علی صالح آبادی:شرکت های شبه نظامی باید اقتصاد کشور را ترک کنند/ تیم اقتصادی دولت باید تغییر کند

 

نگام ، سیاسی _ مدیر مسئول روزنامه ستاره صبح با بیان اینکه شرایط امروز کشور مشابه زمان جنگ است، گفت: در زمان جنگ نخست وزیر، شورای اقتصاد و ستاد بسیج اقتصادی کشور رستم گونه به مصاف و بحران های کشور می رفتند و با قاطعیت عمل می کردند و تحت تأثیر مخالفان قرار نمی گرفتند. امروز هم اگر مردم احساس کنند که دولت در حل مشکلات جدی است، پا به پای دولت خواهند آمد و این دولت را بر دولتی که اصولگرایان در آروزی روی کار آمدنش هستند ترجیح خواهند داد.

 

علی صالح آبادی در گفت وگو با شفقنا حمایت از اصلاحات اقتصادی دولت در شرایط فعلی را ضروری دانست و اظهار کرد: این دولت برخاسته از اراده و عزم ملی است، علت آن هم این است که ۲۴ میلیون ایرانی در روز ۲۹ اردیبهشت سال ۹۶ به حسن روحانی رأی دادند و این اتفاق بزرگی بود، امید ملی ایجاد شد و مردم با شور و نشاط به آینده بهتری فکر می کردند. از همان روزهای نخست رأی آوردن آقای روحانی گروه هایی که در انتخابات شکست خورده بودند یا در دولت های نهم و دهم دارای منفعت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بودند پا به میدان مخالفت گذاشتند و کوشیدن تا با هر نوع برنامه اصلاحی که دولت داشت، مقابله کنند. به نظر می رسد که پس از روی کار آمدن ترامپ و خروج او از برجام در روز ۱۸ اردیبهشت ماه، وزنه ی مخالفان داخلی دولت را بیشتر کرد و آنها با امید و اعتماد به نفس بیشتری پا به مخالفت با دولت گذاشتند.

او با تأکید بر اینکه رأی دهندگان به رییس جمهور نباید نا امید و مایوس باشند، به دو اقدام توأمان و ضروری دولت اشاره و خاطرنشان کرد: دولت در ابتدا باید کابینه را ترمیم کند و افراد با جسارت و با تجربه و انرژیک را به کابینه خود بیاورد و همچنین تعدادی از وزرا و استانداران را تغییر دهد. به عنوان مثال علتی که آقای روحانی در سال ۹۲ رییس جمهور شد به خیزش خراسانی ها به خصوص مشهدی ها در آخرین روز تبلیغات -۲۲ خردادماه -برمی گردد؛ در آن زمان با وجود اینکه خراسانی ها دو کاندیدای بومی یعنی قالیباف و جلیلی را در میان کاندیدای ریاست جمهوری داشتند، اما با درک شرایط به صورت هجومی به میدان آمدند؛ ولی آقای روحانی هنوز نتوانسته مدیران آن استان را دعوت کند و با آنها دیدار و گفت وگویی داشته باشد؛ در این میان استاندار مربوطه نیز متمایل به جریان قالیباف و جلیلی است تا به سمت دولت.

مدیر مسئول روزنامه ستاره صبح به لزوم اقدام دیگری از سوی دولت اشاره و خاطرنشان کرد: شرایط امروز کشور تقریباً مشابه زمان جنگ است منتها جنگ اقتصادی و تحریمی جریان دارد. من در زمان جنگ و موشک باران ها در دولت مهندس میرحسین موسوی دبیرستاد بسیج اقتصادی کل کشور بودم؛ نخست وزیر، شورای اقتصاد و ستاد بسیج اقتصادی کشور رستم گونه به مصاف و بحران های کشور می رفتند و با قاطعیت عمل می کردند و تحت تأثیر مخالفان قرار نمی گرفتند. به نظر من مردم اگر احساس کنند که دولت جدی است آنها هم با همه مشکلاتی که دارند پا به پای دولت خواهند آمد و این دولت را بر دولتی که اصولگرایان در آروزی روی کار آمدنش هستند ترجیح خواهند داد.

صالح آبادی در پاسخ به اینکه اصلاحات اقتصادی دولت باید در چه راستایی باشد؟ گفت: اکثر افراد کابینه مخصوصاً تیم اقتصادی باید تغییر کند، آنچه مهم است اینکه دولت باید از خودش شروع کند، باید ساختار بانک ها را تغییر دهد و شرکت های زیانده دولتی را تعطیل یا به بخش خصوصی واگذار کند، دولت باید دست از بنگاهداری بردارد و در مورد روابط خارجی با شفافیت با مردم صحبت کند و بگوید همانطور که ما با روسیه که سر بزنگاه علیه ما موضع گیری می کند روابط مثبت و حسنه داریم باید با غرب و ایالات متحده آمریکا روابطمان را از حالت مخاصمه و تنش به حالت تعامل و سازنده تبدیل کنیم.

او افزود: در شرایط فعلی کشور گران اداره می شود، تعداد حقوق بگیران در همه دولت ها افزایش پیدا کرده است. شرکت ها، بنیادها و شرکت های شبه نظامی و شبه دولتی که به فضای کسب و کار آمدند باید اقتصاد را ترک کنند و اقتصاد را برعهده مردم بگذارند.

صالح آبادی در پاسخ به اینکه نهادهای اقتصادی غیر دولتی چه کمک یا آسیبی به اقتصاد کشور وارد کردند؟ گفت: من در سال ۶۶ نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی بودم و همان زمان نطق کردم و گفتم که آستان قدس رضوی نباید بنگاه داری کند بلکه باید حافظ ارزش ها و وقفی باشد که برای امام رضا(ع) انجام شده، ولی وقتی این نهادها وارد کسب و کار می شوند رقیب بخش خصوصی می گردند. نیروهای شبه نظامی هم همانطور که رهبری، وزیر دفاع و رییس جمهور گفتند به نفع مملکت است که از عرصه اقتصاد بیرون بروند و به وظیفه اصلی خود که حفظ انقلاب و تمامیت ارضی کشور است، بپردازند. در مورد این نهادها همیشه بحثی وجود داشته و دارد و آن اینکه معافیت های مالیاتی آنها باید برداشته شود و ملزم به پرداخت مالیات هستند.