اخبار روز حقوق بشر ؛ پخش اعترافات اجباری هفت شهروند بلوچ از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران / اعتراضات اخیر خوزستان؛ تداوم بازداشت معترضان به وضعیت آب در خرمشهر

نگام ؛ حقوق بشر _ مجلس شکایت‌ها علیه صداوسیما به دلیل پخش «اعترافات» جوانان رقصنده را بررسی می‌کند ؛ نسرین ستوده: حکم زندان شجری‌زاده برای «وحشت و عبرت دیگران» است ؛در واکنش به تجمع مسالمت آمیز در قلعه بابک ده‌ها فعال مدنی ترک بازداشت شدند ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

پخش اعترافات اجباری هفت شهروند بلوچ از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران

یک منبع مطلع پس از انتشار ویدئوی اعترافات هفت شهروند بلوچ، به کمپین حقوق بشر در ایران گفت اعترافات منتشر شده از آنان در سلول انفرادی، بدون حضور وکیل و با ضرب و شتم و تهدید اخذ شده است، اغلب افراد بازداشت شده ارتباطی با هم نداشته‌اند و وجه اشتراک آنان فعالیت در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اعتراضات اخیر خوزستان؛ تداوم بازداشت معترضان به وضعیت آب در خرمشهر

اعتراضات اخیر مردم خرمشهر به وضعیت آب در این منطقه به سرعت به شهرهای دیگر جنوب استان خوزستان نیز کشیده شد. در پی این اعتراضات شهروندان زیادی بازداشت شدند. از جمله این بازداشت شدگان چند تن از اعضای یک موسسه فرهنگی به نام “رساله” در شهر آبادان است. علیرغم گذشت زمان کماکان تغییری در وضعیت بازداشت شدگان دیده نمی شود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

مجلس شکایت‌ها علیه صداوسیما به دلیل پخش «اعترافات» جوانان رقصنده را بررسی می‌کند

پیامدهای پخش «اعترافات» جوانان رقصنده در صداوسیما همچنان ادامه دارد. یک عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما گفته که شکایت‌ها علیه صداوسیما در این زمینه مورد بررسی قرار می‌گیرد. قوه قضائیه هم مسئولیتی در مورد پخش تلویزیونی این اعترافات نپذیرفته است. حتی روزنامه کیهان چاپ تهران نیز این اقدام صداوسیما را «بدسلیقگی» نامیده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نسرین ستوده: حکم زندان شجری‌زاده برای «وحشت و عبرت دیگران» است

نسرین ستوده، وکیل شاپرک شجری‌زاده، از «دختران خیابان انقلاب» که در اعتراض به حجاب اجباری به ۲۰ سال زندان محکوم شده، به حکم صادرشده برای موکلش اعتراض کرد و هدف از آن را ایجاد «رعب و وحشت و عبرت دیگران» دانست.خانم ستوده که علاوه بر شجری‌زاده، وکالت تعداد دیگری از «دختران خیابان انقلاب» را نیز به عهده دارد، ۲۳ خردادماه با شکایت بازپرس پرونده شاپرک شجری‌زاده بازداشت شد و در حال حاضر در زندان اوین است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

در واکنش به تجمع مسالمت آمیز در قلعه بابک ده‌ها فعال مدنی ترک بازداشت شدند

یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت نیروهای امنیتی در واکنش به تجمعات مسالمت‌آمیز فعالان مدنی ترک در قلعه بابک در چهاردهم تیر ماه، ده‌ها تن را در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل بازداشت کرده‌اند.فعالان ترک هر ساله اواسط تیر ماه در محلی باستانی به نام قلعه بابک در آذربایجان شرقی، در اعتراض به نقض حقوق ترک‌ها تجمع برگزار می‌کنند. یک فعال ترک که نخواست نامش فاش شود، به کمپین گفت نیروهای امنیتی از اوایل تیر ماه احضار و بازداشت فعالان شناخته شده ترک را آغاز کرده‌اند و تا روز هیجدهم تیر ماه بیش از هشتاد تن بازداشت شده‌اند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید