اعتراضات به کم آبی و شوری آب در ایران ابعاد گسترده تری یافت

 

نگام ، اجتماعی _ اعتراضات در ایران به وضعیت آب اعم از کم آبی و شوری آب ابعاد گسترده تری یافته و این روزها در شهرهای جنوب کشور میادین شهرها صحنه تجمعات مردمی است. حتی چند روز پیش اهالی وحدتیه در استان بوشهر نیز در حرکتی اعتراضی جاده بوشهر-شیراز را بستند. در شهر خرمشهر نیز شهروندان معترض مقابل مسجد جامع با دبه های خالی آب در دست بر آنها کوبیدند و در حرکتی شبیه ایام سوگواری شعار سر دادند.

 

سارا آکالین

معترضان در شهر خرمشهر به زبان عربی شعار دزدان به نام دین، ما را غارت کردند، سر دادند. آب آشامیدنی در خرمشهر، آبادان و چند شهر دیگر در جنوب ایران به دلیل کم آبی و خشک شدن رودخانه ‌ها و ورود آب دریا به آن شور شده و زندگی مردم را مختل کرده و این در حالی است که مسئولان نیز اقدامی انجام نمی دهند و بخش درام ماجرا آنجاست که گفته می شود آب کارون به بصره منتقل می شود و همین مساله بر خشم مردم که شاهد رویکرد منفعلانه مسئولان در حل مشکل شوری آب و کمبود آن هستند افزوده است و این خشم در شعارها تبلور یافته است.

کمااینکه به موازات این بحران موضوع شیوع بیماری نیز از تریبون نماز جمعه شنیده می شود به گونه ای که علی بهروزه، امام جمعه شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان در خطبه های نماز جمعه اعلام کرد که بی آبی و استفاده از آب‌های غیر شرب در روستاهای شهرستان بشاگرد سبب شده که بیماری‌های ویروسی، گوارشی، هپاتیت، کلیوی و سقط جنین شیوع یابد.

او افزود: این موضوع می تواند یک بحران را در بشاگرد ایجاد کند و باید با تشکیل ستاد مدیریت بحران استان و شهرستان به این موضوع رسیدگی شود.

مسئولان باید برای تامین آب شرب مردم روستایی تانکر را در اختیار ادارات مربوطه بگذارند تا مانع مهاجرت مردم بر اثر بی آبی از شهرستان شوند. موضوعی که نگرانی های بسیاری را برانگیخته است. اما واقعیتی است که حتی مسئولان و نمایندگان نهاد قانونگذار نیز به آن اذعان دارند.

محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفته است اقلیم ایران بسیار شکننده است و تاب تحمل فشار بیشتر را ندارد و در حال حاضر آژیرها در برخی عرصه ها مانند استفاده از ذخایر استراتژیک آب به صدا درآمده است.