به بهانه استنکاف وزیری که در مقابل رئیس جمهور ایستاد و تن به شفافیت تخصیص ارز ⁩نداد! ؛ آن چه از فعالیت های اقتصادی محمد شریعتمداری از گذشته تا حال باید بدانیم

 

حسین رزاق

‏یکی از اولین مسئولیت های شریعتمداری در ⁧ اطلاعات ⁩ ⁧نخست وزیری ⁩ شکل گرفت او مسئولیت قائم مقامی ⁧خسرو تهرانی ⁩ ( قنبری ) را بعهده داشت، بعدها پس از تشکیل وزارت اطلاعات در زمان ⁧ری شهری ⁩، ⁧معاون اقتصادی ⁩ ⁧ وزارت اطلاعات ⁩ شد.

‏در سال ⁧ ۱۳۷۲ محمدی ری شهری ⁩، نهادی را برای حمایت از آستان حضرت عبدالعظیم حسنی ⁩در خیابان جردن به نام شرکت ⁧ فواد ری ⁩ راه اندازی کرد و از بعضی همکاران اطلاعاتی قبل خود دعوت به همکاری کرد.

‏مهمترین حلقه مرکزی شرکت را محمد ⁧ شریعتمداری ⁩و محمود ⁧ یاسینی ⁩ تشکیل می دادند.

در آبان ۱۳۷۲ ⁧ شرکت ⁩ ⁧فواد ری ⁩ با شماره ۱۰۰۷۲۲ ثبت رسمی شد؛

‏در اساسنامه شرکت قید شده: «واردات و صادرات و بازرگانی علمی مواد غذایی، کشاورزی، دامداری، دامپروری، مواد اولیه ماشین‌آلات، تجهیزات، شرکت در مناقصه‌های دولتی و خصوصی و مشارکت با شرکت‌های داخلی و خارجی اهم مسئولیت‌های فواد ری است.»

‏بعدا به حلقه اصلی شرکت چند عضو دیگر اضافه شد و نهایتا ⁧شرکت ⁩فواد ری ⁩ با این اعضا کار را ادامه داد : ‏ری شهری ⁩، محمد ⁧ شریعتمداری ⁩،‌ محمود ⁧ یاسینی ⁩، ⁧سعیدی کیا ⁩ (⁧ وزیر سابق⁩ راه و ⁧ مسکن ⁩ و رئیس فعلی بنیاد مستضعفان ) و غلامحسین ⁧ نوذری ⁩ ( وزیر سابق ⁧نفت ⁩)

‏⁧ فواد ری ⁩ پس از مدتی کوتاه به یکی از بزرگترین شرکت‌های واردکننده کالاهای اساسی در ⁧ ایران ⁩ بدل شد.

گزارش‌های رسمی نشان میدهد شرکت طی سه دهه خوراک دام و طیور، جو دامی، گندم دامی، ذرت، کنجاله، سویا، مواد اولیه فولادی مانند شمش آهن، تیرآهن و همچنین گوشت منجمد را وارد بازار ایران کرده است.

اصلی‌ترین شایعات درباره فعالیت‌ ⁧فواد ری ⁩ وقتی بالا گرفت که ⁧ شریعتمداری ⁩ هم ⁧ وزیر ⁩ ⁧ بازرگانی ⁩ بود و هم در شرکت فعالیت داشت.

گروهی از منتقدان ⁧ وزارت بازرگانی ⁩ درآن دوره او نقل می‌کردند اطلاعاتی درباره نیازهای وارداتی کشور در اختیار شرکت «فواد ری» قرار می‌گیرد….

صفحات مربوط به مدیران و سوابق آنها از سایت شرکت حذف شده است، صفحه مربوط به پرسش از مدیران به صورت کامل حذف شده و صفحه مربوط به گزارش‌های مالی مانند بخش‌های قبلی از دسترس خارج شده است.

حتی شماره تلفن رسمی ⁧ شرکت ⁩ نیز در سایت به اشتباه ثبت شده است.

‏⁧ شرکت ⁩برای تامین هزینه‌های آستان حضرت عبدالعظیم و دانشگاه علوم حدیث تأسیس شده ولی از مجموع ۲۲ شرکت وابسته، بیش از ۱۰ شرکت دفاتر رسمی‌شان در خیابان جردن و میرداماد تهران قرار دارد.

‏⁧ فواد ری ⁩به عنوان خریدار سهام ⁧ بانک ⁩ پارسیان ⁩ معرفی شد ، متولیان بانک نمی خواستند سهام را به شرکتی با مدیران امنیتی بدهند و مدتی بعد ماجراهای بانک پارسیان به عنوان اولین افشاگری اقتصادی رئیس ⁧ دولت نهم ⁩ مطرح شد و فواد ری هم قدم به اخبار رسمی کشور گذاشت.

‏⁧ علی نوریانی ⁩ تنها وارد کننده انحصاری خودروی ⁧ بی ام و ⁩ با ⁧ شرکت ⁩ ⁧ فواد ری ⁩ شریک شد.

‏او می گوید:می‌دانستیم که حفظ ویژگی‌ها در ایران سخت‌تر است، به همین علت ۵۰ درصد سرمایه کمپانی را با سرمایه‌گذاری مؤسسه «ری» که متعلق به آستان مطهر شاه عبدالعظیم حسنی است، شریک شدیم، ما به ادامه این همکاری با مؤسسه ری مفتخر و مصریم، زیرا در این صورت اطمینان خاطری هم برای طرفداران B.M.W ایجاد می‌شود که ۵۰ درصد سهام این کمپانی در زمان سوددهی، در ایران صرف ⁧ امور خیریه ⁩ می‌شود و همینطور برای آنها که خریدار این ماشین هستند.

بعد از مدتی نام شرکت نیز به ⁧پرشیاخودرو تغییر کرد، ⁩به عنوان شرکت مادر ⁧واردکننده ⁩ خودروهای آلمانی به ایران ، سایت شرکت فواد ری هم اعلام کرد: «پرشیاخودرو تنها نماینده واردکننده بی.ام.و به ایران است.» پرشیاخودرو به سرعت دو نمایشگاه در خیابان بهشتی و خیابان نیلوفر تهران تأسیس کرد.

‏⁧ فواد ری ⁩ ۴۶ درصد از سهام ⁧ شرکت ⁩ نفت و گاز ⁧ پارس ⁩ را هم به لیست دارایی‌های خود اضافه کرد.

بعد از آن مؤسسه سرمایه‌گذاری ری ⁩ تأسیس شد. سرمایه‌گذاری ری، شرکت ⁧ فواد ری ⁩ را هم به عنوان یکی از شرکت‌های تابع خود قرار داد.

‏⁧ سرمایه‌گذاری فواد ری ⁩در اولین قدم غلامحسین ⁧ نوذری ⁩ دومین ⁧ وزیر ⁩ ⁧ نفت ⁩ دولت نهم را به عنوان رئیس هیأت‌مدیره شرکت منصوب کرد.

بعد از تاسیس شرکت ۱۳ درصد باقی مانده سهام ⁧ نفت و گاز ⁩ ⁧ پارس ⁩ را هم سرمایه گذاری ری خرید (علاوه بر ۴۶ درصد قبل).

‏بعد از مدتی ⁧ شرکت ⁩ ⁧ نفت و گاز ⁩ ⁧ پرشیا ⁩ یکی دیگر از شرکت‌های مجموعه ری، هم ۷/۱ درصد سهام نفت و گاز ⁧ پارس ⁩ را به نام خود کرد.

آنها مدتی بعد ⁧ شرکت ⁩ «پارس‌ام.سی.اس» را هم تأسیس کردند.

حاشیه‌ها برای این شرکت از هنگامی آغاز شد که «پارس‌ام.سی.اس» به شکلی عجیب قرارداد همکاری با ⁧ کارخانه‌های ⁩خودروسازی ⁩ را برای تولید ۱۸۵ هزار دستگاه سوخت سی.ان.جی بست.

طرف قرارداد سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت بود اما هیچ نهادی، اطلاعاتی از برگزاری مناقصه نداشت.

مدتی بعد شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت هم به مجموعه دارایی‌های شرکت سرمایه‌گذاری ری افزوده شد. شرکت‌های بازرگانی نیک نفت، شرکت پتروکام کیش، شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی اطلسی ترابر و شرکت نفت‌یاب هم زیرمجموعه‌های این شرکت شدند.
‏بعد از مدتی شرکتی زیر مجموعه هلدینگ ری با عنوان ⁧ ری شیمی ⁩ تأسیس شد. این شرکت واردات و صادرات فرآورده‌های نفتی را برعهده داشت. شرکت ری شیمی به ۲۲ شرکت خارجی دیگر محصولات نفتی خود را می‌فروشد.

اما فعالیت‌های اقتصادی «سرمایه‌گذاری ری» تنها به امور نفتی محدود نماند.

‏اندکی بعد ⁧آرمان پژوه سبزواران ⁩دیگر مجموعه وابسته به سرمایه‌گذاری ری شد. این شرکت سال ۷۹ تأسیس شده بود ولی در سال ۸۳ بیش از ۹۲ درصد سهام آن از طریق سرمایه‌گذاری ری خریداری شد. شرکت ماهیتی معدنی داشت و سالانه بیش از ۵۰۰۰ تن مس استخراج می‌کرد.

‏معدن مس سرگز کوه جیرفت تنها یکی از دارایی‌های این مجموعه به حساب می‌آمد. پس از خرید سهام این شرکت تنها یکی از پروژه‌های شرکت با سرمایه ۴۲۵ میلیارد ریالی برای استخراج ۱۰ تن مس کلید خورد. مجموعه معدنی سرمایه‌گذاری ری هم خیابان جردن تهران را به عنوان دفتر مرکزی خود انتخاب کرد.

پس از مدتی علاقه‌مندی ویژه‌ای هم به فعالیت صنعت ⁧ برق ⁩ پیدا کردند و شرکت مهندسی ⁧ ری نیرو ⁩ را تأسیس کردند. اندکی بعد نیروگاه گازی ۵۰۰ مگاواتی اصفهان هم به لیست دارایی‌های سرمایه‌گذاران ری اضافه شد.

‏سرمایه گذاری در ⁧ بیمه ⁩ مرحله دیگری بود. بیمه ⁧دی ⁩به عنوان یکی از شرکت‌های وابسته ⁧ بنیاد شهید ⁩ سال‌ها با مدیریت محسن مهرعلیزاده ⁩ رئیس ⁧ سازمان ⁩تربیت‌بدنی ⁩ دولت اصلاحات و استاندار فعلی اصفهان به فعالیت‌های خود ادامه می‌داد که شرکت ⁧ سرمایه‌گذاری ری ⁩، ۱۵ درصد سهام این بیمه را هم به تملک خود درآورد.

‏شرکت ⁧ نفت و گاز ⁩ ⁧ پارس ⁩ هم ۵ درصد دیگر سهام بیمه را تصاحب کرد. خرید سهام بیمه ⁧ دی ⁩ درسال ۱۳۸۳ رخ داد. آمارهای رسمی منتشر شده از عملکرد شرکت نشان می‌دهد بیشترین جهش اقتصادی و خریدهای سرمایه‌گذاری ری در سال ۱۳۸۳ به وقوع پیوسته است.

‏شرکت ⁧ راهگشابار ⁩ هم دیگر خرید بزرگ سرمایه‌گذاری ری بود.

‏شرکت «⁧ زرین گوشت تهران ⁩» هم برای بعدها خریداری شد. این شرکت سال ۷۳ تأسیس شده بود ولی سهام آن در سال ۸۲ به نام سرمایه‌گذاری ری شد. شرکت مدتی بعد آنقدرها ثروتمند شد که کشتارگاه صنعتی «خانلق» را هم خریداری کرد

‏«زرین گوشت تهران» مدتی بعد آنقدرها ثروتمند شد که کشتارگاه صنعتی «خانلق» متعلق به شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهادکشاورزی را هم خریداری کرد.

 

نگام ؛ ناگفته های ایران ما