اخبار روز حقوق بشر ؛ ابوالفضل چزانی شراهی که در ۱۴ سالگی مرتکب قتل شده بود اعدام شد/ شروع مجددا بازجویی‌ها و تحت فشار قرار دادن فعالان محیط زیست در زندان

نگام ، حقوق بشر _ امضای دادستان تهران بر حکم ماموران امنیتی برای حمله به خانه کاووس سیدامامی و بازجویی از همسرش در مقابل دوربین ، اعتصاب غذای سخی ریگی وبلاگ‌نویس بلوچ در زندان اهواز ، شماری از مسئولان مدرسه معین و آموزش و پرورش تهران در ارتباط با پرونده آزار جنسی دانش‌آموزان به دادسرا احضار شدند ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

ابوالفضل چزانی شراهی که در ۱۴ سالگی مرتکب قتل شده بود اعدام شد

حکم اعدام ابوالفضل چزانی شراهی که به اتهام ارتکاب قتل در ۱۴ سالگی به قصاص محکوم شده بود، سحرگاه روز چهارشنبه ۶ تیر در زندان قم به اجرا گذاشته شد. خبر اعدام ابوالفضل چزانی از سوی منابع رسمی اعلام نشده و به این ترتیب این اعدام در زمره «اعدام‌های مخفیانه» به شمار می‌رود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شروع مجددا بازجویی‌ها و تحت فشار قرار دادن فعالان محیط زیست در زندان

یک منبع نزدیک به خانواده‌های فعالان محیط زیست بازداشت شده از شروع بازجویی‌های دوباره و آزار و اذیت آنها در بند دو الف سپاه پاسداران در زندان اوین خبر داد.به گفته این منبع که نخواست نامش فاش شود در آخرین ملاقات‌های خانواده‌ها با فرزندانشان که در هفته گذشته صورت گرفته «دماغ سام رجبی زخم شده بود، دندان جلوی طاهر باقریان شکسته بود و ماموری که نیلوفر بیانی را برای ملاقات با چشم‌بند به نزد خانواده‌اش برده به مادرش گفته است باید با ما همکاری کند.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

امضای دادستان تهران بر حکم ماموران امنیتی برای حمله به خانه کاووس سیدامامی و بازجویی از همسرش در مقابل دوربین

پیام درفشان یکی از وکلای مرحوم کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیستی که در زندان اوین فوت کرد یک روز پس از حمله ۲۰ مامور امنیتی به خانه‌ او و بازجویی از همسرش در مقابل «دوربین فیلم‌برداری» به کمپین حقوق بشر در ایران گفت حکم ورود به منزل و تهیه فیلم پلیسی -امنیتی از مریم ممبینی با امضا جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران صادر شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اعتصاب غذای سخی ریگی وبلاگ‌نویس بلوچ در زندان اهواز

سخی ریگی وبلاگ‌نویس بلوچ و زندانی تبعیدی به زندان اهواز که در دهمین سال حبس خود به سر می‌برد از روز دوشنبه ۴ تیرماه در اعتراض به مخالفت اداره اطلاعات اهواز با آزادی مشروط خود دست به اعتصاب غذا زده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شماری از مسئولان مدرسه معین و آموزش و پرورش تهران در ارتباط با پرونده آزار جنسی دانش‌آموزان به دادسرا احضار شدند

غلامرضا منصوری، سرپرست دادسرای ارشاد در پیوند با پرونده آزار جنسی دانش‌آموزان مدرسه معین در غرب تهران توسط ناظم مدرسه گفت شماری از مسئولان این مدرسه و آموزش ‌و پرورش به دادسرا احضار شدند. به‌گفته منصوری این افراد با عنوان «متهم» و «مطلع» به دادسرا احضار شده‌اند. او تعداد شاکیان این پرونده را هشت نفر عنوان کرد و گفت تعدادی از خانواده‌ها شکایت خود را پیگیری نکردند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید