اخبار روز حقوق بشر ؛ دومین روز بحران آب، اعتراض و خشونت در خرمشهر + ویدیو / روح‌الله مردانی، معلم و دانشجوی زندانی به شش سال حبس محکوم شد

نگام ، حقوق بشر _ اعتراضات ایران؛ وزیر کشور می‌گوید کسی در خرمشهر کشته نشده ؛ استثمار و بهره کشی از “زندانیان رای باز” در زندان زاهدان ؛ نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها؛ نیاز آب مردم آبادان و خرمشهر با تانکر تأمین نمی‌شود ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

دومین روز بحران آب، اعتراض و خشونت در خرمشهر / ویدیو

شهروندان خرمشهری امروز برای دومین روز متوالی در اعتراض به بحران آب در این منطقه به خیابانها آمدند. تلاش نیروهای انتظامی و امنیتی برای متفرق کردن معترضان که به شیوه ای مسالمت آمیز اعتراض میکردند به خشونت کشیده شد. گزارشات پرشماری از تیراندازی، تخریب اموال، آتش سوزی و زخمی شدن معترضان طی درگیری با قوای انتظامی منتشر شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

روح‌الله مردانی، معلم و دانشجوی زندانی به شش سال حبس محکوم شد

مردانی در دادگاه بدوی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی» به پنج سال حبس محکوم شده است. او همچنین دو سال ممنوع‌الخروج و محروم از فعالیت سیاسی است. بر اساس اصل تجمیع حکم‌ها، او بر اساس حکم دادگاه بدوی با حکم زندان پنج‌ساله روبه‌رو است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اعتراضات ایران؛ وزیر کشور می‌گوید کسی در خرمشهر کشته نشده

تصاویری از اعتراضات شب گذشته در خرمشهر منتشر شده که نشان‌دهنده درگیری شدید، تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور است. گزارش شده که دست‌کم یکی از معترضان کشته شده است اما فرماندار خرمشهر و وزیر کشور این موضوع را تکذیب کرده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

استثمار و بهره کشی از “زندانیان رای باز” در زندان زاهدان

زندانیان “رای باز” زندان زاهدان مورد سو استفاده مسئولان زندان قرار می گیرند و تعدادی از آنها نیز در خدمت امور شخصی مسئولان دولتی بدون پرداخت مزد مشغول کار هستند. به گفته یکی از زندانیان “از مراقب زندان گرفته تا مدیر کل و قضات زندان، همه‌ی زندانیان رأی باز در اختیار آنها هستند و کارهای شخصی آنها از جمله تعمیر خانه‌ها، جابه‌جایی وسایل و خلاصه از صبح تا شب به صورت آماده باش در اختیار مسئولان هستند”. در حالی که خانواده های زندانیان در فقر بسر می‌برند این زندانیان به دلیل هراس از تجربه مجدد محیط زندان به ناچار شرایط استثمار را تحمل می کنند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها؛ نیاز آب مردم آبادان و خرمشهر با تانکر تأمین نمی‌شود

نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌ها گفت که مساله شوری آب برخی شهرهای خوزستان جدی است، در مناطقی مانند شادگان، آبادان و خرمشهر شوری آب در حد شوری آب دریاست و انتقال آب با تانکر نیز نیاز مردم را تأمین نمی‌کند و افراد مجبور به خرید آب معدنی برای شرب هستند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید