نماینده مجلس: پراید ارابه مرگ است و استفاده از آن در خور و شان ملت ایران نیست

 

نگام ، اقتصادی _ مردم افغانستان، عراق و ترکیه با همین مبلغی که ایرانی ها بابت پراید هزینه می کنند می توانند بهترین خودروهای ایمن را خریداری کنند.

 

سارا آکالین

 

سلمان خدادادی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در خبری اعلام کرد که سالانه ۱۷ هزار ایرانی در تصادفات رانندگی فوت و ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر دچار معلولیت جسمی و ذهنی می شوند.
او به خبرگزاری خانه ملت گفت که با این اتفاق، خسارات جبران ناپذیری به کشور و خانواده ها تحمیل می شود.
او، با بیان اینکه درصد بالایی از فوتی ها و معلولان در سوانح جاده ای جوانان هستند، افزود: به دلیل نبود سرپرست برخی از خانواده ها تحت پوشش سازمان های حمایتی قرار می گیرند بنابراین پشت نوبتی های کمیته امداد و بهزیستی سالانه افزایش می یابد.
وی با انتقاد از اینکه پراید ارابه مرگ است و استفاده از آن در خور و شان ملت ایران نیست ، تصریح کرد: مردم کشورهای افغانستان، عراق، آذربایجان و ترکیه با همین مبلغی که هموطنان ما بابت پراید هزینه می کنند می توانند بهترین خودروهای ایمن را خریداری کنند.
این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه خودروهای ناایمن به عاملی برای قتل عام مردم تبدیل شده است، تصریح کرد: همچنین جاده ها استاندارد نبوده و نقاط حادثه خیز نیز به علت کمبود اعتبار برای کاهش سوانح جاده ای رفع نشده بنابراین چطور می توان انتظار داشت با کاهش حوادث جاده ای در کشور مواجه شویم.
رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با یادآوری الزام دولت به کاهش ۳۱ درصدی حوادث رانندگی به نسبت تعداد ۱۰ هزار خودرو تا پایان برنامه ششم، گفت: تاکنون اهداف این مصوبه محقق نشده از این رو نیاز است دولت با ایمن کردن خودروها و جاده ها گامی جدی برای عملیاتی کردن آن بردارد.
خدادادی پیش از این گفته بود در تعطیلات نوروزی سال ۹۷ نیز آمارها حاکی از افزایش میزان سوانح بود به طوری که طبق یک آماررسمی یکی از روزهای تعطیلات به عنوان خونبارترین روزهای تعطیلات نامگذاری شد.
به گفته او در طول سال ۹۶ حدود ۱۷ هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند، چند برابر این میزان مصدومان در حوادث رانندگی وجود دارند.
وی با تاکید براینکه مولفه های مختلفی درخصوص افزایش تصادفات جاده ای موثر است، تصریح کرد: یکی از مهم ترین عوامل ایمنی جاده ها است، همچنین عوامل انسانی و چگونگی رانندگی نیز نقش مهمی درجلوگیری از حوادث دارد؛ از سوی دیگر ایمنی خودروها نیز تاثیر مهمی دراین خصوص دارد، طبق آمار بیشترین تصادفات منجر به فوت و مصدومیت ناشی از تردد خودروی پراید و پژو است، مسئولان چه زمانی تصمیم به افزایش کیفیت خودروها دارند؟
خدادادی با اشاره به شعار حمایت از تولیدات داخلی در سال ۹۷گفت: آیا در شان تولید کنندگان خودروهای داخلی است که با کیفیت پایین اما با قیمت بالا چنین خودروهایی تولید شود که جایی درقابت جهانی ندارد، اینکه قطعات خودروها را مدام با یکدیگر تعویض کرد که هنر محسوب نمی شود؛ به طورحتم یکی از عوامل اصلی تصادفات کیفیت پایین خودروهای داخلی است.