گفتگوی نگام با فریبرز دهقان ، روزنامه نگار / اعتراضات خرمشهر و نقش سپاه و نیروی انتظامی در سرکوب مردم

نگام ؛ منصور راسخی _ خرمشهر از شهرهای مهم ایران است که در زمان جنگ با عراق مدتی توسط صدام اشغال شد و به خونین شهر معروف شد. عدم توجه مسئولان به وضعیت مردم این شهر، اعتراض عمومی در فضای مجازی را هم به همراه داشت.یک روز پس از اعتراض‌ها به مشکل آب در خرمشهر، گزارشها حاکی از آن است که مناطق مختلف ایران با بحران قطع آب یا توزیع آب بی کیفیت روبرو شدند.اوج گیری این بحران در حالیست که برخی کارشناسان معتقدند کمبود آب در ایران راهکار دارد و باید هر چه سریعتر برای دستیابی به آن اقدام کرد.

 

پیرامون همین موضوع همکلام شدیم با آقای فریبرز دهقان ، روزنامه نگار که در ادامه می خوانید:

 

نگام : دلایل کمبود آب در خوزستان چیست ؟

معضل خوزستان معضل کل کشور است. کشور ما کشور کم بارشی است و در وضعیت خشکسالی کامل قرار می گیرد اما با توجه به شرایط استان خوزستان که منابع آبی فراوانی دارد دلایل اصلی آن می تواند عدم مدیریت صحیح و شایعاتی مبنی بر انتقال آب به عراق باشد که همین دلایل باعث شده مردم خوزستان شاهد کمبود آب باشند اما اگر بخواهیم دلایل انسانی را بررسی کنیم ساخت سدهای بزرگ که در خوزستان احداث شد و آب آن به پایین دستهای خوزستان ارسال نشد باعث شد خوزستان دچار خشکسالی بی سابقه شود .

 

نگام : چرا مطالبات مردم در خرمشهر سرانجام باعث ضرب و شتم و به خاک و خون کشیدن مردم شد ؟

متاسفانه حاکمیت هیچ گونه اعتراضی را حتی اگر آن اعتراضات مطالبات سیاسی نباشند و مطالبات آنها حیاتی مثل آب باشد بر نمی تابد چون ترس حاکمیت از بیداری مردم و از ترس تداوم اعتراضات مردم و اینکه مردم حکومت را پاسخگو بدانند و حکومت با خواستها و بیان اعتراضات مردم مشکل دارد و هیچ ابایی از سرکوب مردم مظلوم ایران در طی چند سال اخیر نداشته اند .
روحانیت ادعا میکند امام حسین در هزار و چهار صد سال پیش به دلیل تشنگی به شهادت رسید و زمانی که مطالبه آب کرد لشکر یزید برای آنها شمشیر کشید اما حالا حاکمیت با زیر پا گذاشتن شعائر دینی تمام چیزهایی که برای مردم در دین و مذهب مهم است باورهای مذهبی مردم که فقط خواهان آب هستند را به خاک و خون میکشند و آنها را به گلوله می بندند .متاسفانه حکومت نقد پذیر نیست و هر گونه نقدی را سرکوب میکند و سرکوبگری رویه ی معمول نظام جمهوری اسلامی ایران است .

 

نگام : چرا مردم خرمشهر ، آبادان و در کل خوزستان که نقش مهمی در پیروزی در جنگ تحمیلی داشتند و از بیشترین منابع طبیعی برخواردارند از کمترین حقوق شهروندی بهره مند هستند ؟

بزرگترین دلیل آن فساد گسترده ای است که دامنه حاکمیت ایران را در برگرفته است. فسادی که باعث می شود منابع ملی مردم خوزستان و کشور ایران به راحتی با اختلاس ها ، دزدی ها و چپاول ها ، ثروت های ملی ایرانیان توسط حکومت به تاراج برده شود و مردم خوزستان هیچ سهمی از آنها نداشته باشند . شاید اگر مسئولان ما کمی شرافت و وجدان کاری داشتند وضعیت استان خوزستان به این شکل نبود. استانی که هشت سال جنگید و ایستادگی کرد ولی ما هیچ وقت شاهد آبادانی استان خوزستان نبودیم .خوزستان و علی الخصوص خرمشهر و آبادان هنوز به مانند سی سال قبل جنگ زده میباشد زیرا مسئولان هدفی جز غارت اموال مردم نداشتند.

 

نگام : نقش سپاه و نیروی انتظامی در سرکوب مردم خرمشهر چه می باشد ؟

متاسفانه سپاه پاسداران طی سالهایی که از عمر جمهوری اسلامی میگذرد ثابت کرد نیرویی است که مدعی می باشد از دل مردم در آمده اما همواره ثابت کرده است روبه روی مردم ایستاده .همواره مردم رو سرکوب کرده همیشه دستش به خون مردم آلوده است و هیچ ترسی از به خاک و خون کشیدن مردم کشورش ندارد.

سپاه پاسداران تبدیل به نیروی مزدوری شده است که همواره در جهت منافع حاکمیت حرکت کرده نه منافع مردم و بحث سپاه پاسداران محدود به داخل کشور نمی باشد. سپاه در فراتر از مرزهای کشور دستش به خون های زیادی آلوده می باشد و در اعتراضات خرمشهر و دیگر شهرها دستش به خون مردم آلوده شد و متاسفانه عملکرد نیروی انتظامی در این مورد بسیار تاسف برانگیز بود.

نیروی انتظامی نیرویی نیست که در کنار مردم باشد بلکه مجبور است از حاکمیت دستور بگیرد و نیروی انتظامی هم در کنار سپاه شریک در قتل عام مردم مظلوم خوزستان و ایران می باشد.م نیروهایی که خود باید برقرار کننده امنیت و آرامش باشند خود باعث سلب آسایش و امنیت مردم شده اند .