گفتگوی نگام با مهدی آیتی ، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی / اعتصاب بازاریان و بحران اقتصادی کشور

نگام ، منصور راسخی _ یک روز پس از اینکه فروشندگان موبایل در بازار چارسو و علاءالدین در تهران در اعتراض به افزایش بی‌رویه نرخ ارز و گران شدن تلفن همراه اعتراض کرده بودند ، بازاریان تهران نیز در اعتراض به رکود حاکم بر بازار نوسان بی‌ضابطه نرخ ارز، کمبود مشتری و گرانی کالا دست از کار کشیدند.بر اساس ویدئوهای منتشر شده، بازاریان پس از بستن مغازه‌ها راهپیمایی کرده و شعارهایی از جمله «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست» و «مرگ بر مفت خور گردن کلفت» سر دادند. این تجمع در ادامه در برخی از مناطق با برخورد پلیس و شلیک گاز اشک آور مواجه شد.

 

پیرامون همین موضوع گفتگویی کوتاه با آقای مهدی آیتی ، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی داشتیم که در ادامه می خوانید:

 

نگام : نظر شما در مورد اعتراض و اعتصاب بازاریان در کشور چه میباشد ؛

ایران در چهل سال گذشته یک روز عادی و معمولی نداشت و دائم در حال مبارزه داخلی و خارجی بوده و همین امر باعث شده جمهوری اسلامی هرگز نتواند به طور معقول و منطقی به امور بازسازی و توسعه و ترقی فکر کند.

 

نگام : تا چه زمانی این سرکوب ها توسط نیروهای امنیتی ادامه دارد ؟

تا زمانی که ما بر طبل جنگ بکوبیم و با دنیا دشمنی کنیم وضع داخلی ما بدتر خواهد شد و خطر فروپاشی بیشتر میشود.

 

نگام : از نظر شما رسیدن به جایگاه مناسب بین المللی از چه طریقی امکان دارد؟

اگر چه آمریکا و دیگران دشمن هستند ولی فقط با صلح و دوستی با دنیا میشود کم کم قوی شد و جایگاهی بالاتر در عرصه بین المللی پیدا کرد.راه نجات ما فقط تعامل با مردم در داخل و با قدرتها در دنیاست.

 

نگام : آیا اعتصاب بازاریان در کشور تداوم خواهد داشت ؟

اگر عقلای ایران به میدان بیایند و راه صلح و دوستی را با جهان طرح ریزی کنند بدون شک در کوتاه مدت ایران از انسداد سیاسی و اقتصادی خارج خواهد شد .

 

نگام : :با توجه به تشدید تحریمها علیه ایران توسط آمریکا به نظر شما آیا راه حلی برای خروج از بحران اقتصادی وجود دارد؟

برای برون رفت از این همه بحران و التهاب تنها یک راه حل وجود دارد و آن حرف مهندس بازرگان در روزهای اول انقلاب است که مکرر میگفت انقلاب ما یک نهال کوچک و ضعیف است و تا درختی تناور نشود نمیتواند با دنیا رقابت و مبارزه کرد.