اخبار روز ترکیه ؛ اردوغان: ترکیه وارد دوره جدیدى می‌شود / آمار میزان موالید و ازدواج در ترکیه

نگام ؛ ترکیه _ آذربایجان و قبرس شمالی مقصد اولین سفر خارجی اردوغان پس از انتخابات ؛ ۸ تروریست در شرناک از پای درآمدند ؛ نوجوان یمنی سلامت خود را در ترکیه بازیافت ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

اردوغان: ترکیه وارد دوره جدیدى می‌شود

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه طی سخنرانی در نشست حزب متبوع خود در پارلمان گفت: «با برگزاری مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری در روز دوشنبه، ترکیه به دوره جدیدی گام خواهد گذاشت. پس از ادای سوگند در مجلس، در مجتمع ریاست جمهوری بش‌تپه مراسم باشکوهی برگزار خواهد شد. تاکنون شرکت رئیس جمهور ۲۲ کشور، ۱۷ نخست وزیر و شمار زیادی معاون اول رئیس جمهور و رئیس مجلس از کشورهای مختلف جهان در این مراسم قطعی شده است».

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

آمار میزان موالید و ازدواج در ترکیه

مرکز آمار ترکیه در آستانه روز ۱۱ جولای مصادف با روز جهانی جمعیت که امسال با عنوان «برنامه ریزی خانواده» نامگذاری شده است٬ اقدام به انتشار آماری در خصوص میزان موالید و ازدواج در کشور کرد.بر این اساس، در سال ۲۰۱۶ تعداد ۱ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۸۹۵ نوزاد در ترکیه به دنیا آمده است. در سال ۲۰۱۷ این رقم به ۱ میلیون و ۲۹۱ هزار و ۵۵ نوزاد رسید.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

آذربایجان و قبرس شمالی مقصد اولین سفر خارجی اردوغان پس از انتخابات

دفتر مرکز مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور کشور پس از برگزاری مراسم سوگند ریاست جمهوری و معرفی وزرای کابینه جدید خود در نهم ژوئیه، در ۱۰ ژوئیه به جمهوری آذربایجان و جمهوری ترک قبرس شمالی سفر خواهد کرد.اردوغان در سفر به باکو با الهام علی‌اف درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

۸ تروریست در شرناک از پای درآمدند

نیروهای مسلح ترکیه در مناطق روستایی شیرناک ۸ تروریست را از قدرت عمل ساقط کردند.براساس بیانیه ستاد مشترک ارتش ترکیه روز گذشته نیروی هوایی کشور در مناطق روستایی اقدام به انجام عملیات هوایی کردند.در این حملات لانه تروریستها منهدم شد و مقدار زیادی مایحتاج شخصی و مهمات نیز کشف و ضبط شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نوجوان یمنی سلامت خود را در ترکیه بازیافت

احمد سهیل، نوجوان ۱۴ ساله یمنی که به دلیل نارسایی کلیوی رشد جسمانی او کند شده بود، پس از عمل جراحی پیوند کلیه در ترکیه سلامت خود را بازیافت.ملیح کارا، پزشک بیمارستان آموزشی پژوهشی حیدرپاشا استانبول در این زمینه به خبرنگار آناتولی گفت: «وقتی که احمد به ما مراجعه کرد ۱۵ کیلو وزن داشت. پس از عمل جراحی وزن او در مدت یک ماه به ۲۱ کیلو رسید. انتظار داریم طی یک یا دو سال دیگر وی به لحاظ جسمانی به همسن‌های خود برسد.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید