اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ بازسازی چهره ژولیوس سزار با فناوری سه بعدی / پانسمانی که زخم را ترمیم می‌کند

نگام ، علم و تکنولوژی _ ارتباط زندگی در کوهستان با رشد استخوان ها  ، چند درصد ایرانی‌ها اختراعات خود را خارج از کشور ثبت می‌کنند؟ ، پوشش بسیار قدرتمند ضد آب برای کشتی ساخته می شود ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

بازسازی چهره ژولیوس سزار با فناوری سه بعدی / عکس

ژولیوس سزار را می‌توان در زمره یکی از مشهورترین امپراتوران روم باستان محسوب کرد که صفحات تاریخ سرشار از مطالب متضادی از ویژگی‌های برجسته و رذایل اخلاقی منتسب به وی است. به‌تازگی تیمی از دانشمندان موفق شدند با کمک بازسازی سه‌بعدی جمجمه وی، نمایی دقیق از صورت و سر ژولیوس سزار ارائه دهند تا مشخص شود این امپراتور مشهور و پرآوازه رومی به چه شکلی بوده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

در ارتش آمریکا استفاده خواهد شد؛پانسمانی که زخم را ترمیم می‌کند

ارتش آمریکا اعلام کرده مرگ حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد سربازان در میادین جنگ، ناشی از کنترل نشدن خونریزی است.این سربازان، کسانی هستند که در جنگ زخمی می‌شوند اما پیش از رسیدن به بیمارستان، خون زیادی از دست می‌دهند. به همین دلیل، ارتش آمریکا در حال ابداع نوعی پانسمان است که می‌تواند زخم‌های در حال خونریزی را ترمیم کند و به این ترتیب، جان صدها یا حتی هزاران سرباز را نجات دهد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ارتباط زندگی در کوهستان با رشد استخوان ها

با این حال محققان دریافتند طول قسمت فوقانی دست و کف دست در افراد ساکن در ارتفاعات بالاتر مشابه با افراد ساکن در ارتفاعات پایین تر است.محققان در این مورد اینگونه توضیح می دهند که میزان اکسیژن در ارتفاعات بالاتر کمتر است از اینرو کارآمدی تبدیل غذا به انرژی در بدن فرد کاهش یافته و ممکن است منجر به دسترسی نسبتا محدود به  انرژی برای رشد شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

چند درصد ایرانی‌ها اختراعات خود را خارج از کشور ثبت می‌کنند؟

طبق آنچه از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور اعلام شده؛ از سال ۱۳۸۶ تا پایان نیمه اول ۱۳۹۶ بیش از هزار درخواست از سوی مخترعان کشور برای ثبت اختراعات آنها در خارج از کشور وجود داشته است، اما از این میان ۷۲۶ مورد یعنی حدود دو سوم از درخواست‌های مطرح شده رد شده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

پوشش بسیار قدرتمند ضد آب برای کشتی ساخته می شود

محققان  مدت ها است که ایده یک پوشش دافع آب برای کشتی را بررسی می کنند که به حرکت سریع تر آن در آب کمک می کند.اکنون نیروی دریایی آمریکا از یک پروژه در دانشگاه میشیگان پشتیبانی می کند تا نوعی پوشش بسیار قدرتمند دافع آب ابداع کنند که دربرابر هرگونه مایعی مقاوم و از سوی دیگر ماندگارتر است. این پوشش حتی در برابر کره بادام زمینی نیز واکنش نشان می دهد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید