دستگیری هارون یحیی کارشناس مستند صدا و سیمای ایران در ترکیه : از تجاوز به کودک ۱۱ ساله تا انبار سلاح

 

فیسبوک نرگس رضایی خبرنگار ایرانی مقیم ترکیه :

 

عدنان اوکتار معروف به هارون یحیی که خبرگزاری فارس ایران در تاریخ ۱۰/۱۲/۱۳۸۸ در معرفی مجموعه مستند

«راز آرماگدون» تحت عنوان «معبد تاریکی» که از صدا و سیمای ایران منتشر شد، او را به صورت «عدنان اوکتار» ( هارون یحیی) پژوهشگر و نویسنده برجسته جهان اسلام در ترکیه معرفی می کند، صبح روز چهارشنبه در استانبول دستگیر شد و عملیات دستگیری تیم او تا شب چهارشنبه ادامه یافت. در این عملیات گسترده که با پشتیبانی هوایی بالگردهای نظامی صورت گرفت، مقادیر زیادی سلاح از ویلای لوکس عدنان اوکتار کشف و ضبط شد و در حقیقت محل اقامت این عدنان اوکتار بیشتر به انبار مهمات شباهت داشت تا خانه یک کارشناس و واعظ دینی که مهدی مارک پوش خوانده شده است.

نکته قابل توجه این بود که اوکتار هنگام دستگیری گفت «کار کار دولت انگلیس است» و از همه مهمتر اینکه خبر دستگیری اوکتار بیش از هر جایی در اسرائیل بازتاب یافت. اوکتار در مراسم های إفطار خود در کاخ چراغان استانبول بارها دوستان یهودی خود را نیز دعوت کرده و تصاویر گویای روابط گرم او با دوستان یهودی بوده است.

مردی که رسانه های ترکیه از او به عنوان یک «معمای پیچیده» نام برده و او را دارای شخصیتی پیچیده و چند بعدی می دانند که از یک سو در ظاهر واعظ دینی موعظه می کند و از دیگر سو با دختران پروتز کرده با اندام هایی شبیه پورن استارها در شبکه تلویزیونی اش به رقص می پردازد.

گفته می شود ۷۰ مورد شکایت از اوکتار صورت گرفته و در بین این موارد پرونده تجاوز جنسی به کودک ۱۱ ساله تا افرادی ۴۰ ساله دیده می شود.

پیش از این پدر ۲ تن از دخترانی که در شبکه تلویزیونی اوکتار کنار وی ظاهر می شوند گفته بود که دخترانش به زور مجبور به این کار شده اند و افشاگری هایی در این رابطه داشت و این فرد دیروز در پی دستگیری اوکتار خوشحالی اش را از این اتفاق ابراز کرد. شب گذشته دختران تیم اوکتار که به «گربه های اوکتار» شهرت دارند هنگام بازداشت توسط ماموران زن پلیس استانبول با این سوال خبرنگاران مواجه شدند که آیا شما به زور اینجا نگه داشته می شدید و به اسارت گرفته شده بودید.

عدنان اوکتار هم که برای تست روان به بیمارستان حاصکی استانبول منتقل شده بود در مقابل بیمارستان با انبوه جمعیتی مواجه شد که او را هو می کردند و برخی می گفتند او از دین سو استفاده کرده است.

دستگیری اوکتار واکنش های گسترده ای را در شبکه های اجتماعی داشت و بسیاری از کاربران از خبر دستگیری او ابراز خوشحالی کرده بودند. مردی که در ترکیه یک معمای تمام عیار بوده ولی در ایران صدا و سیمای حکومت اسلامی از او به عنوان کارشناس برجسته نظر می گرفت و سال ۸۸ در حالی که جوانان کشور به جرم اعتراض به نتایج انتخابات عامل اسرائیل و خائن و فاسد خوانده می شدند این رسانه از قول عدنان اوکتار در سری سوم مجموعه مستند «راز آرماگدون» تحت عنوان «معبد تاریکی» که در ادامه دو سری قبلی این مجموعه مستند یعنی «راز آرماگدون» و «راز آرماگدون۲: ارتش سایه‌ها» که توسط «سعید مستغاثی» نوشته و کارگردانی شده و به تهیه کنندگی «رضا جعفریان» به تشکیلات مرموز و مخوف فراماسونری می پردازد و از عدنان اوکتار در «علی اکبر ولایتی» مشاور آیت الله خامنه رهبر کشور نظرات کارشناسی می گیرد.

کتاب های زیادی از اوکتار که در ایران به هارون یحیی شناخته می شود چاپ شده است و در ترجمه بیوگرافی او به فارسی گفته شده است که «هارون یحیی در سال ۱۹۵۶ میلادی در شهر آنکارا، پایتخت کشور ترکیه به دنیا آمد. نام واقعی او عدنان اکتار است.

پاره اول اسم مستعارش، نام هارون، برادر موسی است و پاره دوم، نام حضرت یحیی؛ پیامبری که درست، پیش از عیسی آمد و آمدن عیسی را پیشگویی کرد. او در دو رشته دانشگاهی هنر و فلسفه تحصیل کرده است. از ۲۴ سالگی نوشتن و انتشار کتاب‌ هایش را آغاز کرد و تا به امروز (به گواهی وبگاه رسمی خود او) بالغ بر ۲۲۲ کتاب در موضوعات مذهبی، علمی و سیاسی نوشته‌است. در حقیقت موضوع کتاب‌های علمی و سیاسی او نیز به نوعی به مذهب باز می‌گردد. او در کتاب‌های علمی خود با نظریه داروینیسم که در نهایت آفرینش را زاییده یک تصادف و محصول یک تکامل تدریجی و تطابق مستمر با شرایط زیستی می‌شمارد، درمی‌افتد و می‌کوشد وجود شعوری فرابشری را در آفرینش هستی و کائنات اثبات کند. در کتاب‌های سیاسی نیز به مبارزه کمونیسم و فاشیسم یا فرآورده‌هایی که از این دو کارخانه بیرون آمده‌اند، می‌رود».

اما هارون یحیی هنگام دستگیری در استانبول از وکلایش کتاب نخواست و صرفا گفت برایش آب میوه و لباس تمیز ببرند.