دبیران اجرایی خانه‌های کارگر ایران: تجمعات گسترده‌ای را در سراسر کشور به مناسبت هفته تامین اجتماعی برگزار می‌کنیم

 

نگام ، اجتماعی _ دبیران اجرایی خانه‌های کارگر ایران امروز طی جلسه ای اعلام کردند که تجمعات گسترده‌ای را در سراسر کشور به مناسبت هفته تامین اجتماعی برگزار می‌کنند.

 

سارا آکالین

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در این نشست گفت: سازمان تامین اجتماعی به لحاظ تجسس و مشمول بودن ، طیف وسیعی از مردم را تحت پوشش قرار می‌دهد. ماهیت سازمان تامین اجتماعی فرابخشی است و خدمات چند وجهی را ارائه می‌کند. این سازمان تلاش کرده سیاست‌های رفاهی دولت‌ها را اجرایی کند. اما آیا دولت‌مردان به آن نگاه خوشبینانه دارند؟ با کمال تاسف باید گفت که نگاه دولت‌ها به سازمان تامین اجتماعی نگاه قهرآمیز و بغض‌آلود است. در این نوع نگاه نمایندگان مجلس هم با دولت هم‌دلی دارند.

به گزارش ایلنا، او با اشاره به تبصره ۲ ماده ۳ تصویب نامه هیئت وزیران به تاریخ ۲۹ خرداد سال جاری افزود: در تصویب نامه هیئت وزیران مطالبات دولت به سازمان‌های بیمه‌گر دیگر بر اساس ربح مرکب پذیرفته نیست. این بدان معنی است که بدهی دولت به قیمت همان سال و بدون احتساب جرائم دیرکردِ پرداخت آن محاسبه می‌شود. اما باید توجه داشت مجلس لائیک پیش از انقلاب که البته دم از فقرا هم نمی‌زد؛ تاکید کرده بود که بدهی دولت باید بر مبنای ربح مرکب و جرایم دیرکردِ پرداخت آن محاسبه شود.
صادقی تصریح کرد: این در شرایطی است که ما صدایمان در حمایت از فقرا گوش‌ها را کر می‌کند، اما وقتی صحبت از حق مظلوم می‌شود پا را عقب می‌گذاریم. حتی از مجلس دوران گذشته هم عقب‌تر می‌رویم. تشکل‌های کارگری باید در این مورد به دیوان عدالت اداری شکایت کنند..

نصراله دریابیگی‌، دبیر خانه کارگر استان مازندران
نیز در این جلسه تصریح کرد که کارگران در سه دهه‌ گذشته و به ویژه پس از تصویب قانونِ الزام درمان در سال ۱۳۶۹ به بخش درمان سازمان تامین اجتماعی بسیار امیدوار شدند. لذا اجازه نمی‌دهند که سازمان تامین اجتماعی مورد هجمه‌ دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد. سازمان تامین اجتماعی به قاعده در سال‌های گذشته به ویژه در دولت‌های نهم و دهم مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

عباس کاربخش، دبیر خانه کارگر کرمان نیز تصریح کرد
محیط‌های صنعتی استان کرمان نیاز به تقویت و حمایت از سوی دولت دارند، چرا که بیکاری در استان کرمان زیاد است. بیکاری را باید به کنترل خود درآورد و از رشد آن جلوگیری کرد.

از سوی دیگر یک فعال کارگری نیز گفته است دست‌اندازی به منابع و ذخایر تامین اجتماعی که یک صندوق بین‌النسلی است، کار را به جایی رسانده که این صندوق با خطر ورشکستگی مواجه شده است.
او ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی تاکنون هزینه بی‌کفایتی مدیران را به ناحق پرداخت کرده است و منابع این سازمان صرف اموری شده که هیچ سنخیتی با ماموریت‌ها و وظایف تامین اجتماعی ندارد. کارگران برای آنکه مراتب اعتراض خود را به گوش کسانی که همچنان چشم طمع به منابع سازمان تامین اجتماعی دارند، برسانند، ۲۵ تیرماه مصادف با روز تامین اجتماعی در مقابل مجلس شورای اسلامی و وزارت بهداشت -که به دنبال تامین کسری‌های خود از منابع سازمان است- تجمع خواهند کرد.

این فراخوان ها در حالی صورت می گیرد که شهرهای ایران هر روز صحنه اعتراضات کارگران است. گاه طی روز در چندین شهر ایران تجمع کارگری صورت می گیرد که این تجمعات به خشونت کشیده می شود و کارگرانی هم که دنبال مطالبه حقوق خود هستند بازداشت هم می شوند و وضعیت معاش کارگران ایرانی وخیم است و در مواردی کار به خودکشی کشیده شده است.
کارگران اخیرا نیز با مشکلات دیگری نیز مواجه شده اند که در نوع خود قابل توجه است. ۷۰ نفر از کارگران شرکت پتروشیمی شهرستان گچساران با اتمام مهلت قرارداد، بدون پرداخت مطالبات خود اخراج شده‌اند و کارفرما آنها را تحت فشار قرار داده تا محل اقامت خود در گچساران را هم ترک کنند.

به گفته یکی از این کارگران، کارگران مذکور از اهالی شهرستان‌های مرکزی و نیمه شمالی کشور هستند که در سال ۹۶ توسط پیمانکار «سازه بتونی مجتمع پتروشیمی گچساران» مشغول به کار شدند. در حقیقت این کارگران به دلیل شغل خود به این منطقه مهاجرت کرده‌اند. حالا هم هر روز ما را مجبور به ترک محل زندگی خود می‌کنند.
این کارگر می گوید در روزهای گذشته جمعی از کارگران اخراجی مجتمع شرکت پتروشیمی شهرستان گچساران در اعتراض به اخراج و عدم پرداخت مطالبات معوقه خود در مقابل فرمانداری گچساران دست به تجمع زده‌اند؛ در این مدت مسئولان شهرستان گچساران حاضر به گفتگو با کارگران نشده و به پرسش‌های آنها پاسخ نداده‌ است. در این شرایط اقتصادی تنها در خواست ما بازگشت به کار خود است چراکه ما به دلیل اشتغال در این شرکت از محل زندگی قبلی خود مهاجرت کرده‌ایم. اخراج‌ از محل کار شرایط را برای ما سخت‌تر از گذشته کرده است.

One thought on “دبیران اجرایی خانه‌های کارگر ایران: تجمعات گسترده‌ای را در سراسر کشور به مناسبت هفته تامین اجتماعی برگزار می‌کنیم

Comments are closed.