اخبار روز اجتماعی ؛ ۱۵۰۰ هکتار از مزارع ایران با فاضلاب آبیاری می‌شود / مرگ در کمین چاه‌کنانِ خراسانی‌ست ؛ درماندگیِ ناتمامِ داغ‌دیدگانِ «قنات کسکن»

نگام ، اجتماعی _ روی دیگر اعتراضات خوزستان؛ جنگ با خشکسالی بسیار شدید! ؛ لشکر ۱۵۰هزار نفری دختران ترک تحصیل کرده و کارنامه مردود نظام آموزشی!! ؛  کاهش سن بزهکاری و افزایش استفاده از مواد مخدر در میان نوجوانان و جوانان نگران‌کننده‌است/دانش‌آموزان فرصتی برای فعالیت پرورشی در مدارس ندارند/ رویکرد آموزش و پرورش تربیت‌محوری نیست  ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

۱۵۰۰ هکتار از مزارع ایران با فاضلاب آبیاری می‌شود

یک نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید: ۱۵۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی ایران با فاضلاب آبیاری می‌شود. یک پزشک در تهران هم نسبت به بروز بیماری‌های عفونی به دلیل استفاده از محصولات آبیاری شده با فاضلاب هشدار داد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مرگ در کمین چاه‌کنانِ خراسانی‌ست/درماندگیِ ناتمامِ داغ‌دیدگانِ «قنات کسکن»

دشت بی‌‌آب و کم بارشِ ایران‌زمین اگر قنات‌ها و مقنی‌ها نبودند، هزاران سال دوام نمی‌آورد؛ «قنات» اختراع ایرانیان است و دهها قرن هم قدمت دارد، درحالی‌که چینی‌ها فن حفر قنات را تازه حدود ۲۰۰ سال پس از ایرانیان آموخته‌اند. اجداد ما آب‌های شیرین دامنه کوهستان را با کمک فن قنات‌سازی که روش ابداعی خودشان بوده به حاشیه کویرها برده‌اند اما حالا سال‌هاست نفس قنات‌های ایران به شماره‌ افتاده‌ است. بی‌آبی‌های طولانی و برداشت‌های بی‌حساب و کتاب از آب‌های زیرزمینی، کار خودش را کرده؛ قنات‌ها دارند جان می‌کنند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

روی دیگر اعتراضات خوزستان؛ جنگ با خشکسالی بسیار شدید! ؛ آمار تکان‌دهنده: ۹۹ درصد استان خوزستان درگیر خشکسالی شدید و بسیار شدید هستند

سرانجام، پس از هشدارها، گزارش‌ها و مقالات مختلف؛ روند تصمیم‌گیری‌ها در زمینه ورشکستگی آبی استان خوزستان تغییر نکرد و حالا می‌توان گفت خوزستان دیگر نه هوا دارد و نه آب.خشکسالی، منجر به ایجاد کانون‌های گرد و خاک زیادی در اطراف استان خوزستان شده و این موضوع اهالی این استان در چند سال اخیر با مشکلات مختلفی مواجه کرده، اما به نظر می‌رسد که این بار استان جنوبی کشورمان با پیامد اصلی خشکسالی مواجه شده؛ بی‌آبی و آلودگی آب

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

لشکر ۱۵۰هزار نفری دختران ترک تحصیل کرده و کارنامه مردود نظام آموزشی!!

تحصیل دانش‌آموزان خصوصا دختران در همه جوامع از شاخص‌های توسعه‌یافتگی است، ناگفته نماند که آمار ترک تحصیل ‌کنندگان امروز، آمار بی سوادان آینده کشور محسوب می‌شوند، با این تفاسیر لازم است وزارت‌خانه آموزش و پرورش از همه توان خود برای کاهش آمار دانش‌آموزان ترک تحصیل کرده استفاده کند، خصوصا که در بسیاری از موارد فقر فرهنگی خانواده عامل اصلی برای سد شدن ادامه تحصیل دختران محسوب می شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

کاهش سن بزهکاری و افزایش استفاده از مواد مخدر در میان نوجوانان و جوانان نگران‌کننده‌است/دانش‌آموزان فرصتی برای فعالیت پرورشی در مدارس ندارند/ رویکرد آموزش و پرورش تربیت‌محوری نیست

حجت‌الاسلام سیدمجتبی ملکی (مشاور عالی وزیر در امور همکاری با حوزه‌های علمیه) در خصوص عملکرد روحانیون اعزامی به مدارس و اقدامات آنها برای کاهش آسیب‌ها در بین دانش‌آموزان توضیح داد: اگر بخواهیم یک ارزیابی واقع‌بینانه از شرایط روز آموزش و پرورش داشته باشیم، باید همه عوامل متعدد و متنوعی که در فرآیند تعلیم و تربیت و شکل‎گیری شخصیت دانش‌آموزان موثر است را با هم دید. به هر حال زمانی بازیگران عرصه تعلیم و تربیت محدود به خانواده و مدرسه بودند. یعنی اولیای دانش‌آموز در خانه و معلمان در مدرسه نقش اصلی و تعیین کننده‌ای در چگونگی شکل‌گیری شخصیت دانش آموزان را به عهده داشتند، اما امروز نقش این عوامل سنتی تضعیف شده و بازیگران جدیدی به عرصه تعلیم و تربیت آمده‌اند، چه بسا نقش‌شان بسیار پررنگ و اثر گذارتر از آن عوامل سنتی است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید