شکوری راد: راه‌حل بحران فعلی دست روحانی نیست ، آقای روحانی قدر رای مردم را ندانستید ، در قانون جدید حزب به منزله مجموعه مزاحمی است که باید کنترل شود

نگام ، سیاسی _ دبیرکل حزب اتحاد ملت تاکید کرد: آقای روحانی گفته که ما باید از مردم بخواهیم که مشاوره و راه حل بدهند. من به آقای روحانی می گویم شما قدر رای این مردم را ندانستید و انتخاب های خوبی برای کابینه خود انجام ندادید و اکنون هم بعید می دانم کاری از دست شخص آقای روحانی بربیاید. راه حل این بحران فزاینده در دست روحانی نیست. نظر من این است که روحانی با رهبری بنشیند و از ایشان راه حل بخواهد.

علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد ملت، صبح امروز پنجشنبه در همایش ملی احزاب در مجتمع تالار شمس، اظهار داشت: با این نظام سیاسی که در کشورمان داریم، باید این سوال را بپرسیم که حزب، کیلویی چند؟

شکوری‌راد گفت: حزب در قانون جدید احزاب به عنوان مجموعه مزاحمی که باید کنترل و کارش را سخت کرد، دانسته شده است. نظام سیاسی موجود، جایگاه چندانی برای احزاب قائل نشده است.

دبیر کل حزب اتحاد ملت با اشاره به توجه شهید بهشتی به تحزب‌گرایی در کشور، خاطر نشان کرد: با تدبیر شهید بهشتی حضور احزاب در قانون اساسی به رسمیت شناخته شد. اگر امروز هم ایشان بودند شاید برای احزاب جایگاهی تعریف می‌کردند که امروز ما با این سوال مواجه نشویم که حزب کیلویی چند؟

شکوری راد با اشاره به حمایت اصلاح طلبان از روحانی در انتخابات سال ۹۲ گفت: من در سال ۹۲ یکی از فعالان سیاسی حامی روحانی بودم. تا زمانی که ما از روحانی حمایت کردیم، اقرار می‌کنم خبر نداشتیم که وی عضو حزب اعتدال و توسعه است ، حزب اعتدال و توسعه را هم نمی‌شناختیم.

دبیرکل حزب اتحاد ملت تصریح کرد: پس از اینکه روحانی به عنوان رییس جمهور انتخاب شد، دیدیم که یک حزبی هم به وی وصل است. این حزب خودش را پیروز انتخابات هم تلقی و انتخابات را به نفع خودش مصادره کرد. اینطور نبود که حزب اعتدال و توسعه رییس جمهور را معرفی کرد و جامعه به وی رای داده باشد بلکه فرایندهای خارج از حزب یا احزاب باعث انتخاب روحانی شد.

این فعال سیاسی با اشاره به سخنرانی دیشب روحانی در جمع مدیران ارشد دولت، اظهار کرد: کشور در یک شرایط بحرانی  قرار دارد و شاید از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ یا چه بسا از زمان سر کار آمدن ترامپ و برنامه هایی که او اعلام کرد، و قرار نبود دست از سر ایران بردارد ، همه می دانستند بحران فزاینده ای در ایران شکل خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در برهه های مختلف وقتی جمعیت‌های سیاسی دور هم جمع و با بحران رو به رو می‌شدند، سوالی بارز شکل می گرفت و همه از هم می پرسیدند چه باید کرد؟ اما امروز من در این جمع نشنیده ام کسی بگوید، چه باید کرد؟. همه می گویند چه می شود؟ ما فقط ایستاده ایم ببینیم چه می شود، چه باید کرد، در کار نیست.

دبیر کل حزب اتحاد ملت افزود: در خیابان خیلی از افراد احساس مسئولیت نمیکنند و دور هم جمع نمی‌شوند، گرچه ممکن است برای اعتراض دور یکدیگر جمع شوند که باز هم نوعی احساس مسئولیت محسوب میشود، اما این نوع اعتراض به دلیل سازمان یافته نبودن، میتواند اعتراضی خطرناک باشد.

دبیرکل حزب اتحاد ملت تاکید کرد: ما احزاب نمی‌دانیم باید چه کنیم. عاملیت و مسئولیت کجاست؟ اگر بخواهیم تحلیلی از شرایط روز داشته باشیم، باید در جستجوی این پاسخ‌ها باشیم. از ما که کاری برنمی آید. در این بحران، من به عنوان یک دبیرکل، محلی از اعراب ندارم؛ فقط باید دعا کنیم از این بحران عبور کنیم.

وی تصریح کرد: در این مملکت نمی دانیم باید از چه کسی مسئولیت بخواهیم چون اگر مسئولیت باشد، عاملیت هم وجود خواهد داشت. در خارج از کشور و در نظام سیاسی بین الملل، سازمان ملل و نهادهای دیگری وجود دارند اما آنجا هم می بینیم که نظام سیاسی بین الملل، اقتدار لازم را ندارد.

شکوری راد تصریح کرد: ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا، عاملیت در نظام سیاسی بین الملل را به دست گرفته و اوست که دارد برای سازمان ملل تعیین تکلیف می کند و می گوید چه بکند و چه نکند. درست است که اروپا احساس مسئولیت می کند اما عاملیت ندارد؛ نمی توانند شرکت های خود را برای ایستادن پای تعهدات خود با ایران، وادار کنند.

وی گفت: رییس جمهور گفت ما سه راه داریم؛ یا باید تسلیم شویم، یا باهم دعوا کنیم و نهایتا از هم بپاشیم یا اینکه با هم یکی شویم و بایستیم. هر عقل سلیمی دو راه اول را پیشنهاد نمی کند اما اگر بنا باشد کنار هم باشیم و بایستیم، چگونه می توان این فرایند را آغاز و به انجام رساند؟ این راه حل، لوازمی دارد.

این فعال سیاسی اضافه کرد: باید افق انتظاراتمان را روشن کنیم. اگر این بحران ما را به شرایط نفت در برابر غذا برساند، دیگر قانون اساسی و کرامت انسانی و آزادی کیلویی چند؟ در چنین شرایطی خواست افراطیون داخلی تامین می‌شود.