نماینده مجلس ایران: یک نماینده مجلس دهم ۴۰ میلیارد تومان در موسسات مالی سپرده گذاشته بود

 

نگام ، اقتصادی _ فساد و شفاف نبودن دارایی ها در ایران یکی از چالش های بزرگی است که هراز گاهی در پی مشکلات اقتصادی افشا می شود. کارشناسان می گویند همه مشکلات از عدم شفافیت دارایی ها ناشی می شود و مسئولان نیز همواره در جریان افشای مفاسدشان اقدام به انکار و مظلوم نمایی می کنند. در این رابطه مجتبی ذوالنوری، نماینده اصولگرای قم و رییس فراکسیون روحانیون مجلس ایران در خبری فاش کرد در موضوع موسسات مالی زمانی که یک نماینده مجلس دهم حدود ۴۰ میلیارد تومان در موسسات مالی گذاشته و بالا ۴۰ درصد سود می گرفته آن نماینده زیر پوستی تلاش نخواهد کرد که مشکل موسسات مالی به این زودی حل نشود. 

 

سارا آکالین

 

ذوالنوری در گفتگو با اعتماد آنلاین با اشاره به تهیه طرحی به منظوری مقابله با فساد، گفت: ما باید ریشه‌ای کار کنیم و دراین راستا یک طرحی را تحت عنوان مقابله با مفاسد دارم که معتقدم دولت باید سامانه ای ایجاد کند که همه مردم از شخص مقام معظم رهبری تا یک پیرزن بی‌سرپرست فلج خانه نشین هر چه را دارند ثبت کنند تا یک سطحی این سامانه باید شیشه‌ای باشد. یعنی از شخص مقام معظم رهبری تا نماینده مجلس و استاندار باید ثروت و داراییشان شیشه‌ای باشد. در این شرایط یک موکل من می‌تواند به این سایت مراجعه کند و بفهمد من چی دارم. سایر آحاد مردم هم باید هر چیزی را که دارند ثبت کنند و اگر ثبت نکردند جریمه سنگین داشته باشد.

 

این نماینده مجلس افزود: با ثبت دارایی مردم و مسئولان اگر به صورت غیر متعارف ثروت یک فردی افزایش داشت در این شرایط یک شخصی می‌پرسد که این ثروت از کجا آمده است و اگر شخص برفرض گفت که معامله کردم بررسی می‌کنند که این معامله رانتی بود یا خیر و اگر معامله رانتی نبوده حق و حقوق دولت و مالیات را پرداخت کرده یا خیر. در شرایط کنونی ما به سراغ آفتابه دزد می‌رویم و موعدین بزرگ مالیاتی که فرار مالیاتی دارند، قسر در می‌روند چون سیستم را آلوده می‌کنند و دستگاه‌ها را می‌خرند. در این شرایط و با مشخص شدن دارایی‌ها افرادی که مالیات و حق و حقوق خود را به دولت پرداخت نکرده‌اند نیز شناسایی می‌شوند و با ثبت دارایی‌ها، همه چیز قابل کنترل خواهد بود.

 

 

ذوالنوری گفت: متاسفانه بعضی از مفاسد اقتصادی در کشور به صورت شبکه‌ای شده است، البته نه شبکه نام و نشان‌دار بلکه به شکل یک اختاپوس چند سر به همه جا ریشه دوانده و گاهی سیستم را فاسد می‌کنند. گاهی با سالوسی، تزویر، حیله‌گری و مظلوم‌نمایی خودشان را به یک مسئولی وصل می کنند و حمایت آنها را جلب می‌کنند. گاهی هم پشت اغراض خیرخواهانه جمع و مخفی می‌شوند.

 

او درباره اینکه آیا ممکن است مسئولان برای اقدامات فاسد خودشان از افرادی استفاده کنند، گفت: مسئولی که برود مفسدان را پیدا کند خودش جزو مفسدین است. “الْخَبیثاتُ لِلْخَبیثینَ” بعضی از مسئولان که به دنبال فساد هستند می‌گردند و مهره‌های مطلوب خودشان را پیدا می‌کنند اما با طرحی که عنوان کردم دیگر راه فراری نیست. اگر طرف بخواهد قاچاق کند، ثروتش تغییر می‌کند و منشا آن مشخص می‌شود، بخواهد از رانت استفاده کند و یا رشوه بگیرد باز هم معلوم می‌شود. چون آن سامانه منشا پول و جایی که پول از آن آمده را بررسی می‌کند. منتها سوالات، مطالب و آفت‌هایی دارد که برای آن هم فکر کرده‌ایم و امیدواریم که این طرح عملیاتی شود.