نماینده مجلس: کارد به استخوان مردم رسیده است ، وقتی در شهری چندصدبار تجمعات اعتراض‌آمیز برگزار می‌شود به آن معناست که در آن استان کار در جایی می‌لنگد

 

نگام ، سیاسی _ در پی تجمع های اعتراضی در شهر خرمشهر استان خوزستان که شنبه شب با مداخله نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و معترضان با گلوله هدف قرار گرفتند، برخی نمایندگان واکنش نشان دادند.

 

سارا آکالین

 

غلامرضا شرفی، نماینده مردم آبادان در مجلس گفت :

مردم در التهاب هستند، مردم اگر آب و آرامش داشته باشند که اسلحه نمی‌کشند تا تیراندازی کنند یا به رگبار ‌ببندند، ولی کارد به استخوانشان رسیده است.

او در گفتگو با ایلنا تصریح کرد: یک سال و نیم است که وضعیت امروز آبادان و خرمشهر را شفاهی ،کتبی و حضوری و تلفنی به ریز و درشت مسئولان تذکر دادم. من نه جادو و جنبل بلدم و نه جادوگری کردم از روی همین گزارش‌های رسمی از وضعیت بی آبی، کاهش نزولات جوی، برداشت های بی‌رویه از منابع آبی و… را که بررسی کردیم به این جمع بندی رسیدیم و گفتیم که اینجوری می‌شود که شد.

این نماینده مجلس گفت: حتی گفتیم اگر نزولات جوی نسبت به سال‌های پیش ۲۰ یا ۱۵ درصد کمتر شود فاجعه به وجود می‌آید اما به خرج کسی نرفت.

شرفی درباره شایعه صدور آب ایران به کشورهای خلیج فارس از جمله کویت وعراق نیز گفت: مردم عزیز و همشهریان بزرگوار آبادانی‌ و خرمشهری‌ می‌دانم دل‌نگرانید، می‌دانم خاطری آزرده دارید ،می‌دانم تنتان رنجور شده از این همه سختی و گرمای شدید و بی‌آبی و صف‌های طویل برای گرفتن یک دبه آب اما به خدا به این شایعات گوش ندهید.

این نماینده مجلس گفت: حتی می‌گویند در اتفاقات اخیر مردم لوله‌ای که آب ایران را صادر می‌کرد‌ه ترکانده‌اند. بخدا درست نیست.اگر اشتباه نکنم این لوله در مینو‌دشت آبادان قرار دارد و ترکیدگی آن نیز مشکل فنی است نه به دست مردم. مقصد آن لوله‌ها نیز کشورهای خلیج فارس مثل کویت و بحرین و قطر نیست.

علی ساری، یک عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان نیز اعلام کرد در حال حاضر شهرهای استان خوزستان بخصوص خرمشهر و آبادان دچار حادترین شرایط از لحاظ کمبود آب شرب هستند که باعث بروز تجمعات مردمی شده است.

ساری افزود که اهواز، کارون، باویه، حمیدیه و سوسنگرد مشکل کمبود آب داشته که در خرمشهر و آبادان شرایط حادتر است.

او ادامه داد: در اهواز تجمعات مردمی نسبت به کمبود آب شرب وجود دارد اما این تجمعات به شکل خرمشهر، آبادان و شادگان نیست.

این نماینده مجلس همچنین تصریح کرد: وقتی در شهری چندصدبار تجمعات اعتراض‌آمیز برگزار می‌شود به آن معناست که در آن استان کار درجایی می‌لنگد. دولت باید به مردم کمک کند و نگذارد که به مردم فشار وارد آید. باید سیاست‌های داخلی و خارجی را تنظیم کند.

ساری با تاکید بر اینکه امنیت کشور ما در گرو تامین امنیت خوزستان است، گفت: گاها به استان‌ها توجهی ندارند و این اعتراضات ناشی از سوء مدیریت کلان مسئولان است.
وی افزود: قوه قضاییه برای به کرسی نشاندن خواسته های مردم زحمات زیادی را متقبل می‌شود اما این زحمات باید منجر به نتیجه شود. از طرفی مردم مطالبه‌گری می‌کنند و از طرفی عده‌ای اخلال ایجاد می‌کنند. در بعضی موارد مدعی العموم باید ورود کند.

گفتنی است مردم خرمشهر به کمبود آب و کیفیت بد آب لوله‌کشی در این شهر اعتراض می کنند، روز جمعه مردم خرمشهر با دبه های خالی آب در دست، شعارهایی نظیر “مسئول بی کفایت نمی خواهیم”، ” دزدان به نام دین، ما را غارت کردند”، سر دادند.

سختی آب شبکه خرمشهر و آبادان طی سه روز گذشته به ۱۲ هزار میکروموس بر متر مکعب یعنی ۶ برابر حد مجاز رسیده که عملا آب شرب در این شهرستانها غیر قابل استفاده بوده است.