گفتگوی نگام با سید نادر آموزگار ، نویسنده ، مترجم و روزنامه نگار : آشتی ملی با شناختی که از رهبر داریم به نظر نمی رسد تحت حاکمیت ایشان قابل تحقق باشد/ سپاه پاسداران عامل اصلی رانت خواری در کشور است

نگام ؛ حسن مقیمی _ در یک ماه گذشته به علت کاهش دبی رودخانه کارون، آب شور دریا به آب شیرین غلبه کرد و این امر باعث پیشروی آب شور به شهرهای آبادان و خرمشهر شده است. این امر باعث شد جمع زیادی از شهروندان آبادان در استان خوزستان در اعتراض به شوری آب لوله کشی در مقابل فرمانداری و اداره آب و فاضلاب این شهر تجمع کنند و برخی از اهالی وحدتیه در استان بوشهر نیز در حرکتی اعتراضی جاده بوشهر-شیراز را ببندند.معترضان آبادانی شعارهایی نظیر “آبادان صاحب ندارد، دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست، ما آب می‌خوایم نه غزه، بیست ساله که این وضعه” سر دادند. یکی از شهروندان آبادان وضعیت صف آب در این شهر و خرمشهر را به تصاویر شهرهای یمن و سومالی تشبیه کرده است.

 

پیرامون همین موضوع همکلام شدیم با آقای نادر آموزگار ، نویسنده ، مترجم و روزنامه نگار که در ادامه می خوانید :

 

نگام : اعتراضات اخیر خوزستان از دید شما ، ریشه در چه مسئله ای دارد؟
خرمشهر، آبادان، اهواز و دیگر شهر های خوزستان نفت خیز  از صدام، دیکتاتور معدوم عراق گرفته تا حکام سعودی و فقط خدا می داند چند کشور دیگر منطقه و فرامنطقه به آن نظر دارند طی سی و چند سالی که از پایان جنگ می گذرد از محروم ترین و مظلوم ترین نقاط کشور بوده اند. این محرومیت البته متاسفانه منحصر به خوزستان نفت خیز نیست، و مثلا کردستان که از قضا آن هم مورد طمع استعمارگران است، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و… نیز می شود. این محرومیت و فقر استخوان سوز زمینه ی بسیار مناسبی برای تحرکات جدایی طلبانه عوامل بیگانه در موقعیت هایی مثل آن چه اخیرا با اختلال ده دوازده روزه در امر آب رسانی، آن هم در تابستان بسیار داغ آن منطقه شد.
سلاح جنگی قاچاق که قطعا از عربستان، یا امارات، یا بحرین به آسانی قابل انتقال به منطقه است در درگیری های یکی دو شبه ای که در پی تظاهرات چندین روزه مردمی رخ داد به این امید به کار گرفته شد که نظام را با معضلی لاینحل رویارو نماید.
نظام جمهوری اسلامی ایران با این همه محرومیت این ملت مظلوم که نمونه ای از آن خدمتتان عرض شد با بودجه ای که همین سال گذشته برای نخستین بار به همت آقای روحانی شفاف سازی شد و معلوم شد دو سومش به جیب های گشاد روحانیت سرازیر می شود و از یک سوم باقی مانده هم بخش اعظمی از آن به ماجراجویی های منطقه ای نظام، هزینه نظامی و هزینه های کم بازده هسته ای می شود هرگز قادر به رفع این محرومیت که زمینه ساز قضایای اخیر خوزستان بود نخواهد شد.
نگام : شرایط اقتصادی فعلی جمهوری اسلامی چه نقشی در بروز این مشکلات داشته است ؟
اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در یک نگاه یکی از ضعیف ترین حوزه های این حاکمیت بوده، که بهترین‌ و غیر قابل انکار ترین نمودار آن رسیدن رتبه ارز ملی کشور که در زمان نظام سابق یکی. از سه چهار پول قوی جهان بود به ضعیف ترین پول دنیا به معنای مطلق قابل ملاحظه است. رکود و تورم که دو آفت عمده اقتصاد است امروز هر دو در سطحی بسیار بالا در حوزه های مختلف صنعتی، کشاورزی، تولیدی، خدماتی و… بیداد می کند. رانت خواری، که سپاه پاسداران از عوامل مهم دامن زدن به آن است، رشوه در همه سازمان هایی که به نحوی با مردم ارتباط مالی دارند از دارایی و شهرداری ها گرفته تا گمرکات و وزارت بازرگانی و قوه رسوای قضائیه همه و همه اقتصاد ایران را به یکی از فاسد ترین اقتصاد های جهان تبدیل نموده است. سیاست های دشمن تراش و جنگ طلبانه نظام یکی از علل زمینه ساز این اقتصاد بیمار است که سهم‌ملت از منافع آن حتی به اندازه سیر کردن شکمشان هم‌ نیست می باشد. صنایعی که همه زمینه های مختلف با معضلات شدید رویاروست و نمونه بارزش در سوء استفاده قریب به اتفاق کارخانجات مختلف از دلار های ۴۲۰۰ تومانی برای امر تجارت به جای صنعت مربوطه جلوه نمود .
علت عمده اش تلاش صاحبان آن صنایع برای تصفیه ی بدهی های بزرگ آن صنایع، اگر نخواهیم خیلی بدبین باشیم و مورد به جیب زدن و قصد فرار آن صنعتگران را در نظر بگیریم قطعی است. مخالفت شدید روحانیت علیه قرار داد بین المللی مبازره علیه پول شویی و بی نظمی مالی نمونه ای دیگر از غیر قابل اصلاح بودن این اقتصاد است، که روحانیت متاسفانه به آن بعنوان مرغ تخم طلایی نگاه می کند که مادام که همه اهداف صنفی و ماجراجویی های منطقه ای آن ها را بر آورد می کند خوب و مطلوب است، ولو ملت مظلوم ایران حتی از نان شب و آب آشامیدنی و هوای سالم هم محروم باشند.

نگام : سرکوبگری و برخورد امنیتی با معترضان چه اثرات منفی بین مردم و جوامع بین الملل خواهد داشت؟

 در شرایط حاد امنیتی خوزستان که به طور خلاصه به آن اشاره کردم و دست های آشکار بیگانگان برای بر هم‌زدن آن
هر نظامی طبعا برای پیش گیری از تجزیه استان نفت خیز خوزستان هم‌موظف و هم‌ ناچار به برقراری نظم و آرامش است. نطفه نا آرامی های اخیر در آن جا هم‌ که روشن شده انفجار شاه لوله آب شهر بوده که طبعا نمی توانسته کار نظام باشد و طبعا کار همان سازمان خلق عرب بوده است. اما در خصوص نحوه برخورد نظام با مردم طبعا مثل خیلی رفتار های دیگر نظام ، نه مورد تایید ملت است و نه دنیا.
نگام :  چشم انداز شما از آینده این اعتراضات چگونه است و اینکه آیا در آینده ای نزدیک آشتی ملی برقرار خواهد شد.زیرا که قطعا حق مردم ما بیش از این است ؛
اگر مساله ، مساله آب باشد که نظام به طور ضربتی آن را حل کرده و یا در حال انجام است. اما مشکلات مردم ما در خوزستان طبعا خلاصه به این مورد نمی شود‌.
اما در خصوص سوالتان پیرامون آشتی ملی با شناختی که از رهبر داریم به نظر نمی رسد تحت حاکمیت ایشان قابل تحقق باشد. الان نظام تنها با قشر خاص ذوب ولایتی ها که گمان‌ نمی کنم حد اکثر ۲۰ درصد از جمعیت کشور را تشکیل بدهند آشتی است و آن ۸۰ درصد دلایلی بسیار قوی برای این قهر دارند که با حرف قابل حل نیست و نیاز به اقدامات عملی از جمله بازگرداندن سپاه به پادگان ها، پاسخگو بودن رهبر در قبال اعمال و اقوالشان، لغو نظارت غیر معقول استصوابی، خارج نمودن صدا و سیما از انحصار جناح حزب پادگانی، تضمین استقلال قوه رسوای قضائیه و مجلس، و… تنها چند نمونه از آن هاست. چون ملت دیگر با حرف و شعار نه قانع می شود و نه کوتاه می آید.