اخبار روز ترکیه ؛ نشست امنیتی ترکیه و ایران در استان ایغدیر / ترکیه سال آینده سامانه اس-۴۰۰ را دریافت خواهد کرد

نگام ؛ ترکیه _ حجم صادرات ترکیه در ماه مه افزایش یافت ؛ جهانگردان شیفته منطقه توریستی کاپادوکیه ترکیه ؛ هنرنمایی مامور سابق پلیس افغانستان با قهوه ترک ، از مهم ترین اخبار روز ترکیه بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

نشست امنیتی ترکیه و ایران در استان ایغدیر

نشست امنیت مرزی میان شهر‌های مرزی ترکیه و ایران با شرکت نمایندگان طرفین در استانداری ایغدیر در شرق کشور برگزار شد.ریاست هیئت ترک بر عهده انور اونلو، استاندار ایغدیر بود. هئیت ایرانی نیز به ریاست سرهنگ شیرزاد حاجی زاده فرمانده هنگ مرزی ماکو در این نشست حاضر شدند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

ترکیه سال آینده سامانه اس-۴۰۰ را دریافت خواهد کرد

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در حاشیه نشست سران کشورهای عضو ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک درباره خرید سامانه اس-۴۰۰ از روسیه به خبرنگاران گفت: اواخر سال آینده نخستین سری آن به ترکیه وارد خواهد شد. این مساله نیاز به توضیح ندارد.او با اشاره به اینکه برخی مقامات ناتو درباره خرید سامانه مذکور توسط ترکیه از روسیه سخن گفته اند، تصریح کرد:”بخش فنی این موضوع قابل درک است؛ برای مثال بررسی اینکه سامانه اس-۴۰۰ از توان شناسایی سیستم های ناتو و متحدان آن برخوردار است یا نه. در این زمینه ما نیز حساس هستیم و یکی از شروط خرید آن نیز این قضیه بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

حجم صادرات ترکیه در ماه مه افزایش یافت

مرکز آمار ترکیه اعلام کرد: شاخص ارزش صادرات کشور در ماه مه امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۴.۹ درصد افزایش یافت.در این دوره صادرات تولیدات صنعتی ۵.۴ درصد، مواد خام ۲.۲ و سوخت ۳۸.۵ درصد رشد داشته است.همچنین صادرات مواد غذایی، آشامیدنیها و تنباکو در این دوره ۳.۴ درصد کاهش داشته است.- شاخص ارزش واردات در ماه مه امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته نیز ۷.۷ درصد افزایش یافته است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

جهانگردان شیفته منطقه توریستی کاپادوکیه ترکیه

منطقه کاپادوکیف با کوره های پریان ، دره‌ها، شهرهای زیرزمینی، صومعه‌های سنگی و امکانات مشاهده منطقه از طریق بالن‌ها، همواره یکی از مراکز اصلی جذب گردشگران داخلی و خارجی به منطقه آناتولی مرکزی ترکیه محسوب می شود.این منطقه که همچنین در فهرست میراث فرهنگی یونسکو نیز قرار دارد، هر سال به طور متوسط از ۲.۵ میلیون گردشگر میزبانی می کند.گردشگرانی که از خاور دور و میانه و اروپا، آمریکایی جنوبی و شمالی به این منطقه می آیند، علاوه بر بازدید از این مناطق، می‌توانند با موتورهای ۴ چرغ از زیبایی هایی آن لذت ببرند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

هنرنمایی مامور سابق پلیس افغانستان با قهوه ترک

علی علی‌زاده، ۳۱ ساله که چندین سال مامور پلیس افغانستان بوده، به علت جنگ و مشکلات معیشتی در کشورش حدود پنج سال پیش به ترکیه اقامت آمده و در قهوه‌خانه تاریخی تخمیس در شهرغازی‌عنتب مشغول کار است.وی در این زمینه گفت:”در افغانستان پلیس بودم، اما شرایط زندگی بسیار دشوار بود و آینده مبهمی داشتیم. مدت کوتاهی در ایران بودم و سپس به ترکیه آمدم.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

One thought on “اخبار روز ترکیه ؛ نشست امنیتی ترکیه و ایران در استان ایغدیر / ترکیه سال آینده سامانه اس-۴۰۰ را دریافت خواهد کرد

Comments are closed.