مهم ترین اخبار و موضع گیری های سیاسی ؛ راهکار ابوالفضل قدیانی برای نجات کشور: عزل آیت الله خامنه ای و استقرار حاکمیت ملت/ سید محمد خاتمی: درباره حقوق اقلیت‌های غیرمسلمان در ایران صدسال به عقب برگشته‌ایم/ جلسه مجمع تشخیص مصلحت برگزار شد؛ تکلیف سپنتا نیکنام باز هم روشن نشد

نگام ، سیاسی _ حق شناس :تصمیمی برای تغییر رئیس و ساختار شورای عالی سیاست‌گذاری اتخاذ نشده است/ پارلمان اصلاحات هنوز مفهوم مشخصی ندارد ؛ سلیمی‌نمین: چرا نیروهای اصولگرا جلوی افراد هتاک جناح خود نمی‌ایستند؟ ؛ علی تاجرنیا: مشکل ما مسئله جایگزینی فرد دیگری به جای محمدرضا عارف نباید باشد  ؛ شکوری‌راد: کسی که مال شبهه‌ناک دارد، اصلاح‌طلب نیست ، از مهم ترین اخبار سیاسی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید:

 

راهکار ابوالفضل قدیانی برای نجات کشور: عزل آیت الله خامنه ای و استقرار حاکمیت ملت

فردا ممکن است دیر باشد و کشتی کشور از مهلکه‌ی گرداب‌های داخلی و خارجیِ در کمین با چنین ناخدایی هرگز نرهد. راه نجات، اصلاح ساختاری نظام حاکم با ایستادگی فعالین سیاسی و مردم است تا نظام نهایتا مجبور شود به اجرای فصول سوم و پنجم قانون اساسی فعلی تن در دهد و راه را برای اصلاح ساختاری این قانون یعنی حذف ولایت فقیه، برقراری حکومت دمکراتیک بدون پیشوند و پسوند از طریق همه‌پرسی باز کند. ممکن است کسانی بگویند که چنین “اصلاحی” در “چارچوب” ساختار قانونی فعلی از اساس ناممکن است و ورای اصلاح طلبی…

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

سید محمد خاتمی: درباره حقوق اقلیت‌های غیرمسلمان در ایران صدسال به عقب برگشته‌ایم

در جمهوری، حکومت برآمده از اراده و رای آحاد مردم است، حکومت در برابر مردم پاسخگوست و مردم می توانند بدون توسل به زور، حکومت را جابجا کنند. آنچه جمهوریت را از لیبرالها جدا می کند، اعتقاد به خیر عمومی در جمهوریت است و این خیر عمومی را مردم و نهادهای مردم نهاد تشخیص می…

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

جلسه مجمع تشخیص مصلحت برگزار شد؛تکلیف سپنتا نیکنام باز هم روشن نشد

 یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره طرح حضور اقلیت‌ها در شوراهای شهر و روستاقرار بود امروز در دستور کار جلسه مجمع باشد، گفت: امروز زمان به بررسی این موضوع نرسید و مباحث  مهم‌تری به جلسه آمد که طرح آنها در اولویت قرار داشت.یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام از بررسی نشدن طرح حضور اقلیت‌ها در شوراهای شهر و روستا خبر داده است.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

منتجب‌نیا: در حزب اعتماد ملی کودتا شده / آقای حضرتی! کاش به معاملات پشت‌صحنه با افراد و احزاب تندرو برای رسیدن به پیروزی در شهرداری، ستاد تقسیم غنائم و مافیای دلّالی پُست‌ها اشاره می‌فرمودید / در صورت لزوم نام افراد را همراه با پرونده فساد مالی و اخلاقی آنها به‌اطّلاع عموم خواهیم رساند

دفتر رسول منتجب‌نیا قائم‌مقام حزب اعتماد ملی در بیانیه‌ای به انتخابات اخیر شورای مرکزی این حزب که در آن الیاس حضرتی به‌عنوان قائم‌مقام جدید انتخاب شد، واکنش نشان داد. در بخشی از این بیانیه آمده: حضرت‌عالی به موفقیت حزب در انتخاب شهردار تهران اشاره کرده و آن را دلیل اثرگذاری و توفیق این حزب دانستید! ای‌کاش به معاملات و قرار و مدارهای پشت‌صحنه با افراد و احزاب تندرو برای رسیدن به این پیروزی و نیز ستاد تقسیم غنائم مسئولیت‌های شهرداری بین دوستان و همفکران خود یا مافیای دلّالی پُست‌ها و وعده‌هایی که در زمان دعوت به کنگره و نیز شورای مرکزی اخیر به افراد داده شده است و همچنین افرادی که به‌ناحق و بدون شرائط لازم در مسئولیت‌های گوناگون شهرداری اخیراً منصوب شده‌اند اشاره می‌فرمودید و در صورت لزوم نام افراد را همراه با سوابق و پرونده فساد مالی و اخلاقی آنها به‌اطّلاع عموم خواهیم رساند.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

درباره شایعه‌ای کذب که کسی آن را جدی نگرفت؛منظور از شوخی مضحک «معاون اولی قالیباف» چه بود؟ / دربه در به دنبال یک صندلی جدید برای قالیباف؛ دولت نشد، جای دیگر! / هدف: یافتن تریبون جدید و شاید کاندیداتوری دوباره

نزدیکان قالیباف شایعه معاون اولی او را مطرح کردند؛ سپس آن را به اصلاح طلبان نسبت دادند و در نهایت ‏با پیش کشیدن بازی ۹۶ دصدی‌ها و ۴ درصدی ها، از طرف قالیباف ناز کردند و پیشنهاد خودساخته را هم نپذیرفتند. هدف کل ‏این بازی مشخص است. مطرح شدن دوباره نام قالیباف در رسانه‌ها و مقدمه سازی برای یک پست جدید برای او که طبیعتا در ‏دولت روحانی نخواهد بود و در نهایت یافتن تریبونی برای آماده سازی او جهت حضور چندباره در انتخابات ریاست جمهوری در ‏صورت مهیا شدن شرایط. ‏
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

حق شناس :تصمیمی برای تغییر رئیس و ساختار شورای عالی سیاست‌گذاری اتخاذ نشده است/ پارلمان اصلاحات هنوز مفهوم مشخصی ندارد

محمدجواد حق شناس ، در تشریح آخرین تحولات در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: مدتی است که جلسات منظم برگزار نشده و امیدواریم با تمهیداتی که از سوی هیات رییسه شورا در نظر گرفته می‌شود، شاهد برگزای جلسات منظم و تاثیرگذار شورای عالی باشیم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

گرفتاری مردم از طرز گفتار مسئولین / امیری: رییس‌جمهور اگر صلاح بداند برای ترمیم کابینه تصمیم می‌گیرد!

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: رئیس جمهور از کانال‌های مختلف مسائل مربوط به مجلس را شنیده است و در جریان کامل قضیه قرار دارد بنابراین اگر صلاح بداند برای ترمیم کابینه تصمیم می‌گیرد. حسینعلی امیری درباره شکل گیری سونامی استیضاح ها و کلید خوردن استیضاح وزرای اقتصاد، کار، نفت، کشور و صنعت در مجلس گفت: خیر، نمی توان اسمش را سونامی استیضاح گذاشت، مجلس به دلیل وظیفه نظارتی‌ حق سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص دارد.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

فتاح:خیلی‌ها روحانی را تنها گذاشته و زخم‌زبان می‌زنند/ به‌نظرم جامعه انتظار شهردارشدن محسن‌هاشمی را داشت

پرویز فتاح صبح امروز (یکشنبه) با حضور در جمع خبرنگاران در حاشیه حضورش در شورای اسلامی شهر تهران، گفت‌: انصافا دولت آن چه را که در توان داشته، انجام داده است و همین دیروز نامه‌ای به امضای نوبخت و ربیعی ابلاغ شد که بر اساس آن ۱۴ درصد به دریافتی مددجویان از تیر ماه به بعد ‌اضافه می‌شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

سلیمی‌نمین: چرا نیروهای اصولگرا جلوی افراد هتاک جناح خود نمی‌ایستند؟

روزنامه اعتماد به نقل از عباس سلیمی‌نمین نوشت: متاسفانه برخی گروه‌ها و جریانات در درون طیف اصولگرا وجود دارند که نه تنها تحلیل درستی از شرایط کنونی ندارند بلکه شرایط کنونی را بهترین فرصت برای عبور از دولت کنونی می‌دانند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

روزنامه جمهوری اسلامی:عناصر دولت قبل هنوزسمت دارند و نمی گذارند کار پیش برود/ دولت قدرت برخورد با رانت‌خواران را ندارد

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود نوشت: دخالت نهادهای غیردولتی در اقتصاد بطور کلی باید متوقف شود. امروزه بین ۷۰ تا ۸۰ درصد بنگاه‌های اقتصادی کشور در اختیار نهادهای غیر دولتی قرار دارند. آنها از امکاناتی برخوردارند که می‌توانند مسیر اقتصاد را به هر طرف که بخواهند ببرند، هر جا که بخواهند متوقف کنند و هر زمان که اراده کنند دچار نوسان نمایند. تا این وضعیت برقرار است، مقاوم سازی اقتصادی میسر نیست.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مجتبی ذوالنور:هر وقت یقه‌ام را گرفتند، اسناد گرین کارت را رو می‌کنم

مجتبی ذالنور نماینده اصولگرای مجلس که پیش از این خبر اخذ تابعیت ۲۵۰۰ ایرانی در دوران اوباما رییس‌جمهور آمریکا را داده بود، درباره ارائه سند برای صحبت‌های مطرح کرده خود، گفت: هر وقت یقه‌مان را گرفتند مستندات را هم ارائه می‌کنیم.مجتبی ذالنور نماینده اصولگرای مجلس درباره حواشی خبرش مبنی براینکه ۲۵۰۰ نفر از اتباع ایرانی، در دوران رییس‌جمهوری سابق آمریکا تابعیت آمریکایی گرفته‌اند و تکذیب آن از طرف مقامات مسئول در دوران باراک اوباما هر وقت یقه‌مان را گرفتند،‌ مستندات ارائه می‌دهیم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

ناصر ایمانی، تحلیلگر اصولگرا :غرب دارد روحانی را به سمت رادیکالیسم سوق می دهد؛ نباید به این دام بیافتیم / یک چهره اصولگرا انتقاد زشتی از حاج قاسم بابت نامه به روحانی کرد / انتقاد نسل جدید اصولگرایان به این نامه قابل استناد نیست؛ اینها کامنتی هستند؛ می نشینند کنار هم و کامنت می گذارند

اصلاح طلبان پشت آقای روحانی را تا حدودی خالی کردند. جریان اصولگرا هم احساس کردند در این مقطع نباید دولت را تنها گذاشت چون به لحاظ سیاسی موقعیت خوبی نیست. بنابراین اینها هم شروع کردند به نوعی حمایت کلی از دولت مستقر.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

مولایی: هر چه حقوقی رفتار کنیم مناسب‌تر است/ایران در شرایطی نیست که برجام را نادیده بگیرد

یک حقوقدان گفت: ایران باید به مذاکره در چارچوب کمیسیون مشترک برجام ادامه دهد و برای خود اعتبار حقوقی و بین‌المللی بیش‌تر کسب کند، نباید اتحادیه اروپا، چین و روسیه را در این شرایط از دست دهیم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نماینده مجلس: اصلاح طلب و اصولگرا برای مردم تمام شده است

حمیدرضا حاجی بابایی در شورای اداری استان همدان، با بیان اینکه ایران هر روز در حال گذر از یک معبر سخت است، اظهار کرد: در قطعنامه ۱۹۲۹ آمریکا در آن تاکید کرده بود که مراقب ایران باشید تا پول فروش نفت و بانک‌ها صرف تروریست نشود اما اروپا به اجماع بر تحریم نفتی ایران تاکید داشت و الان در کلام مخالف تحریم ایران است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

یوسف‌نژاد خبر داد؛تقدیم استیضاح وزیر علوم به هیأت رئیسه/ استیضاح زنگنه به صحن رسید

علی اصغر یوسف‌نژاد  درباره استیضاح برخی وزرا گفت: در حال حاضر  استیضاح وزرای نفت، اقتصاد و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی،‌کشور و علوم مطرح است.وی خاطرنشان کرد: طبق ماده ۲۲۲ و ۲۲۳ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هرگاه استیضاح تقدیم هیات رئیسه می‌شود بلافاصله باید به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع و کمیسیون‌ها ظرف مدت یک هفته فرصت دارند موضوع را با حضور وزیر مربوطه بررسی و نتیجه را به هیأت رئیسه اعلام کنند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مجلس استیضاح وزرا را کلید زد

یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از مطرح شدن استیضاح وزیر علوم خبر داد.علی اصغر یوسف‌نژاد درباره استیضاح برخی وزرا گفت: در حال حاضر استیضاح وزرای نفت، اقتصاد و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی،‌کشور و علوم مطرح است.وی خاطرنشان کرد: طبق ماده ۲۲۲ و ۲۲۳ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هرگاه استیضاح تقدیم هیات رئیسه می‌شود بلافاصله باید به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع و کمیسیون‌ها ظرف مدت یک هفته فرصت دارند موضوع را با حضور وزیر مربوطه بررسی و نتیجه را به هیأت رئیسه اعلام کنند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

علی تاجرنیا: مشکل ما مسئله جایگزینی فرد دیگری به جای محمدرضا عارف نباید باشد

علی تاجرنیا نماینده مجلس ششم یکی از چهره‌های اصلاح‌طلبی است که معتقد است اصلاح‌طلبان قبل از آنکه بخواهند به ساختار جریان اصلاحات در قالب شورای عالی بپردازند بایستی باید برای بحران اعتماد افکار عمومی در قبال اصلاح‌طلبان یک برنامه جدی داشته باشند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

عناصر دولت قبل هنوز سمت دارند و نمی‌گذارند کار پیش برود/ جلوی نهادهای غیردولتی را در اقتصاد بگیرید

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود نوشت: دخالت نهادهای غیردولتی در اقتصاد بطور کلی باید متوقف شود. امروزه بین ۷۰ تا ۸۰ درصد بنگاه‌های اقتصادی کشور در اختیار نهادهای غیر دولتی قرار دارند. آنها از امکاناتی برخوردارند که می‌توانند مسیر اقتصاد را به هر طرف که بخواهند ببرند، هر جا که بخواهند متوقف کنند و هر زمان که اراده کنند دچار نوسان نمایند. تا این وضعیت برقرار است، مقاوم سازی اقتصادی میسر نیست.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

شکوری‌راد: کسی که مال شبهه‌ناک دارد، اصلاح‌طلب نیست

روزنامه اعتماد با علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحادملت مصاحبه‌ای انجام داده است.

بخشهایی از این مصاحبه را می خوانید:* بین سال‌های ٨٨ تا ٩٢ تعدادی از اصلاح‌طلبان اصیل در زندان بودند. آنجا فرصت کردند که با هم صحبت کنند. آنها به این نتیجه رسیدند که اگر اصلاحات بخواهد تداوم یابد، باید یک حزب فراگیر واحد اصلاح‌طلب تشکیل شود. این ایده بعدها دوباره مطرح شد.
برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

معاون پارلمانی روحانی: بحث استیضاح موضوع عجیبی نیست

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: رئیس جمهور از کانال‌های مختلف مسائل مربوط به مجلس را شنیده است و در جریان کامل قضیه قرار دارد بنابراین اگر صلاح بداند برای ترمیم کابینه تصمیم می‌گیرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید