اعتراض مردم خرمشهر مسالمت آمیز بود نیروهای نظامی مردم را تحریک کردند ، خرمشهر آباد نشد چون مسئولان استان و شهر دزدی کردند ، خوزستان فراموش شده آبستن حوادث است

نگام ، سیاسی _ دو فعال اجتماعی-سیاسی در خوزستان، می‌گویند بحران آب در خرمشهر و آبادان به حدی رسیده که باعث اعتراضات مردمی شده است و درگیری‌هایی که در شب‌های گذشته در خرمشهر شاهد آن بودیم، ناشی از رفتار ناشیانه ماموران انتظامی و عدم مدیریت بحران در منطقه بود.
«جنگ»، «ریزگرد»، «بیکاری» و حالا «نبود آب» سهم مردم سرزمینی است که در دوران جنگ ۸ سال برابر دشمن ایستادگی کرد، اما حالا پس از گذشت نزدیک به ۳۰ سال از آن دوران، خوزستان و شهرهای آن از جمله خرمشهر و آبادان، با بدترین شرایط معیشتی مواجه است. چندوقتی است که آب شهرهای خرمشهر و آبادان به دلیل شوری بیش از حد به هیچ عنوان قابل شرب نیست و آبی که از لوله‌های آب می‌آید به شدت شور و بوی فاضلاب می‌دهد. مردم دچار مسمومیت‌ و بیماری‌های پوستی و گوارشی شده‌اند و در اعتراض به این شرایط دست به تجمعات گسترده‌ای زدند. این تجمعات و اعتراضات اما همانطور که پیش بینی می‌شد با دخالت نیروهای انتظامی به پایان رسید، اما درگیری و تیراندازی نیز در آن مشاهده شد.
اعتراضات مردمی مسالمت آمیز بود
عباس مدحجی فعال سیاسی-اجتماعی استان خوزستان، در گفت‌وگو با رویداد۲۴، با اشاره به آخرین وضعیت اعتراضات در خرمشهر، گفت: همانند روزهای گذشته ساعت ۷ بعدازظهر تجمعات مسالمت‌آمیز مردم شروع شد و همه فکر می‌کردیم این اعتراضات همانند روزهای قبل با شعار به پایان می‌رسد، اما یک ساعت پس از شروع اعتراضات و در ساعت ۸ بود که شرایط به یکباره ملتهب شد.
تیراندازی مستقیم به سمت مردم وجود نداشت 
این فعال اجتماعی با بیان اینکه تلاش نیروی انتظامی برای آرام کردن مردم معترض بود، تصریح کرد: تمام تیراندازی‌های که از سمت پلیس  می‌شد فقط صوتی و هوایی بود و اصلا تیراندازی مستقیم وجود نداشت. حتی خبر کشته شدن معترضان هم همان شب و از سوی فرماندار تکذیب شد. فقط اعلام شد که چند نفر زخمی به بیماستان‌ها منتقل شده‌اند. پس از این بود که درگیری‌ها، آتش‌زدن لاستیک، شکستش شیشه بانک و غیره شروع شد و تا ساعت ۱ بامداد این موضوع ادامه داشت تا اینکه جمعیت در نهایت متفرق شد.
در درگیری‌ها مردم و هم نیروی انتظامی زخمی شدند
این شاهد عینی که در منطقه درگیری حضور داشت، ادامه داد: شاهد بودم که هم از مردم عادی و هم از افراد نیروی انتظامی زخمی شدند که آن‌ها را به مراکز درمانی منتقل می‌کردند. در مورد بازداشتی‌ها هم باید بگویم اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم و نمی‌دانم که آیا در این اعتراضات افرادی را بازداشت کرده‌اند یا نه.
آب در سه شیفت در مناطق مختلف توزیع می‌شود
مدحجی با اشاره به اینکه درگیری‌ها و اعتراضات به دلیل نبود آب شرب در منطقه است، خاطرنشان کرد: استاندار خوزستان صراحتا قول داد و تضمین کرد که کیفیت آب تا ۱۵ تیرماه بهبود خواهد یافت. آب شربی که اکنون وجود دارد بسیار شور و غیرقابل مصرف است. زمانی که شوری آب بالا رفت، مردمی که دستگاه تصفیه در خانه‌‌هایشان نداشتند مجبور به خرید آب‌معدنی و آب تصفیه شدند، همین موضوع باعث شد آب در منطقه کمیاب شود. دولت حدود ۲۰ تانکر آب شرب شیرین از شهرهای اطراف تهیه کرد و در مناطق مختلف و در دو و سه شیفت شروع به توزیع کرد.
آب به کرمان و یزد منتقل می‌شود، نه عراق و کویت 
این فعال اجتماعی با بیان اینکه هرگونه انتقال آب به عراق و کویت را تکذیب می‌‌کنم، تصریح کرد: این موضوع اصلا صحت ندارد. کانال‌هایی که در سرچشمه کارون وجود دارند که آب را به یزد و کرمان منتقل می‌کنند اما به عراق و کویت آبی منتقل نمی‌شود. زیرا شرایط این منقطقه به لحاظ آب بسیار بحرانی است و همه نگران هستند تا موضوع آب شرب منطقه سریعا بهبود پیدا کند.
نیروهای نظامی احساسات مردم را تحریک می‌کردند
مسعود کنعانی دیگر فعال محیط زیست در گفت‌وگویی با رویداد۲۴، گفت: شرایط بحرانی است و مردم منطقه بسیار ناراحت و آشفته هستند. شب گذشته از سوی برخی از نوجوانان سنگ و چوب پرتاب می‌شد که دلیل اصلی آن هم تحریک احساسات معترضان از سوی نیروهای نظامی بود، اما مسائل آنطوری نبود که در فضای مجازی انعکاس یافت.
برخورد نیروهای نظامی ناشیانه بود
کنعانی ادامه داد: ضعف در آموزش نیروهای نظامی کاملا مشهود بود زیرا برخورد نیروهای نظامی اصلا مناسب نبود. برخورد این نیروها کاملا ناشیانه بود. متاسفانه ما در استان هیچ ستاد بحرانی نداریم که بدانند در این گونه مواقع باید چه رفتار صحیح و مناسبی از خود نشان دهند. ما در منطقه حضور داشتیم، مردم به دلیل اینکه تامین آب شرب بسیار طول کشیده بود عصبانی و خشمگین بودند که بسیار هم طبیعی است، زیرا بحث آب موضوع شوخی برداری نیست.

این فعال با بیان اینکه مسئولان استانی و شهرستانی نتوانستند در یک تعامل مناسب، عملکرد خوبی را از خود ارائه دهند، تصریح کرد: این رفتارها مردم را به شدت ناراحت کرده است. دقیقا نمی‌دانیم تیراندازی‌هایی که در منطقه شد از سوی کدام طرف بود، اما در این درگیری هیچ کشته‌ای نداشتیم اما برخی زخمی شدند که سریعا به بیمارستان انتقال داده شدند. باید این راهم بگویم که هیچ یک از تیراندازی‌ها مستقیم نبود و همه تیراندازی‌هایی که صورت گرفت مشقی بود.

سامری، نماینده مردم خرمشهر:خرمشهر آباد نشد چون مسئولان استان و شهر دزدی کردند/ مشکل آب شرب حل‌شده است

نماینده خرمشهر درباره اینکه در چند سال پس از پایان یافتن جنگ مشکل مردم منطقه برطرف نشده، بیان کرد: مردم خرمشهر آسیب زیادی دیدند ولی قصور با نظام نیست مسئولین استان و شهرستان کوتاهی داشتند و دزدی کردند. خرمشهر مشکلات عدیده‌ای دارد، البته کمک هم می‌شود به‌طور نمونه ۱۰۰ میلیارد از منطقه آزاد برای عمرانی شهر خرمشهر گرفته‌شده است.

سامری، نماینده خرمشهر درباره اینکه چرا پس از گذشت سال‌ها از پایان یافتن جنگ مشکلات مردم خرمشهر برطرف نشده و این شهر تا آبادانی فاصله زیادی دارد گفت: مردم خرمشهر آسیب زیادی دیدند ولی قصور با نظام نیست مسئولین استان و شهرستان کوتاهی داشتند و دزدی کردند.

خرمشهر در طول جنگ بین ایران و عراق صدمات فراوانی دید و متأسفانه باگذشت سال‌ها از آن جنگ هنوز آثارش را حفظ کرده و باوجود تخصیص بودجه‌های کلان، چهره شهر همچنان جنگ‌زده و آسیب‌دیده است.

چند روزی است که مردم منطقه از مشکل آب گله‌دارند و از بوی بد، رنگ غیرطبیعی و شوری آن به‌شدت گله‌مند هستند. تصاویر نشان از این دارد که مردم منطقه برای دریافت آب آشامیدنی مجبور به ایستادن در صف‌های طولانی هستند.

به همین دلیل جمعی از شهروندان خرمشهری در اعتراض به مشکل آب روز جمعه و همچنین شنبه در مقابل مسجد جامع این شهر حاضر و خواستار بهبود کیفیت آب آشامیدنی شدند. به گفته این معترضان کیفیت آب شرب شهرستان نسبت به‌روزهای گذشته بسیار شورتر شده و در بسیاری از مناطق بوی بسیار بدی می‌دهد.

عبدالله سامری، نماینده خرمشهر در گفت‌وگو با جامعه ایرانی درباره بحران آب در خرمشهر گفت: بحرانی وجود نداشت لوله‌ای تحت عنوانِ طرح غدیر ۱ در دولت آقای احمدی‌نژاد با ظرفیت ۷۰ هزار مترمکعب به خرمشهر، ۴۰ هزار مترمکعب به شادگان و ۹۰ هزار مترمکعب به آبادان آب‌رسانی می‌کرد که این طرح آب صفر تا صد را کفاف نمی‌داد و ۳۰ یا ۲۵ درصد آن از طرح دیگری تأمین می‌شد.

وی در ادامه اضافه کرد: قرار بر آن بود تا آب ۲۵ درصدی خرمشهر برای روستا و شهر از کانال ژیان که هم کانال آب شیرین محسوب می‌شود و هم برای کشاورزی مناسب است، تأمین شود، اما با پیشروی آب خلیج‌فارس به کارون که تا حدودی به این کانال هم وارد شد که از سمت اهواز پشت سد رها شده بود، آب‌شور و لوله غدیر هم در مسیر هویزه دچار شکستگی شد.

نماینده خرمشهر در این رابطه اظهار داشت: زمانی که لوله طرح غدیر دچار شکستگی شد از روی اجبار تا زمان‌ترمیم از کانال ژیان آب برداشت کردیم که تصفیه می‌شد، اما شور بود. مردم در اعتراض مطرح می‌کردند که این آب را سریع السیر می‌خواهند یقیناً در این قضایا یکسری افرادی هم شعارهایی انحرافی سر دادند مانند قضیه‌ای که در تهران رخ داد.

سامری در این خصوص ابراز کرد: دو روز قبل پس از اتمام کاربر روی لوله غدیر ۱ آب وارد تصفیه‌خانه آب شرب خرمشهر شد والان هم آب شرب لوله‌ها شیرین است و اینکه گفته می‌شود مردم منطقه پیش از طرح غدیر مشکل آب داشتند، کذب است. رسانه‌های غربی در حال دامن زدن به آن هستند.

وی در ادامه اضافه کرد: روز پانزدهم ماه جاری افتتاح غدیر خط ۲ را در دست داریم که به‌وسیله آن به‌طورکلی صفرتا صد مشکل آب منطقه برطرف خواهد شد.

نماینده خرمشهر درباره اینکه چرا پس از گذشت سال‌ها از پایان یافتن جنگ مشکلات مردم خرمشهر برطرف نشده و این شهر تا آبادانی فاصله زیادی دارد گفت: مردم خرمشهر آسیب زیادی دیدند ولی قصور با نظام نیست مسئولین استان و شهرستان کوتاهی داشتند و دزدی کردند. خرمشهر مشکلات عدیده‌ای دارد، البته کمک هم می‌شود به‌طور نمونه ۱۰۰ میلیارد از منطقه آزاد برای عمرانی شهر خرمشهر گرفته‌شده است و امیدوارم به زودی شاهد رشد و آبادانی خرمشهر باشیم.

 

محسن رهامی، رئیس بنیاد بین‌المللی صلح :خوزستان فراموش شده، آبستن حوادث است

رهامی درباره تبعات اعتراضات مردم خرمشهرتوضیح داد: جامعه ایران موزاییکی است. بدین معنا که وقتی آب زیر موزاییک می‌رود بخشی از آن آسیب می‌بیند، رفته‌رفته بقیه هم دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند. این مسئله می‌تواند به وحدت و انسجام ملی لطمه وارد سازد و در یک منطقه مرزی بحران ایجاد کند که حل آن هزینه زیادی می‌برد.

محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار داشت: هر نوع کم یا بی‌توجهی نسبت به مردم خوزستان سبب ایجاد نارضایتی بیشتری می‌شود. استان خوزستان می‌تواند آبستن برخی حوادث باشد زیرا احساس می‌شود این قسمت از کشور فراموش‌شده است و مسئله‌ای مانند نبود آب مانند جرقه‌ای می‌تواند به نارضایتی‌ها دامن زند.

به دلیل پایین آمدن کیفیت آب در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر طی سه روز گذشته شاهد اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم این شهرها بوده‌ایم که شنبه‌شب در خرمشهر و یکشنبه شب در آبادان به خشونت کشیده شد و درنتیجه آن بین نیروهای پلیس و مردم درگیری‌هایی صورت گرفت.

وضعیت کیفیت آب خرمشهر و آبادان، معضل کهنه‌ای است که نه‌تنها تاکنون درمان‌نشده است بلکه به دلیل خشک‌سالی‌های و پیشروی آب دریا شوری آن نیز افزایش‌یافته است. نارضایتی از این وضعیت بارها منجر به اعتراضات مردم این شهرها در مقابل فرمانداری و آبفا شد ولی تا به امروز پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت نکرده‌اند.

هر چند دیروز وزیر کشور در تشریح پروژه تامین آب مورد نیاز مردم خرمشهر گفت: از سال ۷۱ طرح غدیر برای آبرسانی به خرمشهر مطرح شد؛ یعنی ۲۵ سال این طرح در دست اجرا بود که دولت در سه سال گذشته این موضوع را اولویت اول خود قرار داد و ۱۵ تیر این طرح به نتیجه می‌رسد.»

دیروز هم غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در این ارتباط گفت: «با تلاش شبانه‌روزی مسئولان استان خوزستان طرح غدیر حداکثر تا ۱۵ تیرماه به بهره‌برداری می‌رسد. با افتتاح این طرح کل آب مورد نیاز شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، سوسنگرد، دشت آزادگان و شادگان زیر پوشش آن رفته و تمامی آب مورد نیاز آنها از رودخانه کرخه تأمین خواهد شد.»

اما با این وجود علی ساری، نماینده اهوازدرمجلس درباره اعتراضات مردم خوزستان گفت: «وقتی در شهری چند صدبار تجمعات اعتراض‌آمیز برگزار می‌شود به آن معناست که در آن استان کار درجایی می‌لنگد. دولت باید به مردم کمک کند و نگذارد که به مردم فشار وارد آید. باید سیاست‌های داخلی و خارجی را تنظیم کند.»

محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و رئیس بنیاد بین‌المللی صلح در گفت‌وگو با جامعه ایرانی در رابطه با دلایل به خشونت کشیده شدن اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم خرمشهر و آبادان گفت: سال گذشته به خوزستان دو سفر انجام دادم و در جلسه‌ای با اقشار مختلف زمینه‌های نگرانی و نارضایتی در این استان مشخص شد که آن‌ها را به بعضی از مسئولان در شورای نگهبان و مراجع قم ازجمله ملاقاتی که سال گذشته با مقام معظم رهبری داشتم، منتقل کردم.

وی در ادامه اضافه کرد: در انتقال مشکلات مردم خوزستان اشاره داشتم خوزستانی که به لحاظ نفت و سرمایه بخش عمده هزینه کشور را تأمین می‌کند، مشکلاتش موردتوجه قرار نمی‌گیرد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب دراین‌باره اظهار داشت: خوزستان درگذشته جزء آبادترین و پردرآمدترین مناطق کشور بود، اما به دلیل وقوع جنگ تحمیلی پالایشگاه و گمرک آن از رونق افتاد و تقریباً سرمایه‌ها به سمت شرقی خلیج‌فارس (بندرعباس و چابهار) رفت و به‌طورکلی اهمیت اقتصادی خود را از دست داد و دیگر هم نتوانست قد علم کند.

رهامی در ادامه یادآور شد: انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به سمت اصفهان، کرمان، یزد و قم هم به این مسئله دامن زده که به‌تدریج در بین مردم نوعی بدبینی نسبت به مسئولان ایجاد کرده است. برخی از کشت‌هایی هم که انجام می‌دادند به دلیل کمبود آب برای آن‌ها مانع به وجود آورده شده است.

وی در ادامه اضافه کرد: تمام فاضلاب شهری اهواز مستقیماً وارد کارون می‌شود و در ایام عید که سطح آب بالا می‌آید از طریق کانال‌های فاضلاب، فاضلاب‌ها داخل خانه‌ها و کوچه‌ها می‌رود. ندیدن خوزستان برای سرمایه‌گذاری سبب شده است تا نرخ بیکاری و مهاجرت در آنجا بالا رود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این رابطه اظهار داشت: مسائلی مطرح‌شده منطقه را آسیب‌پذیر و بحرانی کرده است که هر نوع کم یا بی‌توجهی سبب ایجاد نارضایتی بیشتری می‌کند. استان خوزستان می‌تواند آبستن برخی حوادث باشد زیرا احساس می‌شود این قسمت از کشور فراموش‌شده است و مسئله‌ کمبود یا کیفیت آب مانند جرقه‌ای می‌تواند به نارضایتی‌ها دامن زند.

رهامی در ادامه اضافه کرد: در چنین شرایطی نسبت دادن اعتراض مردم به عوامل بیگانه؛ سبب افزایش نارضایتی‌ها می‌شود مردم این بخش از کشورمان در هشت سال جنگ تحمیلی بیشترین آسیب‌ها را دیدند، به همین دلیل هم باید به آن‌ها توجه لازم صورت گیرد.

وی درباره تبعات این اعتراضات توضیح داد: جامعه ایران موزاییکی است. بدین معنا که وقتی آب زیر موزاییک می‌رود بخشی از آن آسیب می‌بیند، رفته‌رفته بقیه هم دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند. این مسئله می‌تواند به وحدت و انسجام ملی لطمه وارد سازد و در یک منطقه مرزی بحران ایجاد کند که حل آن هزینه زیادی می‌برد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد: ایران به لحاظ تحریم آمریکا به لحاظ آسیب دیدن برجام که ضوابط خارجی ما را در حوزه سیاست خارجی تحت‌فشار قرار داده است در حال حاضر شدیداً نیاز به وحدت داخلی دارد و درصورتی‌که در داخل انرژی و توان مملکت در این مناطق صرف شود شدیداً در برابر مشکلات خارجی آسیب‌پذیر خواهیم بود.

رهامی یادآور شد: دولتمردان ما در سطح وزیر و حتی رئیس‌جمهور بدون آنکه فرصت را از دست دهند باید به منطقه بروند و با مردم صحبت کنند حتی لازم باشد هیئتی از طرف مقام معظم رهبری با نمایندگان معترضین صحبت کند. برخورد با معترضین از طریق نیروی انتظامی بیشتر به مسئله دامن می‌زند زیرا این کارها پلیسی و امنیتی نیست و انگ امنیتی زدن به اعتراض مردم حکومت را آسیب‌پذیر می‌کند.

وی افزود: باید آلام مردم تسکین داده شود تا آن‌ها احساس کنند که گوش شنوایی در تهران برای استان‌ها و شهرستان‌ها وجود دارد.