اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ هفت پتنت فیسبوک که می‌تواند موجب نگرانی کاربران باشد / احتمال پیدایش حیات در مریخ ۱۰۰ میلیون سال قبل‌تر از زمین

نگام ، علم و تکنولوژی _ پلیس چین به سلاح لیزری مجهز می‌شود ؛ گوگل بی سر و صدا در حال اضافه کردن DRM به همه اپ‌های پلی استور است ؛ الهام گرفتن دانشمندان از طبیعت برای حرکت ربات‌ها در مسیرهای ناهموار  ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

هفت پتنت فیسبوک که می‌تواند موجب نگرانی کاربران باشد

از زمان شروع فعالیت عمومی فیسبوک در سال ۲۰۱۲، هزاران پتنت توسط این شرکت به ثبت رسیده‌اند. یکی از این پتنت‌ها به استفاده از دوربین جلو جهت تحلیل حالات چهره و تشخیص حالاتی همچون بی‌حوصلگی یا تعجب از مطالب دیده شده در صفحه‌ی شخصی فیسبوک مربوط می‌شود. یکی دیگر از این پتنت‌ها از میکروفون گوشی شما استفاده می‌کند تا تشخیص دهد مشغول تماشای کدام برنامه‌ی تلویزیونی هستید. پیش‌بینی این‌که آیا در آینده ازدواج خواهید کرد و وضعیت مالی‌تان چگونه خواهد بود و حتی ثبت میزان خواب افراد از جمله مواردی هستند که در این پتنت‌ها به چشم می‌خورند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

احتمال پیدایش حیات در مریخ ۱۰۰ میلیون سال قبل‌تر از زمین

مرحله نهایی پیش از تشکیل هر سیاره “زمین سان”(terrestrial) که بتواند به سیارات واقعی تبدیل شود، سخت شدن پوسته خارجی است. این فرایند ابتدا شامل انباشته شدن ذرات ناشی از “قرص‌های پیش ستاره‌ای” می‌شود. سپس ذرات انباشته شده به مواد مذاب تبدیل می‌شوند و بعد از آن تبدیل به یک اقیانوس گرم ماگمایی می‌شوند. همانطور که این ماگما سرد و کریستالی می‌شود، سفت و محکم شده و در نهایت پیش از تبدیل شدن به “پوسته سیاره‌ای”‌(planet’s crust) به یک هسته فلزی تبدیل می‌شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

پلیس چین به سلاح لیزری مجهز می‌شود

چین، یک سلاح لیزری قابل حمل ابداع کرده است که می‌تواند هدف را از فاصله یک کیلومتری نابود کند.این سلاح لیزری، طوری تنظیم شده که کشنده نباشد اما انرژی تولید شده آن که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست، می‌تواند از پنجره عبور کند و موجب کربنیزه شدن پوست و درد دائمی شود. به گفته دانشمندان، این سلاح می‌تواند لباس‌های قابل اشتعال را در ثانیه‌ای بسوزاند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

گوگل بی سر و صدا در حال اضافه کردن DRM به همه اپ‌های پلی استور است

با اینکه این خبر ممکن است در ابتدا نگران کننده باشد اما باید با نگاهی عمیق‌تر به این موضوع نگریست.
درست است که این نوعی از DRM است، و دیدی توام با نگرانی به DRM وجود داشته است. ولی در واقع، مشکل اصلی که عموما با DRM وجود دارد استفاده منفی از آن است.استفاده از DRM در اینجا به علل کاربردی بوده و مشخصا در اینجا هدف این بود که همه فایل‌های apk گرفته شده از استور گوگل دارای امضای دیجیتال باشند. این بدان معناست که، در صورت داشتن امضای دیجیتال، حتی در صورتی که شما اپ‌هایتان را از گوگل پلی نگرفته باشید، آن اپ‌ها همچنان ایمن خواهند بود، و همچنان برای مواردی همچون ذخیره‌سازی ابری و اجرای همزمان در چند دستگاه با چارچوب Google Play Services کار خواهند کرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

الهام گرفتن دانشمندان از طبیعت برای حرکت ربات‌ها در مسیرهای ناهموار

پژوهشگران “دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو”(UB) باور دارند ربات‌های خودکار می‌توانند روی زمین هموار یا غیرقابل تغییر، عملکرد خوبی داشته باشند اما ممکن است با موانع تصادفی یا زمین‌ ناهموار روبرو شوند. متخصصان حوزه رباتیک، برای حل این مشکل، طبیعت را بررسی کرده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید