سردار اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران تهدید کرد ؛ لازم باشد، تنگه ی هرمز را می‌بندیم

نگام ؛ بین الملل _ سردار اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران گفت جلوگیری آمریکا از صادرات نفت ایران «هزینه گزافی» برای واشنگتن دارد و در این صورت ایران اجازه خروج نفت از تنگه هرمز به دیگر نقاط دنیا را نمی‌دهد. او از «مواضع انقلابی» حسن روحانی در برابر تهدیدات نفتی آمریکا پشتیبانی کرد.

 

حسن مقیمی

اسماعیل کوثری، چهارشنبه ۱۳ تیر با اشاره به تهدیدات نفتی آمریکا گفت: «اگر قرار بر منع صادرات نفت ایران باشد، اجازه خروج نفت به دیگر نقاط دنیا از طریق تنگه خلیج فارس را نمی‌دهیم.»

او تأکید کرد که «۲۰ درصد نفت جهان از تنگه خلیج فارس عبور می‌کند و دنیا به این نفت نیاز دارد و هر اقدام خصمانه‌ای از طرف آمریکا هزینه‌های گزافی برای آن‌ها به دنبال دارد.»

برایان هوک، یکی از مشاوران سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا دوشنبه ۲ ژوئیه / ۱۱ تیر اعلام کرد که در آستانه وضع تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاکنون ۵۰ کشور خواهان کاهش فعالیت‌های خود در ایران شده‌اند و آمریکا سعی می‌کند کشورهای بیشتری به تحریم نفتی ایران بپیوندند و واردات نفت خود از این کشور را به صفر برسانند. او می‌گوید هدف از اعمال تحریم‌ها علیه ایران نه تغییر رژیم ایران بلکه تغییر رفتار آن است.

در دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، ابتدا از ۴ اوت / ۱۳ مرداد، از جمله بخش‌های خودروسازی و تجارت طلای ایران تحریم می‌شوند و سپس از ۶ نوامبر / ۱۵ آبان، بخش انرژی و تراکنش‌های بانکی ایران.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران شامگاه دوشنبه ۱۱ تیر در دیدار با جمعی از ایرانیان ساکن سوئیس گفت: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به‌طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آن‌ها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلاً معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.»

حسن روحانی به این تهدید همیشگی ایران که می‌تواند تنگه هرمز در خلیج فارس را ببندد اشاره‌ای نکرد با این حال برخی از رسانه‌های خارجی این سخنان را تهدیدی تلویحی در این زمینه دانستند.

جانشین قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران با اشاره به مواضع حسن روحانی در برابر تهدیدات نفتی آمریکا افزود: «تهدید رئیس جمهوری آمریکا در چند روز گذشته مبنی بر جلوگیری از صادرات حتی یک قطره از نفت ایران به سایر کشورها، نیازمند موضع سریع و هوشمندانه‌ای از جانب ایران بود که خوشبختانه رئیس‌جمهور محترم در این زمینه بسیار بیان موضع خوبی داشتند.»

او به حمایت قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران از مواضع حسن روحانی نیز اشاره کرد و گفت: «حمایت سردار سلیمانی از مواضع رئیس‌جمهور نشان می‌دهد که آمریکا و متحدانش بدانند این منطقه جایی نیست که هر کاری دلشان خواست و میلشان کشید انجام دهند.»

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، روز گذشته، چهارشنبه ۱۳ تیرماه، در نامه‌ای به حسن روحانی سخنان او درباره صدور نفت منطقه را «بیانات بسیار ارزشمند» دانست و نوشت: «این همان دکتر روحانی است که ما شناخت داشتیم و داریم و می‌بایست باشد.»

او در این نامه افزود: «آن چه از فرمایشات حضرتعالی در رسانه‌ها منعکس شد مبنی بر این که اگر نفت جمهوری اسلامی ایران صادر نشود، تضمینی برای صدور نفت کل منطقه نمی‌باشد و بیانات بسیار ارزشمندی که در موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی فرمودید، مایه مباهات و افتخار است.»

حسن روحانی در این هفته به سوئیس و اتریش سفر کرد تا درباره حفظ برجام با مقام‌های این کشورها گفت‌وگو کند، سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.

در حالی‌که عربستان سعودی گفته که می‌تواند تولید نفت خود را تا دو میلیون بشکه در روز افزایش داده و به ۱۲ میلیون بشکه در روز برساند، امارات متحده عربی نیز از توانایی افزایش تولید نفت خود تا ۳,۵ میلیون بشکه در روز خبر داده است. چنین اقداماتی در راستای تحریم‌های نفتی ایران و به‌منظور پوشش کاهش عرضه نفت جمهوری اسلامی در بازارهای جهانی صورت می‌گیرد. حسن روحانی که به سوئیس سفر کرده می‌گوید این معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و نفت منطقه صادر شود.

امارات متحده عربی سه‌شنبه ۳ ژوئیه / ۱۲ تیر اعلام کرد که در راستای درخواست آمریکا برای افزایش تولید نفت، این کشور نیز می‌تواند همچون عربستان سعودی به تولید نفت خود بیفزاید.

شرکت ملی نفتی ابوظبی، متعلق به دولت امارات متحده عربی، در بیانیه‌ای اعلام کرد که ظرفیت تولید نفت این کشور ۳,۳ میلیون بشکه در روز است که «تا پایان سال ۲۰۱۸ ظرفیت تولید خود را تا ۳,۵ میلیون بشکه در روز می‌تواند افزایش دهد».

این شرکت همچنین گفته است که «در صورت لزوم برای کاهش کمبود عرضه بالقوه در بازار، ظرفیت افزایش تولید نفت را می‌تواند با چند صد هزار بشکه نفت در روز افزایش دهد.»

شرکت ملی نفتی ابوظبی در ماه نوامبر اعلام کرد که قصد دارد ظرفیت تولید خود را تا ۳,۵ میلیون بشکه نفت در روز افزایش دهد. طبق آخرین ارقام منتشر شده از سوی اوپک، در ماه مه، این رقم حدود ۲,۸ میلیون بشکه نفت در روز بود.

این در حالی است که اعضای اوپک در کنفرانس ۱۷۴ خود در ۲۲ ژوئن / ۱ تیر توافق کردند که تولید روزانه نفت خام را از ابتدای ژوئیه ۲۰۱۸ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند. کشورهای همراه با پیمان کاهش تولید که از ابتدای سال ۲۰۱۷ آغاز شد نیز ۴۰۰ هزار بشکه نفت بیشتر از قبل تولید خواهند کرد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران نیز در نامه‌ای که یکشنبه یکم ژوئیه / ۱۰ تیر به سهیل محمد المزروعی نوشت گفت که هرگونه افزایش در تولید توسط هر عضوی از اوپک فراتر از تعهدات مندرج در بیانیه کنفرانس‌های اوپک ناقض توافق مورد بحث است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شنبه ۳۰ ژوئن / ۹ تیر در توئیتی از تماس تلفنی با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان خبر داد و گفت او با افزایش تولید نفت «شاید تا دو میلیون بشکه» موافقت کرده‌ است.

توافق اوپک پس از آشکارشدن مخالفت ایران با عربستان سعودی در افزایش سطح نفت به دست آمد. ترامپ، پس از دستور خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) و بازگرداندن برخی تحریم‌ها علیه ایران، مجوز صدور تحریم‌های نفتی علیه ایران را صادر کرد و پس از آن گزارش شد که واشنگتن با ریاض، متحدش در اوپک برای جبران کاهش عرضه نفت در بازار بر اثر این تحریم‌ها و جلوگیری از افزایش قیمت این کالا هماهنگی کرده است.