اخبار روز ترکیه ؛ “انتخابات ترکیه خبری خوب برای تمام ملت‌های خاورمیانه است”/ نرخ خرید و فروش ارز و طلا در بازار آزاد استانبول

نگام ، ترکیه _ ابراز خشنودی سازمان ملل و اتحادیه اروپا از حضور گسترده مردم ترکیه در انتخابات ، تنظیم دوباره توافقنامه تجارت آزاد میان ترکیه و دول اتحادیه تجارت آزاد اروپا ، اردوغان و ترامپ گفتگو خواهند کرد ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

“انتخابات ترکیه خبری خوب برای تمام ملت‌های خاورمیانه است”

سیاوش فلاحپور، تحلیلگر مسائل خاورمیانه درباره انتخابات ترکیه گفت: “نتایج این انتخابات منطق دموکراسی علیه کودتا را نشان داد. این انتخابات خبر خوبی برای همه ملت‌های خاورمیانه بود. منطقه ما بیش از هر چیز به دموکراسی و دسیابی به قدرت از طریق صندوق رای احتیاج دارد”.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نرخ خرید و فروش ارز و طلا در بازار آزاد استانبول

هر دلار آمریکا امروز سه شنبه ۲۶ ژوئن ۲۰۱۸، در بازار آزاد استانبول به بهای ۴.۶۶۵۰ لیر خرید و با قیمت ۴.۶۶۷۰ لیر فروخته شد.همچنین هر یورو معادل ۵.۴۶۵۰ لیر خرید و به بهای ۵.۴۶۷۰ لیر به فروش رسید.نرخ فروش دلار و یورو دیروز به ترتیب ۴.۶۸۵۰ و ۵.۴۷۳۰ لیر بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ابراز خشنودی سازمان ملل و اتحادیه اروپا از حضور گسترده مردم ترکیه در انتخابات

اتحادیه اروپا گزارش داد: مشارکت بالای مردم ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری و ۲۷-مین دوره انتخابات مجلس در ۲۴ ژوئن نشانگر علاقه و پیوند قوی مردم ترکیه با دموکراسی می باشد.فدریکا موگرینی نماینده عالی روابط خارجه و سیاستهای امنیتی اتحادیه اروپا و بالا در و یوهانس هان عضو مسئول از توسعه اتحادیه اروپا، با انتشار بیانیه ای مشترک اعلام کردند:مردم ترکیه به شکلی وسیع در انتخابات ریاست جمهوری و نیز ۲۷-مین دوره انتخابات مجلس شرکت کردند. نامزدها و احزاب بسیاری در این انتخابات به رقابت پرداختند. این امر نشانگر علاقه و وابستگی ترکیه به روند دموکراتیک، حقوق مدنی، حاکمیت قانون، برتری حقوق و آزادی های اساسی می باشد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

تنظیم دوباره توافقنامه تجارت آزاد میان ترکیه و دول اتحادیه تجارت آزاد اروپا

توافقنامه ای که محدوده توافقنامه تجارت آزاد (STA) میان ترکیه و دول اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA)(ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ، سوئیس) را توسعه داده و آن را مدرنیزه مینماید، امضا گردید.نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه، در مراسمی که در منطقه سودارکروکور ایسلند برگزار شده و طی آن توافقنامه جدید امضا گردید، شرکت کرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

اردوغان و ترامپ گفتگو خواهند کرد

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید در نشست مطبوعاتی روزانه خود از ادامه مهیاسازی مقدمات گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه متعاقب موفقیت وی در انتخابات خبر داد.وی افزود: تلاش می کنیم تا گفتگویی را بین رئیس جمهور آمریکا و ترکیه برای تاکید مجدد بر روابط مستحکم دو کشور هماهنگ کنیم.ساندرز درخصوص زمان انجام این گفتگو اظهار نظر نکرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید