واکنش اصولگرایان به حمله رسایی به قاسم سلیمانی ؛ حسین کنعانی‌مقدم: تاریخ مصرف چنین افرادی تمام شده و این قبیل اقدامات آب در هاون کوبیدن است

نگام ؛ سیاسی _ آن‌قدر که توییت حمید رسایی با واکنش روبه‌رو شده، شاید اصل نامه سردار سلیمانی جلب‌توجه نکرده است. قاسم سلیمانی در نامه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد، از مواضع اخیر حسن روحانی تقدیر کرده بود. این نامه با استقبال بسیاری از چهره‌های سیاسی روبه‌رو شده بود، به جز احتمالا یک نفر. این یک نفر البته می‌تواند نماینده یک طیف سیاسی هم قلمداد شود. حمید رسایی به جبهه پایداری نزدیک است؛ جریانی که جزء سرسخت‌ترین منتقدان دولت فعلی است. حمید رسایی که به علت رد صلاحیت از ورود به مجلس دهم هم بازماند، بعد از انتشار نامه سردار سلیمانی در توبیتی با هشتگ «قاسم سلیمانی» نوشت: «به تاریخ که نگاه می‌کنم امثال اشعث کندی و ابوموسی اشعری یک عمر به امام علی خون دل دادند. یکی، دو بار هم در حرف و نه در عمل، مواضع درست داشتند اما مالک‌اشتر برای دست‌بوسی از آنها دستپاچه نشد».! این توییت او با عنوان‌هایی چون «توهین یک نماینده سابق به سردار سلیمانی»، «حمله تند نماینده رد‌صلاحیت‌شده»، «بی‌احترامی حمید رسایی به سردار سلیمانی» و… در فضای مجازی بازنشر شده است.

 

حسن مقیمی

دعوای قاسم سلیمانی و حسن روحانی

گفته می‌شود در جریان برگزاری مراسم عید سعید فطر، میان رییس‌جمهور و فرمانده سپاه قدس مشاجره لفظی رخ داده است. یک منبع آگاه به «جهان‌صنعت» گفت: پیش از شروع خطبه‌های نماز هنگامی که حسن روحانی به محل استقرار مقامات نظام وارد شد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس به وی درباره عدم تخصیص و اجرایی شدن بودجه نظامی به رییس‌جمهور تذکر داد که با واکنش تند روحانی مواجه شد.

این گزارش اضافه می‌کند که علی شمخانی در این مشاجره لفظی مداخله و وساطت کرده و آن را پایان داده است.

یادآوری می‌شود پیش از این نیز قاسم سلیمانی به انتقاد از مواضع روحانی برخاسته و تاکید کرده بود نباید حرف‌های گذشته را تداعی کرد. نباید کسی سپاه را تضعیف کند و مورد حمله‌های گوناگون قرار دهد.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، روز سه‌شنبه ١٣ تیر/ ۴ ژوئیه، در واکنش به انتقادهای حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، علیه فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران، بدون ذکر نام او گفت: «نباید کسی سپاه را تضعیف و مورد حمله‌های گوناگون قرار دهد، نباید تداعی حرف‌های دوره‌های گذشته را کرد».

سلیمانی که در کرمان و در جمع کسانی که در جنگ ایران و عراق شرکت کرده بودند، سخنرانی می‌کرد، ادامه داد: «اگر سپاه نبود کشور نبود و این حرف همه روزها است».

به تازگی حسن روحانی، یک بار دیگر از نقش سپاه پاسداران در حوزه‌های اقتصاد، سیاست و رسانه انتقاد کرد و این سازمان نظامی را «دولت با تفنگ» نامید.

روحانی گفت: «ابلاغ سیاست های اصل ۴۴ برای این بود که اقتصاد به مردم واگذار شود و دولت از اقتصاد دست بکشد، اما ما چه کار کردیم؟ بخشی از اقتصاد دست یک دولت بی تفنگ بود که آن را به یک دولت با تفنگ تحویل دادیم، این اقتصاد و خصوصی‌سازی نیست».
رئیس جمهوری ایران اضافه کرد: «از آن دولتی که تفنگ نداشت می‌ترسیدند، چه برسد به اینکه اقتصاد را به دولتی دادیم که هم تفنگ دارد و هم رسانه را در اختیار دارد و همه چیزی دارد و کسی جرأت ندارد با آنها رقابت کند».

در واکنش به این سخنان روحانی، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: «صاحب تفنگ که سهل است، ما صاحب موشک‌های دشمن‌شکن هستیم».
جعفری هم بدون ذکر نام روحانی اضافه کرد: «دولتی که تفنگ نداشته باشد توسط دشمنان تحقیر و سرانجام تسلیم می‌شود».

 

آشتی قاسم سلیمانی و حسن روحانی

قاسم سلیمانی در نامه خود به روحانی نوشته بود: «برادر بزرگوار جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران سلام علیکم، آنچه از فرمایشات حضرتعالی در رسانه‌ها منعکس شد، مبنی‌بر اینکه اگر نفت جمهوری اسلامی ایران صادر نشود، تضمینی برای صدور نفت کل منطقه نمی‌باشد و بیانات بسیار ارزشمندی که در موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی فرمودید، مایه مباهات و افتخار است. حقیر به عنوان سرباز ولایت و این ملت سرفراز و با همه جان به حضور جنابعالی عرض می‌کنم: این همان دکتر روحانی است که ما شناخت داشتیم و داریم و می‌بایست باشد، شما با سخنان حکیمانه ارزشمند و قدرتمندانه خودتان رهبر عزیز، ملت بزرگوار ایران اسلامی و مسلمانان جهان را سرافراز کردید. دست شما را برای ایراد این سخنان به‌موقع، حکیمانه و صحیح می‌بوسم و برای هر سیاستی که مصلحت نظام اسلامی باشد در خدمت هستیم. برادرتان قاسم سلیمانی»
واکنش‌ها به نوشته رسایی آن‌قدر زیاد بوده که او در توییت دیگری به‌نوعی مجبور به اصلاح نوشته قبلی شده است. او در توییت دوم ضمن بازنشر توییت قبلی مدعی شده که انتقاد او به ادبیات نامه بوده است نه اصل نامه! رسایی نوشته است: «این توییت نه در انتقاد از اصل نامه‌نگاری حاج قاسم سلیمانی و حمایت از مواضع آقای روحانی بلکه انتقاد از ادبیات وی و به‌کار‌بردن واژه دست‌بوسی برای کسی است که با یک دستش برجام را به مردم و انقلاب تحمیل کرد و با دست دیگرش در حال تحمیل ‌FATF است». نکته جالب اما این است که رسایی توییت دوم خود را با هشتگ «حمایت از هاشمی» و «حمایت از لاریجانی» منتشر کرده است!

تاریخ مصرفشان تمام شده

حسین کنعانی‌مقدم، از فعالان حزبی اصولگرا، درباره توییت حمید رسایی، به ایرنا گفته است: «بصیرت انقلابی از مسائل مهمی است که افرادی که انقلابی واقعی هستند آن را دارند. نامه فرمانده سپاه قدس به رئیس‌جمهوری حاکی از بصیرت انقلابی و خارج از حب و بغض‌های سیاسی و جناح‌بندی بود که حقیقت را بیان و از اقدامی که روحانی انجام داد، حمایت کرد. کسانی که تفکر دگماتیک داشته و متحجر دینی هستند، بصیرت انقلابی ندارند و سعی می‌کنند با الفاظی که در‌ شأن خودشان است، موضوعات جامعه را تحلیل کنند. به نظر می‌آید گرفتاری انقلاب همین آدم‌ها هستند که درک صحیحی از انقلاب و شرایط آن ندارند و فقط مطامع سیاسی و رقابت‌های گروهی خود را دنبال می‌کنند». این فعال سیاسی اصولگرا، تصریح کرد: «تاریخ مصرف چنین افرادی تمام شده و این قبیل اقدامات آب در هاون کوبیدن است».
برخلاف رسایی اما نامه قاسم سلیمانی با واکنش مثبت چهره‌های جناح اصولگرا روبه‌رو شده است. روز گذشته آیت‌الله امامی‌کاشانی از تریبون نماز جمعه تهران از نامه سلیمانی تشکر کرد. او گفت: «از آقای سلیمانی تشکر می‌کنم به خاطر نامه گرمی که به آقای روحانی نوشتند، این در انسجام ملت خیلی مؤثر است، دشمن می‌ترسد و می‌گوید که کشور یک کاسه است؛ این مسئله‌ای عقلی، دینی و نقلی است، عقل و دین می‌گوید که اسلام یک سخن دارد».
روزنامه رسالت هم به استقبال از نامه‌نگاری سلیمانی رفته است و هم به رسایی کنایه زده است. این روزنامه نوشته است: «حاج قاسم مدت‌هاست در تراز «معلم انقلابی» ظاهر شده است. شعار نمی‌دهد و اهل تظاهر نیست؛ بلکه با کنش اجتماعی و عمل سیاسی‌اش برای من و شما و دیگران مشق است و پند و عبرت. پیام نامه یک جمله بیشتر نیست؛ «هرکس با انقلاب است اهل حق است و باید دستش را بوسید». انتشار این نامه در زمانی ‌است که بسیاری برای استقبال از مواضع انقلابی رئیس‌جمهور دچار «وسواس سیاسی» شدند. عده‌ای به اسم اینکه نیت رئیس‌جمهور چنان است و چنین به شک و دودلی افتادند. برخی دیگر با «ژست بصیرت‌گونه» از نفاقش گفتند. برخی دیگر به قاعده رقابت‌های سیاسی گذشته سکوت کردند تا در آینده راه بازگشتی داشته باشند و با هر اشتباه روحانی کری بخوانند که «ای بی‌بصیرت‌های ساده‌لوح، دیدید که گفتیم.. اما نامه حاج قاسم «درس انقلابی‌گری» است. درسی که می‌گوید ملاک حال افراد است و البته «حسن‌ظن» با «خوش‌خیالی» متفاوت است. خوش‌خیالی یعنی ساده‌اندیشی اما حسن‌ظن ریشه در «اعتقاد انقلابی» و «اخلاق مکتبی» ما دارد. قرار است کار انقلاب جلو رود. هرکس آستین بالا زد و پاشنه بالا کشید را باید مدد داد. فردا هم اگر برگشت باز میزان حال افراد است و چیزی از دست نداده‌ایم. درس بزرگ حاج قاسم اینجاست که انقلابی‌گری جایی برای کینه‌های حزبی و جناحی نمی‌گذارد و هرکس با انقلاب بود رقیب ما نیست».
انتقاد وزیر احمدی‌نژاد از واکنش‌های غیرمنصفانه درباره پیام سلیمانی

در همین حال «سیدمحمد حسینی» وزیر ارشاد دولت نهم در گفت‌وگو با «تسنیم» با انتقاد از برخی اظهارنظرهای تند و غیرمنصفانه درباره پیام سردار قاسم سلیمانی به روحانی، گفت: «نیروهای انقلابی انتقاداتی جدی نسبت به عملکرد دولت آقای روحانی داشته و دارند اما این نقدها، مانع تأیید و حمایت از مواضع قاطع ایشان در برابر آمریکا نمی‌شود».
او گفت: «آقای روحانی در روزهای اخیر و در سفر اروپایی خود حداقل سه موضع اصولی و مبنایی اتخاذ کرد که همان مواضع انقلابی رهبری و نظام است؛ اول اینکه در تقابل با جانبداری سردمداران اروپا از رژیم صهیونیستی، ایشان این رژیم را نامشروع خواند و درخصوص دوگانه مقاومت یا تسلیم در برابر آمریکا با قاطعیت بر ایستادگی تأکید کرد و در پاسخ به رجزخوانی ترامپ در مورد به‌صفررساندن صدور نفت ایران با صراحت از «صادرات نفت برای همه کشورها یا هیچ‌یک» سخن گفت».
حسینی افزود: «طبیعی است که سردار سلیمانی فرمانده دلاور دوران دفاع مقدس و قهرمان پیروز مبارزه در عراق و سوریه به‌عنوان مقام ارشد نظامی ضمن تأیید اظهارات آقای روحانی، نسبت به هرگونه مأموریت اعلام آمادگی و از مواضع انقلابی ایشان تقدیر کند و ضمانت اجرای بیان رئیس‌جمهور را به رخ کاخ سفید و دنباله‌روانش بکشد و نشان دهد در مقابله با خصم جنایتکار ایران ید واحده است».
حسینی با بیان اینکه تهدیدها و تحریم‌های آمریکا در صورت وجود منازعات داخلی در ایران می‌تواند اثربخش و آسیب‌رسان باشد، گفت: «سرلشکر سلیمانی همانند دیگر نیروهای انقلابی با شناخت عمیق صحنه نبرد و مصالح عالی کشور از مواضع آقای روحانی حمایت کرد بنابراین برخی دوستان که موضع تندی نسبت به نامه این سردار سرافراز و شهید زنده اتخاذ کردند توجه ندارند که در شرایط کنونی و برای مقابله با فشارهای آمریکا، به اتحاد، همراهی و انسجام و ترجیح‌دادن مصالح ملی بر منافع تنگ‌نظرانه جناحی نیاز مبرم داریم».