نماینده مجلس: در مورد کسانی که می‌خواهند به ایران سفر کنند این تصور وجود دارد که می‌آیند تا فرصتی برای تفریحات غیرشرعی و نامشروع پیدا کنند

 

نگام ، فرهنگ و هنر _ این روزها موضوع پوشش گردشگران خارجی در سفر به ایران مطرح و نکاتی در این رابطه عنوان شده است که گویای نگاه رادیکال برخی از اعضای نهاد قانونگذار در این رابطه است. به گونه ای که احمد مازنی، یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران در اظهاراتی عجیب گفته است نگاهی را که معتقد است آزادی پوشش باعث جذب گردشگر می‌شود را انحرافی می‌دانم و معتقدم این پوشش حداقلی که برای گردشگر خارجی تعریف شده نمی‌تواند مانع حضور آنها در کشورمان شود. ما در صنعت گردشگری دچار اشتباهات راهبردی هستیم، یکی از این اشتباهات طرز نگاهی است که تصور می‌کند گردشگری زمانی موفق است که ما فضا را برای رفتارهای غیرشرعی باز کنیم و با دور شدن از هنجارهای فرهنگی بومی و دینی خودمان می‌توانیم گردشگری را محقق کنیم.

 

سارا آکالین

 

احمد مازنی در گفتگو با ایلنا افزود: بارها گفته‌ام هم در مورد کسانی که می‌خواهند به ایران سفر کنند این تصور وجود دارد که آنها می‌آیند تا فرصتی برای تفریحات غیرشرعی و نامشروع پیدا کنند و هم در مورد هم‌وطنانی که می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند این نگاه منفی وجود دارد و این تصور غلطی است.

این نماینده مجلس ادامه داد: کسانی که قصد سفر به ایران را دارند، ایران را به عنوان کشوری با قدمت تاریخی و فرهنگ و تمدن چند هزار ساله می‌شناسند و آثاری که در ایران وجود دارد و میراث فرهنگی که وجود دارد، برایشان دارای جاذبه است، چه میراث مربوط به دوران اسلام و چه میراث پیش از اسلام سایر ادیان و همچنین رفتار مردم ایران برایشان مهم است.

مازنی در بخش دیگری از اظهاراتش افزود: پوشش و لباس مردم یک کشور هم از جمله مواردی است که برای گردشگر خارجی جذاب است. ما انسان‌های بسیاری در دنیا داریم که مشتاق دیدن ایران هستند و به هیچ وجه مسائلی مثل پوشش که در قالب قانون تعریف شده است و برای گردشگر پوششی کاملا حداقلی است، نمی‌تواند مانع حضور آنها در کشورمان شود.

او گفت: چه درصدی از ملت‌ها به جهت پوشش اسلامی نمی‌خواهند به ایران سفر کنند؟ آیا تحقیقی در این خصوص صورت گرفته که ما اعلام می‌کنیم اگر در مناطق آزاد تجاری، آزادی پوشش را فراهم کنیم می‌تواند تاثیر قابل توجهی در جذب گردشگر داشته باشد. من این نگاه را نگاه انحرافی می‌دانم. ما نزدیک به یک میلیارد مسلمان در دنیا داریم که مسلمانی را می‌شناسند و با فرهنگ و پوشش اسلامی آشنایی دارند. ما حداقل زمینه جذب این افراد به کشور را داریم و بسیاری از انسان‌ها هم هستند که مسلمان نیستند اما ایران را دوست دارند یا کنجکاو هستند بدانند ایران کجاست و چه آثار و چه میراثی دارد. پس موافق نیستم با نظریاتی از این دست و معتقدم ساده‌سازی صورت مساله و انحراف از موضوع اصلی است.

این در حالی است که حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان، فعال سیاسی اصولگرا در واکنش به اینکه برخی اخیرا مطرح می‌کنند قانون حجاب اجباری برای توریست‌هایی که به ایران می‌آیند در مناطق آزاد ملغی شود، گفته است: به نظر من اگر این مسئله فرهنگ‌سازی شود که مردم بتوانند این مسئله را هضم کنند، قابل انجام است، همانطور که ما به کشورهای دیگر می‌رویم و طبق قوانین خودمان عمل می‌کنیم، باید به توریست‌ها هم اجازه داده شود در کشور ما طبق قوانین خودشان عمل کنند.

او با بیان اینکه باید به توریست‌ها گفته شود فرهنگ ایران مذهبی است اما اجباری در اجرای آن برای شما نیست، اظهار داشت: توریست‌ها از نظر شرعی و فقهی جبری در اجرای موازین دینی ما ندارند، آنها می‌توانند خودشان حجاب را اختیار کنند و از نظر مذهبی اجباری برای آنها وجود ندارد. فقه ما با مسیحیان در مواردی همچون معاملات مغایرت‌هایی با یکدیگر دارند اما احکام فقه و حتی ازدواج آنها برای ما محترم است.

غرویان در پاسخ به این سوال که آیا این قانون در خصوص توریست‌های کشورهای مسلمانی مثل ترکیه که حجاب در آنها اجباری نیست، هم قابل اجرا است یا خیر گفت: این مباحث جنجالی است که باید به مجلس برود و باید صاحب‌نظران هم در خصوص آن نظر بدهند، اما به نظر من بهتر است، این مسئله را به اختیار خود توریست‌ها بگذاریم.

One thought on “نماینده مجلس: در مورد کسانی که می‌خواهند به ایران سفر کنند این تصور وجود دارد که می‌آیند تا فرصتی برای تفریحات غیرشرعی و نامشروع پیدا کنند

  • ۱۳۹۷-۰۴-۲۱ at ۸:۵۹ ب٫ظ
    Permalink

    باید به احمد مازنی گفت که همان طور که قبل از انقلاب کشور ایران یک کشور مسلمان شناخته می شد و مردم ان شیعه بودند هیچ اتفاق ناگواری هم نمی افتاد. مازنی برو ئر کشورهای مالزی اندونزی لبنان و ترکیه و با دقت ببین که این قانون ما را مسخره می کنند و به ریش مردم بدبخت ایران که تنها کشوری است که این قانون نحس و ننگین را به برکت وجود عمامه به سر ها دارند می خندند. برو و خجالت بکش و شرم و حیا کن . نماینده مجلس ایران را باش واقعا که من با ۶۶ سال سن برایت با این طرز فکر احمقانه و متحجرانه متاسفم و به تمامی این کشوهایی که رفته ام این مورد را منعکس کرده ام و اگر کشورهای دیگری هم در اینده بروم بیشتر بازگو خواهم کرد تا به عمق فاجعه اسلام رادیکالی که در ایران و تحت زعامت یک مشت عمامه به سر وجود دارد را بهتر و بیشتر درک کنند.

Comments are closed.