زلزله زدگان کرمانشاهی در معرض شیوع بیماری های واگیردار، مارگزیدگی و گرمازدگی قرار دارند

نگام ، اجتماعی _ به رغم گذشت چندین ماه از زلزله کرمانشاه که در فصل سرمای سال گذشته جان چندین کودک را گرفت، زلزله زدگان همچنان در شرایط سخت به سر برده و این روزها با افزایش دمای هوا خطرات دیگری از قبیل بیماری های واگیر، مارگزیدگی و گرمازدگی آنها را تهدید می کند.

سارا آکالین

فرهاد تجری، نماینده مردم قصرشیرین در مجلس گفته است که در مناطق زلزله زده، گرما زمینه ساز شیوع بیماری های واگیردار، گزیدگی و گرما زدگی می شود، و وزارت بهداشت و درمان باید در پیشگیری و درمان این بیماری ها اهتمام ویژه داشته باشد.
او در خصوص وضعیت بهداشتی و درمانی مناطق زلزله زده کرمانشاه با توجه به فصل گرما، گفت: در این فصل گاهی دمای هوا در مناطق زلزله زده به بالای ۵۰ درجه می رسد و این شرایطی غیر قابل تحمل است. بنابراین این مناطق با این شدت گرما به وسایل سرمایشی نیاز مبرم دارد.
وی تصریح کرد: یکی از بیماری هایی که با توجه به شرایط فعلی منطقه در حال حاضر شیوع بیشتری دارد، بیماری سالک است که به دلیل آوارهای زیاد و نخاله های ساختمانی، توسط حشره ناقل آن، شیوع پیدا می کند.
احمد صفری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس نیز به خانه ملت گفته است گردوغبار شریک زندگی مردم کرمانشاه است و اگر اراده‌ای جامعی برای اجرایی کامل تفاهنامه ایران وعراق شکل بگیرد می‌توان معضل گردو غباردراین مناطق را برطرف کرد.
وی تصریح کرد: ایجاد جنگل و فضای سبز برای مقابله در گردو غبار در نوارمرزی کرمانشاه با عراق ضروری است. زیرا با این حجم گردو غبار کولرهای آبی نیز جوابگویی گرمایی هوا در استان کرمانشاه نیست.
این در حالی است که پول هایی که مردم در پی زلزله سال گذشته در کرمانشاه به حساب برخی شخصیت های ورزشی، دانشگاهی و بازیگر واریز کردند و امیدوار بودند این پول ها به دست زلزله زدگان برسد، نرسیده است.
بر اساس گزارش استاندار کرمانشاه در نشست مشترک با اعضای کمیسیون اصل ۹۰ و نمایندگان استان کرمانشاه ۶۳ میلیارد تومان کمک های مردمی در اختیار هلال احمر، ۲ تا۲.۵ میلیارد تومان کمیته امداد، ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان زیباکلام،۸.۵ میلیارد تومان علی دایی و ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان خانم کلباسی قرار دارد.
استاندار معتقد بود زیباکلام طرحی را ارائه کرده و هنوز عملیاتی نشده؛ وی به دنبال اجرای سیستم فاضلاب در یک روستا و همچنین راه اندازی شبکه برق سلول های خورشیدی در روستاها است که هزینه زیادی می طلبد و هنوز اقدامی در این ارتباط انجام نشده است.علی دایی تاکنون کار خاصی انجام نداده و خانم کلباسی حدود ۵۲ خانه را شناسایی و قرار است بعد از پرداخت تسهیلات بازسازی هزینه باقی مانده را پرداخت کند.

بنابراین زلزله زده ها که زمستان را با سختی های سرما پشت سر گذاشتند در تابستان نیز با مشکلات دیگری مواجه اند.