اخبار روز اقتصادی ؛ گزارش مجلس: در واردات خودرو سازمان توسعه و تجارت و وزارت صنعت تخلف کرده‌اند/ پشت‌پرده لیست ارزبگیران دولتی و نکته‌های عجیب؛ ۲۳ میلیون یورو ارز کاغذ روزنامه به ۲ شرکت مجهول

نگام ، اقتصادی _ سیاهه ارزی وچالش رانت ؛ لوازم‌خانگی ۴۳ میلیون یورو ارز دولتی گرفت باز هم گران شد! ؛ جزئیات طرح جدید اشتغال روستایی/بازارسازی محصولات کشاورزی ودامی ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

گزارش مجلس: در واردات خودرو سازمان توسعه و تجارت و وزارت صنعت تخلف کرده‌اند

کمیسیون «صنایع و معادن» و کمیسیون ویژه «حمایت از تولید ملی» مجلس شورای اسلامی در گزارشی از تخلف «ثبت سفارش و واردات ۶ هزار خودرو» از سوی کارکنان سازمان توسعه و تجارت خبر داده و گفته‌اند بخش دیگر تخلفات از سوی واردکنندگان صورت گرفته و وزارت صنعت هم تخلفاتی کرده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

پشت‌پرده لیست ارزبگیران دولتی و نکته‌های عجیب؛ ۲۳ میلیون یورو ارز کاغذ روزنامه به ۲ شرکت مجهول

رسمی‌ترین نهاد سیاستگذار پولی کشور روز گذشته در جهت شفاف‌سازی و دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات و نیز با تاکید و دستور رییس‌جمهور، فهرست کالاها را به تفکیک شرکت‌ها و افراد که ارز رسمی به نرخ ۴ هزار و ٢٠٠ تومان دریافت کرده‌اند، منتشر کرد. البته در این اطلاعیه آمده است که ارز تخصیص داده شده، به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و شامل کالاهایی است که از سوی آن وزارتخانه مشخص شده و بنابراین در برگیرنده تمام کالاهای تامین ارز شده از سوی بانک مرکزی نیست. اقدام نهاد سیاستگذار در جهت اعلام اطلاعات افراد و شرکت‌های دریافت‌کننده ارز تخصیصی با ایجاد شفافیت در بازار ارز را می‌توان امری مثبت در عملکرد بهتر اقتصاد قلمداد کرد. شرکتی به نام الکترو ممتاز پیشه که قرار بوده تابلوهای برق تولید کند، یک میلیون یورو ارز دولتی برای واردات ذرت برای خوراک دام دریافت کرده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

چند نکته درباره انتشارفهرست دریافت کنندگان ارز با قیمت رسمی ؛ سیاهه ارزی وچالش رانت

بانک مرکزی با انتشار لیستی از دریافت‌کنندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا، گام اول برای اجرای دستور رئیس‌جمهور را برداشت. اگرچه محاسبات لیست داده شده بر حسب یورو انجام شده است اما آنچه بین عموم رواج یافته، «دلار ۴۲۰۰» تومانی و سوءاستفاده عده ای از این رانت است. در لیست اعلامی میزان ارز دریافتی شرکت‌های گوناگون برای واردات ۵۳ قلم کالا ذکر شده است. نکته قابل‌توجه اینکه عمده ارز دریافتی از محل فروش نفت بوده و صادرات غیرنفتی حدود ۱۰ درصد از مجموع ارز تامین شده را به خود اختصاص دادند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اسامی برندهای وارداتی با ارز دولتی همچنان نامشخص ؛ لوازم‌خانگی ۴۳ میلیون یورو ارز دولتی گرفت باز هم گران شد!

در حالی که قیمت لوازم خانگی از ابتدای اردیبهشت‌ماه افزایش پیدا کرده و سازمان حمایت نیز بارها آن را تخلف و فاقد وجاهت اعلام کرده است، بر اساس لیست منتشر شده از سوی بانک مرکزی، بالغ بر ۲۳۰ شرکت بیش از ۴۳ میلیون یورو ارز دولتی برای واردات بیش از ۱۵ قلم لوازم‌ خانگی دریافت کرده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

جزئیات طرح جدید اشتغال روستایی/بازارسازی محصولات کشاورزی ودامی

برنامه توسعه اشتغال روستایی و عشایری از سال گذشته با هدف هدایت تسهیلات به طرح‌های دارای مزیت اشتغال کلید خورد تا بر اساس این طرح معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه از طریق چهار بانک و موسسه عامل در اختیار طرح های اشتغالزا و مورد تایید قرار گیرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید