نیوزویک: افراد مذهبی بیشتر از سایرین عمر می‌کنند / نیویورک تایمز: بیش از چندین هزار ایرانی طی ۶۰ سال گذشته مسیحی شده اند!

نگام ، اجتماعی _ دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو پس از مطالعه روی بیش از هزار آگهی فوت از سراسر آمریکا به این رقم چهار ساله رسیدند. این تیم همچنین عواملی مانند تجرد یا تاهل فرد و جنسیت آنها را مورد ارزیابی قرار دادند چراکه این دو عامل هم می‌تواند بر میزان طول عمل افراد تاثیرگذار باشد.

 

حسن مقیمی

لورا والاس، نویسنده ارشد این مطالعات و دانشجوی دکترای روانشناسی دانشگاه اوهایو در بیانیه‌ای گفت: «وابستگی مذهبی به اندازه جنسیت که بر سال‌های زندگی فرد اثرگذار است، روی طول عمر افراد تاثیر می‌گذارد.»

این تیم برای بررسی این مسئله که آیا باورهای مذهبی می‌تواند بر زمان مرگ انسان تاثیرگذار باشد، نخست بیش از ۵۰۰ آگهی ترحیم در روزنامه محلی آیوا را در خلال ژانویه تا فوریه ۲۰۱۲ بررسی کردند. آنها جنسیت، سن، وضعیت تاهل، فعالیت‌های اجتماعی و داوطلبانه فوتی‌ها و همچنین وابستگی مذهبی آنها را مورد ارزیابی قرار دادند.

داده‌ها نشان داد که آن دسته از افرادی که آگهی فوت‌شان دارای یک وابستگی مذهبی می‌شد، حدود ۹ سال بیشتر از سایرین زندگی کرده‌اند که این رقم با افزودن سایر گزینه‌ها مانند جنسیت و وضعیت تاهل به حدود ۶ سال کاهش یافت.

مطالعه دوم روی بیش از هزار آگهی فوت از ۴۲ شهر اصلی آمریکا که در وب سایت روزنامه‌ها در سال ۲۰۱۰ منتشر شده بود، صورت گرفت. این تحلیل نشان داد افرادی که دارای وابستگی‌های مذهبی بوده‌اند، میانگین پنج سال بیش از سایرین زندگی کرده‌اند. این رقم با افزودن سایر گزینه‌های مانند جنسیت و وضعیت تاهل به حدود سه سال کاهش یافت.

با توجه به مطالعات قبلی مبنی بر اینکه فعالیت‌های اجتماعی و داوطلبانه می‌تواند طول عمر را افزایش دهد، محققان داده‌های جدید خود را نیز اضافه کردند تا دلیل طول عمر را تشریح کنند.

والاس در این زمینه گفت: «هنوز هم مذهبی بودن مزیت‌های بسیاری دارد که این تحقیقات توضیحی برایش ندارند.»

بر طبق گزارش های سایت های خبری مسیحی، گرایش به دین مسیحیت در ایران رشد کرده است. یک شبکه تلویزیونی مسیحی نیز مدعی شده است که رشد گرایش به مسیحیت در ایران بیش از دیگر نقاط جهان است. بر اساس مطالعات دو پژوهشگر در سال ۲۰۱۵ توسط دوئین الکساندر میلر از دانشگاه سنت ماری در سن آنتونیو و پاتریک ژوهانسون از موسسه بین المللی سنگاپور تخمین زده شده است تعداد ایرانی هایی که از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۰ به دین مسیحیت گرایش پیدا کرده اند حدود ۱۰۰ هزار نفر را شامل می شوند.

پیش تر هم حجت الاسلام مهدی امجدی زاده، امام جمعه باخرز که به عنوان جوانترین امام جمعه ایران معروف است از افزایش تعداد کلیساهای خانگی در نیشابور و شیراز خبر داده بود. امجدی زاده، در گفتگو با خبرنگار شفقنا درباره تبلیغ مسیحیت در مناطق مختلف ایران گفته بود:« متاسفانه شیراز پایگاه تبادل افکار ادیان و فرقه های نوظهور تبدیل شده است و مخصوصا مسیحیت در شیراز آمار بسیار بالایی کلیسای خانگی دارند و در حال فعالیت اند. زمانی که در قم بودم، دو منطقه کشور را نسبت به موضوع مسیحیت حساس معرفی کردند که یکی از آنها شیراز و دیگری نیشابور بود. شیراز در زمینه دین مسیحیت به شدت فعالیت می کند.  در روستاهای اطراف شیراز برای تبلیغ مسیحیت، از طریق کمک به مردم به صورت در اختیار گذاشتن پزشک و دندانپزشک به شکل رایگان جوان ها را جذب می کنند. همچنین جلسات جشن و نشاط نیز برگزار می کنند. در نیشابور نیز که یک شهر مسلمان نشین، شیعه نشین و منسوب به اهل بیت (ع) است به شدت کلیسای خانگی افزایش یافته است و با اینکه شهر نسبتا کوچکی است ۱۱ کلیسای خانگی در آنجا وجود دارد.»

حجت الاسلام و المسلمین صابری تولایی، عضو جامعه مبلغین نیز پیش تر به شفقنا گفته بود: «بحث تبلیغ مسیحیت در ایران از دیرباز وجود داشته و در قالب ها و اشکال مختلفی به وقوع می پیوسته است امروز نیز مدتی است که پدیده افزایش تعداد کلیساهای خانگی به ویژه در دو شهر شیراز و نیشابور مطرح است که به تبع آن عده ای در جذب جوانان به دین مسیحیت می کوشند؛ این افراد از طریق فضاهای مجازی افراد را جذب کرده و پس مدتی دوستی آنها را به مکان هایی با عنوان کلیساهای خانگی می کشانند و کم کم نیز آموزه های مسیحیت را برای آنها بیان و ترویج می کنند. حجت الاسلام احمد صابری تولایی، معتقد است که در حال حاضر نه تنها کلیساهای خانگی بلکه بسیاری از مجموعه هایی که رقیب دین مبین اسلام و مکتب  اهل بیت (ع) هستند در حال افزایش اند.»

در همین حال پیشتر هم موسسه پیو در تحقیقاتی در خصوص گرویدن به اسلام و خارج شدن از دین اسلام در آمریکا آورده بود: مطالعه موسسه پیو در سال ۲۰۱۷ درخصوص مسلمانان آمریکا نشان می دهد ۲۴ درصد از افرادی که به عنوان مسلمان بزرگ شده اند، از این دین خارج شده اند. در میان این گروه ۵۵ درصد خود را پیرو هیچ دینی نمی دانند، ۲۲ درصد به مسیحیت گرویده اند و ۲۱ درصد دیگر نیز مذاهب بسیار متنوعی را به عنوان دین خود برگزیده اند. در این میان افرادی که از دین اسلام خارج شده اند بیشتر احتمال دارد مهاجران ایرانی باشند (۲۲ درصد) تا افرادی که تغییر کیش نداده اند. تعداد زیادی از افرادی که سابقا مسلمان بوده اند، ایرانیانی هستند که پس از انقلاب به آمریکا مهاجرت کرده اند.

به نظر می رسد بخشی از مهاجران ایرانی که قصد پناهندگی در خارج از ایران را طی سال های گذشته داشته اند برای اقامت خود به دین مسیحیت گرویده اند تا راحت تر بتوانند کارت اقامت دریافت کنند.