اخبار روز علم و تکنولوژی ؛ باکتری، جایگزین سلول‌های خورشیدی خواهد شد / تولید پلاستیکی از جنس «کاه» برای حفظ محیط زیست

نگام ؛ علم و تکنولوژی _ مهمانی از منظومه های دوردست: دنباله داری از فضای بین ستاره‌ای در منظومه شمسی ؛ رباتی که از انسان تقلید می کند ؛ خلق “هوش مصنوعی” در لوله آزمایش با استفاده از رشته‌های دی.ان.ای ، از مهم ترین اخبار روز علم و تکنولوژی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

برای بهبود عملکرد انرژی‌های تجدیدپذیر؛ باکتری، جایگزین سلول‌های خورشیدی خواهد شد

موجودات میکروسکوپی از اولین چیزهایی بودند که برای ذخیره انرژی خورشید استفاده می‌شدند، بنابراین از آنها برای ساختن سلول‌های خورشیدی بهینه استفاده می‌شود.اکنون محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) یک راه جدید برای ساخت سلول‌های خورشیدی حاوی باکتری ابداع کرده‌اند که کارایی بیشتری نسبت به سیستم‌های مشابه دارد و حتی می‌تواند در روزهای ابری نیز کار کند.به طور معمول، در سلول‌های خورشیدی بیوژنیک یا سلول خورشیدی زیستی با موجودات زنده، رنگی از باکتری‌ها استخراج می‌شود که به آنها اجازه می‌دهد نور را فتوسنتز کنند. متاسفانه این فرایند می‌تواند پیچیده باشد و ممکن است نیاز به حلال‌های سمی داشته باشد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تولید پلاستیکی از جنس «کاه» برای حفظ محیط زیست

شکل جدیدی از پلاستیک حافظ محیط زیست از کاه ساخته می شود. این پلاستیک در آینده نزدیک برای تولید بطری ها و بسته بندی های دیگر پلاستیکی به کار می رود.   محققان انگلیسی روشی نوین برای اصلاح ژن های یک میکروب یافته اند تا فرایند تبدیل گیاه به پلاستیک زیستی را سرعت بخشند. این نوع پلاستیک در طبیعت به راحتی تجزیه می شود.به گفته آنان با به کارگیری ۵ درصد تولید سالانه کاه (ساقه گندم) یا ۳ درصد چغندر قند می توان نیمی از ١٧ میلیارد بطری پلاستیکی مصرف شده در انگلیس را تولید کرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مهمانی از منظومه های دوردست: دنباله داری از فضای بین ستاره‌ای در منظومه شمسی

برای اولین بار در تاریخ ثبت شده علم، حضور یک جسم از فضای بین ستاره‌ای در منظومه شمسی ما ثبت شد. محققین این شی را که A/2017 U1 نام گرفته، هفته گذشته (در روز ۲۷ مهرماه) با استفاده از تلسکوپ پن استارز ۱ که در هاوایی نصب می باشد، کشف کرده‌اند.راب وریک که یک محقق دوره فوق دکتری در موسسه نجوم دانشگاه هاوایی است، اولین کسی بود که توانست این شی متحرک را در زمینه‌ای از ستارگان ثابت در تصاویر پن استارز شناسایی نموده و سریعا موضوع را به اطلاع مرکز مطالعات سیارات کوتوله(ناسا) برساند. وریک در جستجوی خود در فایل‌های آرشیو پن استارز متوجه شد که این شی در تصاویر شب قبل هم وجود داشته، اما نرم‌افزار ثبت اجسام متحرک، موفق به شناسایی آن نشده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رباتی که از انسان تقلید می کند

نسل جدیدی از ربات های مجهز به هوش مصنوعی در آینده نزدیک می توانند پس از مشاهده اعمال یک انسان یا ویدئوی آنها همان حرکات را تقلید کنند.مهندسان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی یک ماشین مجهز به چنگک ابداع کرده اند که می تواند فعالیت های جدید مانند انداختن توپ در کاسه یا برداشتن یک فنجان را فقط با مشاهده انجام اعمال توسط یک فرد بیاموزد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

خلق “هوش مصنوعی” در لوله آزمایش با استفاده از رشته‌های دی.ان.ای

محققان “مؤسسه فناوری کالیفرنیا”(CalTech) در یک لوله آزمایش، از یک رشته “DNA” ،”هوش مصنوعی”ساختند که می‌تواند با تشخیص صحیح اعداد دست‌نویس، یک مشکل قدیمی “یادگیری ماشین” را حل کند.”یادگیری ماشین” به عنوان یکی از شاخه‌های وسیع و پرکاربرد” هوش مصنوعی”، به تنظیم و اکتشاف شیوه‌ها و الگوریتم‌هایی می‌پردازد که بر اساس آنها رایانه‌ها و سامانه‌ها توانایی تعلم و یادگیری پیدا می‌کنند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید