خاک ایران در معرض فرسایش شدید است ، زیان های ناشی از مدیریت اشتباه منابع خاک بسیار بیشتر از تصور و آمارهای اعلام شده است

 

نگام ، اقتصادی _ احمدعلی کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس از رتبه بالای ایران در فرسایش خاک انتقاد و تصریح کرد: در زمینه آلودگی خاک نیز شرایط مناسبی نداریم این در حالی است که فرآیند تشکیل خاک میلیون ها سال طول می کشد.

 

سارا آکالین

 

او در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: فقدان قانون و اعمال مدیریت صحیح در منابع خاک کشور باعث تحمیل هزینه های بالا بر کشور شده است، هر چند خاک کشور در معرض فرسایش شدید است اما متاسفانه این موضوع به چشم نمی آید و دیده نمی شود و برخی با بی توجهی از کنار آن می گذرند.

به گفته این نماینده مجلس، زیان های ناشی از مدیریت اشتباه منابع خاک بسیار بیشتر از تصور و آمارهای اعلام شده است.

این در حالی است که علی اکبری، دیگر نماینده مجلس نسبت به افزایش فرسایش خاک هشدار داده و گفته بود: طی سال های اخیر به دلیل کمبود آب و خشکسالی ها پدیده فرسایش خاک در کشور در حال افزایش بوده و زنگ خطر فرسایش خاک به صدا درآمده است.

او فرسایش خاک را بحران زیست محیطی جدی دانست که زمینه شیوع ریزگردها را بیش از پیش فراهم می کند.

این نماینده مجلس گفت: ایران رتبه اول فرسایش خاک در جهان را دارا و شدت تخریب و فرسایش خاک در ایران پنج برابر متوسط جهانی است و به طور قطع اگر در جهت کنترل و مدیریت فرسایش خاک اقدامات عملی مناسبی صورت نگیرد آسیب های جدی به زیرساخت های کشور مانند سدها وارد می شود.

او خاک را یکی از باارزش ترین ثروت ملی کشور دانست و افزود: تجدیدپذیری خاک بسیار مشکل است؛ دولت باید تسهیلات و بودجه هایی را به استان هایی که با پدیده گرد و غبار مواجه هستند به منظور آبخیزداری و تهیه مالچ اختصاص دهد البته مجلس و دولت این مهم را در برنامه ششم و بودجه ۹۶ و ۹۷ پیش بینی کرده اند و توجه دولت و مجلس نشان از آگاهی در مورد تبعات و بحران های ناشی از فرسایش خاک دارد.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه علیرغم ممنوعیت جدی قاچاق خاک هنوز برخی تمایل دارند خاک زراعی کشور که تولید یک سانتی متر آن میلیون ها سال طول می کشد را از کشور خارج کنند، تصریح کرد: متاسفانه این معضل هنوز مدیریت نشده است البته دستگاه های اجرایی مرتبط در لایحه حفاظت از خاک مکلف شدند که از این پدیده سوداگرایانه جلوگیری کنند.
اکبری با تاکید بر اینکه در لایحه حفاظت از خاک تمهیدات غنی و جدی برای حفاظت از خاک پیش بینی شده است، گفت لازم است با تبدیل آن به قانون دستگاه های متولی وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

به گفته او خشکی تالاب ها افزایش فرسایش خاک را به دنبال داشته است و عدم پیشگیری از حرکت سریع بادها که موجب انتشار ریزگردها می شود عمده ترین تهدیدی است که دراین حوزه باید مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است بر اساس اظهارات احمدعلی کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس هدف از لایحه حفاظت از خاک را مدیریت و بهره برداری از منابع خاک و جلوگیری از آلودگی و تخریب آن به عنوان یکی مهمترین چالش های کشورهای خشک و نیمه خشک است. در لایحه وزارت جهاد کشاورزی موظف است ظرف مدت ۵ سال برای خاک های زراعی و باغی، نقشه های خاک، پهنه بندی خاک کشور از نظر سطح ماده آلی و طبقه بندی اراضی با همکاری سازمان نقشه برداری کشور در مقیاس حداقل یک ۲۵ هزارم را تهیه کند همچنین ایجاد بانکی ملی اطلاعات خاک کشور نیز از وظایفی است که در لایحه برای دستگاه ها تعریف شده است.