اخبار روز حقوق بشر ؛ نرگس محمدی از بیمارستان به زندان بازگردانده شد / یک زندانی به دلیل اطاله دادرسی در زندان مرکزی زاهدان خودکشی کرد

نگام ؛ حقوق بشر _ شمار «بازداشت‌شدگان» گردهمایی قلعه بابک «به بیش از ۵۰ نفر رسید» ؛ ۸ محکوم پرونده حملات داعش در تهران اعدام شدند ؛ یک کشته و ۴۰۰ زخمی در مرز غزه: اعتراض‌ها چهارماهه شد ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

نرگس محمدی از بیمارستان به زندان بازگردانده شد

خانواده نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، روز جمعه ۱۵ تیر از انتقال دوباره او به زندان اوین بلافاصله پس از عمل جراحی خبر دادند.تقی رحمانی، همسر خانم محمدی که خود از چهره‌های اپوزیسیون حکومت ایران است و در پاریس به‌سرمی‌برد، در شبکه اجتماعی فیسبوک نوشت که «نرگس محمدی بعد از عمل به زندان منتقل شد».

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

یک زندانی به دلیل اطاله دادرسی در زندان مرکزی زاهدان خودکشی کرد

روز پنج‌شنبه ۱۴ تیرماه ۱۳۹۷، یک زندانی به نام “حمید شاهوزهی”، با حلق‌آویز کردن خود اقدام به خودکشی کرد.حمید شاهوزهی حدوداً ۲۵ ساله و به اتهام “سرقت مسلحانه” در بند ۵ زندان مرکزی زاهدان محبوس است.حال این زندانی که به حالت بیهوش توسط سایر زندانیان پیدا شده است وخیم گزارش شده. او از قسمت نخاع دچار آسیب شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شمار «بازداشت‌شدگان» گردهمایی قلعه بابک «به بیش از ۵۰ نفر رسید»

«قلعه بابک» دژی به جامانده از دوران ساسانیان است که بالای کوهی در نزدیکی شهر کلیبر، در استان آذربایجان شرقی، واقع شده است.در سال‌های اخیر شماری از فعالان ترک و آذری هرساله در میانه تیرماه، با حضور در این قلعه ضمن برپایی جشن‌ها، مطالبات اجتماعی و قومی خود را مطرح می‌کنند.در هفته‌های اخیر شماری از وبسایت‌های خبری گزارش داده بودند که فعالان مدنی منطقه بازداشت، احضار یا تهدید شده‌اند. همچنین در دو روز گذشته گزارش‌هایی مبنی بر برپایی ایست‌های بازرسی متعدد در مسیرهای منتهی به این قلعه منتشر شده بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

۸ محکوم پرونده حملات داعش در تهران اعدام شدند

مقام‌های قضایی ایران از اجرای حکم اعدام ۸ محکوم پرونده حمله به ساختمان مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله روح‌الله خمینی خبر داده‌اند.دادسرای عمومی و انقلاب تهران در اطلاعیه‌ای گفته است حکم اعدام این افراد “با رعایت موازین شرعی و قانونی” اجرا شده است.این هشت نفر بهار امسال در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شده بودند.اطلاعیه دادسرای تهران خاطرنشان می‌کند این افراد با “عوامل اصلی” حملات، “همکاری مستقیم” داشتند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

یک کشته و ۴۰۰ زخمی در مرز غزه: اعتراض‌ها چهارماهه شد

اعتراض‌های ساکنان غزه در مرز با اسرائیل جمعه ۱۵ تیر / ششم ژوئیه ادامه یافت و بار دیگر با واکنش خشونت‌بار نیروهای امنیتی اسرائیل مواجه شد. صدها تن مجروح شدند و یک جوان فلسطینی نیز کشته شد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید