌روند و پدر و مادر خود را به بیمارستان می‌برند و… خیلی در سطح شهر دیده می‌شوند. از این رو زنان هستند که از سطح شهر استفاده می‌کنند، ولی کمترین حق را در مدیریت شهری داشتند. مدیران اذعان داشتند نگاه ما مثبت است، ما اصلا منکر نگاه مثبت آنها نیستیم. ولی خود زنان باید بگویند چه می‌خواهند و لازم نیست کسی جای آنها بیان کند. همیشه می‌خواستیم در نقش وکیل برای زنان یعنی نیمی از جمعیت شهروندی باشیم. این مساله از نظر رفتاری و چارچوب برنامه‌ریزی قابل‌دفاع نیست. در صحن شورای پنجم با حضور ۶ زن نمی‌گویم به تعادل رسید، ولی در مسیر حفظ تعادل است. صدای زنان شنیده می‌شود. وقتی تیم فوتسال زنان ایران برنده جام آسیایی شد، در صحن شورا از آنها تقدیر می‌شود. وقتی یک پوستری برای وحدت ملی نمایش داده می‌شود و افتخار بزرگی که هر چهار سال یک‌بار شامل برخی از کشورها شود- همه کشورها نمی‌توانند به جام جهانی فوتبال بروند، برخی از کشورها این افتخار را دارند- می‌تواند فرصت مناسبی برای شادی و نشاط، لذت، همگرایی و همدلی بیشتر مردم شهر شود و در این پوستر اثری از زنان نیست. این شورا است که به صدا درمی‌آید. من خود جزء اولین کسانی بودم که مصاحبه و درخواست کردم این پوستر برداشته شود یا اصلاح شود. دیدیم که سریعا شنیده و ظرف ۲۴ ساعت تصحیح شد. این اتفاق بسیار مبارکی است چون عضو شورا این نکته را بیان کرد. شاید اگر افراد دیگری می‌گفتند، اینچنین شنیده نمی‌شد. بحث ما این است که از این ظرفیت در راستای مهم‌ترین مساله یعنی استحکام خانواده‌ها استفاده کنیم. خانواده مهم‌ترین مساله است. استحکام خانواده چیزی است که هم نظام جمهوری اسلامی ایران به‌شدت به دنبال آن است و هم قانون اساسی بر آن تاکید دارد و بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است.

من نسبت به خانواده حساسیت ویژه‌ای دارم و معتقدم خانواده بستر رشد و تعالی جامعه است. موفقیت هر زن و مردی در این است که بتوانند استحکام خانواده خود را حفظ کنند. اولین گام موفقیت برای هر فرد این است که خانواده مستحکم‌تری داشته باشد. استحکام خانوادگی مهارتی است که هر فرد اگر بخواهد وارد جامعه شود، اول باید در آنجا تست شود. لزوما منحصر به متا‌هلان هم نیست. حتی ارتباط با پدر و مادر و خواهر و برادر نیز نیاز به مهارت دارد و نحوه این ارتباط توانمندی هر فرد را نشان می‌دهد. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود. به همین دلیل در شرح‌نامه‌ای که برای شهردار نوشتم، پیشنهاد دادم در سطح شهرداری‌ها دستور داده شود که در محلات دورهمی‌های خانوادگی در نظر گرفته شود. همه خانواده‌ها این موقعیت را ندارند که به پارک ملت یا مکان‌های تفریحی بزرگ شهر بروند. این دورهمی برای تماشای بازی تیم فوتبال بود که سه بازی هم بیشتر نیست. در واقع می‌توان گفت در طول جام جهانی سه جنگ دورهمی خانوادگی داشتیم. به‌عنوان مثال، فوتبال تنها فرصتی است که به گوشی خود نگاه نمی‌کنید، تنها فرصتی است که در کنار خانواده، همسر و والدین و… خود دست می‌زنید، صلوات می‌فرستید، دعا می‌کنید، هیجان دارید. واقعا دورهمی خانوادگی معنا پیدا می‌کند.

به همین دلیل در برنامه‌های شورای پنجم یکی از دغدغه‌ها این است که زنان و خانواده‌ها مورد توجه باشند. در حال حاضر دو شهردار مناطق و حدود هفت، هشت نفر از معاونان برنامه‌ریزی شهرداری تهران زن هستند. اولین مدیرکل زن در معاونت برنامه‌ریزی ستاد شهرداری انتخاب شد. براساس ابلاغیه سرپرست محترم شهرداری تهران تمام معاونان و مدیران کل و تمام سازمان‌ها مکلف شدند یک معاون و یک عضو هیات‌مدیره زن را حداقل داشته باشند. اینها اتفاقاتی است که در صحن این شورا قابل‌شنیدن بود.

شورای کنونی یکدست اصلاح‌طلب است، چقدر همگرایی در میان اعضای شورای اصلاح‌طلب پنجم وجود دارد؟

از دیگر ویژگی‌های این شورا این است که در ایجاد رفتار جمعی فعال بوده است. اعضا نه‌تنها خود کارکردی دارند، بلکه در قالب جمع هم حرکت‌های جدی دارند، یعنی گروهی کار می‌کنند. این جمع‌گرایی نشانه شنیده شدن است؛ شنیده شدن تمام اختلاف‌نظرهایی که وجود دارد. این جمع می‌توانند با هم کار کنند. ترویج روحیه جمع‌گرایی چیزی است که نیاز به آن داریم و خیلی کمتر با آن روبه‌رو هستیم.

اگر اختلاف نظر یا اختلاف سلیقه‌ای هم وجود دارد، در گوش مردم شنیده نمی‌شود. این بین ما است. مگر پدر و مادر با هم اختلاف ندارند؟ مگر بچه‌ها با پدر و مادر خود اختلاف نظر ندارند؟ مگر خواهر با خواهر خود اختلاف نظر ندارد؟ ما اختلاف نظر را می‌پذیریم، ولی تعارض را نمی‌پذیریم. در این شورا ما تعارض نمی‌بینیم. این هم یکی از ویژگی‌های جمع‌گرایانه است. یکی از جدی‌ترین و شاخص‌ترین و منحصربه‌فردترین شورای پنجم شفافیت بود. به دلیل اینکه این شورا هیچ جلسه غیرعلنی نداشته است و دو جلسه علنی در هر هفته تشکیل می‌دهد. اگرچه مطابق آنچه در متن قانون بیان شده، شورا فقط موظف به دو جلسه علنی در ماه است.

البته مدتی‌است که جلسات علنی شورا به یکشنبه‌ها و یک جلسه در هفته منحصر شده است و جلسات روز سه‌شنبه با عنوان هم‌اندیشی غیرعلنی برگزار می‌شود.

بله، ولی هر زمان بخواهیم می‌توانیم مصوب کنیم جلسه بعدی برگزار شود، کمااینکه در مواردی این‌گونه بوده و جلسات روز سه‌شنبه را نیز برگزار کردیم. این دست ما است. به‌هر حال کلیه جلسات شورا علنی و شفاف است. همه تصمیم‌گیری‌ها در حضور مردم و افکار عمومی صورت می‌گیرد. این اتفاق مبارکی است. ممکن است ساعت‌ها وقت گرفته شود و درباره موضوعی بحث شود، اما مردم می‌شنوند که نمایندگان و وکلای آنها درباره مسائل آنها با دقت حرف می‌زنند یا اصلا دقتی هم ندارند، اطلاعاتی ندارند یا تعارض دارند. این فضایی که عملکرد در کفه قضاوت مردم قرار می‌گیرد و من به‌عنوان نماینده مردم چیزی برای پنهان کردن از آنها ندارم خوب است. اگر بخواهم پز دهم، جلوی مردم هستم و اگر سوادم کم باشد هم جلوی مردم است. همه مردم ما را می‌بینند. اینکه حس می‌کنم دیده می‌شوم عین شفافیت است که مانع بروز فساد است. من نماینده مردم هستم و مردم باید بدانند من چه می‌کنم. باید مردم از تمام کارها مطلع باشند. البته گزارش کار زیادی داده می‌شود و برخی مواقع به قول دوستان از جلسات خود لایو می‌رویم و موضوعاتی را که مطرح می‌شود، مردم به صورت زنده استفاده می‌کنند. خوشبختانه فضای مجازی به شورا خیلی کمک کرده است. اعضای شورای پنجم ظاهرا همه اهل فضای مجازی و ارتباط با مردم هستند. دوست دارند ارتباط اعضای شورا با مردم تنگاتنگ باشد و به همین طریق از راه‌های مختلف اعم از تلگرام، سروش، اینستاگرام، توئیتر و هر چیزی که امکان ارتباط مردم با نماینده‌ها را برقرار کند، استفاده می‌کنند.

با توجه به خصایصی که اشاره داشتید، یکی از انتقادات مردم به شورای پنجم بحث پرسروصدای شهردار است. نقدها را در این زمینه می‌پذیرید؟

این را به‌عنوان نقد نمی‌دانم. انتخاب شهردار را در صحن علنی انجام دادیم.

به همگرایی و شفافیت اشاره داشتید. فارغ از نحوه انتخاب شهردار، اکثریت از همان شهریورماه و آغاز به کار شورا معتقد بودند انتخاب آقای نجفی به‌عنوان شهردار نتیجه‌ای جز استعفای چند ماه بعد ایشان نخواهد داشت.

همه این دغدغه‌ها را با آقای نجفی طرح کردیم. آقای نجفی همه اینها را رد کرد و گفت مطمئن باشید با شما چهار سال هستم. دقیقا همین سوال را کردیم که بیمار نمی‌شوید؟! وقتی آقای نجفی برای ارائه برنامه‌ها آمدند، صراحتا جلوی همه خبرنگاران از ایشان پرسیدیم. من یکی از سوال‌کنندگان بودم. ایشان همه را رد کردند. وقتی کسی با شما این‌گونه صحبت می‌کند، عاملی برای مخالفت با انتخاب ایشان وجود نداشت. اگر به حقیقت موضوع هم نگاه کنید، تنها بیماری آقای نجفی هم نبوده است. بیماری عاملی بوده که ایشان استعفا دهد. من صراحتا در همان زمان و الان هم می‌گویم ایشان تحت فشار بیرونی بودند. فشاری از بیرون که حتی شاهد بودیم دادستان هم به این امر ورود کرد.

می‌پذیرید که این مغایر اصل شفافیت است؟ من به یاد دارم در همان جلسه استعفای ایشان هم چند تن از نمایندگان شورا به صراحت تاکید کردند که آقای نجفی اگر عامل دیگری غیر از بیماری دارید مطرح کنید و ایشان به صراحت گفتند خیر.

نظر ایشان بود که بیان نکنند.

این مغایر اصل شفافیت است.

من نماینده شورا بودم. ما الان دو مقوله جدا را بررسی می‌کنیم. من می‌گویم شورا نمایندگانی شفاف دارد. حداقل اطلاعاتی که داشتم این بود که وقتی می‌بینم دادستان به آن نحو وارد امر می‌شود و وقتی می‌بینم شهرداری که گفته است من نمی‌روم و چهار سال با شما هستم به یکباره بیمار می‌شود و استعفا می‌دهد، حتی من صراحتا بیان کردم ایشان یک ماه برای بیماری خود به مرخصی برود، معالجه کند و بعد سر کار بیاید، ولی ایشان دوباره استعفا داد و مجال ۲۴ ساعت نداد. ارزیابی من این بود که ایشان نمی‌خواهد دلیل اصلی را بیان کند، ولی من به‌عنوان نماینده مردم شفاف بیان کردم.

پس با این وصف می‌توان گفت نمایندگان مردم در شورا، شهرداری انتخاب کردند که مغایر اصل شفافیت عمل می‌کرد.

مغایر نبوده است. همان آدم قراردادهای میلیاردی را روی میز می‌گذارد و می‌گوید مسائل شخصی من است و نمی‌خواهم در این مسائل شفاف باشم. مساله‌ای که مربوط به من است و شخصی است، اعم از نوع بیماری، روند پیشرفت و… مربوط به من است و نوع تعاملی که با من شده و اصلا تحت فشار هستم و این را نمی‌خواهم بیان کنم. این شخصی است ولی آثار آن بر جامعه وجود دارد.

نکته من هم دقیقا همین است. نحوه تعاملات و عملکرد شهردار پایتخت شخصی نیست و مردم به‌طور مستقیم با آثار آن عملکرد مواجه هستند.

من آقای نجفی نیستم، ولی به نظر من رفتار ایشان اشتباه بود و این را به صراحت بیان می‌کنم. من انتظار ندارم همه آدم‌ها یک‌جور فکر کنند، ولی همان زمان به ایشان گفتم چرا صریح و واضح مسائل را مطرح نمی‌کنید؟ گفتند من مساله‌ای ندارم و تنها بیمار هستم. گفتم اگر بیمار هستید مرخصی بگیرید و معالجه کنید. در این مدت هم یکی از معاونان را به‌عنوان جانشین موقت قرار دهید تا کار شما را انجام دهند و مشکلی در این‌باره وجود ندارد. گفت من باید حتما بروم. من نباید استرس داشته باشم. گفتم پس مساله بیرونی است. گفت خیر، چنین نیست. تکذیب کرد و من مسئول او نیستم. او به هیچ وجه نمی‌خواهد درباره این موضوع حرف بزند و من نمی‌توانم او را وادار کنم.

موضوع این است که این‌گونه عملکرد آقای نجفی مسبوق به سابقه و قابل پیش‌بینی بود.

من به همین دلیل در صحن علنی از آقای نجفی پرسیدم بیمار نمی‌شوید؟ اتفاقی رخ نمی‌دهد؟ گفت خیر. حال من خوب است و قلب من از شما سالم‌تر است!

شورا قاطعانه از آقای نجفی حمایت کرد، ولی حتی از همان ابتدا هم پویایی لازم و در سطح مدیریت شهری مثل تهران از آقای نجفی دیده نشد.

من نمی‌دانم منظور از پویایی چیست. مدل و سبک مدیریتی هر کسی متفاوت است. شورا حمایت ۲۱ نفره را داشت. وقتی به ایشان رای داد، کامل به او رای داد. حتی در دوره بعدی و در مخالفت با استعفایشان بالای ۱۶ رای آورد؛ یعنی حمایت مجدد شورا از ایشان. ولی مدل و سبک مدیریتی افراد با هم فرق دارد. آنچه مهم است سبک مدیریتی که آقای نجفی داشتند سبک شارپ و پرانرژی نبود. شورای ما فعال بود و زمانی که رای آورد، شروع به کار کرد. آقای نجفی ویژگی بسیار موثری داشت، من از ایشان دفاع می‌کنم، ولی در خیلی‌ جاها ایشان را نقد می‌کنم. در کلیات ممکن است کسی را تایید کنم، ولی در جزئیات کلی نقد داشته باشم. آقای نجفی همواره اذعان داشت خانم نژاد بهرام نقدها را بلندبلند و تعریف‌ها را یواش‌یواش بیان می‌کند.

حتی به یاد دارم بعد از زلزله تهران شما جزء کسانی بودید که گفتید آقای نجفی گزارش مدیریت بحران خود را ارائه دهد. ایشان در چند مقطع حساسی که پیش آمد، غایب بود. شاید در شهرهای دیگر چنین کم‌کاری‌هایی نمود نکند، ولی کلانشهری مثل تهران مدیری می‌خواست که بیش از حضور در تهران، در کیش نباشد!

آمار سفرهای کیش شهردار را نمی‌گیرم. نقد به عملکرد وارد است. نقد من به آقای نجفی از جنس دیگری است. نقد من به عدم شفافیت آقای نجفی نیست. آقای نجفی از بانیان شفافیت بود، ولی اشکال داشت و اشکال در این بود که نتوانست مقاومت کند. ما به او گفتیم جایی که آمدید سخت است و این کار جدی را طلب می‌کند و باید تیمی بچینید که بسیار هماهنگ و جوان باشند. تغییراتی که انجام می‌دادند خیلی وقت‌گیر بود. من خیلی معتقد به تغییرات تند نبودم، ولی باید بعد از هفت، هشت ماه تغییرات انجام می‌شد، چون نگاه جدیدی وارد شهر شده است. اینها نقدهایی بود که بیان می‌کردم.

به ارتباط با مردم اشاره داشتید. اکثر مردم معتقدند شهر حدود هشت ماه بدون شهردار و معطل شهردار بود. حتی شب عید و در آستانه تعطیلات بعد از حدود ۶ ماه از آغاز مسئولیت ایشان استعفا داد.

این را قبول ندارم. بله، شب چهارشنبه‌سوری ایشان استعفا داد. هفت ماه بود و گفتند یک ماه می‌مانم، شما شهردار را انتخاب کنید. ما سعی کردیم در اسرع وقت شهردار را انتخاب کنیم. آنچه برای ما مهم است اینکه نقد داریم و نقد داشتن دلیل بر بد بودن ایشان نیست. شما می‌توانید به برخی رفتارهای من نقد داشته باشید و من می‌توانم دفاع کنم یا دفاع نکنم.

هر فرد خوبی لزوما شهردار خوبی نیست.

روحیه برنامه‌ریزی و مدیریت کلان برای ما اهمیت داشت و شخصیت ملی بودن آقای نجفی بسیار باارزش بود. یکی از ظرفیت‌هایی که باید با آنها تعامل می‌کرد بخش دولت اعم از هیات دولت و بخش‌های دیگر بود و این ویژگی‌های شاخصی بود که در کمتر کسی می‌توانستید جست‌وجو کنید و آقای نجفی اینها را داشت.

 

آقای نجفی در خیلی جاها باید حضور می‌داشت که کمتر بود. آقای نجفی باید نسبت به مدیریت نیروهای همکار خود جدیت بیشتری به خرج می‌داد که نداد. آقای نجفی باید تعامل خود را با شورا خیلی بیشتر می‌کرد که نکرد. آقای نجفی باید از رای‌هایی که داشت استفاده می‌کرد که نکرد، اینکه آقای نجفی چطور این ۲۱ رای را خرج می‌کنید؟ همان‌طور که به آقای روحانی می‌گوییم ۲۴ میلیون رای داشتید و از این رای چطور استفاده می‌کنید؟ چرا از این رای‌ها خوب استفاده نشد؟ چرا فاصله گرفته شد؟ چرا فاصله بیشتر شد؟ شاید در این موارد می‌توانستیم بیشتر کمک کنیم و شاید در فشار بیرونی که آقای نجفی نمی‌خواهند قبول کنند و از نظر من فشار بیرونی داشتند، هم می‌توانستیم کمک کنیم.

مانند الان که به آقای روحانی می‌گوییم ما هستیم، مردم را ببینید و از ما کمک بخواهید. چرا از ما کمک نمی‌خواهید؟! چرا نمی‌گویید در بانک اینجا و آنجا مشکل داریم، از مردم کمک بخواهید در شرایط بحرانی قرار داریم. من این نقد را به آقای نجفی دارم و مساله من الان به آقای نجفی نیست چون نگاه من همیشه رو به آینده است. هیچ‌وقت در گذشته نمی‌مانم و اگر بخواهم در گذشته بمانم امکان اینکه پیشرفت کنم وجود ندارد. امروز و آینده را می‌بینم.

با این نگاه آینده‌نگر با توجه به اینکه تقریبا یک‌چهارم عمر شورای شهر پنجم سپری شده، به نظرتان آقای افشانی پویایی لازم را خواهند داشت؟

استعفای آقای نجفی دست شورا نبود. من معتقدم آقای افشانی خوب عمل می‌کنند. ایشان مانند شورا بیش‌فعال است. (باخنده) همکاران شورای معاونان آقای افشانی می‌گفتند ایشان در ماه رمضان ساعت ۶ می‌خواستند سرکار باشند. آقای افشانی به برکت ماه مبارک رمضان وارد شورا شد. دو ویژگی مثبت فسادستیزی و شفافیت و دست‌پاکی را آقای نجفی داشتند. خوشحالیم هیچ‌کسی نتوانسته یک پرونده تخلف از آقای نجفی ارائه دهد و این اتفاق بسیار ارزشمندی است. یقین داریم آقای افشانی هم از همان جنس است. دست‌پاک و یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانست برای شهرداری تهران انتخاب شود. آقای افشانی به دست‌پاکی و پرکاری شهره است. آقای افشانی به همکاری و جدیت شهره است.

چقدر نگاه حزبی دارند؟ چون ایشان به این نگاه نیز شهره هستند.

ما سعی کردیم نگاه حزبی را کنار بگذاریم. همه ما نمایندگان احزاب هستیم. نه اینکه حزب بد باشد، یک ظرفیت است.

اینکه انتصابات و انتخاب‌ها صرفا با نگاه حزبی و جناحی و فارغ از تخصص باشد؟

خیر. همه این آدم‌ها متخصص و در کار خود خبره هستند.

در انتخاب شهردار شرایط به گونه‎ای رقم خورد که نگاه جناحی و سیاسی بر تمام ویژگی‌ها غلبه داشت.

اینکه مثلا شما برای انتخاب مدیر خود یک‌سری ویژگی‌ها قرار می‌دهید؛ از جنس بچه‌های اصلاح‌طلبی باشد که دست‌پاک، شفاف، پاسخگو باشد و کار تیمی بلد باشد، تیم داشته باشد نگاه کلان به شهر داشته باشد. این بد نیست.

درست است، ولی در مسائل شهری نگاه اجتماعی فراتر از نگاه حزبی است و اولویت دارد.

اتفاقا نگاه به تمام شهر دارند. مثلا آقای روحانی اصلاح‌طلب نیست و به نظر من اصولگراست. اصولگراها مانند اصلاح‌طلبان طیف دارند. از صفر تا ۱۰۰ می‌توان اصلاح‌طلب بود و از صفر تا ۱۰۰ هم می‌توان اصولگرا بود. آقای روحانی اصولگراست، ولی رئیس‌جمهور همه کشور است. در این شکی نیست. آقای شهردار هم یک اصلاح‌طلب است، ولی شهردار همه شهر است. این‌طور نیست که بخواهیم به شهر خدمات بهداشتی و جمع‌آوری زباله بدهیم یا بهسازی محیطی کنیم یا خیابان‌ها را آسفالت کنیم و ‌بگوییم فقط اصلاح‌طلبان یا فقط اصولگراها از آن استفاده کنند؛ خدمات برای کل شهر است. ایشان مانند رئیس‌جمهور است، رئیس‌جمهور شهر تهران است و باید قدرت تعامل و گفت‌وگو با همه بخش‌ها را داشته باشد.

خوشبختانه دیدار آقای افشانی با آقای لاریجانی، حضور در هیات دولت و حضور در جلسات رهبری چیزهایی بود که برای ما مهم است، چون یکی از ویژگی‌های ما بعد از اصلاح‌طلبی این بود که علاوه‌بر دست‌پاکی، پاسخگویی و شفافیت، ایشان باید قدرت تعامل با تمام نهادهای موثر در سطح شهر را داشته باشد.

به حضور در هیات دولت اشاره داشتید که شهردار از دوران شهرداری آقای نجفی بعد از چندین سال توانست در جلسات هیات دولت شرکت کند و آقای افشانی هم در جلسه هیات دولت شرکت کردند. چرا همچنان دولت بدهی‌های شهرداری را نمی‌دهد؟

آن زمان هم از آقای نجفی سوال می‌کردیم، جالب این بود که شهرداری می‌گوید طلب از دولت دارم و دولت هم می‌گوید طلب‌های شما را با بدهی‌ها صاف کردم. نکته اینجاست که هیچ‌وقت هیچ‌کدام از بدهی‌ها را حساب نمی‌کنند. البته در زمان آقای نجفی این اتفاق افتاده بود که تیمی تشکیل شد تا بدهی‌ها را حساب کند.

از طرف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، از سوی دولت و از این سو هم معاونت برنامه‌ریزی و معاونت مالی بدهی‌های دولت و شهرداری را حساب کنند. از نتایج اطلاع ندارم. امیدوارم این کار به نتیجه رسیده باشد. البته اگر جمع‌بندی کرده بودند به ما اطلاع می‌دادند.

دولت مدعی است من بدهی خاصی به شهرداری ندارم. پای آن طلب‌هایی که از شهرداری داشتم این بدهی‌ها صاف شده است. ولیکن اصل حرف من چیز دیگری است و بحث بدهی نیست. شهر تهران هزینه پایتخت‌ بودن جمهوری اسلامی ایران را می‌دهد. نماینده اجرایی جمهوری اسلامی ایران هیات دولت است. دولت باید هزینه حضور هیات دولت و هزینه حضور نظام سیاسی جمهوری اسلامی در شهر تهران را بدهد. این هزینه باید پرداخت شود، چراکه تعداد سفرهای خارجی تهران و آلودگی هوا بیشتر است، همچنین وزارتخانه‌ها در تهران مستقرند و ترددها بیشتر است. درست است که رونقی برای تهران دارد، ولی هزینه هم دارد. نمی‌گوییم همه هزینه‌ها را پرداخت کنید، حداقل نیمی از هزینه‌ها را بپردازید.

یکی از انتقادات اساسی که در این مدت از طرف اصلاح‌طلبان مطرح شده است بحث لابی‌ها و حتی نحوه بستن لیست شورای شهر در انتخابات بوده است. تا آنجا که حتی برخی دادن پول‌های کلان برای قرار گرفتن در لیست را مطرح کردند. چقدر این انتقادات را می‌پذیرید؟

هیچ‌کدام صحت نداشت. به من گفتند برای هزینه تبلیغات خود یک چیزی حدود ۵۰ میلیون تومان باید پرداخت کنید. من هم گفتم امکان این را ندارم و تنها ۲۰ میلیون تومان می‌توانم هزینه کنم و بقیه‌اش را هم کمک  و صحبت می‌کنم که بتوانیم بنر بزنیم. هر کسی مدعی است سند بیاورد. دروغ می‌گویند، می‌خواهند تخریب ‌کنند.

اگر از سوی جریان رقیب مطرح می‌شد، می‌توانستیم بگوییم برای تخریب است، ولی عمده این انتقادات از سوی اصلاح‌طلبان مطرح شده است.

بله، از طرف دوستانی است که در لیست قرار نگرفته‌اند و آنها این‌گونه ادعا دارند. خیلی‌ها در لیست نیستند، به هرحال قرار نبود این لیست هزار نفره باشد. خیلی‌ها خود را محق می‌دانستند که در لیست باشند. راه اینکه لیست را تخریب کنیم، چیست؟ باید سازمانی که لیست را تهیه کرده یا اعضای آن را تخریب کنید که الحمدلله از هر دو استفاده کردند!

با این وصف عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را نیز درست ارزیابی می‌کنید؟

عملکرد شورای‌عالی سیاستگذاری عالی بود. این نظر من به خاطر انتخاب خودم نیست، به خاطر کشورم عرض می‌کنم. شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان اتفاق بسیار مبارکی در عرصه توسعه سیاسی ایران بوده است. شورای عالی سیاستگذاری نشان داد که طیف اصلاح‌طلب به‌عنوان پیشگام جریان توسعه سیاسی قادر است از صفر و ۱۰۰ در کنار هم بنشینند و با هم به یک نقطه مشترک برسند.

این لیست ۲۱ نفره شورا، لیست ۳۰ نفره مجلس و انتخاب سال ۹۲ حاصل تعامل شورای عالی سیاستگذاری است. این شد که به وحدت جمعی رسیدند. در کشورهایی که منافع قابل جمع شدن است، یعنی افراد از منافع شخصی عبور می‌کنند و به منافع جمعی می‌رسند یاد می‌گیرند که از خود عبور و به نفع جمع حرکت کنند. این مفهوم توسعه سیاسی است. اصلاح‌طلبان افتخار می‌کنند و این افتخار برای اصلاح‌طلبان است که در امر توسعه سیاسی پیشگام هستند. این نه از منظر اصلاح‌طلبی که از منظر جمهوری اسلامی است و این از منظر مردم‌سالاری دینی است و این از منظر دموکراسی‌خواهی است. افتخار می‌کنم در کشوری زندگی می‌کنم که در مراحل توسعه سیاسی گام به گام حرکت می‌کند. برای همین با چنگ و دندان به دنبال این هستم که شورای عالی سیاستگذاری باقی بماند، بهبود یابد و اشکالات آن برطرف شود.

نحوه ریاست آقای عارف را چطور ارزیابی می‌کنید؟

بسیار خوب می‌بینم. کسی که بیشترین سرمایه‌ اجتماعی را در کشور جمهوری اسلامی در عرصه اصلاح‌طلبی دارد، بعد از آقای خاتمی، آقای عارف هستند.

چقدر انتقادات نسبت به ایشان را درست می‌دانید؟

به هر آدمی نقد وارد است. مگر می‌شود کاری کنید که بدون نقد باشد؟ طبیعی است که نقد می‌شوند. نقد به معنای حذف نیست، نقد به معنای نادیده انگاشتن ظرفیت‌ها نیست، آقای عارف به اندازه‌ای شجاعت و مردانگی داشت که لیستی را امضا کرد و خود هیچ نقشی در آن نداشت، آقای عارف یک نفر از اعضای لیست را انتخاب نکرده بود. شورایی که منتخب شده بود آن لیست را انتخاب کرد و آقای عارف به احترام اعضا و در عین دموکراسی‌خواهی زیر آن لیست را امضا کرد و تمام هزینه‌ها را پذیرفت.

ولی این نظر اکثریت در میان اصلاح‌طلبان نیست و معتقدند افراد با رانت و لابی انتخاب شدند.

این را به شورا می‌گویند، این نقدی است که به شورا وارد می‌کنند. طبیعی است که افراد امتیازبندی شوند و درنهایت به این امر برسند که مثلا این چهار نفر انتخاب شوند.

انتقادات به عملکرد آقای عارف از طرف اصلاح‌طلبان زیاد است. حتی آقای محمود صادقی به‌صراحت عنوان داشت که در مجلس و فراکسیون امید به رئیسی پاشنه‌ورکشیده نیاز است و آقای عارف این‌گونه نیست!

این تفکر برخی دوستان است. آقای عارف با همین اخلاقیات است که نشان‌دهنده اصلاح‌طلبی است. ما معتقدیم اصلاح‌طلبی که اخلاق او رشد نیافته باشد، اصلاح‌طلب نیست. آقای عارف هم در مسیر اصلاح‌طلبان اخلاق‌مدار است و ما پاشنه‌ورکشیده لازم نداریم.

اخیرا جوانان اصلاح‌طلب درخصوص شورای‌عالی و ضرورت اصلاح اصلاحات نیز نامه‌ای سرگشاده و انتقادی داشتند.

انتقاد داشتند و بیان کردند. اصلاح‌طلبی بستر همین جریان است. همچنین بستر انتقاد و نقد است. من گفتم از حداقل تا حداکثر را نقد می‌کنند و قدرت پذیرش هم وجود دارد. مفهوم اصلاح‌طلبی این است که اصلاح‌ می‌کنم و بر آنچه کرده‌ام پابرجا نمی‌مانم.

با این وصف شما معتقدید شورای عالی سیاستگذاری جای بوروکرات‌ها و محافظه‌کارها شده است و باید اصلاح شود؟

خیر، به نظر من چنین نقدی وارد نیست، ولی کسانی که امضا کرده‌اند این نظر را دارند. نظر من این است که شورای عالی سیاستگذاری چون محل تجمع احزاب است، اگر نقدی هم وجود دارد به آنهاست. افراد حاضر در شورای عالی اصلاح‌طلبان نمایندگان و دبیران کل احزاب هستند. باید به کسانی که به شورای عالی چنین انتقاداتی دارند گفت خب در احزاب‌تان دبیران کل شجاع انتخاب کنید! اعضای شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان دبیران کل احزاب هستند. تنها حدود ۱۰ نفر افراد عادی هستند و شخصا به دلیل شخصیت سیاسی خود انتخاب شده‌اند. شورای‌عالی سیاستگذاری افراد بوروکرات هستند؟ دبیران احزاب خود را از این به بعد بوروکرات انتخاب نکنید! اتفاقا این نقد به احزاب است. ناقدان می‌گویند چرا احزاب دنبال کسانی می‌روند که بوروکراتیک‌تر و محافظه‌کار باشند؟! این نکته‌ای است که باید به آن توجه کرد. شاید به دلیل این است که به‌خوبی در احزاب خود شرکت نمی‌کنند. شاید به این دلیل است زمانی که موقع مجمع عمومی و کنگره می‌شود مشارکت نمی‌کنند. شاید به خاطر این است که خود کاندیدا نمی‌شوند.

نمی‌توان اینها را در نظر نگرفت. مطالبه‌گر نیستند. من می‌گویم این عوامل قابل بحث است. شورای‌عالی سیاستگذاری حاصل تعامل احزاب ۱۸گانه‌ای بود که در شورای‌عالی هماهنگی بودند و به اتفاق چند نفر از افراد حقیقی که سیاستمدار بودند، شکل گرفت.

شما از نمایندگان مردم در شورای شهر هستید، وضعیت رضایتمندی مردم از عملکرد دولت به چه صورت است؟ آقای محمدرضا تاجیک (از تئوریسین‌های اصلاحات) اخیرا به‌صراحت گفتند که این دولت و کابینه را تدبیرگر شرایط پیچیده نمی‌بینم، الان وقت این است کاری انجام دهند، ولی این تیم نه دانش و نه اراده دارد!

دلم نمی‌خواهد همان عبارت‌های آقای تاجیک را تکرار کنم، در حالی که قبول دارم. دوست دارم عبارت‌های دیگری بیان کنم. این تیم حاضر به اصلاح نیست. تیمی که با آقای روحانی کار می‌کند و آقای روحانی مسئولیت آن را برعهده دارد، حاضر به اصلاح نیست. خطاب ما هم به روحانی است چون ما به آقای روحانی رای داده‌ایم.

آقای روحانی ۲۴ میلیون رای دارد. ایشان باید در شرایط سخت وارد میدان شود، پا به کار بگذارد و وارد عرصه کار شود. آقای روحانی نشسته است و کارآمد نیست. آن هم در دوره‌ای که این میزان فشار بر ما وارد می‌شود. خیلی منتظر هستم آقای روحانی بلند شود و فریاد بزند. با فریاد ایشان است که می‌توانیم شرایط را از حالت بحرانی خارج کنیم. به اندازه کافی شرایط بین‌المللی داریم، به اندازه کافی اختلافات داخلی داریم، به اندازه کافی فشار اقتصادی داریم، به اندازه کافی روحی از کم‌امیدی و کم‌نشاطی در جامعه وجود دارد، چه کسی باید این چرخ را بچرخاند؟ اختلاف نظر وجود دارد اختلافات را حل کنید، توانایی یک رئیس‌جمهور در این است که یاد بگیرد اختلافات را حل کند. آقای روحانی می‌تواند وارد این عرصه شود و مشکلات را حل کند، باید مشکلات خود را حل کند.

چقدر توجیه‌پذیر است که آقای روحانی همچنان یک‌سری بایدها و نبایدها را اعلام می‌کنند؟ مثلا اذعان می‌کنند غیرمنطقی است که نرخ ارز این میزان باشد، ولی در مبادلات طور دیگر باشد و باید به فلان شرایط برسیم. مخاطب این بایدها کیست؟ مگر غیر از مسئول اجرایی کشور، مسئولیتی دارد؟

مخاطب این بایدها و نبایدها مردم نیستند. هر چند فقط مردمند که قدرت اصلی را در اختیار دارند.

قدرت مردم در انتخاب است و به هرحال بعد از انتخاب آقای روحانی ایشان باید به‌عنوان رئیس‌جمهور امور را پیش ببرند.

بله، درست است که قدرت واقعی دست مردم است، اما آنان قرار نیست مسئولیت‌های اجرایی را عهده‌دار شوند. مردم در صرفه‌جویی، در مدیریت زندگی، در همراهی با سیاست‌های دولت، در پشتیبانی از نظام سیاسی، بازتولید وحدت ملی، حفظ حیثیت و کرامت انسانی و اخلاقی می‌توانند حمایت خود را نشان دهند.

مردم قدرت دارند و خیلی هم قدرتمند هستند. هرجایی دولتمردان در اجرا کم آوردند برای همراهی به مردم رجوع کردند، ولی موضوع این است که در حال حاضر کسی نیست که اجرا کند. من واقعا متاسفم که آقای روحانی و تیم ایشان این چنین زمین‌گیر شده‌اند. با هر قوه‌ای اختلاف نظر وجود دارد، حل کنید. مردم قرار نیست ناظر اختلافات بین قوا باشند.

بیش از آنکه بحث اختلاف بین قوا مطرح باشد، ظاهرا کابینه هماهنگ نیستند و حتی آقای روحانی از وزرای ناامید و خسته نام می‌برد، در حالی که این وزرا انتخاب خودشان است!

بله، باید به ایشان گفت اگر حتی نمی‌خواهید وارد پروسه تغییر وزرا شوید و آنها را کنار بگذارید، یک مقام برای این سمت‌ها تعریف کنید. کار کنید، ورود پیدا کنید، درنگ کردن در این لحظه برای دولت آقای روحانی جایز نیست. باید از مردم و نهادهای تخصصی استعلام عمومی کند. ممکن است طراحی این راهکارها نیاز به استعلام حوزه‌های تخصصی‌تر مانند دانشگاه‌ها، مراکز فکری و… داشته باشد، از آنها بخواهد و طرح گفت‌وگو را باز کنند. اینها پاشنه آشیل دولت آقای روحانی برای موفقیت است؛ اگر دولت ایشان از استحکام قدرت مردم و توان اصلاح‌طلبان در حمایت از خود عاجز بماند ادامه کارش با دشواری همراه خواهد بود.

با توجه به حمایت قاطع اصلاح‌طلبان، خواسته یا ناخواسته عملکرد آقای روحانی به پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود؟

اصلاح‌طلبان یکی از حامیان آقای روحانی بودند، ولی این به آن معنا نیست که اصلاح‌طلبان دخیل در تصمیم‌گیری‌ها باشند. سه تا چهار وزیر ایشان اصلاح‌طلب هستند. البته به این معنا که اگر اصلاح‌طلبان آن حمایت قاطع را نداشتند آقای روحانی رای نمی‌آوردند، درست است. ایشان رای خود را مدیون اصلاح‌طلبان هستند. اصلاح‌طلبان برای همین باید امروز نقد کنند و مطالبه‌گری شود. اصلاح‌طلبان از طرق مختلف این مطالبه‌گری را انجام می‌دهند. از طریق گفت‌وگویی که من با شما دارم مطالبه‌گری می‌کنیم. از طریق آقای تاجیک مطالبه‌گری می‌کنیم. من معتقدم این وزرا باید لباس خود را عوض کنند. آقای روحانی می‌تواند و من این توانایی را در ایشان دیده‌ام. رئیس‌جمهور مرد سیاستمدار و توانمندی است. این لنگرهایی که به پای ایشان بسته شده او را زمین‌گیر کرده و این لنگرها وزرای او هستند. آقای روحانی باید لباس چند وزیر خود را عوض کند و لباس دیگری از جنس دویدن و کارآمدی بر تن وزرای خود کند.

 

 

 

 

One thought on “صاحب نظران طیف های مختلف سیاسی هشدار می دهند : دولت صدای اعتراض مجلس و مردم را بشنود ، پاسخ ندادن به مطالبات مردم خشم فروخورده آنها را به ناآرامی می‌رساند

Comments are closed.