نماینده مجلس: اگر بخواهیم اولین اقدام خود را بستن تنگه هرمز قرار می دهیم که بیشترین ضرر را به کشورهای حوزه خلیج فارس و عربستان می زند

نگام ، بین الملل _ در پی تهدید تلویحی حسن روحانی، رییس جمهور ایران در خصوص صادرات نفت که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیزدر پیامی بی‌سابقه خطاب به روحانی از وی تمجید کرد و گفت که از اظهارات او به صورت جدی حمایت خواهد کرد، اظهاراتی پیرامون این تهدید که تحلیل ها آن را بستن تنگه هرمز عنوان کردند، صورت گرفت که گویای حمایت برخی از مسئولان از این موضع حسن روحانی که می توان گفت جدی ترین تهدید وی در دوران ریاست جمهوری در قبال برخی اقدامات بود، است. این جمله که جلوی صدور نفت ایران را بگیرید تا نتیجه‌اش را ببینید در کنار عبارت «امکان ندارد نفت منطقه صادر شود و نفت ایران صادر نشود»، این نکته را به اذهان متبادر کرد که احتمالا ماجرا دوباره همان مساله تنگه هرمز باشد.

سارا آکالین

در این رابطه یحیی کمالی پور،نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره تهدید تلویحی نفتی آمریکا از سوی رئیس جمهور روحانی
در گفتگو با خانه ملت تصریح کرد: همانطور که آمریکا برای حفظ امنیت خود تمام دنیا را به خطر انداخته ما نیز این حق را به خود می دهیم که هرجا منافع ملی ما به خطر بیفتد اقدامات لازم را صورت دهیم که بستن تنگه هرمز یکی از این راه ها است.
او در ادامه با بیان اینکه رئیس جمهور صرفا به صورت تلویحی تهدید به انسداد تنگه هرمز کرد، افزود: با این حال سایر مسئولان نظام این تلویح را برای عرصه بین الملل تشریح و اعلام کرد که معنای تهدید روحانی به عدم صادرات نفت از سوی سایر کشورها همان بستن تنگه هرمز است.
کمالی پور اظهار داشت: اگر به صورت صد در صد از سوی آمریکا تحریم شده و صادرات نفت کشورمان به صفر برسد، از همه اهرم های خود استفاده می کنیم و اگر بخواهیم اولین اقدام خود را بستن تنگه هرمز قرار می دهیم که بیشترین ضرر را به کشورهای حوزه خلیج فارس و عربستان می زند.
او ادامه داد: عربستان سعودی تصور می کند می تواند نفت خود را جایگزین نفت ایران کند در حالی که کنترل تنگه هرمز منطقی ترین مسیر برای صادرات نفت عربستان، کاملا در دست ایران است.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در حوزه سیاست خارجی و اقدامات تقابلی با دسیسه های آمریکا تمام ارکان نظام پشت یکدیگر بوده و نظرات تمام کارشناسان و مسئولان در تمامی جناح ها بر حمایت از تصمیم نظام است از این رو چنانچه دستور بسته شدن تنگه هرمز صادر شود تمامی ارکان نظام در آن مشارکت خواهند داشت پس آمریکا باید مراقب عواقب تصمیمات ضد ایرانی خود باشد تا دچار بحران نشود.

سید قاسم جاسمی دیگر نماینده مجلس نیز در این رابطه گفته است تنگه هرمز برای جمهوری اسلامی امتیاز استراتژیک محسوب می‌شود و از این ظرفیت برای حفظ منافع ملی استفاده خواهد کرد. آقای روحانی بر توانایی ایران تاکید کرد اما منظور اقدام نظامی در این مسئله نیست، کما اینکه شرایط و ابزار خاص در اختیار جمهوری اسلامی است.
وی افزود: جمهوری اسلامی از ابزار و امکانات خود در مقابل منافع آمریکایی‌ها و کشورهایی که در منطقه با آمریکا ائتلاف کردند و نگذاشتند برجام شکل گیرد و تحریم ها را تشدید کردند، به نحو شایسته استفاده می‌کند زیرا این حق را برای خود محفوذ می‌دانیم.
جاسمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی می‌تواند در تبادلات نفتی خلیج فارس اختلال ایجاد کند، اسباب، ادوات و ملزومات را هم در اختیار دارد.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ایران می‌تواند از خود دفاع کند اما باید در این جریان تهدید نیمه سخت برنامه داشته باشیم تا در زمان مقتضی آن استفاده کنیم، در شرایط کنونی فقط اعلام توانایی کردیم.