نماینده مجلس: یک سوم دانش آموزان ایرانی در مدارس ناایمن تحصیل می‌کنند ، خطر مدارس فرسوده جان دانش آموزان را تهدید می‌کند

 

 

نگام ، اجتماعی _ موضوع تحصیل دانش آموزان ایرانی در مدارس فرسوده و ناایمن به موازات بسیاری از مسایل آموزشی به چالش کشور تبدیل شده و تحصیل دانش آموزان در اماکنی نامناسب مثل کپر و طویله از جمله سوژه هایی است که در سالهای اخیر بسیار جنجال ساز شده است.

 

سارا آکالین

 

در این ارتباط، قاسم احمدی لاشکی،نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس ایران اعلام کرد آمار فرسودگی مدارس تهران از متوسط کشوری بالاتر است، گفت: به تمامی مدارس ساخته شده در تمامی نقاط کشور نیاز است و به نظر نمی‌رسد که مدرسه‌ای خالی از دانش‌آموز باشد.
او در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت افزود: متاسفانه در حال حاضر حدود یک و نیم میلیون دانش آموز در مدارس تخریبی و دو نیم میلیون دانش آموز نیز در مدارس فرسوده و در واقع یک سوم دانش آموزان در مدارس ناایمن تحصیل می‌کنند.
وی با بیان اینکه خطر مدارس فرسوده جان دانش آموزان را تهدید می‌کند، تصریح کرد: نوسازی و تجهیز مدارس فرسوده را نباید به تاخیر انداخت بلکه برای مدیریت آسیب‌های ناشی از این آسیب و در وهله اول و سریع‌ترین زمان ممکن باید مدارس را دو شیفته کرد تا در زمان مناسب بتوان نسبت به نوسازی اقدام کرد.
این نماینده مجلس با بیان اینکه اعتبارات لازم برای نوسازی و ساخت مدارس در بودجه سالانه باید پیش‌بینی و به صورت کامل تخصیص یابد، گفت: بودجه نوسازی به صورت منظم دیده نمیشود؛ البته یکهزار میلیارد تومان برای نوسازی در بودجه ۹۷ پیش‌بینی شده است اما مشخص نیست چه میزان از این بودجه محقق شود.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه خیرین در ساخت مدارس از دولت پیشی گرفته‌اند، تصریح کرد: بر اساس قانون دولت مکلف است در نوسازی و بازسازی مدارس ۵۰ درصد مشارکت داشته باشد اما متاسفانه دولت تاکنون به تعهد خود به درستی عمل نکرده و در این رابطه کوتاهی کرده؛ این در حالی است که خیرین به تنهایی نوسازی مدارس را عهده‌دار شده‌اند.
جبار کوچکی نژاد، دیگر نماینده مجلس نیز در اظهاراتی تصریح کرد ۲۵ تا ۳۰ درصد مدارس تهران قدمتی بالای ۴۰ تا ۵۰ سال دارند، در برخی مناطق تهران با کمبود دانش‌آموز و در برخی دیگر با تراکم جمعیت مواجه هستیم.
او با یادآوری اینکه تعداد دانش‌آموزان تهران روز به روز در حال افزایش است، افزود: از سویی تعداد دانش‌آموزان روستاها و شهرهای کوچک در حال کاهش بوده و واضح و مشخص است که دولت در ساخت و سازها توجه بیشتری به مناطق محروم و روستایی داشته و در واقع ساخت و ساز مدارس در تهران مغفول مانده است.
وی با تاکید بر ضرورت تامین منابع لازم برای ساخت و تجهیز مدارس، از کمبود فضای آموزشی در پایتخت انتقاد کرد و ادامه داد: با منابع موجود نمی‌توان تجهیز، ساخت و نوسازی مدارس را تحقق بخشید و باید با تامین منابع لازم و کمک خیرین مدرسه‌ساز در جهت ساخت مدارس در کلان شهرها به ویژه پایتخت اقدام کرد.
این نماینده مجلس دهم با انتقاد از اینکه به دلیل نبود دانش‌آموز برخی از مدارس در روستاها و شهرهای محروم تعطیل شده‌اند، تصریح کرد: در حال تدوین طرحی تحت عنوان فروش مدارس روستایی خالی از دانش آموز و هزینه کرد منابع آن برای ساخت و تجهیز مدارس در شهرها هستیم.