انتقادها از سیاست خارجی اشتباه ایران در حمایت از اسد و تکیه به پوتین به مجلس کشیده شد

 

نگام ، بین الملل _ غلامعلی جعفرزاده نماینده مجلس معتقد است : افزایش فقر و فلاکت و بی اعتمادی در بین مردم ایران ماحصل تحمیل روسیه است

 

سارا آکالین

 

انتقادها از خیانت ها و مواضع دوگانه روسیه در قبال ایران که پیش از این از سوی فعالان سیاسی طیف إصلاحات صورت می گرفت، این بار از سوی نمایندگان نهاد قانونگذار مطرح شده و نکته قابل توجه اینکه نقد مجلسی ها رنگ و بوی تندتری داشته است. برخلاف آنچه دولتی ها از جمله بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران و بیژن زنگنه وزیر نفت با بازی با کلمات بر واقعیت سرپوش می گذارند و با طرح منافع ملی روسیه وانمود می کنند که از متحد خیانت پیشه خود ضربه ندیده اند اما اظهارات نمایندگان مجلس گویای آن است که خیانت به بدترین شکل اتفاق افتاده است و دولت از بیان واقعیت واقعیت واهمه دارد.
در مهمترین مصداق، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس درباره رفتارهای اخیر روسیه در مورد دیدارهای مقام‌های روس با اسرائیل درباره آینده سوریه و حضور مستشاران ایرانی در این کشور و اقدامات اخیر در اجلاس اوپک و تلاش‌ها برای افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت طی خبری فاش کرد: «ما کدهای بسیاری داریم که روسیه در موارد متعدد ایران را جا گذاشته است. آنها به اصطلاح خودشان به دنبال منافع ملی‌شان هستند».

او در گفت‌و‌گو با “پانا” بر لزوم هوشمندی مسئولان و ارگان‌های مختلف ایران و دلبسته نبودن آن‌ها به حمایت روسیه در صحنه‌های مهم بین‌المللی تاکید و تصریح کرد: ما نیز باید هوشیار باشیم و در صدر همه موارد منافع ملی کشورمان را در نظربگیریم هرچند که این منافع هم‌خوانی با منافع روسیه نداشته باشد. نکته اینجاست که روسیه هیچ‌وقت در محافل بین‌المللی و صحنه‌های حساس بر خلاف اظهارات برخی افراد و به اصطلاح تعارف‌های آنان، امتحان خوبی پس نداده است.
این نماینده مجلس با گلایه از برخی دلبستگی‌های جناح‌های داخلی به روسیه گفت: من نمی‌دانم چرا برخی از گفتن این حرف و حقایق امتناع می‌کنند اما نکته اینجاست که ما باید به روس‌ها گوشزد کنیم که اگر همسایه خوبی برای آنها هستیم، این خوبی باید به صورت متقابل و دو طرفه باشد نه روابط یک‌طرفه و یک‌سویه.
اما تندترین نقد توسط بهروز بنیادی، نماینده مردم کاشمردر مجلس صورت گرفت که او صراحتا در نطق علنی در صحن مجلس از نزدیکی روسیه و سوریه انتقاد کرده و گفت “امروز شاهد این هستیم که با تمام وقاحت (بشار) اسد وزنه همنوایی خود با (ولادیمیر) پوتین را سنگین تر کرده و حتی حضور شهیدان مدافع حرم را در سوریه کمرنگ و بعضا کتمان می‌کند. دور نیست که این دو مهره سیاسی، ما را در راه منافع خود و بزودی برای (بنیامین) نتانیاهو (نخست وزیر اسرائیل) و ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) قربانی کنند.”.
او افزود: بخش زیادی از واردات کشور و خروج ارز فقط تحمیل قدرت‌هایی نظیر چین و روسیه است. ماحصل این معادله برد-باخت، افزایش فقر و فلاکت و بی اعتمادی در بین مردم است. می طلبد که حلقه تفکر اول کشور از نظامی به اقتصادی سیاسی تغییر نماید تا در سیاست خارجی برد برد معنا یابد.

از سوی دیگر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه دیگر نماینده مجلس نیز در واکنش به اقدامات روسیه در اجلاس اوپک علیه ایران، اعلام کرد روس‌ها طبق قواعد حاکم بر نظام بین‌الملل عمل می‌کنند لذا این ما هستیم که قواعد حاکم بر نظام بین‌الملل را به گونه‌ای احساسی نادیده می‌گیریم. به طور طبیعی بر اساس این قوانین روس‌ها هر جا منافع‌شان اقتضا کند کنار یک کشور قرار می‌گیرند چون آنها سیاست را امر ژله‌ای دیده و هیچگونه پیوند دائمی با کشورها ندارند. روس‌ها بر اساس همین سیاست زمانی که جزمیت حاکم بر نظام کمونیستی را در سال ۱۹۸۹ میلادی کنار گذاشتند، منافع ملی خود را محور قرار داده و بر اساس آن به بسیاری از مشکلات‌شان فائق آمده و امروز در دنیا امورشان را به پیش می‌برند.
او افزود: با نگاهی به روابط ایران و روسیه به خوبی می‌توان فهمید که ایرانی‌ها بارها بازیچه چنین سیاست منفعت‌طلب از طرف روسیه شدند اما متاسفانه در کشور ما به یک باره حوزه قدسی سیاست خارجی گسترش پیدا می‌کند که حتی نمی‌توان سیاست‌های سوریه، روسیه و برخی کشورها را نقد کرد. اگر آنها مورد نقد قرار گیرند ما مورد حمله و هجمه قرار می‌گیریم. بنده بارها به دلیل طرح نگاه واقع‌بینانه از سوی برخی محافل داخلی مورد تکویر، تهدید و مقابله قرار گرفتم.
وی خاطرنشان کرد: روس‌ها همان بازیگرانی هستند که هفت بار علیه ایران یعنی یک بار در شورای حکام و شش بار در مجامع بین‌المللی احکام ضد ایرانی دادند در شرایطی که ایران سعی می‌کرد که در فضای بین‌المللی مشکلات‌شان را با دیگران حل کند، روس‌ها همراه با فضای بین‌المللی علیه ما شدند.
فلاحت‌پیشه با اشاره به اقدامات روسیه در سوریه، گفت: روسیه چالش‌هایی در کریمه و خارج از مرزهای خود داشت به طور مشخص با افراطی‌گری اسلامی در چچن و برخی ایالات مسلمان خود مواجه شد، خیلی خوشحال بود که توانست خارج از مرزهای خود با افراطی‌گری مقابله و آن را کنترل کند. از طرف دیگر بعد از شکستن تدابیر منطقه‌ای آمریکا در عراق و افغانستان می‌خواست خود وارد تدابیر منطقه‌ای شود، اینها همه نشان می‌دهد که روس‌ها سیاست پیچیده‌ای را در پیش گرفتند.
او ادامه داد: در چنین شرایطی برخی از افراد در ایران سعی می‌کنند به گونه‌ای احساسی روسیه را قدسی و راهبردی نشان دهند. بنده هنوز هم معتقدم در مناسباتی که ایران و روسیه در حوزه‌های مختلف آن هم عمدتا نظامی داشت، دچار اشتباه راهبردی شد که در آینده می‌تواند به ضرر منافع و امنیت ملی کشور تمام شود.
وی با اشاره به اقدامات روسیه در اوپک، اظهار داشت: اینکه روسیه در کنار عربستان در اوپک یک موضع را اتخاذ می‌کند پیام آشکاری برای آمریکا مبنی بر آمادگی بازیگران برای جایگزین نفت ایران دارد، این کار تنها از سوی روسیه انجام نمی‌شود بلکه از کشورهای منطقه که تاریخ آنها ایران را به عنوان نجات دهنده این کشورها از افراطی‌گری می‌شناسند نیز در این راه هم قدم هستند.
فلاحت‌پیشه تاکید کرد: معتقدم افراد در شرایط کنونی به جای آنکه با برخورد احساسی علیه روسیه صحبت کنند به طور عقلایی راهبردهای سیاست خارجی کشورمان مبتنی بر منفعت‌محوری را بازبینی کنند. بدانیم که دنیای امروز دنیای تنش‌زدایی است، هرگاه ما توانستیم تنش‌زدایی کرده و مشکلات خودمان با دنیا و منطقه را حل کنیم کشورها به سمت‌مان آمدند، در مقابل هرگاه به سمت فضای تنش رفتیم کشورها ما را همچون گوشت قربانی دیده و منافع‌مان را بین خودشان تقسیم می‌کنند لذا باید با توجه به منافع ملی و بدون اتکا به بازیگران غیرقابل اعتماد سیاست‌های خود را پیش ببریم.